Samorząd uczniowski

Rok szkolny 2024/2025

Struktura Samorządu w VI LO

Struktura Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza

w Krakowie

 

 

Rok szkolny 2024/2025

 

 

Rok szkolny 2023/2024

Rok szkolny 2022/2023

Wybór opiekuna SU

W ostatni dzień lutego został wybrany nowy opiekun Samorządu Uczniowskiego. Pan Profesor Michał Gigiel zastąpił działającą już od czterech kadencji Panią Profesor Magdalenę Włodarczyk.

W imieniu całej społeczności Liceum, a przede wszystkim Prezydium Samorządu Uczniowskiego, Prezydent VI LO Jakub Gawroński podziękował Pani Włodarczyk za wysiłek włożony w wykonaną pracę, a wiceprezydentka Karolina Tarazona Serrador wraz z Igą Konecko wręczyły ustępującej Opiekunce SU bukiet kwiatów oraz drobny upominek.

Z kolei po wynikach głosowania na opiekuna Samorządu Milena Kraus i Maksymilian Zapała wręczyli Profesorowi Giglowi drobne podarunki od Zarządu, a przede wszystkim  SAMORZĄDOWEGO MISIA, który ma symbolizować owocną współpracę.

Jeszcze raz dziękujemy przedstawicielom wszystkich klas za uczestnictwo w wyborach, a Profesorowi Giglowi gratulujemy wygranej!

Prezydent VI LO

Jakub Gawroński

PĄCZEK DLA AFRYKI 🍩

Dnia 16.02.2023 (#tłustyczwartek) odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy w historii akcja #pączekdlaafryki #wyślijpączkadoafryki

Za jedyne 3 złote za pączka można było wesprzeć fundację Kapucyni i Misję oraz sprawić sobie słodką przyjemność

Calutki dochód z tego wydarzenia przeznaczyliśmy na wymienioną wcześniej akcję. Pieniędzy było sporo, bo aż 1 253,71 zł!!!

Dziękujemy wszystkim biorącym udział za tak ciepłe przyjęcie tej akcji!

Spodziewajcie się jeszcze lepszych od Waszego ulubionego Samorządu 😘

VILOZESPÓŁ 15.02.2023

Kochani, wspominamy koncert, który wydarzył się nie tak dawno temu z okazji walentynek zorganizowany przez nasz niesamowicie zdolny i utalentowany… 🥁🥁🥁 @vilozespol !!!!!

Dziękujemy Wam, że tak świetnie umiliście nam świętowanie walentynek! 💌

Jeśli chcielibyście dołączyć do tak wspaniałej grupy ludzi, piszcie śmiało do nich na instagramie.

fot. @domaniqa

 

WALENTYNKI W VILO 💌

Dzisiaj i jutro możecie spotkać członków Samorządu, którzy zbierać będą korespondencję walentynkową❣️

Walentynki możecie wysyłać do uczniów VILO, a także do szkół zrzeszonych w ramach SKSŚ (czyli praktycznie do wszystkich popularniejszych liceów w Krakowie).

Jeśli nie zdążycie przekazać listów 26.01 lub 27.01, nie martwcie się! Przesyłki międzyszkolne możecie znosić przez całe ferie do V LO na Studenckiej, a przesyłki wewnątrzszkolne będziecie mogli również przekazać nam 13.02.

Po więcej informacji, piszcie do Czek Aleks lub swoich przewodniczących klas!

STUDNIÓWKA VILO 2023

Niedawno, tradycyjnie w Starej Zajezdni, odbyła się studniówka naszego ulubionego liceum 😍 W budynku koło szkoły bawiło się blisko 400 osób, w tym prawie 50 nauczycieli. Relacje z tego wydarzenia pojawiły się w wielu portalach internetowych, m. in. w Gazecie Krakowskiej.

W imieniu organizatorów, dziękujemy wszystkim za przybycie! Wspomnienia z tej wspaniałej imprezy napewno zostaną z Wami na długo po skończeniu VILO.

W poście wykorzystane zostały zdjęcia wykonane przez panią fotograf Joannę Urbaniec dla Polska Press, które pojawiły się w artykule Gazety Krakowskiej „Studniówka VI LO w Krakowie. Osiem klas zaszalało w Starej Zajezdni” opublikowanego dnia 22 stycznia 2023 roku przez pana Piotra Rąpalskiego.

Koncert chóru VILO

Hej kochani!

W zeszłym tygodniu mieliśmy okazję (dla wielu osób po raz pierwszy!!) zobaczyć i usłyszeć efekty pracy szkolnego chóru VILO!

Była to niezwykła okazja do zapoznania się z utalentowanymi głosami Naszej szkoły.

Jeżeli podoba Wam się praca i organizacja chóru, pasjonujecie się śpiewem, zapraszamy serdecznie do kontaktu z @chorvilove .

Spróbujcie swoich sił i możliwości, na pewno nic nie stracicie, a jeśli już to zyskacie moc doświadczenia i wspaniałej współpracy!!!

Festiwal E(x)plory

Drodzy Vilowicze! 

Jak zapewne słyszeliście, niedawno w naszej szkole odbył się festiwal E(x)plory @explory_open_mind

Na korytarzach mogliście oglądać efekty prac uczestników programu, a niektórzy z Was wspierali ich na gali rozdania nagród oraz przyczynili się do wyników konkursu.

Pragniemy zatem pogratulować wszystkim niżej wymienionym;

Nagrody główne:

🏆 I miejsce – Jakub Popiela (projekt z grzybami)

🏆 II miejsce – Milena Kraus (wirus HPV)

wyróżnienie – Marcelina Kołacz

Nagrody publiczności:

🥇I miejsce – Marcelina Kołacz;

🥈II miejsce – Olga Maćkosz, Karolina Maślanka, Magdalena Satoła, Aleksandra Smoszna, Alicja Firlej;

🥉III miejsce – Milena Kraus

Oraz wszystkim innym, którzy wzięli udział w projekcie!

Dziękujemy również pani profesor Agacie Kurek oraz pani profesor Agacie Bury za organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia w naszej szkole!

Trzymamy kciuki za Wasze przyszłe sukcesy naukowe! 🥰

📸 fot. @kacpmroz

 

W hołdzie patronowi szkoły

W dniu 20.12.22r. na Rynku Głównym, wraz pocztem sztandarowym, przedstawiciele VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie złożyli tradycyjnie kwiaty pod pomnikiem A.Mickiewicza – patrona szkoły. Emilia Foltyn przekazała władzę Prezydenta SU elektowi – Jakubowi Gawrońskiemu. W uroczystości wzięli udział: wicedyr. I. Fedan, prof. M. Włodarczyk, prof. F. Gasek, prof. M. Gigiel oraz przedstawiciele wszystkich klas.

 

 

Wigilia Samorządów Uczniowskich w Urzędzie Miasta Krakowa

Na tegorocznej Wigilii organizowanej przez Młodzieżową Radę Krakowa, naszą szkołę reprezentowała Prezydent Samorządu Uczniowskiego Emilia Foltyn i Radny MRK Maciej Stachnik. Była to okazja do spotkania i porozmawiania z przedstawicielami krakowskich szkół średnich oraz do wysłuchania wykładu o tradycjach świątecznych wygłoszonego przez Pana Michała Kozioła.

reportaż: Emilia Foltyn 4F

 

Warsztaty „Niewidomi – nie widzę problemu”

W środę 14.12 odbyły się w urzędzie miasta Krakowa warsztaty pt. „Niewidomi, nie widzę problemu”, organizowane przez Młodzieżową Radę Krakowa. W wydarzeniu wzięli aktywny udział przedstawiciele krakowskich szkół średnich. Warsztaty były prowadzone przez Pana Sebastiana Grzywacza, twórcę tik toka „Odlotowy Niewidomy”. Pan Sebastian sam jest osobą ociemniałą, czyli  stracił wzrok w trakcie życia. Przybliżył, uczestnikom warsztatów, życie osoby niewidomej od praktycznej strony oraz ukazał jakie ograniczenia w życiu wytwarza mózg i jak możemy zacząć je przełamywać.  Uświadamianie młodych obywateli na temat problemów społeczeństwa jest jednym z działań MRK.

Wyniki wyborów na Prezydenta w VI LO – 25.11.2022r

W dniu 25.11.2022r Komisja Wyborcza w składzie: Maciej Lalik, Olga Maćkosz, Weronika Połetek, Stanisław Lizoń przeprowadziła wybory prezydenckie w VILO. Komisja oświadcza, że:

 • Liczba oddanych głosów wynosi – 830 (100%)
 • Liczba głosów ważnych wynosi – 666 (80%)
 • Liczba głosów nieważnych wynosi – 164 (20%)

Największą liczbę głosów spośród kandydatów otrzymał: Jakub Gawroński (408 – 61%).

137 głosów (20,6%) otrzymała Zofia Taran, zaś 121 głosów (18,2%) otrzymał Maciej Stachnik.

Tym samym Komisja stwierdziła, że wybory na Prezydenta VI LO wygrał Jakub Gawroński.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

I dziękujemy pozostałym kandydatom za kampanię wyborczą.

Komisja Wyborcza VI LO

 

SONDAŻ WYBORCZY w VI LO – 21.11.2022 r.

W dniu 21.11.2022 przeprowadzono sondaż wyborczy. Ankieterzy przeprowadzili badanie na próbie 105 respondentów, losowo wybranych 3 uczniów z każdej klasy. Oto wyniki:
Komisja Wyborcza VI LO

 

Debata wyborcza kandydatów na prezydenta VI LO – 18.11.2022 r.

Zgodnie z tradycją VI LO, podczas każdej trwającej kampanii wyborczej, odbywa się debata kandydatów. W tym roku swoje postulaty i plany związane z przyszłą prezydenturą i zarządzeniem Samorządem Uczniowskim przedstawili: Zofia Taran (3c), Maciej Stachnik (3c) oraz Jakub Gawroński (3a). Debatę poprowadziła obecna Prezydent VI LO – Emilia Foltyn (4f), która powitała wszystkich zebranych: kandydatów, sztaby wyborcze, przedstawicieli Rady Uczniowskiej oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

Pretendenci, do honorowej funkcji  poza mową początkową, odpowiadali na pytania SU, pytania kontrkandydatów, a także pytania od zaproszonych gości z Samorządów Uczniowskich krakowskich szkół: I LO, V LO, VII LO, VIII LO i SKSŚ. Ponadto swoje pytania zadali także: opiekun SU  VILO oraz przedstawiciele Rady Uczniowskiej. Debatę zamknęły mowy końcowe, którym bacznie przyglądali się goście: pani vice-dyr. A. Moskała, prof. P. Brzózka oraz prof. M. Gigiel.

Czy debata będzie miała wpływ na wybór społeczności VI LO? Jak wypadnie sondaż wyborczy?

Ostatecznie dowiemy się podczas głosowania. A WYBORY już wkrótce – 25.11.2022!

Liczy się każdy głos!

Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia!!!

Komisja Wyborcza VI LO w Krakowie

 

KAMPANIA WYBORCZA – sylwetki kandydatów na Prezydenta VI LO

 

 

Szkolenie „Czas na START UP!”

Drodzy Vilowicze!

W imieniu Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Referat ds Młodzieży Samorząd Uczniowski serdecznie zachęca do udziału w szkoleniu Czas na START UP!, które odbędzie się 26.11.22r.

Marzysz o założeniu start upu?! To szkolenie jest dla Ciebie!

Dowiesz się, jak otworzyć własną działalność i przekształcić pomysł w opłacalny biznes!

Zgłoszenia trwają jedynie do 10 listopada.

Zainteresowani znajdą szczegółowe informacje tutaj: https://liblink.pl/4ZhZP5mv9f

Link: https://www.facebook.com/MlodyKrakow2zero/photos/a.163527520356939/5754956874547281

Samorząd Uczniowski

 

Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego

W dniu 24 października 2022r Urząd Miasta Krakowa zaprosił młodzież krakowskich szkół średnich na event samorządów szkolnych. W tym roku impreza została zorganizowana pod hasłem „Orientuj się na Samorząd”. Wydarzenie odbyło się na terenie WKS Wawel, ul. Podchorążych 3.

W pierwszej części, podczas warsztatów facylitacji, uczniowie i opiekunowie rad uczniowskich mieli okazję do rozmów, wymiany doświadczeń i wiedzy na temat pracy samorządu szkolnego, w różnych jego obszarach. W części drugiej przedstawiciele szkół wzięli udział w grze terenowej na terenie klubu sportowego WKS Wawel.

VI Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Emilia Foltyn, Jagoda Skotnicka i Michał Tyniec.

M. Włodarczyk

 

 

DZIADOWEEN w VI LO

W ten piątek, 28.10 w VILO odbędzie się DZIADOWEEN,

inspirowany romantyczną twórczością Adama Mickiewicza.

Jest to dzień, w którym zachęcamy uczniów do  przebrania się za ulubione postacie z lektur epoki Romantyzmu.

Zdjęcia przebrań postaci zostaną umieszczone na szkolnym Instagramie.

Uczniowie będą mogli również zagłosować na najlepsze przebranie.

Samorząd Uczniowski

Pierwsze obrady Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji

Treść: 17 października odbyły się pierwsze obrady Młodzieżowej Rady Krakowa X kadencji. Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Miasta – p. Rafał Komarewicz, pełniący również funkcję Przewodniczącego Młodzieżowej Rady, do czasu wybrania prezydium przez nowych radnych. Następnie miało miejsce uroczyste ślubowanie nowo wybranych radnych, któremu towarzyszyły przemowy: zastępcy Prezydenta – p. Anna Korfel-Jasińsiej oraz przewodniczącej MRK IX kadencji p. Jagody Mizerskiej. Po zakończeniu oficjalnej części ceremonii, radni przystąpili do wyboru prezydium, które zakończyło się bez rozstrzygnięcia, a obrady zostały zawieszone. Po części oficjalnej młodzi radni spotkali się w kawiarni w celach integracyjnych. 3 listopada obrady zostały wznowione i po debacie między kandydatami udało wybrać się przewodniczącego rady – p. Mikołaja Sołtysika oraz pozostałym członków Prezydium. Radni bardzo szybko przystąpili do działania i już teraz starają się zorganizować m.in. pierwszy panel dyskusyjny za ich kadencji.

reportaż

Maciej Stachnik 3B

Młodzieżowy Radny Miasta

 

 

„Sztuka podróży po światowych problemach”

 Zachęcamy Was serdecznie do czytania magazynu Młody Kraków. W październikowym wydaniu m.in. o międzyszkolnym wernisażu, w którym uczestniczyli uczniowie VILO.

          

O międzyszkolnej wystawie pisze także Jagoda Skotnicka z kl. 3c…

14 czerwca 2022 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży odbył się wernisaż otwierający Międzyszkolną Wystawę Sztuki, która była zwieńczeniem konkursu o tematyce „Problemy Świata Współczesnego”. W projekt zaangażowali się uczniowie i opiekunowie z siedmiu krakowskich liceów, w tym: I LO, II LO, V LO, naszego VI LO, VII LO, VII PLO REJ, VIII LO oraz gościnnie na wystawie znalazł się również obraz z XVII LO. Swoimi pracami nasza szkole dumnie reprezentowały Alicja Bodziony i Yelizaveta Bashkova. Na gości poza fenomenalnymi dziełami, czekał także drobny poczęstunek przygotowywany przez uczniów wymienionych wcześniej szkół, a także oprawa muzyczna w wykonaniu reprezentantów z naszej szkoły: Patrycji Gorczycy, Wojciecha Tabora i Igora Stawiarza oraz Stanisława Boryckiego i Zuzanny Partyki spoza VI Liceum. Wieczór otworzyły wypowiedzi prowadzących wernisaż uczniów VII LO – Wiktorii Karcz i Adama Nieuważnego, a także gościnne wystąpienie dyplomowanego architekta i współzałożyciela autorskiej pracowni architektonicznej „Autograf Studio” p. Tomasza Smugi. Następnie reprezentantki z naszej szkoły (Jagoda Skotnicka, Weronika Połetek) wręczyły młodym artystom nagrody, gratulując złożonych prac. Wśród gości tego wydarzenia znalazł się także Przewodniczący Zarządu V Dzielnicy „Krowodrza” – p. Maciej Żmuda. Cały projekt możliwy był przez ogromne zaangażowanie i chęć współpracy między licznymi szkołami. Poza osobami, które zobaczyć mogliśmy na scenie nie można zapomnieć o niebywale licznej grupie, która za kulisami dbała o organizację wydarzenia i komfort gości na samym wernisażu. Z naszej szkoły były to: Jagoda Skotnicka, Natasza Kamińska, Weronika Połetek, Emilia Foltyn, Maria Grzybacz, Alicja Bodziony. Wystawa możliwa była do obejrzenia jeszcze przez następny tydzień w „Galerii Zdarzeń” Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Reportaż: Jagoda Skotnicka 3c

 

VILO pamięta! Zapal znicz na grobie św. Profesora!

Informuję, iż w dniu 18.10.2022 r Samorząd Uczniowski i kl. 3I rozdali znicze z logo szkoły każdej klasie.
Prosimy aby ochotnicy z danego oddziału zapalili je w wyznaczonych nekropoliach w okolicy 1 listopada br. w imieniu społeczności VI Liceum Ogólnokształcącego.
Lista została zamieszczona w plikach szkoły.
Dziękuję wszystkim, a szczególnie Samorządowi Uczniowskiemu i prof. M. Włodarczyk, za ogromne zaangażowanie!

Ewa Lubińska

Panel Dyskusyjny „Oczekiwania a rzeczywistość polskiej edukacji”.

10.10.2022 odbył się panel dyskusyjny na Uniwersytecie Pedagogicznym, organizowany przez Młodzieżową Radę Krakowa. VI Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Oliwia Rzemieniec i Maciej Stachnik z kl. 3B.

W pierwszej części wydarzenia głos zajęła trójka panelistów: posłanka Kinga Gajewska, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak oraz radny Adam Kalita. Odpowiadali na pytania przewodniczącej Młodzieżowej Rady Krakowa IX kadencji, moderatora spotkania, dotyczących realiów polskiego szkolnictwa. Zostały poruszone takie wątki jak: wady podstawy programowej, sposób jej realizowania, czy odpowiada ona wymaganiom dzisiejszego świata, ilość i zakres realizowanego materiału, problem z dostępnością dzieci i młodzieży do psychiatrów i psychologów dziecięcych oraz wiele innych.

Po przerwie kawowej uczniowie mogli zadawać gościom pytania dotyczące tematu panelu. Doszło do wielu ciekawych dyskusji młodych z panelistami i poruszono aspekty, nad którymi wcześniej przedstawiciele władz nigdy się nie pochylili.

Reportaż przygotował: Maciej Stachnik 3b

 

 

#SU-w-ak – III edycja Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich

 

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Rady Uczniowskiej i całą społeczność uczniowską VI LO, do zapoznania się w program Fundacji im. Ks. Stanisława Konarskiego #SU-w-ak. Program obejmuje m.in. warsztaty, konsultacje oraz konkursy dotacyjne na realizację WŁASNYCH projektów.

Szczegółowe informacje na temat programu, w tym: regulamin, zasady i terminy rekrutacji: https://oswiatowa.pijarzy.pl/program-suwak/

Jeśli jesteś: przedsiębiorczy, aktywny, chcesz zrealizować własny projekt?

Zbierz grupę projektową i DO DZIEŁA!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Zgłoszenia wstępne zainteresowanych grup projektowych i informację udziela także opiekun Samorządu Uczniowskiego VILO

Magdalena Włodarczyk

 

Samorząd Uczniowski zachęca do głosowania na Budżet Obywatelski Miasta Krakowa!

Wybór Młodzieżowego Radnego Krakowa w VI LO.

W dniu 29 września 2022 głosami uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie, w wyborach równych i powszechnych, wybrano przedstawiciela „szóstki” do Młodzieżowej Rady Krakowa. Decyzją uczniów został nim MACIEJ STACHNIK z kl. 3B, który będzie Nas reprezentował podczas sesji X Kadencji Młodzieżowej Rady Krakowa.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w realizacji inicjatyw na rzecz młodzieży krakowskich szkół!!!

Samorząd Uczniowski VILO

Kiermasz podręczników

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 12 i 13 września Samorząd Uczniowski VILO zorganizował tradycyjny kiermasz podręczników szkolnych, w tym roku cieszący się szczególnym zainteresowaniem, zarówno sprzedających jak i kupujących.
Zobaczcie sami! Zapraszamy do galerii zdjęć.
SU VILO

 

 

Rok szkolny 2021/2022

  Konferencja SU w Urzędzie Miasta Krakowa z Młodzieżową Radą Krakowa.

31 maja 2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu Młodzieżowej Rady Krakowa w Urzędzie Miasta, odbywającym się pod hasłem „Porozmawiajmy o Samorządzie Uczniowskim”. Pierwsza część wydarzenia polegała na dyskusji z członkami Samorządów innych krakowskich szkół średnich na temat niedawno przeprowadzonej wśród uczniów ankiety dotyczącej działalności Samorządów Uczniowskich w ich szkołach oraz o wzajemnej współpracy i wspólnych działaniach na rzecz krakowskiej młodzieży. Następnie przedstawiciele poszczególnych szkół opracowywali w grupach problematykę różnych zagadnień takich, jak zawartość Regulaminów Samorządów Uczniowskich czy kwestia komunikacji Prezydium ze społecznością uczniowską i przedstawiali wyniki swojej pracy na forum. Spotkanie miało formę wspólnej rozmowy na temat wyzwań i problemów jakie stoją przed Samorządem Uczniowskim, znalezienia sposobów na radzenie sobie z nimi, zwiększenia współpracy Młodzieżowej Rady Krakowa z Samorządami Uczniowskimi oraz integracji środowiska osób działających w Samorządach.

reportaż: Weronika Połetek

 

Akcja „Książka za książkę”, 6-8 czerwca 2022 r.

 

Samorząd Uczniowski VILO zachęca do wzięcia udziału w wielkiej wymianie książek w Naszej szkole. Odbędzie się ona od poniedziałku 6 czerwca do środy 8 czerwca. Książki będą zbierane koło Sekretariatu szkoły. Przynosić można wszelkiego rodzaju książki (poza podręcznikami szkolnymi), a w zamian wybrać coś dla siebie do poczytania na wakacje J.

Inicjatywa ma na celu nadanie książkom drugiego życia poprzez recykling i pozbycie się tych niepotrzebnych.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji.

Wasz SU.

Udział reprezentanta SU w spotkaniu Akademii Samorządów Uczniowskich.

19 maja 2022r odbyło się spotkanie organizowane przez Akademię Samorządów, w którym uczestniczył wiceprzewodniczący Naszej Szkoły, Maciej Lalik. Tematem spotkania było zagadnienie „Jak finansować działania Samorządu Uczniowskiego z zewnętrznych źródeł?”. Nasz reprezentant poznał sposoby finansowania różnego rodzaju akcji samorządowych. Podczas owocnej dyskusji uczestnicy dzielili się radami oraz własnymi doświadczeniami w tej dziedzinie. Na koniec reprezentant każdej szkoły miał za zadanie napisać wniosek o finansowanie. Dzięki temu spotkaniu członkowie naszego samorządu nabyli umiejętności, które pomogą im pozyskiwać zasoby konieczne do prowadzenia efektywnej działalności .

 

Dzień tematyczny w VILO, czyli dzień postaci z filmu lub serialu

W dniu 12 maja 2022r, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zorganizowany został w szkole DZIEŃ POSTACI z filmu lub serialu. Celem było zachęcenie społeczności uczniów, aby tego dnia przebrali się za postać pochodzącą z ulubionego filmu/serialu i tym samym razem z nami stworzyli niezwykłą atmosferę w murach naszej szkoły. Integracja i dobra zabawa towarzyszyły nam tego dnia. A jak Wy oceniacie pomysł dnia tematycznego?

 

 

Udział przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego w panelu dyskusyjnym „Bieżące wyzwania i problemy młodzieży”, organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta.

 

29 kwietnia odbył się Panel Dyskusyjny w ramach Młodzieżowej Rady Krakowa, w którym wzięli udział także przedstawiciele naszej szkoły. Reprezentacja SU, miała możliwość wysłuchania ciekawej prelekcji poruszającej problemy dotyczące zdrowia psychicznego oraz uzależnień w krakowskich szkołach. Wykład został poprowadzony przez p. Agnieszkę Maruszczak (psycholog szkolny) oraz p. Monikę Borkowską – Żebrowską (Kierownik Działu Profilaktyki Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie). Po zakończonym wykładzie, nadszedł czas na debatę zatytułowaną „Przyszłość edukacji”. Nie tylko uczniowie brali w niej czynny udział, ale również zaproszeni goście – m.in. p. Mateusz Morawa ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów, p. Patryk Golba-Zawadzki – przewodniczący Zespołu Stałego ds. Młodzieżowych Rad Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM oraz p. Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Rozmowa ta owocowała w wiele nieoczywistych, ale trafnych przemyśleń, ponadto pojawiły się pomysły dot. działań, które miałyby usprawnić polski system edukacji. Podczas panelu dyskusyjnego poruszono wiele niełatwych zagadnień, jednak pomysły uczniów, świetnie zorientowanych w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, pozwoliły na opracowanie pewnych rozwiązań, ale także umożliwiły lepsze zrozumienie kwestii niekiedy uznawanych za kontrowersyjne.

Reportaż: Stanisław Lizoń

 

19 PZU Cracovia Maraton, czyli wolontariat w sporcie

W dniu 24 kwietnia 2022r wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w organizacji 19 PZU Cracovia Maraton, w ramach współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Obszarem działań była obsługa punktu odżywczego, zlokalizowanego na 7.5 km biegu, przy al. Focha. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, aktywną pracę wolontariusza i postawę otrzymują:

Kołton Magdalena /1B/, Żmijowska Patrycja /1C/, Gut – Słaby Kasper /1F/, Mazurek Olga /1I/, Wróblewska Karolina /1I/, Bała Weronika /2B/, Pogwizd Maja /2C/, Tarazona Serrador Karolina /2I/, Leśny Tymoteusz /3Cp/, Misztal Julia /3Cp/, Abram Adam /3a1/.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

Opiekun grupy wolontariatu: Magdalena Włodarczyk

No backpack day w VI LO

Zapraszamy do galerii zdjęć

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego VILO, 20 kwietnia ogłoszony został tzw „Dniem bez plecaka”. Kreatywność naszych uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania, towarzyszyła im uśmiech i dobra zabawa. Na korytarzach szkoły pojawiły się najróżniejsze przedmioty, które w swoim założeniu miały zastąpić tradycyjny plecak na lekcji. Jak bawiliśmy się podczas No backpack day? Sami zobaczcie!

DZIEŃ OTWARTY W VI LO – 22.04.2022

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dnia 22 kwietnia 2022 r. w Naszej szkole odbył się dzień otwarty dla kandydatów do VI LO. W wydarzenie to aktywnie włączył się także Samorząd Uczniowski. Dzień otwarty rozpoczął się o godz. 15. Dla osób odwiedzających Nasze liceum zostały przewidziane różne aktywności. Na sali gimnastycznej odbywał się finał turnieju piłki nożnej VILO CUP oraz występ zespołu cheerleaderek. Prezentowane były doświadczenia chemiczne w sali chemicznej oraz obserwacje mikroskopowe w sali poświęconej biologii. W sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim prezentowany był dorobek uczniów uczących się w tych klasach. W kwestii języków, nauczyciele francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego oraz angielskiego byli do dyspozycji uczniów i rodziców w salach przeznaczonych do tych języków. W salach polonistycznej, historycznej, fizycznej oraz geograficznej przedstawiane były prezentacje informacyjne oraz zorganizowane były quizy i zabawy. Nowością w VI LO w przyszłym roku szkolnym, będą klasy IB. Z tego powodu, na dniu otwartym poświęcone temu były sale, w których nauczyciele udzielali informacje osobom zaciekawionym oddziałami IB. Na drugim piętrze miała miejsce wystawa prac plastycznych Uczniów VI Liceum w sali poświęconej historii sztuki i plastyce. Obok znajdowała się sala debat Oxfordzkich, które obdarzone są dużym zainteresowaniem w VI LO. Na trzecim piętrze z kolei, swoją prezentację miał Nasz szkolny Teatr Proscenium oraz Grupa Muzyczna VILO. Przy wyjściu znajdowała się sala poświęcona działalności Samorządu Uczniowskiemu, która została przygotowana przez jego przedstawicieli. Dzień otwarty zakończył się o godz. 18.30 i jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Dziękujemy wszystkim, którzy brali w nim udział i zapraszamy do VI Liceum!
Samorząd Uczniowski VI LO

 

 

 

Dzień Kobiet w VILO

 

 

Konkurs fotograficzny  „Kraków solidarny z Ukrainą”

Samorząd Uczniowski VILO serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Kraków solidarny z Ukrainą”. Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia, obrazującego, w jaki sposób Kraków solidaryzuje się z naszym wschodnim sąsiadem (np. podświetlone konstrukcje czy miejsca zbiórek). Prace prosimy wysyłać na adres mailowy: samorzadvilokrakow@gmail.com, w tytule wpisując „Konkurs Kraków solidarny z Ukrainą”.  Treść wiadomości powinna zawierać imię, nazwisko oraz nazwę na Instagramie autora fotografii. Przy ocenianiu prac pod uwagę będzie brana pomysłowość i kompozycja kadrów. Zwycięskie zdjęcia zostaną udostępnione na samorządowym Instagramie w specjalnym poście oraz relacji i na stronie szkoły.

Terminy składania prac: 3 kwietnia.

Wyłonienie zwycięzców: 10 kwietnia.

 

Życzymy powodzenia!

Samorząd Uczniowski

Zbiórka darów na rzecz Ukrainy

Zapraszamy do galerii zdjęć

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice

W dniach 3 i 4 marca 2022 roku w naszej szkole odbyła się zbiórka darów potrzebnych osobom uciekającym z Ukrainy zorganizowana przez Samorząd Uczniowski VI LO. Uczniowie oraz Nauczyciele Naszej Szkoły po raz kolejny wykazali się solidarnością, wsparciem oraz ogromnym sercem, przekazując potrzebne rzeczy w tak szybkim czasie. Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać mnóstwo produktów, które autami zawieźliśmy do specjalnego ośrodka dla uchodźców przy ul. Borka Joselewicza 21 w Krakowie. Jest to jeden z dziesięciu punktów organizacji zbiórek na rzecz Ukrainy, pod patronatem Miasta Krakowa. Pani koordynator na miejscu była bardzo wdzięczna społeczności VI LO za mobilizację i pomoc.

Szczególne podziękowania kierujemy do mamy Michała oraz brata Magdaleny za zaangażowanie oraz pomoc w przewiezieniu darów na miejsce zbiórki.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z przebiegu zbiórki.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie,

 

Samorząd Uczniowski VI LO

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Zapraszamy do galerii zdjęć

Od 3 marca 2022 roku na III piętrze Naszej Szkoły, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego  znajdują się tablice korkowe, na których można przypinać serduszka w kolorach flagi ukraińskiej oraz polskiej z krótkimi wiadomościami wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Tablice te zostały zapełnione w bardzo krótkim czasie, zachęcając do zaangażowania jeszcze więcej uczniów. Działanie jest odpowiedzią na potrzebę okazania solidarności z Ukraińcami w tym trudnym dla nich czasie.

Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji!

Samorząd Uczniowski VI LO

 

Zbiórka na rzecz Ukrainy.
W ramach solidarności i pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy, ogłaszamy zbiórkę na rzecz ośrodka u Sióstr Służebniczek Starowiejskich przy ul. Kordylewskiego 12. Aktualnie mieszkają tam dzieci z domów dziecka z Ukrainy i w ciągu najbliższych dni mają dotrzeć kolejne. Z tego powodu, od czwartku można przynosić: środki czystości/kosmetyki (np. mydła, pasty do zębów, szampony, środki piorące), pościel (np. prześcieradła), ręczniki papierowe i z mikrofibry, nowa bielizna, żywność długoterminowa, żywność typowo dla dzieci (np: płatki, woda, soczki, ciastka, czekolady, lizaki, słoiczki) pampersy 4/5/6, pielucho-majtki 5/6. Artykuły będziemy zbierać w czwartek (03.03) i piątek (04.03) przy stanowisku na pierwszym piętrze.
Liczymy na Wasze wsparcie.
Vilentynki w VI LO – czyli jak podzielić się sercem dla innych!

Dnia 21.02.2022 w naszej szkole odbyły się Walentynki, których organizatorem był Samorząd Uczniowski VI LO.

W tym roku, święto to połączyliśmy z akcją charytatywną na rzecz placówki opiekuńczo-wychowawczej Tatrogród w Zakopanem. Cała akcja polegała na tym, że Uczniowie w zamian za przyniesione dary, mogli wysłać walentynki. Gromadzenie ich trwało cały tydzień. Zbieraliśmy artykuły higieniczne oraz plastyczne, co było niezbędne we wspieranym przez nas ośrodku. Dzięki zaangażowaniu i dobrym sercom Vilowiczów, łącznie udało nam się uzbierać aż sześć dużych kartonów wypełnionych po brzegi najpotrzebniejszymi rzeczami, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w akcję.

Samorząd Uczniowski VI LO

 

VILENTYNKI w VI LO 21.02.2022 – Samorząd Uczniowski zaprasza!

 

GWIAZDKA dla chorych i starszych zwierzaków.

SZANOWNI VILOWICZE!

Od 10.12.2021r trwa zbiórka na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Ze względu na wdrożenie zajęć online, przedłużamy zbiórkę do 11.01.2022.

Organizatorem Zbiórki w VI LO jest Samorząd Uczniowski.

W tym roku zbiórkę specjalistycznej karmy dedykujemy starszym i chorym zwierzakom ponieważ to one najbardziej potrzebują pomocy. Czworonogom, narażonym na wiele bolesnych chorób pojawiających się wraz z wiekiem, dla których właściwa dieta, jest niezbędna. Lepsze karmienie to dłuższe zdrowie, a co za tym idzie większa szansa na znalezienie nowego kochającego domu.

Tylko dzięki Waszej pomocy możemy lepiej zadbać o te najbardziej potrzebujące psy i koty. Mamy nadzieje, że jak zawsze, będziecie ze zwierzakami !!!

CO ZBIERAMY w szczególności?

 1. Konserwy specjalistyczne i karma sucha GASTRO INTESTINAL dla psów.
 2. Weterynaryjne konserwy dla kotów i psów.
 3. Weterynaryjna karma sucha dla psów i kotów.
 4. Konserwy dla kotów i psów.
 5. Karma sucha dla kotów i psów.
 6. Koce, ręczniki, zabawki.
 7. SPECJALISTYCZNE KARMY DLA PSÓW i KOTÓW: Animonda, Applaws, Acana, Arion, Belcando, Bozita, Brit, Carnilove, Concept for life, Dolina Noteci, Dog Chow, Eukanuba, Farmina, Feringa, Fitmin, Hill’s, Happy Dog, Josera, Lukullus, Miamor, Mac’s, Purina, Pro Plan, Purizon, Rinti, Royal Canin, Rocco, Sanabelle, Smila, Sheba, Orijen, Taste of the Wild, Winston konserwy Rossmanna, Versele-Laga.

 

Udział przedstawiciela VI LO w Wigilii Samorządów Uczniowskich w UMK

W miniony piątek 17.12.2021r., w Urzędzie Miasta Krakowa, odbyła się Wigilia Samorządów Uczniowskich, zorganizowana przez Młodzieżową Rade Krakowa. Reprezentantem z ramienia Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły była Emilia Foltyn. Na początku Wigilii gość specjalny Pan Michał Kozioł przedstawił nam historie tradycji krakowskich podczas Świąt Bożego Narodzenia. Następnie Radni z MRK przeprowadzili Quiz ,,Wiedzy o MRK” , a po skończonym quizie i rozdaniu nagród, wspólnie odśpiewana została kolęda ,, Dzisiaj w Betlejem”.

Przekazanie władzy uczniowskiej w VI LO

W dniu 17.12.2021r Prezydent Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Zofia Olszak przekazała urząd Prezydentowi elektowi – Emilii Foltyn. Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Profesor Magdaleny Włodarczyk, Pana Profesora Michała Kózki uwiecznił ten ważny dla vilowiczów moment.

 

 

Konferencja Samorządów Uczniowskich – „Razem możemy więcej!”

W piątek 26.11.2021r odbyła się konferencja Samorządów Uczniowskich- Razem możemy więcej! organizowana przez Młodzieżową Radę Krakowa.
Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów krakowskich szkół, którzy mogli wysłuchać przemówień reprezentantów Rady Miasta Krakowa, Referatu ds. Młodzieży, SU-w-ak, Stowarzyszenia Europe4Youth oraz Stowarzyszenia Umarłych Statutów.
W części warsztatowej młodzież miała okazję wypracować projekt działań Samorządów.
Całe wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do poszerzania wiedzy na temat samorządności, ale również na integrację młodych ludzi, którzy wspólnie tworzą krakowskie szkoły.
VI LO reprezentowali: Gabriela Mączka /3c/ oraz Maciej Gruca /3Ap/.

 

Mleko roślinne w bufecie szkolnym.

Szanowni Vilowicze!

Dzięki Waszemu zaangażowaniu i uprzejmości obsługi, w ofercie szkolnego bufetu pojawi się mleko roślinne. Jak wspominaliśmy, kawa będzie o 1/2 zł droższa. Zostanie ona wprowadzona po długim weekendzie na okres próbny i to od Was zależy czy zostanie na stałe.

Zapraszamy na pyszną kawę na roślinnym!!

Samorząd Szkolny
Projekt Zwolnieni z Teorii – „DePresja Społeczeństwa”

W obecnym świecie stres stał się codziennością. Nasze zdrowie psychiczne nieustannie wystawiane jest na próbę. Tempo życia, zabieganie, załatwianie kilku rzeczy na raz – wszystko to powoduje, że odczuwamy na swoich ramionach ciężar codzienności. Globalna pandemia, związana z ograniczeniem rozmów twarzą w twarz, z nieustannym lękiem o zdrowie i życie najbliższych, z paraliżem życia społecznego; dodatkowo spotęgowała istniejący już wcześniej problem. Dane statystyczne pokazują, że w aspekcie zdrowia psychicznego realizuje się jeden z czarniejszych scenariuszy. 9 milionów Polaków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a rocznie około 1,5 miliona z nich trafia do szpitali psychiatrycznych. Na świecie co 40 sekund ktoś podejmuje próbę samobójczą.

W odpowiedzi na powstały problem stworzyliśmy projekt „DePresja Społeczeństwa”. Nasza inicjatywa, realizowana w ramach Zwolnionych z Teorii, ma na celu uświadamiać społeczeństwo w zakresie zdrowia psychicznego. Poprzez rzetelną psychoedukację staramy się przeciwdziałać marginalizowaniu kwestii chorób i zaburzeń psychicznych. Aktywnie prowadzimy kampanię w naszych mediach społecznościowych, umieszczając tam posty zawierające esencjonalną wiedzę z zakresu psychologii, psychoterapii i psychiatrii. Fachową wiedzę staramy się przełożyć na język zrozumiały dla każdego, tak by stała się ona ogólnodostępna. Wyjaśniamy chociażby, jak objawiają się poszczególne zaburzenia psychiczne, a także wskazujemy techniki, które każdy z nas może zastosować na co dzień, by poprawić swoje samopoczucie.

reportaż Aleksandra Smoszna 3Fp

Konferencja „Młodzi z klimatem” – 27.10.2021 r.
W środę 27.10 odbyła się konferencja „Młodzi z klimatem”, organizowana przez Młodzieżową Radę Krakowa, w której wzięła udział uczennica klasy 3c – Gabriela Mączka – Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu.
Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem reprezentantów Młodzieżowego Dialogu Klimatycznego, którzy przedstawili swoje postulaty dotyczące edukacji klimatycznej. W części warsztatowej uczestnicy mieli za zadanie wypracować własne postulaty, na temat tego, w jaki sposób efektywnie edukować społeczeństwo.
Następnie reprezentanci SU brali udział w symulacji, którą poprzedziło wystąpienie eksperta Miasta Krakowa. Zaprezentował on działania miasta w walce o lepszy klimat, natomiast po wykładzie uczestnicy mieli za zadanie stworzyć model walki z miastem pogrążonym w kryzysie klimatycznym. Ich rozwiązania zostaną później przekazane władzom Krakowa, dzięki czemu młodzież będzie miała realny wpływ na kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości.
reportaż: Gabriela Mączka 3c

Ogłoszenie wyników wyborów na Prezydenta VI LO

W dniu 25.10.2021 odbyły się Wybory Prezydenckie. Oto wyniki:
Ema Foltyn 319 głosów (39,8%)
Oliwia Dębosz 182 głosy (22,7%)
Patrycja Gorczyca 167 głosów (20,8%)
Ala Bodziony 85 głosów (10,6%)
48 głosów nieważnych ((5,2%)
Żadna kandydatka nie uzyskała większości głosów, zatem w czwartek 28.10.2021 odbyła się II TURA WYBORÓW.
WYNIKI II TURY przedstawiają się następująco:
Emilia FOLTYN – 72%
Oliwia DĘBOSZ – 28%
Serdecznie GRATULUJEMY wygranej i składamy serdeczne podziękowania wszystkim kandydatom za wyrównaną walkę
Komisja Wyborcza VI LO w Krakowie

WYBORY – sylwetki kandydatek na Prezydenta VI LO

 

Debata wyborcza – 21.10.2021 r.

Droga społeczności VI LO!

Kampania wyborcza na prezydenta VI LO rozpoczęta!

Z tej okazji, zgodnie z tradycją, 21 października 2021r odbyła się debata wyborcza, w której wzięli udział potencjalni kandydaci na nowego Prezydenta VI LO, a właściwie to kandydatki… Swoje postulaty i plany związane z prezydenturą przedstawiały (wg kolejności alfabetycznej): Bodziony Alicja /3Cp/, Dębosz Oliwia / 3Ap/, Foltyn Emilia /3Fp/, oraz Gorczyca Patrycja z kl. 2Ep. Kandydatki poza auto prezentacją i przedstawieniem programu wyborczego, odpowiadały na pytania kontrkandydatów, a także obecnego SU i opiekuna, publiczności oraz zaproszonych przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z I i II LO w Krakowie.

Jakie wrażenie wywarły na Was kandydatki?

Kto przekonał Was do swojego programu?

Wybory już wkrótce! 25.10.2021r Oddaj głos na swojego kandydata!!!

Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w wydarzeniu wzięło udział jedynie po 2 przedstawicieli każdej klasy, oczywiście obowiązywał reżim sanitarny: dezynfekcja, maseczki.

Komisja Wyborcza SU VILO

 

Krakowski Dzień Samorządów Uczniowskich szkół ponadpodstawowych
W dniu 20.10.2021 w auli Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się konferencja w ramach Krakowskiego Dnia Samorządu Uczniowskiego. VI Liceum reprezentowali: Zofia Olszak- Prezydent, oraz Julia Leśniak i Szymon Filipiec. Tematem przewodnim, w części teoretycznej było zapoznanie z programem „#SU-w –AK” – programem, dzięki, któremu Samorządy Uczniowskie mogą pozyskać fundusze na realizację własnego projektu. Druga część spotkania została zaplanowana w Parku im. H. Jordana, gdzie odbyła się gra terenowa doskonaląca współdziałanie w zespole.

Efektem udziału w konferencji było zarejestrowanie VI LO do programu „#SU-w –AK”

 

 

 

Kampania informacyjna – w ramach Dnia Zdrowia Psychicznego
W dniach 11-15 października 2021 z inicjatywy Ministerstwa Ekologii i Wolontariatu, przeprowadzono kampanię Informacyjną, dotyczącą tematyki zdrowia psychicznego, źródeł wsparcia i form pomocy. Autorki projektu to Gabriela Mączka, Alicja Bodziony, Julia Leśniak.
Jednocześnie zachęcamy do oglądnięcia wywiadu Magdaleny Czekaj z panią pedagog VI LO w Krakowie p.Beatą Rudnik – Tulej dotyczącą tematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży: https://www.youtube.com/watch?v=CR5s_RToJqs

Konkurs plastyczny „Dbam i wspieram – własnymi siłami …”

 

Drodzy uczniowie i uczennice!
W ramach Dnia Zdrowia Psychicznego Samorząd Uczniowski VILO serdecznie zaprasza Was do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Dbam i wspieram – moimi siłami…”
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej na temat tego, w jaki sposób pomagamy sobie i innym dbać o zdrowie psychiczne. Liczymy na ekspresję różnych uczuć takich jak wsparcie czy zrozumienie.
Zasady Konkursu:
– wymagany format to A4
– technika dowolna ( z wyłączeniem technik audiowizualnych), z wykorzystaniem bloków rysunkowych, kartonów, płótna, farb olejnych lub akrylowych, ołówków, węgla
Prace należy złożyć u prof. Włodarczyk do dnia 15 października 2021r. Jury w składzie: przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, prof. Izabela Żelazna oraz opiekun samorządu prof. Magdalena Włodarczyk oceniać będzie prace, uwzględniając poniższe kryteria:
– zgodność pracy plastycznej z tematyką i celem Konkursu
– poziom artystyczny pracy plastycznej
– innowacyjność i oryginalność pracy plastycznej
– zgodność pracy plastycznej z wymaganiami technicznymi – zasadami Konkursu.
Prace zostaną zaprezentowane w szkole, a autorzy najciekawszych z nich otrzymają nagrody.
Liczymy na Waszą kreatywność i mamy nadzieję, że ten konkurs stanie się dla VILOwiczów przestrzenią na wyrażenie siebie.

Budżet Obywatelski Miasta Krakowa

Drodzy Vilowicze!
Zachęcamy Was serdecznie do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, które odbędzie się w dniach 1-10 października 2021r.
Głosować można:
– elektronicznie – poprzez platformę internetową,
– osobiście – poprzez kartę do głosowania w wybranym punkcie głosowania.
Więcej informacji szczegółowych, w tym wykaz projektów i punktów do głosowania znajdziesz na:https://budzet.krakow.pl/
 • TWÓJ głos się liczy niezależnie ile masz lat!
 • zmieniaj swoją dzielnicę, zmieniaj Kraków!

Zapraszamy !!!

SU VILO

Projekt: Młodzież działa lokalnie

We wrześniu 2021 roku startuje trzecia edycja programu Młodzież Działa Lokalnie!! Uczestnicy programu będą mieli okazję aby zdobyć wiedzę na temat przygotowania i realizacji projektów społecznych poprzez udział 18-godzinnym cyklu warsztatowym, a następnie zrealizować własny projekt, który odpowiada na problemy występujące środowisku lokalnym, szkolnym czy rówieśniczym.

Formularz aplikacyjny: https://forms.gle/wdbr7cyra1eZyB94A

II TURA – od 15 października do 1 kwietnia 2022

 • od 15 października do 1 grudnia 2021 – szkolenia dot. przygotowania i realizacji projektów społecznych,
 • od 1 stycznia 2022 do 1 kwietnia 2022 – realizacja projektów.

Rekrutacja rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 października.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Europe4Youth: info@europe4youth.eu, 500 304 031.

Strona wydarzenia na fb: Młodzież Działa Lokalnie.

Regulamin wydarzenia w PDF: https://bit.ly/2Xa1HCP

Więcej na : https://mlodziez.krakow.pl/2021/08/27/edycja-2021-2022/

Masz pomysł na WŁASNY projekt, chcesz mieć wpływ na zmianę otoczenia, wesprzeć innych?

Zgłoszenia 4- 5 osobowych grup projektowych chętnych do udziału przyjmuje drogą Librus p. M. Włodarczyk

ZAPRASZAMY !!!

 

Zostań Młodzieżowym Liderem

“Latem w krakowskim magistracie znaleziono tajemniczą butelkę z listem w środku. Jakież było zdumienie urzędników, gdy okazało się, że autorem adresowanego po prezydenta miasta listu jest Stańczyk, a treść pisma dotyczy wyzwania rzuconego młodym ludziom – kandydatom na liderów młodzieżowych przez tajemniczą postać z przeszłości…”

Krakowska Akademia Samorządności (KAS) to cykl szkoleń, podczas których uczestnicy zdobywają umiejętności społeczne. W tym roku akademia startuje po raz 17 i zyskuje nową fabularną i rywalizacyjną strukturę. Zajęcia KAS adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ósmoklasistów.

KAS obejmuje osiem spotkań kursu podstawowego od października do czerwca oraz nieobligatoryjne zajęcia dodatkowe. Najwytrwalsi uczestnicy na zakończenie zajęć podczas Gali Liderów Młodzieżowych otrzymują dyplomy liderów młodzieżowych.

Inauguracja KASu będzie miała miejsce 9 października, godz. 10.00 -14.30
w Urzędzie Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Św. 3-4, sala obrad Rady Miasta.

Harmonogram spotkań Akademii w 2021 r.: 9 października, godz. 10.00-14.30, 27 listopada, godz. 10.00-14.00, 11 grudnia, godz. 10.00-14.00.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, regulamin i szczegóły programu znajdziesz na : https://mlodziez.krakow.pl/2021/09/08/krakowska-akademia-samorzadnosci-2021-22/

Chętnych do udziału w programie proszę o zgłoszenia drogą Librus do opiekuna SU: p. Magdaleny Włodarczyk

 

Drodzy Vilowicze!

Zaczął się sezon na sprzedaż wszelkich podręczników i innych pomocy dydaktycznych. Ze względów pandemicznych, w tym roku nie odbędzie się organizowany przez SU tradycyjny kiermasz w formie stoisk. Wychodząc jednak naprzeciw Waszym potrzebom proponujemy umieszczanie ofert kupna- sprzedaży, zamiany pod postem Macieja na Tabuli szkolnej J.

W przypadku zapytań prosimy o kontakt z Samorządem Uczniowskim VILO

Służymy pomocą:

Zofia 3a2

Maciej 3Ap

 

Nasi Wspaniali 2021

Zapraszamy do zapoznania się z informacją na stronie Urzędu Miasta Krakowa

Nowi krakowscy „Wspaniali” wzorem dla rówieśników 

Kim są nasi Wspaniali 2021

Zuzanna Słobodzian, 19 lat, uczennica VI LO

W wolontariacie od trzech lat. Zaangażowana w pracę Samorządu Uczniowskiego, reprezentuje szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta. Aktywnie uczestniczy w działaniach fundacji SEED, wspierającej uczniów szkół średnich w wyborze ścieżki rozwoju osobistego. Zrealizowała kilka projektów, angażując w nie uczniów i nauczycieli, m.in. „Młodzi krakowianie działają lokalnie. Młody Kraków 2”, „Andrzejki dla Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Ludwiki w Krakowie”. Brała udział z projektem „Koło Życia Zwierząt” w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Wolontariuszka Fundacji Dla Zwierząt La Fauna i fundacji Science Entrepreneurship Experience Daily. Projekt jej zespołu „List w butelce” znalazł się w finale Hackathonu. Bliski jej jest kontakt z ludźmi i naturą.

Michał Korzeniowski, 18 lat, uczeń VI LO

W wolontariacie od 2015 roku. W gimnazjum był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Jest również aktywny w samorządzie swojego liceum. Organizował turnieje gier online. Przyboczny w gromadzie zuchowej 12. Szczepu ZHP Preria. Przygotowuje i realizuje raz w tygodniu zajęcia dla młodszych dzieci. W okresie wakacji i ferii zimowych jest opiekunem grupy na zuchowych koloniach. Uczestniczył w działaniach na rzecz innych osób, m.in. Bieg Wielkich Serc, Akcja Chorągiewka. Brał udział w działaniach wspierających Hospicjum św. Łazarza. Gra w piłkę nożną w KS Nadwiślan.

Udział przedstawicieli Samorządu w warsztatach Młodzieżowej Rady Krakowa

Uczniowie VI Liceum, w dniu 11.06.2021 za pośrednictwem platformy Zoom, uczestniczyli w warsztatach tematycznych poświęconych samorządności szkolnej oraz działalności SU w pandemicznej oraz post- pandemicznej rzeczywistości. Warsztaty w charakterze wykładów poprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia „Demokracja w praktyce” oraz Stowarzyszenia „Twój Wybór”. Po części teoretycznej odbyła się gra interaktywna.

 

Tydzień Zdrowia Psychicznego SKSŚ
Drodzy Vilovicze!
Z przyjemnością zapraszamy Was na wydarzenie, które odbędzie się już w przyszłym tygodniu – od 26.04 do 28.04 – Tydzień Zdrowia Psychicznego. Co prawda wydarzenie nie trwa cały tydzień, ale za to obfituje w całe 7 wykładów z obszaru zdrowia psychicznego. Zaproszeni przez nas goście podejmą różne tematy związane z tą tematyką, jak i odpowiedzą na nurtujące wielu z Was pytania, na które nieraz trudno jest znaleźć odpowiedź.
Harmonogram wydarzeń:
26.04:
16.00 – Iwona Krzyżanowska – Joga i jej wpływ na zdrowie psychiczne (wykład oraz ćwiczenia!)
20.00 – Julia Kubik i Magdalena Szuflita – Radzenie sobie ze stresem i praktyczne informacje na temat poszukiwania pomocy u specjalisty
27.04:
16.00 – Katarzyna Runowska – Zaburzenia odżywiania w dobie pandemii
18.00 – Depresja Społeczeństwa – #glowatezchoruje – Projekt licealistów promujący wiedzę o zdrowiu psychicznym
28.04:
14.00 – Dominika Dudek – Depresja w dobie pandemii
17.00 – Psycha Nie Siada – Projekt licealistów promujący wiedzę o zdrowiu psychicznym
18.00 – Monika Wasilewska – Wpływ rodziny i domu na młodego człowieka
Nurtujące Was pytania możecie nam zadać anonimowo poprzez platformę Tellonym: https://tellonym.me/StowKrakSzkolSrednich
Wszystko odbędzie się na naszym youtube: https://www.youtube.com/channel/UCGy7yZXunly8Sz_GY_-x1hg wraz z livem na Facebooku.

ZAPRASZAMY!

Samorząd Uczniowski VILO

Konkurs fotograficzny

Drodzy Vilowicze!

Projekt „DePresja Społeczeństwa” organizuje KONKURS FOTOGRAFICZNY, którego tematem jest “Pandemia umysłu”. Celem konkursu jest ukazanie szerokości zagadnienia związanego z problemami zdrowia psychicznego oraz jego indywidualne postrzeganie, szczególnie w zaistniałej sytuacji. Zasady są proste: Wypełnij formularz zgłoszeniowy wraz z załączoną pracą konkursową (1-3 zdjęć) w formacie JPG do 23.04.2021 *ważne, aby całość plików nie przekraczała 1 GB Link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1d3gbmWrU-OJqftV5LoydVxdX0FMXdn4uQbCVjqgDut0z_A/viewform

Prace będą oceniane przez wyborne Jury, których weryfikacja odbędzie się na podstawie 4 kryteriów: a) zgodność tematu fotografii z tematyką Konkursu, b) oryginalne podejście do podjętej tematyki, c) wartość artystyczna fotografii, d) wartość techniczna fotografii Finał konkursu odbędzie się 30.04.2021 Oczywiście nasi odbiorcy również będą mogli wybrać swojego faworyta- za pomocą głosowania do NAGRODY PUBLICZNOŚCI, o której szczegółach dowiecie się niebawem. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie oraz do odwiedzenia naszych social mediów Czekamy na Wasze prace!

Projekt „dePRESJA Społeczeństwa”

Aleksandra Smoszna  2F – koordynator projektu w VI LO

Zbiórka na Krakowskie Hospicjum św. Łazarza.

Potrzebujemy wsparcia darczyńców aby móc kontynuować naszą misję niesienia pomocy nieuleczalnie chorym.W dobie pandemii organizacja społecznych akcji napotyka wiele ograniczeń- my jednak się nie poddajemy!
To już 24 edycja Pól Nadziei Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W tych wyjątkowych okolicznościach potrzebujemy Twojej wyjątkowej pomocy. Jak tego dokonać?
– narysuj bądź sfotografuj żonkila
– pochwal się swoim dziełem oznaczając #ŻonkilowePodajDalej
– dokonaj wpłaty na rzecz najstarszego w Polsce hospicjum pod adresem www.pomagam.pl/podaj-dalej – liczy się każda złotówka!
– zachęć do udziału w akcji swoich bliskich, w końcu razem możemy wszystko!

Przywitajmy razem wiosnę! Zarówno w naturze jak i w sercach- oraz zatroszczmy się, aby w życiu osób najbardziej tego potrzebujących razem z żonkilami rosła nadzieja.

Więcej o akcji dowiesz się: https://pomagam.pl/podaj-dalej

Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu – Samorząd VI LO w Krakowie

OGŁOSZENIE WYNIKÓW konkursu „WIEM co JEM – mój zdrowy posiłek”

 

Drodzy Vilowicze

Jury w składzie: prof. Paweł Zgud, prof. Daniel Kędziera, przedstawiciele Rady Rodziców: p. Danuta Jantas, p. Magdalena Rumińska, przedstawiciele SU Ministerstwo Sportu: Gabriela Mączka, Filip Fajer dokonali oceny prac konkursowych.

Niniejszych informujemy, iż:

I miejsce otrzymuje Maja Matczewska kl. 3d – „Obiad dla wiecznie głodnych”

II miejsce: Milena Gach kl. 2Gp „Wegański budyń owsiany czekoladowo – pomarańczowy”

III miejsce: Weronika Urbanik kl 2b „Wytrawne gofry” oraz Dominika Ronij kl. 2h – „Aromatyczne placuszki bananowo – cynamonowe muśnięte aksamitnym jogurtem naturalnym, pod pierzynką ze świeżych owoców i płatków migdałowych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Jak podkreślało jury wybór zwycięskich potraw nie był prosty!

Szóstka gotuje zdrowo i kolorowo!

Zapraszamy do galerii zdjęć

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Akcja charytatywna “Podaj Łapę…..

„Podaj łapę, czyli wielka, wiosenna licytacja” to akcja charytatywna organizowana przez Młodzieżową Radę Krakowa na rzecz bezdomnych psów, będących pod opieką Fundacji Dla Zwierząt La Fauna.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 21.03 – 21.04.
Na licytacji zostanie wystawionych ponad 100 przedmiotów wśród których znajdują się m. in. porcelanowe kubki barowe przekazane przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz obraz autorstwa Andrzeja Mleczko przekazany przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca.
Wszystkie aukcje odbywają się na grupie na Facebook’u: „Podaj Łapę, czyli wielka wiosenna licytacja”
Zachęcamy do dołączania, licytowania i pomagania!
Zuzanna Słobodzian – kl. 3d – Młodzieżowa Radna Krakowa – VI LO
Konkurs zdrowotny „Wiem co jem – mój zdrowy posiłek”
Drodzy Uczniowie
Samorząd Uczniowski VILO – Ministerstwo Sportu, nauczyciele wychowania fizycznego, z udziałem Rady Rodziców serdecznie zapraszają wszystkich Vilowiczów do wzięcia udziału w konkursie o tematyce prozdrowotnej – „WIEM CO JEM – mój zdrowy posiłek”.
Zadaniem konkursowym jest przygotowanie samodzielnie zdrowego posiłku dla siebie lub rodziny, w kategorii: śniadanie, przekąska, lunch/obiad. Zanim zjesz go jednak ze smakiem: wykonaj zdjęcie. Zdjęcie konkursowe posiłku /jpg/, załączony krótki opis z nazwą potrawy, ze składem produktów i przepisem na przygotowanie wyślij w aplikacji TEAMS na czata do prof. Magdaleny Włodarczyk do dnia 15 marca 2021r.
Jury w składzie: przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele wf oceniać będzie prace uwzględniając kryteria: walory odżywcze i zdrowotne, pomysłowość, estetyka podania.
Autorzy najciekawszych i najzdrowszych dań otrzymają nagrody.
Liczymy na Wasze kulinarne pomysły i kreatywność. Mamy nadzieję, że staną się one pretekstem do przyjemnej, zdrowej i pysznej formy spędzania czasu wolnego.
Szóstka gotuje – zdrowo i kolorowo! Zapraszamy do udziału !
Ministerstwo Sportu
opiekun SU- Magdalena Włodarczyk

 

Projekt „depresja SPOŁECZEŃSTWA” – bo przecież #GłowaTeżChoruje!

Jak to się zaczęło…?

Grupa dziewięciu nastolatków z różnych krakowskich szkół (V LO, II LO, VI LO, VIII LO) dostrzega powszechność chorób psychicznych w ciągu ostatnich kilku lat. Podjęli się udziału w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa o zdrowiu psychicznym i zaburzeniach. Znajdują się właśnie na etapie realizacji kolejnych działań.

Członkowie projektu mają wiele pomysłów, są to między innymi wywiady z psychologami, do których zwracają się z pytaniami nurtującymi uczniów, zbiórki charytatywne oraz sondy uliczne. Do tej pory można ich było znaleźć na Instagramie oraz Facebook’u pod nazwą „depresja społeczeństwa”. Na swoje media społecznościowe dodają bardzo ciekawe posty dotyczące zaburzeń psychicznych, instastories z cytatami, informują o ciekawostkach związanych ze zdrowiem psychicznym.

Nabieramy rozpędu…

Członkowie wzięli udział w zbiórce organizowanej dla Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca, działającej przy Szpitalu Klinicznym im. J. Babińskiego w Krakowie. Jak można zauważyć, wiele działań zostało już podjętych, a grupa licealistów nie ustaje w swoich zmaganiach. Do najważniejszych należą te, które rozpowszechniają wiedzę na ten aktualny temat wśród młodzieży, rodziców, specjalistów. Wśród takich działań znalazły się wywiady i kampania informacyjna m.in. z psychologiem, a także w obrębie mediów: radio RMF FM, portal.krakow.pl, Kraków pomaga, radio ESKA, organizacja Światowego Dnia Depresji – Live.

W pierwszy dzień wiosny zapraszamy na wyjątkowy LIVE ze specjalistą psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, psychoterapeutą w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie

– Panią Barbarą Adamską. Wśród wielu ciekawych wątków pojawi się pytanie – gdzie szukać pomocy w razie kryzysu?

Bądźcie z nami!

https://www.facebook.com/depresja.spoleczenstwa

https://www.instagram.com/depresja.spoleczenstwa/

Osoby należące do projektu to Seweryn Stempak (kierownik), Dominika Kręcina, MagdalenaWoś, Weronika Janisz, Emilka Azierska, Julia Bajorek, Marysia Dziadek, Aleksandra Smoszna (VI LO) i Damian Papadopoulos.

reportaż: Aleksandra Smoszna 2F

 

 

Wielkanocna Zbiórka Żywności w Krakowie poszukuje e-wolontariuszy
Szanowni Uczniowie
Serdecznie zapraszamy do akcji Banków Żywności w Krakowie.
Wielkanocna Zbiórka już rozpoczęta!
Wejdź na stronę Banków Żywności i pomóż zapełnić świąteczny stół osobom najbardziej potrzebującym! Przy tej okazji uczymy innych jak się nie marnować jedzenia!
Zostań e-wolontariuszem Banku Żywności w Krakowie, otrzymaj certyfikat za wolontariat.
O zasadach akcji dowiesz się więcej na FB/Instagramie Banków Żywności w Krakowie.
Jeśli zdecydujesz się zostać wolontariuszem daj znać!
serdecznie zapraszamy
Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu
Magdalena Włodarczyk – opiekun SU
 

 

Konkurs Merch rozpoczął sprzedaż i promocję bluz VI LO.

Konkurs nowego Merch odbył się na Instagramie szkolnym i stał się wstępem do otwarcia regularnej sprzedaży ubrań CLV vs VILO. Zwycięzcy otrzymali bluzę i skarpetki VILO.

Realizacja tego projektu nie była prosta, zwłaszcza w czasach pandemii, co zmusiło nas do poszukiwania nowych i praktyczniejszych rozwiązań.
Mamy przyjemność nareszcie przedstawić Wam wyjątkowy Merch, stworzony we współpracy z firmą CLV.
Ubrania będzie można nabyć poprzez stronę internetową – płatność bezgotówkowa, dostawa do domu lub paczkomatu. Ma to szczególne znaczenie w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego w czasie pandemii oraz faktu, że wspieramy w tych trudnych czasach lokalne działalności.

Życzymy udanych zakupów
Prezydium Samorządu Uczniowskiego
Albert Pieniądz

 

Plebiscyt na słowo roku w VI LO

Kochane Vilowiczki, kochani Vilowicze!

Samorząd uczniowski VI LO zaprasza do udziału w plebiscycie na słowo roku. Jest on organizowany z okazji Dnia Języka Ojczystego, aby wybrać najciekawsze słowo roku 2020 według naszej społeczności. Plebiscyt współorganizowany jest wraz z zespołem polonistów VI LO. Jego opiekunem jest prof. Marcin Świątkowski, a z ramienia Samorządu wiceprzewodniczący, Szymon Filipiec.

Zapraszamy do zgłaszania swoich propozycji na najlepsze słowo roku 2020!

Samorząd uczniowski VILO – Ministerstwo Demokracji

Poczta Walentynkowa w VI LO! Zapraszamy!

Walentynki nadchodzą wielkimi krokami, więc przypominamy o Poczcie Walentynkowej i

możliwości wzięcia udziału szkolnym speed datingu organizowanego przez SU. Na profilu @tindervilo znajdziecie ankietę, po której wypełnieniu zostaniecie automatycznie dopasowani do podobnych osób. Swoje matche otrzymacie 14.02. Ponadto Skkś zorganizowało dla Was międzyszkolny Speed-dating & Friending!

Nieważne czy znaleźliście już swoją miłość czy jeszcze jej poszukujecie – zawsze warto jest poznać kogoś nowego. Dzięki niezawodnemu algorytmowi, zostaniecie dopasowani do podobnych osób z innych szkół.Prywatne spotkania z każdym z Waszych machy odbędą się na platformie zoom w sobotę, 13.02

więcej informacji na ig: @krakowskie_szkoly_srednie. Formularz do zapisów: https://forms.gle/YPAemfUFcs4dyU3Y8

Ponadto tradycyjna poczta Walentynkowa …

Walentynki możecie wykonywać i przekazywać do I LO w dniach: 10.02-12.02 od godz. 16.00 do 18.00. Akceptujemy także listy, zatem jeśli nie jesteście w stanie pojawić się fizycznie, nadajcie list (albo nawet paczkę!).

Wysyłając, pamiętajcie żeby napisać imię i nazwisko osoby do której piszecie, jak i rocznik i numer szkoły której jest uczniem. Nie zapomnijcie także skierować wysyłkę do szkolnej portierni i dopisać „Poczta Walentynkowa” na kopercie.

Gdy wszystkie Walentynki już do nas dotrą, dostaniecie informację, czy jakaś z nich czeka specjalnie na Was. Będziecie mogli je odebrać już 15.02 i 16.02.

Poczta Walentynkowa to nie tylko wyjątkowa forma okazania uczuć, ale też świetna zabawa, dlatego serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału!

Adres I LO: plac Na Groblach 9, 30-101 Kraków

Samorząd Uczniowski VI LO w Krakowie

Projekt Zwolnieni z Teorii – „Depresja społeczeństwa”
Projekt „dePRESJA Społeczeństwa” realizowany jest przez uczniów kliku szkół średnich, w ramach projektu  Zwolnieni z Teorii, w kategorii sport i zdrowie.Przedstawicielem i realizatorką działań w VI Liceum Ogólnokształcącym jest Aleksandra Smoszna – uczennica kl. 2F. O depresji słów kilka…
W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze stają się rozmaite zaburzenia psychiczne. Problemy te dotykają ludzi niezależnie od wieku, płci, statusu majątkowego, wykonywanej pracy czy innych czynników. Badania na przestrzeni ostatnich lat pokazują tendencję wzrostową zachorowań w dziedzinach psychiatrycznych. Mówi się nawet o depresji jako chorobie cywilizacyjnej – dotyka ona bowiem  350 milionów osób na całym świecie.  W społeczeństwie kwestie te nierzadko są bagatelizowane i marginalizowane. Uważa się zaburzenia psychiczne za mniej istotne od chorób fizycznych. Osoby z depresją słyszą, że powinny „wstać z łóżka i zabrać się do roboty, a nie leniwie spędzać całe dnie, nic nie robiąc”. Nie raz brak także elementarnej wiedzy w zakresie zdrowia psychicznego – w szkołach nie poświęca się temu wystarczającej uwagi. W obecnej sytuacji pandemicznej problem zaburzeń psychicznych, w tym depresji wśród młodzieży niepokojąco narasta…
 
Projekt „dePRESJA Społeczeństwa” skierowany jest do młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia, pomocy, rady
i z tą myślą został stworzony…
 
Aleksandra Smoszna kl. 2F

 

NAWIGATOR SAMORZĄDNOŚCI 2021 – nowy projekt realizowany przez Samorząd Uczniowski VI LO.

4 lutego 2021r zainaugurowany został projekt edukacyjny „Nawigator Samorządności 2021”, do którego zakwalifikowała sieę nasza szkoła. To już druga edycja tego projektu. Jest on skierowany do członków krakowskich samorządów uczniowskich. Młodzi aktywiści będą mieli okazję do podniesienia swoich kompetencji miękkich z zakresu organizacji, komunikacji, relacji w grupie i finansów. Jest to również świetna okazja do poznania się i współpracy z członkami innych samorządów krakowskich szkół średnich.

Do zespołu VILO należą; Lider: Szymon Filipiec

Zespół stały: Monika Adamczyk, Alicja Bodziony, Dominika Kaleta, Gabriela Mączka, Iga Fordońska.

Zespół doradczy: Zofia Olszak, Maciej Gruca.

Na uczestników czekają warsztaty, szkolenia i kazusy. Najlepsze SU otrzymają dotacje na swoje działania. Łączna ich wartość to 1500 zł! Oceniany będzie stopień rozwiązania kazusów po każdych warsztatach, oraz obecność członków zespołu na warsztatach.

Nawigator Kończy się na przełomie kwietnia i maja – ilość zebranych punktów zdecyduje o przydzieleniu nagród pienieżnych na wybrany przez SU projekt, którym jest zakup tablic elektronicznych z fukcją liczenia punktów oraz zegarem na salę gimnastyczną.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twój Wybór: https://twojwybor.org/

TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI !!!

Samorząd Uczniowski w VI LO w Krakowie

  

 

Turniej Szachowy w VI LO trwa!

Ministerstwo Sporti i Supportu serdecznie zaprasza pasjonatów szachów do potyczek na platformie chess.com. Zapisy już rozpoczęte!
Szczególowe informacje na temat regulaminu i zasad prowadzenia rywalizacji znajdziecie na Tabuli.

ZAPRASZAMY!
Ministerstwo Sportu i Sapportu

LICEALNY SWAP – akcja charytatywna. Podsumowanie.
Samorząd II LO we współpracy z Fundacją ALLIN. i szkołami: I LO, V LO, VI LO, VII PLO, VII LO, VIII LO, VIII PLO, III STO i ZSM w ramach Stowarzyszenia Krakowskich Szkół Średnich zorganizował akcję LICEALNY SWAP, podczas której uczniowie wystawiali rzeczy (ubrania, książki, bibeloty), których już nie używają na “sprzedaż”, a kupujący przelewają pieniądze właśnie na tę zrzutkę. Po zakończeniu akcji wszystkie zebrane środki zostaną w pełni przekazane Fundacji Hospicjum dla Dzieci Alma Spei, która pomaga małym pacjentom cierpiącym na nieuleczalne, postępujące choroby i zapewnia wsparcie ich rodzinom.

Uczniowie VI LO w Krakowie włączyli się w tą inicjatywę. Udało się wspólnie zebrać 457 zł, na rzecz Hospicjum.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Fundacji Alma Spei i pracy wolontariusza kliknij tutaj: http://almaspei.pl/hospicjum-almaspei/

Gorąco wszystkim Vilowiczom dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji !

Samorząd Uczniowski VILO

 

VI LO w Stowarzyszeniu Krakowskich Szkół Średnich

Stowarzyszenie Krakowskich Szkół Średnich to inicjatywa młodzieży Krakowa we wspólnych działaniach na rzecz uczniowskiej społeczności.

Podejmujemy wspólne projekty społeczne, akcje wolontariatu, inicjatywy.

Szkoły należące do SKSŚ: I LO, II LO, V LO, VI LO, VII LO, VIII LO, PALO, IIISTO, ZSŁ, ZSM1

WOŚP W VILO❗️ PODSUMOWANIE

Kochani! Bardzo dziękujemy za Waszą pomoc i zaangażowanie w 29. edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku pobiliśmy zeszłoroczny wynik ponad dwukrotnie- udało nam się zebrać ogromną kwotę 4090 złotych! Jesteście niesamowici, jeszcze raz – dziękujemy!!!

WARTO POMAGAĆ!

Samorząd Uczniowski VI LO

 

WOŚP W VILO

Szanowni Państwo,

jak co roku nasza szkoła bierze udział w wydarzeniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku będzie ono jednak wyglądało trochę inaczej z racji tego, że nie jesteśmy w stanie zorganizować tradycyjnej licytacji w szkole. Niemniej jako Samorząd Uczniowski wraz z Panią Profesor Żelazną i innymi uczniami organizujemy wydarzenie internetowe WOŚPu.

Jednakże, aby akcja się odbyła potrzebujemy oczywiście pomocy. Podczas gdy uczniowie będą licytować przedmioty wystawione na portalach społecznościowych, zachęcamy Państwa do jednoczesnego wsparcia internetowej skarbonki VILO, do której link podajemy poniżej:

https://eskarbonka.wosp.org.pl/65jxec

Pomagajmy!

Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu

Gabriela Mączka, Julia Leśniak, Alicja Bodziony, Artemis Antos

Zaprzysiężenie nowego Prezydenta SU w VI LO.
22 grudnia 2020r. Prezydent Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Bartosz Knap przekazał urząd Prezydentowi elektowi – Zofii Olszak. Zofia w obecności Dyrekcji Liceum, pocztu sztandarowego i przedstawicieli VI Liceum przy grobie Adama Mickiewicza w krypcie na Wawelu wypowiedziała słynne słowa:
„Obejmując z woli Uczniów urząd Prezydenta Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie, uroczyście przysięgam, dochować wierności postanowieniom Statutu Szkoły i Regulaminu Samorządu, godnie reprezentować naszą szkołę na jej terenie i poza nią oraz dbać o dobro oraz pomyślność uczniów naszej szkoły, które będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.”
A Bartosz Knap przekaże Zofii Olszak urząd Prezydenta Samorządu Uczniowskiego VI Liceum:
„Niniejszym przekazuję na twoje ręce ten Prezydencki Zwój. Obyś godnie sprawował swój urząd i swoją działalnością zaskarbił sobie uznanie uczniów, nauczycieli i dyrekcji”.
ZOBACZ
Przekazanie urzędu Prezydenta VI LO, podziękowania, życzenia Świąteczne on-line – Zofia Olszak i Bartosz Knap: https://www.youtube.com/watch?v=0ZV104VW3U0

 

Dzień Patrona w VI LO w Krakowie

 

Udział Ministerstwa Ekologii i Wolontariatu w konkursie Ekologicznym – reportaż Mai

Jako trójka zainteresowanych ekologią uczniów VILO w Krakowie: Maja Matczewska (3D), Bartosz Knap (3D) i Weronika Majta (3G1), wzięliśmy udział w eco-hackathonie online o nazwie „Wasteless Land”.

Organizatorem konkursu była Fundacja Onearth ( onearth.io ).

Naszym celem było wymyślenie rozwiązania problemu zostawiania śmieci w naturze. Mieliśmy zaledwie 4 niepełne dni na poradzenie sobie z tym zagadnieniem. Każdy dzień rozpoczynał się wykładami prowadzonymi na platformie Zoom. Dowiedzieliśmy się czym jest grywalizacja, mikroplastik oraz jak powstała Pustynia Błędowska. Później przez kolejne godziny pracowaliśmy nad naszym projektem pod okiem mentorów. Nasza drużyna postawiła sobie za cel wynalezienie bardzo prostego, uniwersalnego, wykonalnego oraz taniego rozwiązania zostawiania śmieci na Pustyni Błędowskiej. Naszą inspiracją były grzyby wykonane z plastikowych butelek wykonane przez czeską artystkę. I tak zrodził się nasz pomysł –było to ustawienie tych grzybów, wykonanych ze śmieci zebranych przez lokalną młodzież, na Pustyni w celu przykucia uwagi turystów. Dodatkowo, miały być one zasilane energią słoneczną, by w nocy móc się świecić na wiele kolorów. Po środku tej instalacji miał znaleźć się interaktywny kosz na śmieci, który wyświetlałby pytania, a w celu odpowiedzenia na nie wrzucałoby się śmiecia do odpowiedniego otworu.

Mimo, że byliśmy jednymi z najmłodszych uczestników, zajęliśmy 3 miejsce w hackathonie!

Oto nasza prezentacja: „Grzyby Błędowskie” pobierz tutaj

 

 Projekt uczniowski – grudzień 2020 r.

Ok, głosowanie zakończone! Dziękuję Wam bardzo za serio wysoką frekwencję, miło mi, że dla części osób te głosowania znaczyły chociaż tyle, że poświęciliście swój wolny czas i śledziliście tabulę – brawa dla Was.

To pożegnanie ze sztandarowym projektem mojego ministerstwa – mam nadzieję, że dobrze się bawiliście, a projekty, które zrealizowałem dały Wam sporo zabawy! Przede wszystkim – mam nadzieję, że dzięki temu projektowi dostrzegliście swoją rolę w szkole i możliwość zmieniania jej. Świadomość tego, że Wasz głos ma znaczenie da Wam naprawdę wiele w przyszłości – zawsze bardziej warto być aktywnym niż pasywnym członkiem jakiejś społeczności. Dziękuję Wam wszystkim za współpracę, miłą zabawę podczas głosowań, Pani Ewelince za udostępnienie mi drukarki, Pani Włodarczyk i Pani Dyrektor Fedan za opiniowanie projektów, wszystkim pomagającym mi podczas głosowań, osobom przeprowadzającym projekty… Jest Was bardzo dużo, dlatego nie podziękuję Wam wszystkim, wybaczcie.

To ministerstwo dało mi bardzo wiele radości, i mimo, że pandemia sporo moich pomysłów pogrzebała, to wierzę, że nawet ta drobna część była całkiem satysfakcjonująca.

Tyle ode mnie, mam nadzieję, że ta mała tradycja przetrwa w naszym liceum (tutaj patrzę z nadzieją na nowy samorząd). Miło się z Wami współpracowało przez ten… w sumie to prawie rok. Poniżej przedstawiam wyniki głosowania – na szczęście nie ma co tłumaczyć zasad tego projektu, jego nazwa mówi chyba wszystko.

Życzę Wam wszystkiego dobrego i pozdrawiam po raz ostatni jako…

Minister Demokracji

Szymon Macnar

 

WYBORY PREZYDENCKIE

Uczniowie VILO!

W końcu nadszedł ten ważny moment, na który wszyscy czekaliśmy – wyniki wyborów prezydenckich w naszej szkole!

W głosowaniu udział wzięło 755 uczniów na 1063, co daje nam wynik frekwencji w wysokości 71%. Frekwencja jest znacznie wyższa niż przy po przednich głosowaniach, odpowiednio o 35,5% w przypadku pierwszego sondażu i 27,8% w przypadku drugiego sondażu.

Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów:

Jerzy Okręglicki – 10,5% (79 głosów)

Ksawery Konarski – 27,0% (189 głosów)

Michał Ślusarczyk – 30,1% (227 głosów)

Zofia Olszak – 34,4% (260 głosów )

Prezydentem elektem VILO w Krakowie zostaje Zofia Olszak!

Serdecznie gratulujemy wygranej i składamy podziękowania wszystkim kandydatom za wyrównaną walkę.

Szymon Macnar

Komisja Wyborcza w VI LO w Krakowie

 

Świąteczna Zbiórka Żywności – zapraszamy do udziału!

Uratujmy Święta! Już za chwilę rusza 24. Świąteczna Zbiórka Żywności – ze względu na pandemię akcja odbędzie się w nowej formule.

„Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem odbędzie się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter – zbiórki w sklepach odbędą się bez udziału wolontariuszy, ale jak zawsze klienci będą mogli przekazać artykuły do koszy stojących przy kasach. Akcja została też wydłużona – potrzebującym można pomóc od 23 do 28 listopada w ponad 2200 sklepów w całej Polsce.

Dodatkowo uruchomiony został sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia będą wirtualne produkty, a za zebrane  w ten sposób pieniądze Banki kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. W zbiórce bierze udział 28 Banków Żywności. W Małopolsce akcję koordynuje Bank Żywności w Krakowie.

Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia. Do Banków Żywności zwraca się coraz więcej osób w potrzebie, osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej. Pomagamy im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym.

Jak co roku zachęcamy do udziału w zbiórce, ale tym razem nasza akcja ma jeszcze mocniejszy wyraz − jesteśmy bowiem w momencie kryzysu. Wiele osób nie tylko traci pracę, ale też poważnie choruje, musi pozostać w izolacji, w ciężkim położeniu są zwłaszcza seniorzy i osoby samotne. Dlatego zwracamy się z wielkim apelem: uratujmy Święta wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia, nie pozwólmy, by pandemiczny kryzys stał się też kryzysem solidarności z drugim człowiekiem.

– mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Poczytaj więcej na temat celów, zasad wolontariatu i pomocy na rzecz Banku Żywności: prezentacja pdf

Informacja o akcji oraz lista sklepów stacjonarnych w Krakowie:www.krakow.bankizywnosci.pl

 

ZAPRASZAMY !!

Samorząd Uczniowski VI LO w Krakowie

 

Komisja Wyborcza przy Samorządzie Uczniowskim VI LO w Krakowie informuje o wynikach II sondażu wyborczego!

Wyniki II sondażu wyborczego, przeprowadzonego w dniu 19 listopada 2020 r. Frekwencja lepsza o 10%, ale wciąż mało zadowalająca

 

WYBORY JUŻ 24 LISTOPADA! Zdecyduj, zagłosuj! Wybierz swojego reprezentanta!

Komisja Wyborcza VI LO w Krakowie

Komisja Wyborcza przy Samorządzie Uczniowskim VI LO w Krakowie informuje o wynikach I sondażu przedwyborczego!

Wyniki I sodażu przedwyborczego, przeprowadzonego w dniu 16 listopada 2020r.

 

Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w tych finałowych etapach kampanii wyborczej!

WYBORY JUŻ 24 LISTOPADA! Zdecyduj, zagłosuj!

Komisja Wyborcza VI LO w Krakowie

Kampania Wyborcza w VI LO rozpoczęta!

Szczegółowe informacje o wyborach prezydeckich w VI LO znajdziesz na: Instagramie, Facebooku i Tabuli

Kandydaci na Prezydenta VI LO w Krakowie

Oto sylwetki kandydatów na przyszłego Prezydenta VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. 

 

 1. ZOFIA OLSZAK- kl. 2a2

Zofia Olszak 2a2 plakat kandydatki i sztabu

 

List otwarty: ZOFIA OLSZAK kl. 2a2

 

Hej! Mam ogromną przyjemność powitać Was na oficjalnej stronie naszego sztabu. Wchodzimy w tę kampanię wyborczą z niesamowitą energią, dlatego od razu chciałabym Wam przedstawić nasz zespół – zespół, na którym całkowicie polegam, bo wiem, że są to ludzie godni zaufania, otwarci, i niesamowicie charakterni. Razem odzwierciedlamy wizję naszej szkoły, którą wspólnie z Wami chciałabym stworzyć, dlatego w najbliższym czasie przedstawiać będziemy nasz pomysł na vilo. Każdy członek naszego sztabu jest inny, czymś się wyróżnia. Pomimo tego przyświeca nam wspólna idea otwartości i równości, dlatego stworzyliśmy hasło ,,Wznośmy mosty”! Wspólnie z całą społecznością chcemy łączyć ludzi, szkoły i budować most pomiędzy wszelkimi poglądami. Stwórzmy zatem samorząd, który stanie się przeprawą ku lepszej współczesności, gdzie świadomie będziemy budować naszą rzeczywistość.

Po więcej informacji zapraszamy na instagrama: https://instagram.com/sztab_zofii_olszak?igshid=1waqclt8nkxme

 

 1. KSAWERY KONARSKI – kl. 2d

Ksawery Konarski 2d

 

 1. JERZY OKRĘGLICKI – kl. 2Ap

Jerzy Okręglicki 2Ap

 

List otwarty: Jerzy Okręglicki kl. 2Ap

Hej wszystkim!

Nazywam się Jerzy Okręglicki i jestem uczniem klasy 2Ap.

W tym roku kandyduję na stanowisko Prezydenta Samorządu Uczniowskiego VI LO. Od zawsze jestem osobą rozmowną. Uwielbiam słuchać i rozmawiać z ludźmi, co tłumaczy moje zamiłowanie do debat parlamentarnych. Z zaangażowaniem udzielam się w międzynarodowym wolontariacie organizacji CISV zajmującej się edukacją obywatelską i kulturową. Od wielu lat uprawiam narciarstwo alpejskie oraz ćwiczę tenis i piłkę nożną. Regularne treningi nauczyły mnie przede wszystkim wytrwałości i samodyscypliny. Te wartości przekładam na wszystko, czego się podejmuję – zawsze dążę do celu i nigdy się nie poddaję. Jestem otwarty zarówno na pozytywne zmiany w funkcjonowaniu szkoły, jak i nawiązywanie współpracy, które mogą umilić wszystkim czas spędzany w liceum. Nasz sztab tworzą zaufane osoby, które dobrze znam i jestem pewien, że świetnie sprawdzą się na swoich stanowiskach, realizując kolejne postulaty. Jako Prezydent chcę uwzględniać przede wszystkim Wasze potrzeby i pomysły – chcę łączyć a nie dzielić, sprawiać, że dla wielu z Was liceum stanie się jednym z najlepszych okresów w życiu i czasem nabywania nowych przyjaźni i umiejętności. Jeśli będziecie mieli jakieś problemy, ja i członkowie mojego sztabu z pewnością postaramy się Wam pomóc. Zaaklimatyzowanie się w szkole może być wymagające – mogę Wam zagwarantować, że z nami będziecie mogli wyrażać siebie, jak tylko chcecie. I pamiętajcie – NIC O WAS BEZ WAS! Zależy mi na współpracy z każdym z Was, dlatego zachęcam do kontaktowania się ze mną i moim sztabem, ponieważ każdy głos się liczy. W czasie mojej prezydentury priorytetem będzie zapewnienie Wam wspólnego, przyjaznego środowiska, aby razem być integralną częścią Vilo, które my sami tworzymy.

 1. MICHAŁ ŚLUSARCZYK – kl. 2g

Sztab Michał Ślusarczyk 2g

Oto skład sztabu Michała Ślusarczyka:

 1. Michał Ślusarczyk- klasa 2g
 2. Marta Stopa- klasa 2c
 3. Karol Żaba-klasa 2c
 4. Anna Cebula- klasa 2c
 5. Karol Dziewałtowski- Gintowt-klasa 2g
 6. Paulina Niekowal- klasa 2b
 7. Julia Sobczyk- klasa 2b
 8. Mikołaj Osiak-klasa 2g
 9. Jakub Obrał-klasa 2g
 10. Olga Gawrońska- klasa 2c
 11. Magdalena Czekaj- klasa 2c
 12. Weronika Wyrobek- klasa 2b
 13. Konrad Żaba- klasa 2c
 14. Zuzanna Ryż- klasa 1a
 15. Wiktoria Bergel- klasa 2g
 16. Katarzyna Łysek- klasa 2c
 17. Emilia Balonek- klasa 2g
 18. Martyna Koronowicz- klasa 2Bp

 

Aby poznać postulaty i założenia programowe zapraszamy na stronę naszego sztabu!

Szczegółowe informacje o kandydatach znajdziesz w zakładce Samorząd Uczniowski, na Instagramie i Facebook’u VI LO w Krakowie, a także Tabuli.

Poznaj programy i postulaty – ZAGŁOSUJ NA SWOJEGO KANDYDATA!

 

 

Zostać wolontariuszem Świętego Mikołaja – pomagaj w pandemii nie wychodząc z domu!

Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich Vilowiczów do wzięcia udziału w wolontariacie on-line.

Na czym polega Projekt?

Święty Mikołaj szuka wolontariuszy!
Rozpoczęliśmy projekt zdalnego wolontariatu dla uczniów z całej Polski

Jeśli jesteś uczniem/uczennicą i chcesz odbyć wolontariat w 2020 roku, zgłoś się do Fundacji Świętego Mikołaja! Podejmij zdalny wolontariat bez wychodzenia z domu czy szkolnej klasy. Po zakończeniu wolontariatu otrzymasz od nas zaświadczenie z podaną liczbą godzin.

Szukamy uczniów, którzy chcieliby napisać listy… od Świętego Mikołaja 🙂

Ręcznie napisane podziękowania dla naszych darczyńców to nasza świąteczna tradycja. Szukamy pomocników z całej Polski: uczniów starszych klas szkół podstawowych i uczniów szkół średnich – do napisania jest kilka tysięcy listów.
Przekaż tę wiadomość dalej – może znasz jakiegoś ucznia, nauczyciela lub rodzica?

Zgłaszają się do nas dzieci i młodzież z całej Polski.
Dołącz do wolontariuszy Świętego Mikołaja!

Aby dowiedzieć się więcej i zapisać do grona wolontariuszy

WEJDŹ: https://mikolaj.org.pl/aktualnosci/zostan-wolontariuszem-swietego-mikolaja

 

Swój udział w projekcie zgłoś opiekunowi Samorządu Uczniowskiego w VI LO – p. M. Włodarczyk

 

Czasopismo „Młody Kraków” już dostępne w wersji elektronicznej

Zachęcamy Vilowiczów do sięgnięcia po nowy numer czasopisma Młody Kraków.

„Młody Kraków” to czasopismo dla uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych.

Wydawcą magazynu jest Urząd Miasta Krakowa, natomiast autorami tekstów uczniowie krakowskich szkół oraz studenci. „Młody Kraków” wydawany jest w ramach programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0” na lata 2019-2023.

Poszczególne numery można pobrać bezpłatnie TUTAJ:

https://mlodziez.krakow.pl/category/mlody-krakow

 

Zachęcamy maturzystów do zapoznania się także z Poradnikiem:

Nie wiesz co zrobić po ukończeniu szkoły? Kontynuować naukę na wyższej uczelni, w szkole policealnej, czy szukać pracy? A może założyć własną firmę? A w jaki sposób wpływać na to co dzieje się w dzielnicy i w mieście?

Poradnik „Młody Kraków” ,  zawiera informacje przydatne młodych ludziom, kończącym edukację na poziomie ponadpodstawowym, podczas poszukiwania własnej drogi. Zawiera informacje podzielone na rozdziały:

 1. ROZWIJASZ SIĘ
 2. ZARABIASZ NA SIEBIE
 3. JESTEŚ NA SWOIM
 4. JESTEŚ OBYWATELEM
 5. W CZASIE WOLNYM
 6. POTRZEBUJESZ POMOCY?

Poradnik Młody Kraków pobierzesz ze strony: https://mlodziez.krakow.pl/poradnik-mlody-krakow

 

 Zaproszenie do „KAS”

Samorząd Uczniowski VI Liceum Ogólnokształcąego w Krakowie, ZAPRASZA uczniów klas 1 i 2 do udziału w projektach

Krakowskiej Akademii Samorządności.

KAS to szkoła liderów społecznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ósmych klas szkoły podstawowej Krakowa. Więcej znajdziesz na: https://mlodziez.krakow.pl/krakowska-akademia-samorzadnosci-2/

W KAS uczymy:

 • jak stać się liderem,
 • jak sprawnie pracować w grupie,
 • jak tworzyć własne projekty społeczne.

Dzięki KAS:

 • nauczysz się pozytywnie wpływać na rówieśników,
 • dowiesz się, jak zdobywać poparcie dla działań samorządu uczniowskiego,
 • poszerzysz wiedzę na temat życia w społeczeństwie obywatelskim.

W KAS skorzystasz:

 • z treningu wystąpień publicznych,
 • z warsztatów negocjowania,
 • z warsztatów autoprezentacji.

CYKL ZAJĘCIOWY OBEJMUJE 8 SOBOTNICH SPOTKAŃ OD PAŹDZIERNIKA DO CZERWCA!!!

Informacje telefoniczne:

Urząd Miasta Krakowa Referat ds. Młodzieży, tel.: 12 616-78-19.

Linki do otwarcia:

Regulamin Krakowskiej Akademii Samorządności

 

 Samorząd Uczniowski VI LO zachęca do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego!

 

Rok szkolny 2019/2020

STRUKTURA SAMORZĄDU  UCZNIOWSKIEGO VI LO w Krakowie od 01.01.2020 r.

Samorząd tworzą wszyscy uczniowie liceum, reprezentowani przez Radę Uczniowską

Prezydium:

Prezydent: Bartosz Knap 2d

1 wiceprezydent: Albert Pieniądz 2d

2 wiceprezydent: Anna Kożuch 2d

Sekretarz: Matylda Malec 2g1

Rzecznik: Paulina Siwek 1Gp

Ministerstwa:

Ministerstwo demokracji

Minister: Szymon Macnar 2g1

Wiceministrowie: Maja Kruczek 2a2, Michał Korzeniowski 1d

Ministrowie kultury

Minister: Karolina Wilk 2a2

Wiceministrowie: Julia Petrow 2e, Marcin Kamiński 2b1

Ministerstwo ekologii i wolontariatu

Minister: Maja Matczewska 2d

Wiceministrowie: Zofia Twardowska 2g1, Weronika Majta 2g1

Ministerstwo Integracji Wewnątrzszkolnej

Minister: Nicola Śliwińska 2f

Wiceministrowie: Maksymilian Dębowski 2d

Ministerstwo Integracji Zewnątrzszkolnej

Minister: Hugo Połczyński 2h1

Wiceministrowie: Patrycja Plizga 2h1, Zuzanna Słobodzian 2d

Ministerstwo sportu

Minister: Jerzy Kohut 2g2

Wiceministrowie: Justyna Klimczyk 2c, Jakub Ptak 2d, Sebastian Sysło 2f

Opiekun Samorządu Uczniowskiego: prof. Magdalena Włodarczyk

 

Projekt „Koło Życia Zwierząt” – online

Zespół projektowy Koło Życia Zwierząt prezentuje poradnik: „Wszystko, co musisz wiedzieć o zwierzętach miasta”.

Zawarte są w nim praktyczne porady na temat tego jak powinno się zachowywać wobec zwierząt, zarówno tych udomowionych jak i dzikich – cała wiedza którą każdy człowiek powinien posiadać, zawarta w pigułce!

Dowiecie się m. in. jak postąpić ze znalezionym psem, pod jakim numerem szukać pomocy dla rannego, dzikiego zwierzęcia oraz jak można pomóc przetrwać pszczołom w mieście.

W poradniku zawarte są również filmiki pokazujące jak zrobić prosty karmnik dla ptaków lub jak zbudować domek na zimę dla jeży.

Oto lista poradników:

– poradnik pszczoły 1

– poradnik jeże 2

– poradnik ptaki 3

– poradnik koty 4

– poradnik psy 5

Po zapoznaniu się z poradnikiem prosimy o wypełnienie quizu podsumowującego:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdh5CH0ygteMw6fEsYFVvhfJFxPGWJ4HPl5AMl6ktotN5S1JA/viewform?fbclid=IwAR3Wr0-Ap52Bzr7zx8WE4bZLvGqTVjMNi7X7aiYbdVUofc8niyiV18QokNk

Jest to bardzo ważne z racji udziału projektu w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

 

Talk Show „Filaretów Dwóch” 16.03.2020 .r

Czy Twoim marzeniem kiedykolwiek było uczęszczanie do prawdziwego „American Highschool”? Szkoły, która skupia się nie tylko na nauce, ale również daje Ci możliwość rozwijania swoich pasji i brania udziału w projektach o różnorodnej tematyce? 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie zmienia się z dnia na dzień. Cały czas tworzone są nowe projekty, które pozwalają na zintegrowanie uczniów i stworzenie społeczności, w której każdy może się rozwijać w różnych aspektach życia.

Jedną z najnowszych inicjatyw Sekcji Medialnej Samorządu Uczniowskiego VILO jest Talk Show „Filaretów Dwóch”, zainspirowanego amerykańskim programem telewizyjnym Jimmy’ego Fallon’a.

Prowadzącymi projektu są: uczennica klasy 1C po gimnazjum, Magdalena Czekaj oraz uczeń klasy 2F, Sebastian Sysło. Reżyserią i montażem zajmuje się Mateusz Rzepka z klasy 2G1, natomiast organizacją projektu Hubert Cora również z klasy 2G1.

Gośćmi Talk Show będą wyjątkowi uczniowie bądź absolwenci naszej szkoły oraz nasi ulubieni nauczyciele. Dzięki temu, będziemy mogli ich poznać bliżej oraz zobaczyć ich podczas wykonywania różnorodnych wyzwań. Dodatkowo jest to szansa dla osób zaangażowanych w program na rozwój swoich umiejętności dziennikarskich oraz współpracy z innymi. Odcinki będą zamieszczane co miesiąc na portalu YouTube.

Pierwszy odcinek jest dostępny już od 16 marca b.r. a jego gościem będzie były prezydent naszej szkoły, Michał Turcza. Tematem odcinka będą jego zainteresowania, plany na przyszłość oraz fakty na jego temat, o których jeszcze nie słyszeliście. Dodatkowo Michał zmierzy się z wyzwaniem aktorskim, które przygotowali dla niego prowadzący programu.

Zachęcamy do oglądania!

Redaktor Naczelna Sekcji Medialnej

Timea Horvath

 

 

Nawigator Samorządności – nowy projekt realizowany przez Samorząd Uczniowski VI LO.

 

18 XII zainaugurowany został projekt edukacyjny „Nawigator Samorządności”. Projekt jest skierowany do członków krakowskich samorządów uczniowskich. Młodzi aktywiści będą mieli okazję do podniesienia swoich miękkich kompetencji z zakresu organizacji, komunikacji, relacji w grupie i finansów. Na warsztatach odpowiedzą na pytania takie jak:
Jak napisać dobry plan pracy? Skąd wziąć pieniądze na akcje samorządu? Jak przekonać dyrektora szkoły do swoich racji?

 Na uczestników czekają warsztaty, szkolenia i kazusy. Najlepsze SU otrzymają dotacje na swoje działania. Łączna ich wartość to 3000 zł!

Oceniany będzie stopień rozwiązania kazusów po każdych warsztatach, oraz obecność członków zespołu na warsztatach.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Twój Wybór:

https://www.facebook.com/pg/stow.twojwybor/posts/

Jest to również świetna okazja do poznania i współpracy z członkami samorządów krakowskich szkół.

Do zespołu VILO należą:

Maja Kruczek, Anna Kożuch, Maja Matczewska, Weronika Majta, Julia Petrow, Nicola Śliwińska, Albert Pieniądz, Jakub Ptak, Szymon Macnar, Bartosz Knap.

SPOTKANIA KTÓRE SIĘ JUŻ ODBYŁY:

18 XII, spotkanie organizacyjne, wykład z tematu PLAN DZIAŁANIA

Do rozwiązania dostaliśmy kazus: https://docs.google.com/document/d/160gyhz4YtPtiDduOGOYdYn5p8sZkE7ycx5XGdgljfzM/edit?usp=sharing

Nasze rozwiązanie:
https://docs.google.com/document/d/15Sc7yuMJ1h6tGgcwBSpluPLOfe2QLjYM38bo3bsniic/edit

7 I, wykład z tematu KOMUNIKACJA

Kazus z tego tematu jest połączony z kazusem z tematu RELACJE, więc otrzymamy go dopiero w lutym

22 I, wykład z tematu FINANSE
Do rozwiązania otrzymaliśmy kazus: https://docs.google.com/document/d/1ruo-VOWpLwhbXTjCf8cepqWsxJ_bOPgkdVkXBGkBQFY/edit?fbclid=IwAR1ciLl-J6FzgGD1yWj9tif0whdngKeVtbUZ-Dj9c0ObIxwyAoCLP8IRf38\

Jesteśmy w trakcie jego rozwiązywania.

TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI 🙂

Samorząd Uczniowski VILO

Podsumowanie projektu uczniowskiego: Dzień lat 80/90 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W piątek, 28 lutego w naszej szkole przeprowadzono finał I edycji projektu uczniowskiego. Ministerstwo Demokracji przy współpracy z Ministerstwem Kultury zorganizowało dla uczniów wiele atrakcji, dlatego uczniowie mogli potańczyć rytm muzyki
z tamtych czasów, przebrać się czy obejrzeć film ,,Dirty Dancing”.

Przeprowadzono także konkurs, w wyniku którego Maja Karpisz z klasy 1eP została wyróżniona i otrzyma specjalną statuetkę. Miejsca na podium zajęła również Paulina Siwek oraz Mateusz Szymkowicz. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i bardzo dziękujemy za udział w tym konkursie, sprawiliście nam dużo radości.

Trzeba przyznać, że w szkole panowała świetna atmosfera, pozwalająca na chwilowe oderwanie się od bieżących spraw. Mam nadzieję, że każdy uczeń i nauczyciel dobrze spędził ten dzień i że sprawił mu on równie wiele radości co mnie.

Chciałbym również zaprosić wszystkich do zagłosowania w kolejnej edycji najlepszego projektu uczniowskiego. Głosowanie odbędzie się w najbliższą środę, 4 marca.

Do zobaczenia!

Szymon Macnar

Minister Demokracji i Informacji

Zniżki dla uczniów VI LO

Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu, aby zachęcić uczniów do wybierania wegetariańskich i wegańskich alternatyw dań, zorganizowało zniżki na jedzenie do trzech lokali:

– Frankie’s, Ul. Miodowa 32 -20%

– Turlaj Klopsa, plac Izaaka, -15%

– Mazaya Falafel, ul. Starowiślna 10, -10%

Ministerstwo celowo wybrało miejsca znajdujące się blisko naszej szkoły.  Podstawą do uzyskania zniżki jest okazanie legitymacji szkolnej. Szukamy kolejnych lokali, które będą zainteresowane wzięciem udziału w naszej akcji.

Ministerstwo Ekologii i Wolontariatu, Maja Matczewska /2d/

Projekt Uczniowski – głosowanie uczniów VILO – w plebiscycie wygrał temat: dzień lat 80/90

Już 28 lutego po raz pierwszy w naszej szkole odbędzie się dzień tematyczny, wybrany w głosowaniu na najlepszy projekt uczniowski. Uczniowie przebiorą się za celebrytów i zwykłych ludzi z lat 80/90. W ciągu całego dnia będziemy mogli usłyszeć największe muzyczne hity tamtych lat (okolice sal do wf-u od godziny 9:15), obejrzeć film pod opieką pani prof. Izabeli Żelaznej w auli (13:35 – 15:05) czy też wystartować w konkursie na najlepszy strój. Serdecznie zapraszamy do udziału, ponieważ zwycięzca otrzyma specjalną nagrodę z rąk członków Samorządu VILO.

Mamy nadzieję, że piątkowe atrakcje uprzyjemnią pobyt w szkole i spowodują, że uczniowie poznają jak wielką mają moc jeśli chodzi o szkolne aktywności.

Widzimy się w najbliższy piątek, a także na głosowaniu na najlepszy projekt uczniowski 4 marca!

Szymon Macnar

Minister Demokracji i Informacji

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowania:

– Dzień lat 80/90 – 271 głosów, 29,8%

– Zamontowanie luster w łazienkach na parterze – 265 głosów, 29,2%

– Dzień w piżamie – 179 głosów, 19,7%

– Dzień szybkich oksów – 147 głosów, 16,2%

Wszystkie powyższe projekty, oprócz zwycięskiej propozycji, pojawią się w kolejnym głosowaniu.

Progu 15% nie przekroczył projekt Dnia bez papierosa – 34 głosy, 3,7%

Oddano 12 nieważnych głosów – 1,3%

Podsumowanie akcji Vilentynek w VI LO

14.02. 2020 zakończyliśmy akcję Vilentynek w naszej szkole. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. Zdecydowanie przerosło to wszelkie Nasze – Samorządu Uczniowskiego VILO – oczekiwania. Wśród standardowych walentynek – serduszek zapewnionych przez samorząd, można było znaleźć także kartki własnoręcznie wykonane przez uczniów, pluszaki, a nawet złotą rybkę!!

Komitet vilentynkowy, pod przywództwem Nicoli Śliwińskiej oraz Julii Petrow, składa serdeczne podziękowania  całej społeczności VI LO, za udział w akcji, której celem była kwesta na rzecz Stowarzyszenia KLIKA. Dzięki Waszym walentynkom, na rzecz niepełnosprawnych, przekazano kwotę 840zł.

Dziękujemy za Wasze wielkie serca!

Nicola Śliwińska /2f/, Ministerstwo Integracji Wewnątrzszkolnej

 

 

Projekt uczniowski Samorządu VI LO w grupie K5 – pomoc dla zwierząt

W dniach od 18 lutego do 3 marca 2020 zbieramy dobrej jakości ubrania, które potem wezmą udział w Wielkiej Międzyszkolnej Wymianie Ubrań – Koci Szał.

Finał odbędzie się 5 marca w auli V LO. Za puszkę karmy weź tyle ubrań ile chcesz!. Zebrana karma zostanie przekazana fundacji Stawiamy na Łapy.

 

Nasze działania odnoszą się do: działań Samorządu Uczniowskiego – Ministerstwa Ekologii:

projekt: Koło Życia Zwierząt, w ramach „Olimpiady Zwolnieni z Teorii”, VI LO wraz ze współdziałaniem innych szkół: I LO, VIII LO, VII PLO.

Zrób własny projekt społeczny!

Zdobądź międzynarodowy certyfikat i lepszą pracę !!!

Działaj jak MY: www.zwolnienizteorii.pl

Samorząd Uczniowski

Koordynatorzy VI LO: Zuzanna Słobodzian, Magdalena Cieślik /2d/

Vilentynki w VI LO

Drodzy Uczniowie!

Nasza szkoła, tak jak w zeszłym roku,  organizuje prowadzenie poczty vilentynkowej, w dniach 12-14.02, lecz nie jest to zwykłe przesyłanie walentynek swoim sympatiom. Nasze liceum łączy przyjemne z pożytecznym! Za każde przesłane serduszko, nasi uczniowie uiszczają opłatę 50 gr., a zebrane pieniądze zostaną przekazane na szczytny cel, czyli do Fundacji Klika. Jest to stowarzyszenie młodych wolontariuszy, głównie studentów niosących pomoc i radość osobom niepełnosprawnym. Ta działalność zmierza do integracji tych osób w społeczeństwie. Podopieczni Kliki borykają się głównie z chorobami narządu ruchu, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe, artrogrypoza, zanik mięśni oraz inne choroby sprzężone. Jej hasło to „Wyciągnąć ludzi z domu”.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, odsyłamy na stronę:

http://www.klikakrakow.pl/index.php/o-nas/kim-jestesmy

Ponadto, w tym roku, bierzemy udział w międzyszkolnej poczcie walentynkowej. Nie ograniczamy się tylko do naszego liceum, ale chcemy współdziałamy z innymi szkołami w różnych projektach. W akcji uczestniczą także: I LO, II LO, V LO, VII LO, VIII LO, VII PLO oraz ZSŁ.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Samorząd Uczniowski VI LO

 

Dla Nas, dla Was, dla VILO… Samorząd Uczniowski dla uczniów ….

Nowy samorząd uczniowski wprowadził do szkoły nowe ministerstwo, zajmujące się demokracją. Celem ministerstwa jest pokazanie uczniom, że mają wpływ na to jak wygląda szkoła wokół nich. Dlatego uczniowie byli zachęcani do podzielenia się swoimi pomysłami. Na szczęście wielu z nich to zrobiło! Dlatego w środę, 12 lutego w szkole zostanie przeprowadzone głosowanie. Uczniowie będą wybierali najlepszy, ich zdaniem, projekt. Tematyka jest przeróżna, od dnia w piżamie po montaż luster w łazience na parterze.  W imieniu całego samorządu chciałbym podziękować za tak duże zainteresowanie naszym projektem, i liczę na to że w środę zaczniemy nie tylko zmieniać szkołę wokoło nas, ale także nauczymy się tego, że nasz głos ma znaczenie, nie tylko w sprawach szkolnych.

GŁOSUJEMY JUŻ 12 lutego  /środa/

Minister Demokracji: Szymon Macnar 2g1

  Święto Patrona Szkoły okiem ucznia 19.12.2019….czyli fotografie Marcina Kamińskiego z kl. 2b1, Ministerstwo Kultury

Zapraszamy do galerii zdjęć Marcina Kamińskiego „Talenty w VI LO”

 

Projekty grupy MOSAIC – czyli innowacyjna działalność uczniów VI LO

Grupa Mosaic

narodziła się z inicjatywy kilku młodych ludzi, połączonych chęcią tworzenia indywidualnych projektów, które spoją wspólne idee i pasje.

Wierzymy, że z małych segmentów może powstać coś wielkiego. Tak jak w mozaice – gdzie z drobnych elementów kształtuje się spójna całość. Łączymy młodych, aspirujących artystów z krakowskich liceów, z różnym spojrzeniem na świat, aby razem w pełni wykorzystać potencjał każdego z osobna.

Stajemy w opozycji do sztuki komercyjnej – nastawionej na zysk, a nie na jakość. Chcemy zaistnieć poza jej strukturami, jednocześnie zdając sobie sprawę z siły nowych mediów, wykorzystujemy je tworząc nową jakość.

Celem Grupy Mosaic, poprzez m.in. współpracę z placówkami kultury i szkołami jest, aby nasze działania miały realny wpływ na to jak ludzie postrzegają otaczającą ich rzeczywistość i nas – młodych.

Zapewne spotkałeś się na korytarzach szkolnych VILO z naszymi plakatami i materiałami informacyjnymi? Projekty: „E(art)H, „Sztuka kochania ciała”

Jesteś kreatywny? Chcesz realizować projekty kreatywnie poprzez sztukę?

Zapraszamy na naszą stronę: www.grupamosaic.pl

Gabriela Woźniak, Marcin Kamiński

Uczniowie VI LO dla ekologii – reportaż Mai Matczewskiej

„Silniejsi niż lokomotywa, szybsi niż pocisk, przeskakują najwyższe budynki jednym skokiem!” – tak zostaliśmy my, wolontariusze Smogathonu, opisani przez ekipę tego wydarzenia.

Smogathon powstał w 2015 r. jako odpowiedź na panujący w Krakowie smog. Dociera on do projektów, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza za pomocą technologii, a następnie daje im szansę na wygranie nagrody pieniężnej, która pozwoli przenieść swoje projekty na wyższy poziom.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego , w tym niezwykłym wydarzeniu, odbywającym się 7 i 8 grudnia, pomagali niektórzy uczniowie VILO. Ich zadania, jako wolontariuszy, różniły się w zależności od wybranej kategorii. Pierwszą z nich była pomoc techniczna – musieliśmy  rozkładać posiłki, w tym 90 pudełek z pizzą 🙂 , rozstawić, a następnie schować wielką ilość stołów, krzeseł i kabli. Kolejną kategorią była praca na recepcji, czyli witanie gości, sprawdzanie, czy są na liście oraz przygotowywanie naklejek z imionami. Zadaniem ostatniej grupy było przydzielanie zespołów do konkretnych pokojów, w których znajdowali się jurorzy oraz kontrolowanie, czy przy prezentacji swoich projektów zespół nie przekracza czasu.

Pomimo tego, że nasza praca była dość odpowiedzialna i przede wszystkim wyczerpująca, to mieliśmy czas na odpoczynek w tzw. chill zonie. Dzięki cudownej fototapecie, hamakom i kajakowi  mogliśmy poczuć się jak na Hawajach! Oprócz tego mieliśmy okazję poznać fantastyczne osoby – wolontariuszy z X LO. Ponadto, zaznajomiliśmy się z problemem smogu w Krakowie i poznaliśmy pomysły wygranych grup na walkę z nim. Niektórzy z nas pojawili się nawet na twitterze Ikei promując hotdogi zamówione przez Smogathon!

„Te kilka godzin zleciało mi w mgnieniu oka. Bardzo przyjemnie oglądało się tak wiele osób, które mogą przyczynić się (albo już to zrobiły!) do poprawy stanu powietrza w Krakowie.” – mówi Albert Pieniądz z 2D

„Smogathon jest bardzo inspirującym wydarzeniem, na którym mogliśmy zobaczyć jak wygląda organizacja oraz przebieg takich przedsięwzięć! Na pewno wiele nas to nauczyło.” – mówi Zofia Twardowska z 2G1

Wolontariat na Smogathonie uważam za bardzo udany oraz zachęcam innych uczniów VILO do zgłoszenia się do pomocy za rok!

Ekipa VILO biorąca udział w Smogathonie 2019: Maja Matczewska 2d, Bartosz Knap 2d, Albert Pieniądz 2d, Małgosia Pawlik 2d, Zosia Twardowska 2g1, Weronika Majta 2g1

reportaż przygotowała: Minister Ekologii i Wolontariatu – Maja Matczewska 2d

O działaniach w Młodzieżowej Radzie Krakowa opowiada Zuzanna Słobodzian- przedstawicielka VI LO i Złoty Lider Młodzieżowy

Podsumowanie realizacji projektów uczniów VI LO, realizowanych w ramach programu

„Młodzi Krakowianie działają lokalnie”

Zapraszamy do galerii zdjęć

28 listopada 2019 grupa uczniów z kl. 2d, zrealizowała swój projekt : „Impreza Andrzejkowa”, dla podopiecznych Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych św. Ludwiki w Krakowie. Naszym celem było sprawienie radości i przygotowanie szeregu atrakcji dla dzieci, w tym: konkursów, zabaw, poczęstunku, karaoke , dyskoteki.

„Uśmiech dziecka…tak niewiele kosztuje,  a tak wiele znaczy…dla nas najcenniejszy…” – wolontariusze VI LO.

Dziękujemy grupie projektowej w składzie: Maja Matczewska – koordynatorka projektu, Anna Kożuch, Izabela Bereźnicka, Izabela Bryńska, Daria Szuba – Łata, Lena Mitko, Karolina Węgrzyn, Magdalena Gil, Klara Kaczmarek.

W piątek 6.12.2019 w naszej szkole miała swój finał akcja ,,Uczniowie na pomoc czworonożnym – zbiórka karmy i Wielkie Szycie. Przez dwa ostatnie tygodnie była zorganizowana zbiórka karmy dla zwierząt która wspomogła podopiecznych fundacji La Fauna. Zebraliśmy aż 78  kilogramów karmy! Natomiast uczestnicy warsztatów szycia mogli własnoręcznie wykonać ekologiczny, wielorazowy woreczek na owoce i warzywa. Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz udział w akcji!!!

Grupa projektowa: Zuzanna Słobodzian – koordynatorka projektu , Magdalena Cieślik, Alicja Grzyb

Przypominamy, że realizacja obu projektów odbywała się pod patronatem Fundacji Oświatowej im. Ks. Stanisława Konarskiego, a finansowana była ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy za kreatywną, twórczą i bezinteresowną pracę!!

 

 

Obwieszczenie Komisji Wyborczej o wynikach wyborów na Prezydenta VI LO,
po przeprowadzonych wyborach w dniu 15 listopada

Na podstawie §3 Regulaminu Samorządu Uczniowskiego, Prezydentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie został wybrany Bartosz Knap, z kl. 2d.

SERDECZNIE GRATULUJEMY !

 

Wywiad z prezydentem VILO Michałem Turczą

Skąd wziął się u Pana prezydenta pomysł na start w wyborach do samorządu uczniowskiego?

Szczerze mówiąc była to bardzo spontaniczna decyzja. W zeszłym roku tylko mój kontrkandydat Kuba Kostrz złożył odpowiednią liczbę podpisów, więc po krótkiej rozmowie z kolegami uznaliśmy, że wystartujemy w wyborach. Postanowiliśmy że rozpoczniemy kampanie jako grupa i od słowa do słowa zostałem reprezentantem naszego sztabu w którym jednak każdy był równie ważny.

Jakie osiągnięcia pańskiego sztabu najbardziej zapadły Panu w pamięć?

Naszym największym osiągnięciem z pewnością były VILENTYNKI 2019, czyli akcja charytatywna zorganizowana rok temu na Walentynki. Zasady były proste, w szkole działała poczta walentynkowa, która zbierała serduszka z pozdrowieniami, ale za ich przesłanie pobieraliśmy drobne opłaty. Zebrane środki przeznaczyliśmy na wspomnianą już wcześniej działalność charytatywną. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wydarzenia ponieważ udało nam się zmotywować wielu uczniów do pomocy innym. Widziałem osoby, które brały udział zarówno w wycinaniu serduszek jak i podczas pracy na stanowiskach. Kolejną akcją do której udało nam się dołączyć był list otwarty krakowskich liceów w sprawie strajku nauczycieli. Dokument ten osobiście podpisałem w celu wsparcia naszych pedagogów w walce o godne wynagrodzenie. Myślę też, że dobrą inicjatywą była niedawna pomoc jaką udzieliliśmy Panu Pawłowi, mimo że nie leżało to w naszych kompetencjach. Z pewnością akcja zbierania podpisów w którą zaangażowali byli nawet absolwenci szkoły, wpłynęła na decyzję dyrekcji w jego sprawie.

Czy takie poświęcenie nie utrudniało Panu nauki w szkole i utrzymaniu kontaktów ze znajomymi?

To jest trudne pytanie gdyż zależy jak się do niego podejdzie. Na pewno, ze względu na dużą liczbę nowych obowiązków, ma się mniejszy kontakt ze znajomymi z dawnych lat, czy z innych szkół. Natomiast myślę, że praca w samorządzie zacieśnia więzi z ludźmi z którymi na co dzień go tworzysz. Jeśli chodzi o naukę to nie odczułem jakiegoś znaczącego spadku w ocenach. Jedynie zauważyłem, że brakuje mi czasu w trakcie przerwy na jakieś powtórki przed lekcją w momencie kiedy muszę coś załatwić.

W takim razie czy uważa Pan, że działalność samorządowa rozwija ludzi? Jeśli tak to w jaki sposób?

Działalność samorządowa z całą pewnością rozwija ludzi, czego sam mogę być przykładem. W ciągu ostatniego roku nauczyłem się dużo lepiej przemawiać niż to miało miejsce podczas pierwszej debaty prezydenckiej. Byłem wtedy zestresowany i nie liczyłem na wygraną, dlatego wielkim zaskoczeniem okazały się dla minie wyniki wyborów. Rozwinęły się również moje relacje ze sztabowcami zwłaszcza z drugą wiceprzewodniczącą Miriam Guzik, która wpadła na pomysł zorganizowania akcji VILENTYNKI.

Jakie cechy, według Pana, powinien posiadać idealny lider samorządu uczniowskiego?

Przede wszystkim ważna jest cierpliwość i wytrwałość bo czas potrzebny na realizacje postulatów może być długi. Uzgodnienie naszych planów z samorządem, opiekunem oraz późniejsza zgoda dyrekcji to procesy niezbędne do jakichkolwiek działań. Choć trzeba też przyznać, że były wydarzenia, które udało się zorganizować w ciągu kilku dni.

Jakie rady może Pan prezydent dać dla kandydatów w trwającej właśnie kampanii wyborczej?

Jeżeli chodzi o kwestie programu to zawsze można obiecać dużo. Jednak, ile się z tego dokładnie zrealizuje to już zupełnie co innego. Moim zdaniem, ważne jest to, że jeśli mamy możliwość realizacji któregoś z postulatów to wypełnijmy go. Ludzie, którzy na nas głosują obdarzają nas pewnym kredytem zaufania i nie można go zlekceważyć. Zalecam też kontynuację pewnych projektów w których samorząd uczniowski bierze czynny udział, jak na przykład Gildia Samorządów Uczniowskich. Ta formująca się od tego roku instytucja może wiele wnieść w kwestii współpracy międzyszkolnej krakowskich liceów.

Rozmawiał Bartłomiej Hałatek z kl. 2e

 

 

Debata Wyborcza Kandydatów na Prezydenta VI LO

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 12.11.2019r odbyła się debata wyborcza, z udziałem zgłoszonych kandydatów: Jagody Zajfryd, Huberta Cory, Hugo Połczyńskiego i Bartosza Knapa. Debatę przygotował i przeprowadził obecny Samorząd Uczniowski, pod opieką prof. Włodarczyk. Wśród zaproszonych gości, pojawili się przedstawiciele Samorządów Uczniowskich z zaprzyjaźnionych liceów krakowskich m.in: I LO, II LO, V LO oraz VIII LO.

Debata składała się z kilku paneli. Kandydaci mieli 4 minuty na przedstawienie swoich programów i postulatów. Następnie mogli zadawać pytania kontrkandydatom. Własne pytania do kandydatów kierowało także obecne Prezydium, sztaby wyborcze oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego, zaproszeni goście z grupy K5 i publiczność.

Końcowy etap stanowiły podsumowania i hasła wyborcze kandydatów.

Kto z kandydatów wygrał i przekonał do swojego programu?

Okaże się w piątek – 15 listopada 2019r, podczas wyborów!

Zdecyduj, zagłosuj !!!

Kandydaci na Prezydenta VI LO

Oto sylwetki kandydatów na przyszłego Prezydenta VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. 

Kampania Wyborcza rozpoczęta!

 

 

 

 

Krakowski Dzień Samorządów Uczniowskich

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 23 października 2019 w Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych  odbyło się spotkanie i warsztaty Samorządów Uczniowskich szkół ponadpodstawowych, zorganizowane przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia.

VI Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Michał Turcza, Miriam Guzik oraz Wojciech Bobrek.

Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego to wyjątkowa okazja dla uczniów i opiekunów rad uczniowskich na wymianę doświadczeń i wiedzy na temat pracy samorządów szkolnych.

W ramach tegorocznej edycji zostały przygotowane warsztaty w formule OPEN SPICE, których celem było wyłonienie obszarów tematycznych, będących szczególnie przedmiotem zainteresowania młodych samorządowców. W panelach dyskusyjnych Samorząd VI LO rozważał m.in o: podziale obowiązków i aktywizacji w samorządzie uczniowskim, roli mediów społecznościowych w szkole, form promocji życia szkoły, poczuciu komfortu uczniów w szkole, doskonalenia organizacji debat oksfordzkich.

Na spotkaniu przedstawiono także nowy projekt, w ramach programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0”.: Gildię Samorządów Uczniowskich, co ma w istotny sposób pobudzić, zintegrować i zaktywizować samorządy uczniowskie do podejmowania wspólnych inicjatyw i projektów.

Więcej o Gildii Samorządów Uczniowskich dowiesz się:

– z Magazynu Młody Kraków, dostępnym w bibliotece szkolnej VI LO

– oraz na stronie: https://mlodziez.krakow.pl/

Serdecznie dziękujemy Wydziałowi Polityki Społecznej i Zdrowia za udostępnienie i możliwość umieszczenia wybranych zdjęć w galerii VI LO.

 

 

STRUKTURA SAMORZĄDU

Samorząd tworzą wszyscy uczniowie liceum, reprezentowani przez Radę Uczniowską

 

PREZYDIUM:

Prezydent: Michał Turcza 3C

1-wszy viceprezydent: Jakub Kostrz 3F

2-gi viceprezydent : Miriam Guzik 3C

Sekretarz: Julia Stolarska 3D, Julia Witaszek 3C

Rzecznik: Natalia Rudnik 3C

 

MINISTERSTWA:

Ministerstwo integracji: Edyta Buksa 3D, Ewa Kostrzon 3E, Alicja Wójcik 3F

Ministerstwo debat: Wojciech Bobrek 3C, Aleksander Szewczyk 3C

Ministerstwo sportu: Anna Bąk 3A3, Jan Więcek 3B

Ministerstwo suportu VILO: Damian Skiba 3C

Ministerstwo kultury:

Jan Jurek 2A1, Mateusz Szymkowicz 2C, Maksymilian Termin 2C, Bartosz Wychowański 3E

 

Opiekun: Magdalena Włodarczyk

I sesja Młodzieżowej Rady Krakowa

W dniu 18 października 2019r, w Magistracie przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Krakowa, w której uczestniczyła przedstawicielka VI Liceum Ogólnokształcącego – Zuzanna Słobodzian, z kl. 2d.

Nadrzędnym celem Rady jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządności, kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych. Rada mająca charakter konsultacyjny, posiada prawo i możliwość wypowiadania w imieniu uczniów oraz podejmowania inicjatyw na rzecz młodzieży krakowskich szkół,  jest ich głosem w Radzie Miasta.

I sesję VII kadencji Młodzieżowej Rady Krakowa poprowadził Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – p. Dominik Jaśkowiec.  W ramach spotkania  odbyły się wybory prezydium Rady – przewodniczącą została p.  Katarzyna Chajduga z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, która przybliżyła m.in. propozycje: organizacji Europejskiego Kongresu Ekologii, oraz potrzebę propagowania i promocji wolontariatu wśród młodzieży krakowskich szkół. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, przemawiała Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa – p. Ewa Całus.

Zuzannie gratulujemy nominacji radnej i życzymy sukcesów w Młodzieżowej Radzie Krakowa!

 

Młodzieżowi Liderzy są wśród Nas… a wywodzą się z KAS

Tylko, nieliczni, dociekliwi wiedzą, że miano Lidera Młodzieżowego zdobywa się po odbytych szkoleniach w Krakowskiej Akademii  Samorządności.

To szkoła liderów społecznych, cykl warsztatów dla uczniów, którzy chcą podnieść swoje kompetencje potrzebne do pracy w grupie. KAS realizowane jest przez Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia , w ramach szerokiego programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „ Młody Kraków 2.0”

Doświadczenie wielu lat istnienia akademii pokazuje, że dla młodych ludzi uczestnictwo w niej stało się znakomitym wstępem do dalszej aktywności społecznej i szeregu inicjatyw samorządowych. Wtórowała im działalność charytatywna, zarówno na rzecz dzieci , jak i seniorów.

Oto MŁODZIEŻOWI LIDERZY W VI LO:

1.       ANNA BĄK –  kl. 3a3 – Diamentowy Lider

2.       ANNA MATUSIAK – kl. 2b1  Srebrny i Diamentowy Lider

3.       EWA ŁAPIŃSKA – kl.3d  Diamentowy Lider

4.   ZUZANNA SŁOBODZIANkl. 2d  Złoty Lider

5.   KACPER BATOR – kl. 3a3 – Srebrny Lider

6.   JULIA LENART- kl. 2g1 – Krakowska Akademia Samorządności

Jeśli chcesz zostać Młodzieżowym Liderem Krakowa?

– sprawnie pracować w grupie? tworzyć własne projekty społeczne?

– poszerzyć wiedzę na temat życia w społeczeństwie obywatelskim?

–  poznać zasady funkcjonowania młodzieżowej rady miasta, organizacji pozarządowych, tworzenia budżetu obywatelskiego?

– nabyć praktyczne umiejętności w zakresie negocjacji, autoprezentacji?

ZGŁOŚ SIĘ DO KAS! Więcej informacji znajdziesz na: https://mlodziez.krakow.pl/

 Wydarzenia 2018/2019

Młodzieżowa Konferencja Rad Samorządów Uczniowskich

W dniu 05.04.2019r w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyła się Konferencja Samorządów Uczniowskich 26 krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza reprezentowali: Ewa Kostrzon, Krystian Kroczek, Bartosz Wychowański, z kl. 2e, a w zastępstwie opiekuna SU p. Magdalena Włodarczyk.

W części oficjalnej swoje wystąpienia przedstawili: Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa – p. Mateusz Kołodziejczyk,  zastępca Przewodniczącego – p. Izabella Rakowska, oraz zaproszeni goście, m.in. z Rady Dzielnicy XV – p. Grzegorz Gil, p.o Kierownika Referatu z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, referat d.s Młodzieży  -p. Mateusz Drożdż. W kolejnej odsłonie Samorządy Uczniowskie zaprezentowały i podsumowały działalność w obrębie swoich placówek, a w panelu dyskusyjnym,  podzieliły się swoimi doświadczeniami i atrakcyjnymi pomysłami, które znalazły poparcie i zostały wdrożone z powodzeniem w ich szkole. Równocześnie opiekunowie SU uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, z udziałem gości specjalnych pt. „Przyszłość Młodzieży”.

 

Warsztaty prawnicze – 28.01.2019 r.

W dniu 28 stycznia 2019, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole warsztaty prawnicze. W czasie przygotowanego przez SEED. Cracow wydarzenia na symulowanej sali sądowej spotkały się zespoły I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz V LO im. Augusta Witkowskiego. Przebiegiem sprawy kierował odgrywający rolę sędziego radca prawny Jan Marczyński, który podzielił się z gośćmi cennymi wskazówkami i doświadczeniami. W trakcie rozprawy istniała możliwość konsultacji z doktorantką prawa Anną Wojcieszczak.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach