Kronika – rok szkolny – 2014/2015

marzec i kwiecień

Gratulujemy zwycięstwa w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

W dniu 5 marca nasza koleżanka Weronika Młódzik z klasy 2c
zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a w szranki stanęło dziewięcioro uczniów krakowskich liceów. Każdy z finalistów wystąpił przed jury prezentując po włosku jeden z pięciu podanych wcześniej tematów. Wszystkie dotyczyły wiedzy na temat architektury Starożytnego Rzymu. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Weronika wygrała prezentacją o Pompejach, do której wplotła wyrecytowany przez siebie wiersz włoskiego pisarza i poety Primo Levi.

Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty polonistyczno – teatrologiczne – 4.03.2015 r.

4 marca 2015 r. w auli naszego liceum gościliśmy p. Roksanę Kidawę Przewodniczącą Koła Językoznawców Polonistyki UJ i p. Justynę  Arabską Przewodniczącą Koła Teatrologów UJ. Panie  poprowadziły warsztaty dla klasy 2c i 2e.

  

TEATR PROSCENIUM NA PWST WE WROCŁAWIU – 6-8.03.2015 r.

6-8 marca 2015 r.  Teatr Proscenium uczestniczył w Dniach Otwartych Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). W niedzielę przedstawił spektakl „Melancholicy i demony”, który jest dyplomem Pani Marleny Maciejewskiej, przygotowanym na zakończenie Studiów Podyplomowych Reżyserii Teatru Młodzieży. Dzięki fenomenalnej grze aktorów i dobrej współpracy z reżyserem spektakl został oceniony przez Profesorów PWST  na ocenę celującą.

   
  
  

                                         WYNIKI KONKURSU TRANSLATORSKIEGO MIĘDZY SŁOWAMI

Miło nam ogłosić, że laureatkami konkursu na najlepszy przekład literacki zostały:
w kategorii POEZJA — Katarzyna Jaszczyszyn z klasy 1e,
zaś w kategorii PROZA — Luiza Rach z klasy 2a2.
Obu zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!
Chcielibyśmy również podziękować wszystkim biorącym udział w konkursie za poświęcony czas i trud włożony w Wasze tłumaczenia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych — naprawdę trudny.
Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców VI LO.

Organizatorzy: prof. Iwona Ryż i prof. Jakub Pstrąg

Wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim – 10.03.2015 r.

We wtorek 10. marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim. VILO reprezentowała uczennica kl 1h1 Justyna Kłos.

Po przejeździe uplasowała się na 20 miejscu, ale drużynowo wraz z innymi dziewczynami z krakowskich szkół średnich wywalczyła 2 miejsce dla miasta.

Dziękujemy Justynie za udział w zawodach i życzymy dalszych sukcesów

mgr Agnieszka Kudyba

 

Gratulujemy wyróżnień w Konkursie Wiedzy o Mitologii

Luiza Rach z kl. 2A2 i Anita Grucela z kl. 3B uzyskały wyróżnienia w Konkursie Wiedzy o Mitologii.

Gratulujemy!

Gratulujemy wyróżnień w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

Wyróżnienia w VIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania otrzymali:

Paulina Kusy z kl. 1A1

Jakub Jakubiec z kl. 1C

Serdecznie gratulujemy!

 

Gratulujemy Dorocie Wolskiej z kl. 3B

Uczennica klasy 3b Dorota Wolska w pierwszej  dziesiątce uczestników etapu centralnego Konkursu o złoty indeks Politechniki Krakowskiej.

Dorota otrzymała tytuł Laureata 1 stopnia.

Gratulujemy!!!!

Tytuł obroniony! Kolejny sukces VILO w Szkole Debat!

Już drugi raz z rzędu przedstawiciele VILO zwyciężyli w  finale najstarszego turnieju debat w Polsce: Szkoły Debaty!

Zwycięska w drużyna, w składzie: Wiktoria Stelmachniewicz, Bartłomiej Janiczak, Karol Kruk i Piotr Regdos, w mistrzowski sposób obaliła tezę propozycji z I LO, odwołując się do najlepszych wzorców retorycznych.

Jednak nie tylko nasza drużyna jest najlepsza! W konkursie indywidualnym również byliśmy najlepsi. Puchar dla Najlepszego Mówcy tegorocznych debat także powędrował do naszego ucznia – Bartłomieja Janiczaka.

Zwycięzcom gratulujemy i już czekamy na kolejnych chętnych do wzięcia udziału w tym arcyciekawym przedsięwzięciu!!!

 

Gratulujemy wyróżnień w konkursie Juvenes Translatores 2014

Serdecznie gratulacje dla  Anny Klimek z kl.2a2, Luizy Rach z kl.2a2 oraz Karoliny Kwietniowskiej z kl.1h2 za wyróżnienia w konkursie Juvenes Translatores 2014.

Wyróżnienia zostały przyznane za wysoką ocenę tłumaczeń w konkursie na najlepszy przekład organizowanym corocznie przez Komisję Europejską we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Gratulujemy tytułu finalisty konkursu Know America 2015

Serdeczne gratulacje dla Julii Stawiarz z kl.1a2, która została finalistką ogólnopolskiego konkursu Know America 2015!

WYNIKI KONKURSU TRANSLATORSKIEGO MIĘDZY SŁOWAMI

Miło nam ogłosić, że laureatkami konkursu na najlepszy przekład literacki zostały:
w kategorii POEZJA — Katarzyna Jaszczyszyn z klasy 1e,
zaś w kategorii PROZA — Luiza Rach z klasy 2a2.
Obu zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!
Chcielibyśmy również podziękować wszystkim biorącym udział w konkursie za poświęcony czas i trud włożony w Wasze tłumaczenia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych — naprawdę trudny.
Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców VI LO.

Organizatorzy: prof. Iwona Ryż i prof. Jakub Pstrąg

Klasa 2A1 w Katedrze Biotechnologii Zwierząt UR – 18.03.2015 r.

W dniu 18.03.2015 r. klasa 2A1 (dwujęzyczna z językiem angielskim)była na wycieczce dydaktycznej na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt UR. W Katedrze Biotechnologii Zwierząt uczniowie uczestniczyli w izolacji DNA, elektroforezie DNA oraz zapoznali się z innymi technikami inżynierii genetycznej, poznali też zasoby hodowli i rozrodu owiec.

Organizator: mgr Barbara Korona

 

 

WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW „POZNAJ SWOJEGO NAUCZYCIELA”

Zajęcia odbyły się 26 marca o godzinie 15.00 i 16.00.

Kobiety Krakowa.

W przestrzeni politycznej, plastycznej i literackiej

W środę 25 marca została zainagurowana sesja naukowa i warsztaty edukacyjne, których tematem była twórczość i działalność trzech wybitnych kobiet związanych  z Krakowem. To dwudniowe wydarzenie stało się niezwykłą podróżą w czasie i po różnych obszarach, w których tworzyły bohaterki tego projektu. Udało nam się połączyć charyzmę królowej Bony, wrażliwość Wisławy Szymborskiej i nostalgię Olgi Boznańskiej.

Niezwykły temat tego projektu przyciągnął nie tylko uczniów, ale także współczesne kobiety, których zaangażowanie i praca wiąże się z naszym miastem.

Sesję naukową rozpoczęły wystąpienia Pani Katarzyny Matusik – Lipiec, posłanki na Sejm RP, a także Pani dr Katarzyny Cięciak, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji i Sportu. Swoją obecnością zaszczycił nas też Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty i Pani dr Małgorzata Jantos, Radna Miasta Krakowa i Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

W dalszej części zebrani Goście i uczniowie wysłuchali wystąpień prelegentów. W świat poezji Wisławy Szymborskiej przeniósł nas dr hab. Michał Rusinek, polski literaturoznawca, pisarz i tłumacz z języka angielskiego, wykładowca akademicki, sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes Fundacji Jej imienia. Tematem kolejnego wystąpienia była niedoceniana polityka Włoszki, na trwałe wpisanej w historię naszego miasta, Bony Sforzy. Jej osobowość przybliżyła nam Pani Anna Chachulska, Kierownik Działu Oświaty Zamku Królewskiego na Wawelu. Ostatnia część sesji została poświęcona nie tylko twórczości, ale przede wszystkim osobowości Olgi Boznańskiej, którą zaprezentowała nam Pani Urszula Kozakowska–Zaucha, Kurator wystawy „Olga Boznańska” Muzeum Narodowego w Krakowie.

Drugi dzień projektu przeznaczony został na warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych. Warsztaty poświęcone działalności Bony Sforzy odbywały się w Komnatach Królewskich Zamku na Wawelu, a warsztaty literackie i plastyczne w gmachu VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Te dwa dni były niekwestionowanym festiwalem działalności i twórczości królowej Bony Sforzy, Wisławy Szymborskiej i Olgi Boznańskiej.

Dziękujemy.

Program:

Data: 25-26 marca 2015

Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Kraków, ul. Wąska 7

25 marca 2015 (środa):

  • 10.00 uroczyste rozpoczęcie sesji w Auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie
  • 10.30 – wykład poświęcony Wisławie Szymborskiej – dr hab. Michał Rusinek, Fundacja Wisławy Szymborskiej
  • 11.30 – wykład poświęcony Bonie Sforzy – Anna Chachulska, Zamek Królewski na Wawelu
  • 12.30 – wykład poświęcony Oldze Boznańskiej – Urszula Kozakowska – Zaucha, Muzeum Narodowe w Krakowie

 26 marca 2015 (czwartek):

  •  Warsztaty historyczne – Zamek Królewski na Wawelu – 2 grupy warsztatowe: ( 1. – godz. 10.20, 2. – godz. 10.40)
  • Warsztaty literackie i plastyczne – VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie, ul. Wąska 7 ( 10.00 – 11.30)

 

 

 

Gratulujemy wyróżnień w konkursie Geo Planeta 2014

W Ogólnopolskim Konkursie Geo-Planeta wyróżnieni zostali:

Michał Górka – kl. 1G

Maciej Soczewica – kl. 2F

Paweł Panasiuk – kl. 2F

Klaudia Wrona – kl. 2G

Gratulujemy drugiego miejsca w wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech!

W dniu 24 marca dwie uczennice VI LO Weronika Młódzik z klasy 2c  i Natalia Wojas z klasy 2f zajęły ex aequo II miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech.

Organizatorem Konkursu była Katedra Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego, a wzięło w nim udział 52 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Wyrazy uznania należą się również Marcelinie Dziedzic z klasy 1a1 za wysokie – V miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

TEATR PROSCENIUM I PROSCENIUM JR W FINALE MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJI TEATRALNYCH

23 marca dwie grupy teatralne z naszego liceum brały udział w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych „Teatr moich marzeń” organizowanych przez Centrum Młodzieży im. dr. Jordana w Krakowie.

Oba nasze spektakle: „Melancholicy i demony” oraz „ Nagości chcę!” awansowały do finału i 20 kwietnia aktorzy z VI LO wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

 

 

 

Wymiana polsko-francuska Kraków – Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

Wymiana polsko-francuska, Kraków – Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!

Eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej – 27.03.2015 r.

 27 marca 2015 odbyły się eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej organizowanego przez panią Aneta Wojtaszek, nauczyciela języka francuskiego. Spośród 60 młodych artystów występujących w czterech kategoriach wiekowych, Jury wyłoniło 21 osób, które zaprezentują swoje umiejętności 29 maja 2015 roku. Czekają na nich cenne nagrody, wśród których najcenniejszą jest wyjazd do Francji.

Gratulujemy tytułu finalisty

FILIP FUŁA z kl. 2G uzyskał tytuł finalisty 38. Olimpiady Języka Niemieckiego

Gratulujemy tytułu laureata

MAŁGORZATA DŁUGOSZ  z kl. 3G uzyskała tytuł laureata 38. Olimpiady Języka Niemieckiego

Szkolne Mistrzostwa SUDOKU – 27.03.2015

Gratulujemy sukcesu w Szkolnych Mistrzostwach SUDOKU

Maria Gratkowska kl. 3E1 – I miejsce

Joanna Krygier kl. 2C – II miejsce

Emilia Przybyszewska kl. 3H – III miejsce

DZIEŃ OTWARTY DLA GIMNAZJALISTÓW – 11 kwietnia 2015 r.

odbył się

w dniu 11 kwietnia (sobota) 2015 r. w godzinach 10.00 – 13.00

W programie:
– przedstawienie oferty edukacyjnej szkoły;
– szczegółowe informacje o profilach klas w bezpośrednich  rozmowach z nauczycielami;
– zwiedzanie budynku szkoły, pracowni multimedialnych i przedmiotowych oraz udział  w przedsięwzięciach dydaktycznych, artystycznych i sportowych  przygotowanych dla Gimnazjalistów przez nauczycieli i uczniów liceum.

 

 

 

Gratulujemy tytułu finalisty

EWA PODGÓRSKA z  KL. 3A1 uzyskała tytuł finalisty XLVI Olimpiady Języka Rosyjskiego

GRATULUJEMY!

Światowy Dzień Poezji UNESCO

 Światowy Dzień Poezji to jest obchodzony co roku 21 marca. Jest to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Z okazji Światowego Dnia Poezji UNESCO uczniowie klas pierwszych omawiali na lekcjach języka angielskiego współczesny wiersz opowiadający historię emigranta – 'Island Man’ autorki Grace Nichols.Zadaniem podsumowującym lekcje o poezji było napisanie wiersza o tym samym człowieku, ale w nowej sytuacji, wykorzystując oryginał i jego tytuł jako inspirację. Powstały świetne wiersze. Gratulujemy młodym poetom VILO!!!

Odczyt p. Marcina Emilewicza

13 IV 2015 VI Liceum odwiedził p. Marcin Emilewicz, który wygłosił dla maturzystów z klas 3A/I i 3F zdających wos odczyt pt. „Instytucje Unii Europejskiej”.

SPOTKANIE Z DUCHEM CERVANTESA

14 kwietnia klasa 1h2 uczestniczyła w wykładzie Prof. dr hab. Katarzyny Mroczkowskiej Brand „Literatura hiszpańska” w ramach Dni Otwartych Komparatystyki Wydziału Polonistyki UJ.

Pani Profesor zgotowała swym odczytem prawdziwą ucztę miłośnikom Cervantesa. Poznaliśmy nie tylko fascynującą biografię pisarza i historię jego dzieł, ale także usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych z literaturą i kulturą hiszpańską.

Gratulujemy tytułu laureata oraz wyróżnienia w Konkursie Wiedzy Chemicznej

Z przyjemnością informujemy, iż Krystian Latos (klasa 2B1) uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Bernard Jakubas (klasa 2B1) otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!

Everything Is a Number – wycieczka klasy 1A1

On Thursday (16th April) our class 1a1 went with Mrs. Aleksandra Mach to see The Foucault pendulum and an exhibition

ʻʻEverything Is a Number”.

In the Church of Saints Peter and Paul we saw The Foucault pendulum which is a simple device conceived as an experiment to demonstrate the rotation of the Earth. For the first time the experiment was performed in this place in 1949. Again in 1991, and demonstrations take place regularly since 2000.
For the purpose of demonstration the organizers use the pendulum which is suspended on an oak beam in the dome of the church. The length of the pendulum is 46.5 meters, and the ball mounted on the bottom weighs 25 kilograms. During the experiment the ball of the pendulum is swung about 8 m, attached to the pillar and by burning a thread, the pendulum is set into motion. The ball goes back and forth, marking with a laser placed at the bottom of the ball, the trail consistent with a black line drawn on the carpet. After a few minutes the pendulum clearly descends from the black line. Not even after 10 minutes it can be seen that the ball leaned out to the right at an angle of two degrees – this is the effect of the Coriolis force, which is the result of the Earth’s rotational motion.

The exhibition ʻʻEverything is a numberʼʼ is located in the Jagiellonian University Collegium Maius, the seat of the Museum of the Jagiellonian University. It occupies three rooms on the ground floor of the building. The project aims to popularize mathematics, and show that it accompanies us in all aspects of our lives. The exhibition consists of 35 models by means of which you can perform 65 experiments illustrating the two areas: ʻʻIn the World of Geometryʼʼ and ʻʻNumbers Are Everywhereʼʼ.

The first room of the exhibition is dedicated to geometry.

  • Experiments:
    • The most famous theorem – Pythagorean theorem;
    • Projective geometry;
    • Mathematics in art;
    • Mathematics on the map;
    • Between dimensions;
    • Polyhedra.

Experiments in the second room allow spectators to get familiar with slightly more advanced geometric issues.

  • Experiments:
    • Topology – mathematics in a distorting mirror;
    • It started with a walk – The Graph Theory;
    • Knots are also mathematics;
    • Conic section.

In the last room alternative methods of counting are shown.

  • Experiments:
    • Math of scales and intervals;
    • Games with numbers;
    • Secret message;
    • World of ones and zeros.

We really enjoyed our small trip and we hope there will be more things like this in the future. Our class learned new things and saw theories we already knew in the new perspective.

Dominika Mikołajczyk, Julia Musiał i Izabela Zientarska, klasa 1a1.

 

 

Wykład dr Marii Nowiny – Konopki z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ

16 VI 2015 VI Liceum odwiedziła p. dr Maria Nowina – Konopka z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas 2A/II, 2F i 2G realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie wysłuchali odczytu pt. „12 grzechów mediów”.

Odczyt dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii UJ – 16.04.2015

16 IV 2015 VI Liceum gościło p. dr Marcjannę Nóżkę z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas 2F i 2G realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie wysłuchali odczytu pt. „Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne”.

Wymiana z Francją – Fontainebleau

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d’Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d’Orsay.

Urzekło nas wszystko….Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

SZKOLNY TEATR WIELKIM WYGRANYM MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJI TEATRALNYCH

20 kwietnia odbył się Finał XXVI Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych.

Jurorzy: Małgorzata Krzysica (aktorka Teatru Ludowego) i Krzysztof Bochenek (aktor Teatru Bagatela) przyznali następujące nagrody:

I MIEJSCE Teatr Proscenium za spektakl „Melancholicy i demony”

III MIEJSCE Teatr Proscenium Junior za spektakl „Nagości chcę!”

Indywidualne nagrody aktorskie zdobyli:

Zofia Mikołajska za rolę Krakowskiej Matrony w spektaklu „Melancholicy i demony”

Magdalena Bobrek za rolę Starej Ciotki w spektaklu „Melancholicy i demony”

Kalina Dębska za rolę Szalonej Julki w spektaklu „Melancholicy i demony”

Jakub Jakubiec za rolę Hrabiego Szarma w spektaklu „Nagości chcę!”

Nagrodę specjalną zdobyła Maja Strzebońska za zaprojektowanie i wykonanie kostiumów do spektaklu „Nagości chcę!”

GRATULUJEMY!

 

Wymiana z Francją – Fontainebleau

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d’Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d’Orsay.

Urzekło nas wszystko….Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

 

 

GRAND PRIX dla Katarzyny Ignatowicz

Katarzyna Ignatowicz zdobyła GRAND PRIX  trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu.

Organizatorem konkursu jest II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu

 

Gratulujemy tytułów laureata i finalisty

Gratulujemy sukcesów w Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego

Bartłomiej Janiczak z kl. 3H uzyskał tytuł laureata i III miejsce

Anna Kozuba z kl. 3H uzyskała tytuł laureata i IX miejsce

Karolina Kwietniowska z kl. 1H2 i Zuzanna Ornacka z kl. 2H2 uzyskały tytuł finalisty

 

Joanna Krygier z 2c zasiądzie w jury młodzieżowym na festiwalu filmowym PKO Off Camera

Joanna Krygier
Rocznik ’97, uczennica VI LO w Krakowie. Poszukiwaczka nowych inspiracji, członkini grupy teatralnej, interesuje się szeroko pojętą kulturą i sztuką. Od kina oczekuje nie tylko rozrywki, ale i ciekawej formy oraz poruszania trudnych tematów, które nie pozostawiają obojętnymi.

TEATR PROSCENIUM NOMINOWANY DO NAGRODY W XXXV MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

17 kwietnia nasze Szkolne Teatry Proscenium i Proscenium Junior wzięły udział w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM). W teatralnych zmaganiach uczestniczyły 33 grupy z całej Małopolski. Jury w składzie: Anna Kukawska (aktorka); Piotr Urbaniak (aktor, reżyser); Karol Zapała (aktor); na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2015 nominowało do nagród i wyróżnień 3 spektakle. Wśród nich znalazła się sztuka „Melancholicy i demony” Teatru Proscenium z VI LO.

Ponadto do nagrody nominowano Maję Strzebońską- autorkę kostiumów do spektaklu „Nagości chcę!” Teatru Proscenium Junior

Gala Festiwalowa odbędzie się w Teatrze Groteska 29 kwietnia o godz. 18.00. Wówczas poznamy ostateczny werdykt.

Już dziś trzymamy kciuki za aktorów Teatru Proscenium i gratulujemy dotychczasowych sukcesów!

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

W naszej Szkole w tym tygodniu proponujemy uczniom udział w sesjach cichego czytania podczas przerw. Dołączcie do nas w Auli w środę i czwartek na przerwach o godzinie 10.45, 11.45 i 12.45.

Odpocznijcie w ciszy przy książce!

Zapraszamy!

A.Eastwood, M. Brud, J. Pstrąg

Pamiętajcie: czytanie jest fajne!!!!

DZIEŃ KSIĄŻKI W KLASIE 1H2

 23 kwietnia postanowiliśmy uczcić Światowy Dzień  Książki. Z inicjatywy naszej  Pani Profesor, doktor Marleny Maciejewskiej każdy z nas przyniósł książkę, którą chciałby się wymienić. Wśród pozycji znajdowały się m. in. „Zbrodnie robali” Amy Stewart czy „Bez skrupułów” Harlana Cobena. Byliśmy niezwykle usatysfakcjonowani, pośród gwaru i śmiechów każdy znalazł coś dla siebie! Mamy już w planach pomysły na kolejne wydarzenia literackie, na które czekamy z niecierpliwością.

 

Gratulujemy II miejsca w Krakowskim Wieloboju Siłowym

W dniach 25 i 26 marca 2015 w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 1 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie odbyła się trzecia już edycja zawodów sportowych Krakowski Wielobój Siłowy KWS. Nazwę KWS można odczytać również jako K=kondycja, W=wytrzymałość, S=siła. Zawody stwarzają możliwość skonfrontowania się młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa i okolicy.

Zadaniem trzyosobowych zespołów startujących w ‘’KWS’’ było pokonanie obwodów stacyjnych i wykonywanie na nich określonych ćwiczeń w zaplanowanej kolejności i jak najkrótszym czasie. Zawodnicy (Paweł Gąsiorek, Mirosław Tyl oraz Dawid Wincenciak) pod opieką nauczyciela Wychowania Fizycznego   Pawła Zguda uzyskali II Miejsce!

Status najlepszego (najszybszego) zawodnika z całych zawodów, ze wszystkich 14 szkół ponadgimnazjalnych, które brały w nim udział uzyskał Dawid Wincenciak, a tuż za nim uplasował sie Paweł Gąsiorek. Uczestnicy walczyli w rozstawionych na sali gimnastycznej trzech strefach gry. Organizatorzy prowadzili klasyfikację drużynową i indywidualną.

Zawodnicy startujący w zawodach muszą wykazywać się świetnym przygotowaniem kondycyjnym. Nasi uczniowie przygotowywali się do tych zawodów długo i rzetelnie oraz z pasją o czym świadczy zdobycie II miejsca!!! KWS wykorzystuje założenia treningu wielofunkcyjnego, crossowego i kondycyjno-wytrzymałościowego. Celem zawodów jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i sportów kondycyjnych.

Na pewno w przyszłym roku nasza drużyna wystartuje w KWS i powalczy o najlepsze miejsce, dla przypomnienia w tamtym roku zdobyliśmy V miejsce, więc progres jest dość spory!

Wszystkich zachęcamy do uprawiania sportów oraz promowania zdrowego stylu życia, bo jak widać na załączonym obrazku wyniknąć  mogą z tego tylko same plusy.

 

Spotkanie z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych – 21.04.2015 r.

21 kwietnia w auli naszego liceum obyło się spotkanie z panią Haliną Krzymowską i panem Stefanem Lipniakiem.  Pani Halina była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, do którego trafiła wraz z mamą w 1944 roku.  W Ravensbrück Pani Halina Krzymowska pracowała m.in. przy budowie domów dla oficerów SS, a także w szwalni.

Z kolei Pan Stefan Lipniak został aresztowany przez gestapo w nocy z 26 na 27 czerwca 1941 r. i w grupie 800 młodych Polaków został przewieziony najpierw do Sosnowca, a następnie do obozu pracy przymusowej Klein Mangersdorf. W obozach spędził łącznie  44 miesiące. Przez ostatnie miesiące pracował w fabryce koncernu IG Farben w Monowicach przy rozładunku wagonów z węglem, drewnem, kamieniami i cegłami. W styczniu 1945 roku brał udział w marszu śmierci, z którego udało Mu się uciec wraz z kolegą.

W czasie 2 spotkań z uczniami klas 1e, 1c, 1a2, 2e, 2c usłyszeliśmy opowieść o koszmarze życia w obozie. Pomimo tak ciężkich przeżyć nasi Goście zachowali pogodę ducha, a uczniom przekazali nie tylko swoje historie, ale wiele ciepła, stąd tak trudno było się rozstać.

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Klich – Rączce, dzięki której spotkanie to było możliwe.

 

Do czego MATURZYŚCI VILO potrzebowali 3 AUTOKARÓW? – 23.04.2015 r.

Proste: 23 kwietnia 2015 wybrali się do Częstochowy, aby porozmawiać z Matką Bożą o ich dalszej, życiowej drodze. Z tego, co mi wiadomo pertraktowali również na temat zbliżających się matur…

A na poważnie: wyruszyliśmy z Krakowa po godzinie 8.00. Pierwszym punktem naszej pobożnej wyprawy była Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach. Po nabożeństwie wykorzystaliśmy czas na modlitwę, spowiedź, adorację, zwiedzanie muzeum, kupno pamiątek i posiłek.

O godzinie 16.00, w kaplicy cudownego obrazu, odmówiliśmy Różaniec, który ofiarowaliśmy w intencji maturzystów, dyrekcji, nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników VI LO.

Bezpośrednio po Różańcu rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił nasz katecheta – ks. Robert Piwowarczyk. W swoim słowie podkreślił, że w życiu należy dokonywać właściwych wyborów: „I dlatego wśród zgiełku świata trzeba wybierać to, co najlepsze i co najpiękniejsze; co naprawdę konieczne i nieprzemijające; co sensowne i wspaniałe. Zbyt krótki jest nasz żywot, by gonić za wszystkim. Zbyt ograniczona jest zdolność ludzkiego przyjmowania, by wchłonąć wszystko. Nie można być wielobranżowym magazynem ani koszem na śmieci. (…) Czasami trzeba się wyrzec wielu rzeczy, które wydają się piękne. Zwłaszcza wtedy, gdy opakowanie jest kuszące. Jednego tylko nie wolno się wyrzec – Chrystusa. Nawet wtedy, gdy jest to Chrystus ukrzyżowany”.

Bezpośrednio po Mszy udaliśmy się do naszych autokarów i tak zakończyliśmy tegoroczną pielgrzymkę maturzystów. Bogu niech będą dzięki za wszelkie potrzymane łaski!

Maciej Guziejko CRL

 

 

Gratulujemy uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Alchemik

Ośmioro uczniów naszej Szkoły zostało wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”.  Są to: Patrycja Bielec (2B1), Maja Stefańska (2A1), Beata Kineszczuk (2A1), Olga Muryn (2A1), Krystian Latos (2B1), Bernard Jakubas (2B1), Anna Żurek (1A1) oraz Hanna Kuźmińska (2B1).

Ponadto wynik Patrycji Bielec (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Serdecznie gratulujemy!

KOLEJNY WIELKI SUKCES TEATRU PROSCENIUM

 Po tegorocznym zwycięstwie w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych, Szkolny Teatr Proscenium zdobył Brązowego Chochoła w XXXV Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM). Spośród 34 zespołów Małopolski, jury w składzie: Anna Kukawska (aktorka), Piotr Urbaniak (aktor, reżyser), Konrad Zapała (aktor), do finału nominowało 3 grupy.

Spektakl „Melancholicy i demony” w reżyserii Marleny Maciejewskiej zdobył zaszczytne 3 miejsce i stanął na festiwalowym podium obok zespołów: Scena „I” z MDK im. A. Bursy (Srebrny Chochoł za spektakl „Fejs Bóg”) i Zatrzymać Obrotówkę z SCKM w Krakowie (Złoty Chochoł za wzruszający spektakl „Jutro”, w którym wystąpił uczeń naszej szkoły Kacper Augustynek)

W spektaklu „Melancholicy i demony”, opowiadającym o życiu krakowskiej cyganerii, udział wzięli: Bartosz Leszczyc-Zielonacki, Julia Kołodziej, Zofia Mikołajska, Magdalena Bobrek, Julia Gagaczowska, Kalina Dębska, Joanna Krawczyk, Oliwia Żmijewska, Agnieszka Karska, Julia Musyl, Piotr Regdos, Mikołaj Bujak, Katarzyna Bąk, Maria Kmak, Kasia Lipińska i Adam Delimat

Serdecznie gratulujemy!

MAJA STRZEBOŃSKA – AUTORKĄ NAJLEPSZYCH KOSTIUMÓW TEATRALNYCH W MAŁOPOLSCE

Maja Strzebońska – uczennica klasy 1c, należąca do zespołu teatralnego PROSCENIUM JUNIOR zdobyła nagrodę podczas XXXV Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży (FAM) za najlepsze kostiumy teatralne do spektaklu „Nagości chcę”. To już druga nagroda w tym roku dla Mai za genialne kostiumy dla PROSCENIUM JUNIOR. Wcześniej uhonorowano jej projekty i wykonanie strojów podczas Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych.

Gratulujemy serdecznie!

2. miejsce w Chłopskiej Szkole Biznesu

W dniu 28.04. odbył się finał IV edycji cyklu edukacyjnego „Chłopska Szkoła Biznesu” – ekonomiczne zajęcia poświęcone działalności spółdzielczej. Podczas finału rozegrano grę symulacyjną działalności gospodarczej, ukazującej mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej oraz propagującą postawy społeczne.

Miło poinformować, iż uczniowie VI LO  – Amadeusz Przybyszewski oraz Mikołaj Kosmala zdobyli 2. miejsce pokonując 13 innych zespołów z województwa małopolskiego. Serdecznie gratulujemy.

mgr  Monika Nowicka

Wymiana z Regino Gymnasium w Prüm – 21-28.04.2015

W dniach 21-28.04.2015 grupa uczniów VI LO pod opieka prof. Mach i prof. Kudyby gościła w Regino Gymnasium w  Prüm. To nasza pierwsza wymiana z tą szkołą. Pobyt w Niemczech podobał się uczniom, co pokazują zdjęcia:)

Pod koniec maja spodziewamy się rewizyty:)

 

 

Gratulujemy Alicji Lisowicz zwycięstwa w konkursie Mój najpiękniejszy. Biało – czerwony

 

Etiuda „Schizma” grupy filmowej z 2c zdobyła trzecie miejsce w kategorii FILM na XXXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Autorzy:
Reżyseria: Ola Hulbój
Scenariusz: Kasia Grzymek, Ola Hulbój, Asia Krygier, Kamil Mełech, Ola Nerwiński, Julka Schramm, Ola Zakrzewska
Zdjęcia, montaż: Ola Hulbój
Kierownictwo planu, rekwizyty: Ola Zakrzewska
Muzyka: Mateusz Hulbój
Wystąpili: Asia Krygier, Julia Schramm, Ola Nerwiński, Kasia Grzymek, Kamil Mełech

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

 

 

maj i czerwiec

Projekt Cztery żywioły w geologii 14.05.2015 r.

14.05.2015 roku uczniowie  brali udział w kolejnych warsztatach w ramach projektu ,,Cztery żywioły w geologii’’ prowadzonych przez dr Agatę Jurkowską z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Spotkanie dotyczyło powietrza i obejmowało takie tematy jak erozja eoliczna, wpływ zawartości tlenu na rozwój życia na Ziemi, powstawanie życia na Ziemi. Na warsztatach wykorzystywane były lupy binokularne, kolekcje skamieniałości, skał i minerałów.

Już 30.05. 2015 wybieramy się na zajęcia terenowe….

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu konkursu TYGRZYK

Joanna Plis i Katarzyna Sadomska 2B1 zakwalifikowały się do II etapu VIII konkursu przyrodniczego TYGRZYK

TEATR PROSCENIUM W FINALE FESTIWALU TEARÓW SZKOLNYCH POLSKI POŁUDNIOWEJ

 Z wielką radością informujemy, że decyzją Jury (w składzie: Agnieszka Rzepka-Basta – pedagog, instruktor teatralny, Krzysztof Grygier – aktor, Bożena Krzyżanowska – aktorka) nasz Szkolny Teatr Proscenium został zakwalifikowany do Finału Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej im. Felicjana Dulskiego.  Spośród 50 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski Południowej do finału awansowało 14 spektakli, w tym „Melancholicy i demony” naszego Teatru Proscenium.

Finał już 26 maja. Trzymamy kciuki!

Koło historyczne na nietypowej wycieczce w Muzeum Narodowym w Krakowie – 12.05.2015 r.

 Oblicze muzeum jakiego nie znacie…

Dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, dnia 12 maja b.r., nasze szkolne koło historyczne pod opieką p. prof. Wojciecha Raka miało możliwość zwiedzenia i poznania Gmachu Głównego muzeum od strony, która jest niedostępna dla przeciętnych zwiedzających. Nasza wycieczka rozpoczęła się nietypowo – od wejścia przez rampę wyładowczą samochodów przywożących do muzeum dzieła sztuki. Następnie przeszliśmy siatką krętych, podziemnych korytarzy. Podczas tej wędrówki zobaczyliśmy m.in. system klimatyzacyjny, węzeł cieplny, pracownie konserwatorskie, stolarnię. Później odwiedziliśmy pracownię digitalizacji, której pracownicy zajmują się fotografowaniem zbiorów muzealnych, dzięki czemu nawet osoby z drugiego końca świata mogą zobaczyć je w Internecie. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była sala wystaw zmiennych, gdzie podglądaliśmy prace przy przygotowywaniu  wystawy „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu”, której otwarcie już w czerwcu! Najbardziej ekscytującym momentem naszej wyprawy było wyjście na dach muzeum, z którego rozciąga się wspaniały widok na całą panoramę Krakowa. Ostatnią atrakcją była wystawa „W przestrzeni smoka”, prezentująca eksponaty kultury chińskiej – m.in. ceramikę, drzeworyty, tkaniny i piśmiennictwo. Cieszymy się, że miałyśmy okazję zobaczyć muzeum od strony, którą mogą poznać tylko nieliczni, a Was zachęcamy do dołączenia do nas i udziału w kolejnych wycieczkach.

                                                                                            Karolina Mieszaniec, Aleksandra Rak, klasa 1a2

Wymiana z Saragossą – 9-16.04.2015 r.

Klasy pierwsze 1H1oraz 1H2, jedynej w swoim rodzaju sekcji hiszpańskiej udały się na wymianę do Saragossy w dniach od 9 do 16 kwietnia 2015, by poznać sekrety tego pięknego miasta. Zmagaliśmy się zarówno z różnicami kulturowymi, jak i z barierami językowymi.

W ciągu tego tygodnia, zawierając międzynarodowe przyjaźnie, poznając kuchnie, historie
i tradycje naszych przyjaciół, udało nam się zniszczyć dzielące nas granice!

Podczas wymiany młodzież hiszpańska starała się organizować wolny czas zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Już w piątek mieliśmy okazje poznać się z nimi nieco bliżej podczas Fiesty. Podczas kolejnych dni każdy z nas spędzał czas inaczej. Niektórzy w galerii handlowej – największej w Europie, w której oprócz robienia zakupów, mogliśmy uprawiać wspinaczkę, serfować, bądź pływać łódką po pobliskich stawach. Kilkoro z nas spędziło wolne chwile z rodzinami, zwiedzając Saragossę i jej muzea. Warte uwagi było zwłaszcza Muzeum Goi, w którym można było podziwiać słynne grafiki malarza. Reszta z nas – poza miastem, odwiedzając okoliczne zabytki takie jak Monasterio de la Piedra, Alquezar lub w katalońskich kurortach. Niezwykle ciekawe było też przedpołudnie spędzone na lekcjach hiszpańskich, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają zajęcia i brać w nich czynny udział. W ciągu kolejnych dni zwiedzaliśmy muzułmańską część miasta w tym częściowo zachowany pałac Aljafería oraz imponującą bazylikę La Seo. Na wspólnej wycieczce w Pirenejach widzieliśmy średniowieczny klasztor San Juan de la Peña. Ostatniego dnia mogliśmy zobaczyć El Pilar, główną katedrę miasta związaną z legendą o Maryi, którą zobaczył na słupie apostoł Jakub.

Dzięki tej tygodniowej przygodzie mamy mnóstwo wspomnień, które na długo pozostaną
w naszej pamięci. A nasi przyjaciele, przyjeżdżają do nas już we wrześniu. Czekamy
z niecierpliwością!

Kalina Dębska1H2, Karolina Kwietniowska 1H2, Patryk Międlar 1H1

Gratulujemy Aleksandrze Gorczyńskiej z kl. 2A1

Aleksandra Gorczyńska z klasy 2a1 zajęła I miejsce w Konkursie Literackim na małą formę literacką w języku francuskim organizowanym przez Naukowe Koło Romanistów Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs polegał na napisaniu opowiadania w języku francuskim.

Praca Oli była bezkonkurencyjna!

Klasy 0H1 oraz 0H2 na kursie językowym w Salamance – 04.2015 r.

W kwietniu 2015  uczniowie klas 0H1 oraz 0H2 uczestniczyli w  kursie językowym w Salamance, pod opieką p. Magdaleny Śmigasiewicz, p. Pawła Przybyły oraz p. Anny Kwiecińskiej- Chmiel. Uczniowie spędzili tydzień w Hiszpanii ucząc się języka hiszpańskiego oraz poznając kulturę, obyczaje i tradycje hiszpańskie.

Wręczenie nagród w kuratoryjnym konkursie tematycznym dla gimnazjalistów Hiszpania – kraj kontrastów – 14.05.2015 r.

14 maja był niezwykle uroczystym dniem dla wszystkich uczących się języka hiszpańskiego w naszym  liceum i w wielu małopolskich gimnazjach. Po raz kolejny nagrodzono laureatów konkursu tematycznego dla gimnazjalistów „Hiszpania – kraj kontrastów” oraz najlepszych uczniów klas dwujęzycznych z naszej szkoły. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Małopolski Wicekurator Oświaty, pan Grzegorz Baran i pani wizytator Maria Marzec, reprezentujący Małopolskie Kuratorium Oświaty, oraz pan Joaquín Támara Espot, Radca ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii.

Małopolski Konkurs Tematyczny został zorganizowany po raz trzeci przez Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz VI Liceum Ogólnokształcące pod patronatem Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. Z roku na rok wzrasta liczba osób przystępujących do tego Konkursu, a poziom znajomości języka i kultury Hiszpanii jego uczestników jest coraz wyższy. W tym roku tytuł laureata zdobyło 14 gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że będą kontynuować swoją przygodę z hiszpańskim i wkrótce dołączą do grona uczniów VI LO.

Przy okazji wręczania nagród doceniono również wkład naszej szkoły w przygotowanie i przeprowadzenie Konkursu. Przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty złożyli oficjalne podziękowania Dyrekcji i zespołowi nauczycieli języka hiszpańskiego, którzy przygotowali zestawy pytań konkursowych.

Ministerstwo Edukacji Hiszpanii ze swej strony nagrodziło, jak co roku, najlepszych uczniów klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim. Nagrody wręczył pan Joaquín Támara Espot, Radca ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. W tym roku najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie: Sara Kolańska, Katarzyna Borowiec, Anna Frączek, Karolina Kwietniowska, Agnieszka Twardosz, Sandra Hudzik, Paulina Dąbrowa.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!

Tradycyjnie już przy tej okazji uczniowie klas wstępnych mieli okazję zadebiutować na szkolnej scenie i wykorzystać w praktyce umiejętności językowe nabyte w ciągu kilku miesięcy nauki. Jak zwykle okazało się, że klasy dwujęzyczne to kopalnia talentów. W krótkim programie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i teatralne. Z całą pewnością najbardziej rozbawiła publiczność humorystyczna wersja biblijnej opowieści o Adamie i Ewie „ La torta que puso Adán”.

Po raz kolejny okazało się, że język hiszpański ma coraz liczniejsze grono zwolenników, że coraz więcej uczniów czuje prawdziwą pasión por el español.

SUKCES SIATKAREK VI LO – 18.05.2015 r.

W dniu 18 maja 2015 drużyna siatkarek VI Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w finałach Mistrzostw Świat(ł)a zorganizowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie – Oświeć się! Turniej odbył się w Kraków Tauron Arenie.
Do finałów nasze siatkarki zakwalifikowały się po wcześniejszych, zaciętych eliminacjach ( uplasowały się w swojej grupie na II miejscu za XXIV LO – późniejszymi triumfatorkami turnieju, a przed I LO, XIII LO, X LO ).
W meczu o III miejsce siatkarki VI LO zmierzyły się z reprezentacją VII LO.
Po zaciętej, bardzo emocjonującej walce, rozegranej przy wsparciu naszych kibiców oraz Pana dra Czesława Wróbla Dyrektora VI LO, nasze siatkarki musiały oddać wyższość drużynie VII LO – aktualnym Mistrzyniom Krakowa, przegrywając 2:0.

Puchar, medale oraz nagrody naszym siatkarkom wręczył Piotr Gruszka, wybitny siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski.

Drużynę VI LO reprezentowały: Sandra Ropek ( kapitan), Angelika Kapusta, Anna Mordarska, Wiktoria Włodarczyk, Aleksandra Rybi, Patrycja Leśniak, Magdalena Kwinta, Natalia Mojsilović, Martyna Miernik, Karolina Kurek, Klaudia Łudzik, Majka Opalska.

Trenerem drużyny jest mgr  Marcin Skoczeń.

 

  TEATR PROSCENIUM ZDOBYWCĄ I MIEJSCA W FESTIWALU TEARÓW SZKOLNYCH POLSKI POŁUDNIOWEJ

 Z wielką radością informujemy, że 26 maja decyzją Jury (w składzie: Agnieszka Rzepka-Basta – pedagog, instruktor teatralny, Bożena Krzyżanowska – aktorka, Krzysztof Grygier – aktor) nasz Szkolny Teatr Proscenium zdobył I NAGRODĘ w Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej im. Felicjana Dulskiego.  Spośród 50 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski Południowej do finału awansowało 14 spektakli, w tym „Melancholicy i demony” naszego Teatru Proscenium.

To już kolejny wielki sukces naszego teatru w tym roku, wcześniej zwyciężył w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych i zdobył Brązowego Chochoła w XXXV Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM).

W spektaklu „Melancholicy i demony” w reżyserii Marleny Maciejewskiej udział wzięli: Bartosz Leszczyc-Zielonacki, Julia Kołodziej, Zofia Mikołajska, Magdalena Bobrek, Julia Gagaczowska, Kalina Dębska (tym razem akompaniująca także na fortepianie), Joanna Krawczyk, Oliwia Żmijewska, Agnieszka Karska, Julia Musyl, Piotr Regdos, Mikołaj Bujak, Maria Kmak i Kasia Lipińska.

Serdecznie gratulujemy!

 Uroczystość Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 80. rocznicę śmierci – 25 maja 2015 r.

Poczet sztandarowy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie w składzie Rafał Krumpholz, Kamila Leszczyńska i Kamila Ptak uczestniczył w uroczystości „Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 80. rocznicę śmierci”, która odbyła się 26 maja (wtorek) 2015 r., w godz. 11.00 – 14.00. Uroczystość rozpoczęła się krótką konferencją w Urzędzie Miasta Krakowa, w sali Obrad, pl. Wszystkich Świętych 3, po czym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowymi szkół ulicą Grodzką na Wawel. Na placu przed kościołem św. Idziego odbyła się krótka uroczystość patriotyczno – artystyczna w  wykonaniu Chóru ALBERINUM i Edwarda Wilhelma Jankowskiego – Teatr Słowa „Logos”, a następnie w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostały złożone kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty uhonorował poczet sztandarowy naszej szkoły  dyplomem za udział w uroczystych obchodach polskich rocznic historycznych.

Opiekun pocztu sztandarowego: mgr Elżbieta Smak

Historyczny wyjazd do Budapesztu i Wiednia

Uczniowie klas humanistycznych odwiedzili w majowy weekend dwie stolice europejskie. Budapeszt i Wiedeń, zrobiły na nas ogromne wrażenie, pomimo nieustającego deszczu.  Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Orawskiego Zamku. Następnie, po długiej podróży przejechaliśmy do Budapesztu, w którym spędziliśmy 2 dni. Trzeci dzień poświęcony był na zwiedzanie Wiednia. Niestety, deszcze nie ustawał, ale liczne atrakcje i przepiękne zabytki pozwalały, że zapominaliśmy o deszczu i wilgotnych ubraniach.

Podróż do serca gór – 28.05.2015 r.

Dnia 28 maja 2015 roku o godzinie 7:15 my, uczniowie klasy 2G i 2F, wyruszyliśmy na wycieczkę do Zakopanego pod czujnym nadzorem:
-Pani profesor Izabeli Klec
-Pani profesor Moniki Nowickiej
-Pani profesor Wandy Sułkowskiej
-księdza Jarosława Klimczyka.
Podróż autokarem trwała niespełna dwie godziny. Gdy dojechaliśmy do ronda Jana Pawła II, czekała na nas Pani przewodnik Anna Marasek. Razem z nią rozpoczęliśmy swoją górską przygodę.

Wycieczka w ramach projektu Cztery żywioły w geologii – 30.05.2015 r.

30.05.2015 roku uczniowie brali udział w wycieczce terenowej organizowanej w ramach projektu: Cztery żywioły geologii. Zajęcia prowadzili: Agata Jurkowska (AGH) i Michał Stachacz (UJ)

Trasa wycieczki: Kraków – Rzeżuśnia – Gołuchów – Borzykowa – Zwierzyniec – Gacki – Kraków.

Podczas wycieczki znajdowaliśmy się na dnie morza jurajskiego i kredowego, które pokrywało teren dzisiejszej niecki miechowskiej, oraz zapoznaliśmy się z utworami mioceńskimi północnej części zapadliska przedkarpackiego. Zajęcia miały charakter paleontologiczny. Uczestnicy zebrali dużo skamieniałości.

Kolejna wycieczka już 20.06.2015 roku.( Kraków – Góra Św. Anny – Przeworno – Jegłowa – Przemiłów – Sobótka – Kraków)

Opiekun: mgr Izabela Klec

Spotkanie z Andrew Keogh i Sonją Larson

We wtorek 26 maja uczniowie klas drugich mieli okazję zapoznać się z działalnością organizacji charytatywnej HCPT podczas spotkania zorganizowanego przez p. Eastwood z Andrew Keogh i Sonją Larson.

Spotkanie odbyło się w języku angielskim, uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych, słuchali międzynarodowego chóru stworzonego przez Sonję, ale przede wszystkim dyskutowali na temat wolontariatu w Polsce i na świecie. Było bardzo ciekawie!

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o organizacji HCPT w Polsce i na świecie, spójrzcie tutaj:

http://www.hcpt.org.uk/

Homepage

Losy Polaków na Syberii

Dobiegła końca tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Losy Polaków na Syberii. Przed nami tylko uroczyste zakończenie, wręczenie nagród najlepszym uczestnikom, którzy odwiedzą Kraków 15 i 16 czerwca. Nadesłano prace w pięciu kategoriach: plastycznej, literackiej, historycznej, poetyckiej i multimedialnej. Bardziej aktywni od licealistów byli  gimnazjaliści, którzy wykonali 198 prac (171 indywidualnych i 27 zespołowych). Rekordowa okazała się kategoria plastyczna. 114 autorów poddało ocenie swe szkice, rysunki, obrazy, grafiki… Różnorodność technik spodobała się jurorom, którzy uznali, że poziom był wysoki. Niestety, kilkanaście prac w różnych kategoriach zostało odrzuconych, ponieważ nie spełniły one wymogów regulaminowych. Uczestnikom chcę wyrazić swoje uznanie – zainteresowanie się trudnym historycznym tematem wymaga mądrości, dojrzałości i pasji. Gratuluję zwycięzcom, pozostałym życzę wielu sukcesów!

Jurorami byli: Michał Baca, Grażyna Fall, Grzegorz Harabasz, Anna Hejczyk, Michał Karcz, Justyna Kobus, Justyna Kuśnierzowska, Marlena Maciejewska, Jakub Pstrąg, Wojciech Rak, Mariusz Solarz, Wanda Sułkowska, Alicja Śmigielska, Justyna Wieczorek, Izabela Żelazna. Wszystkim współpracownikom, Koleżankom i Kolegom z naszego Liceum, pracownikom Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń szczerze dziękuję za zaangażowanie, profesjonalizm, za poświęcony czas i wspieranie mnie w trudnej pracy.

Teresa Lityńska-Konieczny

Przewodnicząca Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej

Nowa Huta na butach. Szlakiem krakowskiego socrealizmu – 27.05.2015 r.

W dniu 27 maja 2015 roku ponad 120 uczniów uczestniczyło w grze terenowej poświęconej burzliwej historii Nowej Huty. Organizatorami projektu byli Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Oddział Dzieje Nowej Huty, VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie. Przedsięwzięcie jednak nie powiodłoby się, gdyby nie pomoc i użyczenie obiektu Muzeum PRL-u (w organizacji). Tym razem zamysłem projektu było połączenie trudnych momentów z historii tej dzielnicy miasta z anegdotkami i wspomnieniami mieszkańców pamiętających pomnik Lenina, spotkania w Empiku przy Placu Centralnym, czy heroiczne postawy członków organizacji konspiracyjnych na terenie Nowej Huty. Uroczystego otwarcia i rozpoczęcia projektu dokonali: Pani Wanda Brześcińska, zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, Pan Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pan profesor Krzysztof Zamorski, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W realia czasów PRL-u wprowadził uczestników dr hab. Zdzisław Zblewski. Zdobyte informacje pomogły uczniom w zmaganiach przy poszczególnych punktach gry miejskiej. Pierwszym z nich był schron umiejscowiony pod dawnym kinem Światowid, skąd w dalszej kolejności poszczególne grupy wyruszyły w stronę Placu Centralnego, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Chłodny dzień nie przeszkodził w tym spacerze, a rywalizacja okazała się być bardzo zacięta.

Gratulujemy Katarzynie Sadomskiej z 2B1

Katarzyna Sadomska 2B1 zakwalifikowała się do III etapu VIII konkursu przyrodniczego TYGRZYK

Opiekun: Izabela Klec

Wycieczka klasy 2A2 do Pragi

Nasza wycieczka do Pragi odbyła się w dniach 1-3 czerwca 2015 r. Wraz z opiekunami, p. prof. Wojciechem Rakiem, ks. Jarosławem Klimczykiem i p. prof. Agatą Jaszczur zwiedziliśmy stolicę Czech, można by powiedzieć, od podszewki. Ale po kolei…

Wyruszyliśmy rankiem 1 czerwca z ulicy Dajwór. Na miejscu byliśmy ok. godziny 16 i natychmiast udaliśmy się na zwiedzanie centrum Pragi- zobaczyliśmy rynek, uliczki Józefowa, Plac Wacława i wszystkie najważniejsze obiekty, po czym pojechaliśmy do hotelu, gdzie ugoszczono nas ciepłym posiłkiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy autokarem na Hradczany, dzielnicę miasta po drugiej stronie Wełtawy. Zwiedziliśmy dziedziniec zamku królewskiego, katedrę św. Wita i zajrzeliśmy do sali władysławowskiej oraz pokoju defenestracji praskiej. Pani przewodnik zaprowadziła nas też do ogrodu Wallensteina, w którego pałacu mieści się dziś Senat Republiki Czeskiej. Następnym punktem był słynny Most Karola, przez który przeszliśmy z powrotem na Starówkę, by stamtąd wrócić do hotelu.

Trzeciego dnia zobaczyliśmy Wyszehrad z bazyliką św. Piotra i Pawła oraz rotundą św. Marcina. Był to ostatni punkt naszej wycieczki.

Myślę, że każdy z nas jest z wycieczki zadowolony, jako że mogliśmy zobaczyć naprawdę dużo miejsc w pięknym mieście, jakim jest Praga, a dodatkowo pogoda bardzo nam dopisała. Wszyscy na pewno będziemy ją mile wspominać.

Bartek Basista

Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego z Instytutu Historii UJ – 11.06.2015 r.

11 VI 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Zdzisław Zblewski z Instytutu Historii UJ, który wygłosił wykład pt. „Schyłek PRL – ostatnia dekada”. W spotkaniu uczestniczyły klasy IA/II i 2A/II realizujące rozszerzony program nauczania historii.

Organizator: dr Marcin Sokalski