Kronika – rok szkolny – 2011/2012

wrzesień – grudzień

Christmas Party

 

19 grudnia 2011 – Święto Patrona Szkoły

Święto Szkoły rozpoczęło się o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Św. w Bazylice Mariackiej odprawioną przez księdza Roberta Piwowarczyka.

Po Mszy Św.  uczniowie VI LO złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Uroczystość w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00

Dyrektor dr Czesław Wróbel przywitał wszystkich zgromadzonych, a następnie przedstawił przybyłych gości m. in. Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół. Po krótkich przemówieniach Dyrektor wręczył dyplomy laureatom  Konkursu Poezji Mickiewicza  oraz sesji naukowej Interdyscyplnarne spojrzenie na Wieszcza, a także Nagrody Dyrektora Szkoły zasłużonym nauczycielom.
Obejrzeliśmy wspaniały spektakl pt.: Mickiewicz w sidłach miłości w reżyserii Pani Marleny Maciejewskiej w wykonaniu uczniów naszego LO.
Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu muzycznego w wykonaniu uczniów i absolwentów VI LO oraz zaproszonych gości.

Wysłuchaliśmy:

1. „Asturias”Isaaca Albenitza w wykonaniu Ewy Góralczyk – fortepian

2. „Romans” e-moll Frantza Keypera w wykonaniu Aleksandry Ptak – fortepian oraz Michała Byliny – kontrabas
3. Kompozycję własną Macieja Wiejaczka w wykonaniu Aleksandry Ptak – fortepian, Michała Byliny – kontrabas oraz Macieja Wiejaczka – akordeon
4.  ”Amarilli Giulio Caccini (Dżulio Kaczinii) w wykonaniu Sary Widery – gościnie akompaniowała pani Renata Stec-Fill
5. „Księżyc na niebie głęboki” Antonina Dworzaka w wykonaniu Katarzyny Wójcik – akompaniowała pani Renata Stec-Fill.
6. Sara Widera, Katarzyna Wójcik i Joanna Wal z zespołem wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie pod kierownictwem pani Joanny Stawarskiej z utworem ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki  „ Spod Igiełek” .
7. My Dream- kompozycję własną w wykonaniu Mateusza Hrynkiewicza – fortepian

 

Odczyt pt. „Rola Parlamentu Europejskiego we współczesnej UE”

20 XII 2011gościem w VI Liceum był mgr Marcin Emilewicz, pracownik Parlamentu Europejskiego, który wygłosił dla maturzystów z wos odczyt pt. „Rola Parlamentu Europejskiego we współczesnej UE”.

Dawid Błachut laureatem konkursu literackiego!

Dawid Błachut z klasy I E został laureatem konkursu literackiego Kazimierz – miejsce na ziemi, wieści z powórek, ulic i zaułków.
Konkurs  jest organizowany Przez Staromiejskie Centrum Kultury.

Opiekun: pani prof. Iwona Fedan

 

Sesja Naukowa: Interdyscyplinarne spojrzenie na Wieszcza

15 grudnia 2011 odbyła się w naszej szkole, organizowana przez Samorząd Uczniowski i Panią Marlenę  Maciejewską sesja poświęcona życiu i twórczości Patrona.

 Prelegenci przygotowali i przedstawili życie oraz twórczość Mickiewicza z różnych perspektyw: humanistycznej, matematycznej, fizycznej, biologicznej
i chemicznej oraz geograficznej. Sesję, adresowaną do uczniów klas drugich otworzył Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel.

Wysłuchaliśmy następujących referatów:

Zima w Soplicowie – Mikołaj Wilk (student polonistyki UJ, absolwent)

Tajemnicza opowieść natury – Justyna Kiełkowicz (2a)

Adam Mickiewicz. Romantyczny człowiek renesansu – Konrad Zuchniak (3f),

Pomoc: Bartek Ciotek, Hubert Sotwin (2d)

Przygotowanie: Prof. Aleksandra Włodek

Fizyczne spojrzenie na twórczość wieszcza –  Agnieszka Nowosielecka Magda Łukawska, Zuzanna Bukowska i Klaudia Czajkowska (1d)

przygotowanie: prof. Stanisława Urbanik- Dec

Mickiewicz pod biologicznym mikroskopem: Zwierzęta w „Panu Tadeuszu”- Grażyna Ziaja 2b

przygotowanie: prof. Agata Kurek

Podróże Adama Mickiewicza –  Anna Kopta, Artur Kożuch (1d),

przygotowanie: prof. Izabela Klec

Biografia Wieszcza – Elżbieta Oprych, A. Pityńska (3h)

Niestety nie udało nam się usłyszeć prezentacji Uczennic klasy 1b: na temat grzybów w „Panu Tadeuszu”…
Już wkrótce będziemy mogli zobaczyć prezentację na naszej stronie internetowej.

Odczyt pt. „Fenomen Egiptu na tle starożytnego świata”

14 XII 2011 odbył się odczyt z historii starożytnej pt. „Fenomen Egiptu na tle starożytnego świata”. Gościem VI Liceum był dr Bartłomiej Konieczny a jego prelekcji wysłuchali uczniowie klas: IA, IC, IE oraz maturzyści z historii.

Konkurs na hiszpańską tortillę

W dniu 13 grudnia 2011 roku w naszym Liceum odbył się konkurs na najlepszą hiszpańską tortillę. Dania zostały przygotowane przez uczniów sekcji hiszpańskiej z klasy OH. Pracując w dwójkach, trójkach lub czwórkach, usmażyli 14 pachnących potraw, które swym oryginalnych zapachem zwabiły do sali nr 7 licznych uczniów i nauczycieli z całej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas także Pani i Pan Dyrektor. Mimo podobnych przepisów i niemalże identycznych składników, każda z 14 tortilli miała swój oryginalny smak i wygląd. Wszyscy, zarówno przygotowujący jak i degustatorzy, byli zachwyceni przebiegiem konkursu. Pod koniec, jury złożone z Pań Iberystek ogłosiło każdą z 14 tortilli zwycięzcą w swojej własnej kategorii.

Bartek Janiczak 0h

Konkurs Poezji Adama Mickiewicza

13 grudnia 2011 odbył się w ramach obchodów zbliżającego się Święta Patrona Szkoły Konkurs Poezji Adama Mickiewicza organizowany  przez Samorząd Uczniowski oraz Panie Polonistki: Marlenę Maciejewską, Iwonę Fedan oraz Teresę Lityńską Konieczny. Spotkanie z poezją prowadziła Paulina Doniec (1c). Oprócz recytacji i poezji śpiewanej mogliśmy usłyszeć Inwokację w językach obcych: włoskim (Mikołaj Dziewoński 3e), hiszpańskim (Katarzyna Parvi 2h), niemieckim (Katarzyna Bogucka 3e), francuskim (Amelia Beaumont  2f). W przygotowaniu tej niespodzianki pomogły nauczycielki języków: P. Jolanta Szczudło, P. Silvia Lopez Garcia, P. Nina Diehl oraz P. Aneta Wojtaszek.

Konkurs uświetnili swym występem także uczniowie klasy 1f: Ola Miska, Iwona Szczurek, Marzena Rugieł oraz Błażej Macheta, który przedstawili fragment X księgi „Pana Tadeusza”- Pożegnanie.

Wspaniałe recytacje i śpiewy naszych uczniów nagrodzone zostały gromkimi brawami. Po burzliwych obradach jury w składzie: p. prof. Teresa Lityńska Konieczny- przewodnicząca, p. prof. Iwona Fedan, p. prof. Marlena Maciejewska, Dominika Kuzaj oraz Mateusz Hrynkiewicz ogłosiło wyniki:

* 1 miejsce w kategorii poezji śpiewanej: Gaja Raputa (1h) oraz Hubert Sotwin(2d),

     II Sonet odeski

* 1 miejsce w kategorii recytacji: Klaudia Radwańska (2e), Reduta Ordona

*  2 miejsce: Dominik Kominiak(3c): Koncert Wojskiego

* 3 miejsce: Emilia Ponisz (2h): To lubię

* wyróżnienie: Anna Antonina Kurek (2e), Alpuchara

 

 

SZLACHETNA PACZKA. WIELKI FINAŁ

Nasza Szkoła wzięła udział w 11 edycji ogólnopolskiego programu pomocy najuboższym „Szlachetna Paczka”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna. W inicjatywie wzięły udział wszystkie klasy. Dzięki ofiarności Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli udało się zgromadzić 89 kartonów z żywnością, środkami czystości, ubraniami, pomocami naukowymi i sprzętem AGD. Przygotowaliśmy świąteczne paczki dla 7 potrzebujących Rodzin. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

„Paczki, które Państwo przygotowali, są wyjątkowe. Są warte dużo więcej niż rzeczy, które do niej zapakowaliście. Wasze serce, zaangażowanie i wiara w ludzi, którym pomagacie, to wielki dar.”

(ks. Jacek Stryczek, Prezes Zarządu Stowarzyszenie WIOSNA)

***

19 listopada. Karolina Gniadek (2b) przynosi spis potrzebujących Rodzin. Entuzjazm! Wszyscy z zapałem chcą się włączyć w szlachetną akcję. P. Maciejewska rozdziela zadania. Startujemy. Pełni zapału. Wszystkie klasy wyraziły chęć pomocy. Przygotowujemy listy z opisem Rodzin i ich potrzeb, wręczamy rozpisane produkty poszczególnym klasom. Wychowawcy przedstawiają ideę Rodzicom na zebraniu. Odzew pojawia się już następnego dnia: napływają pierwsze artykuły. Powstają tymczasowe magazyny w różnych salach, artykułów przybywa. Klasy organizują się, robią zakupy, wielu Wychowawców bardzo aktywnie uczestniczy w przygotowaniach. Drugi tydzień (ostatni tydzień akcji)- trwa zbiórka pieniędzy. Rodzice i nauczyciele nadal przywożą rozmaite artykuły: pojawia się pralka, patelnia, garnki, talerze, zabawki, buty, odkurzacz, czajnik, łóżko, są nawet dwie choinki… Nie sposób wymienić wszystkiego! Emocje coraz większe! Wreszcie rozpoczyna się sprawdzanie zgromadzonych artykułów i pakowanie paczek. Mikołaj Dziewoński (3e) organizuje transport na piątkowy wieczór. Trzy dni przed finałem okazuje się, że jest jeszcze jedna Rodzina w potrzebie. Jeden mail z opisem Rodziny i listą jej potrzeb wysłany do trzech klas (1c, 2a, 2e) wystarczył: błyskawiczna reakcja! Następnego dnia jest już większość artykułów. Dwa dni przed finałem– wielkie pakowanie: wszędzie można spotkać przemykających uczniów  i nauczycieli z kartonami, papierami kolorowymi, taśmami, nożyczkami, itp. Zabieramy wszelkie kartony z okolicznych sklepów! Paczek przybywa. Po południu pojawiają się nerwy: rozpoczyna się poszukiwanie zaginionej kołdry, nasz Sherlock Holmes po burzliwym śledztwie odnajduje ją szczęśliwie o poranku dnia następnego. Dzień przed finałem– paczek przybywa, lokowane są wszędzie: w sali 14, 9, w pokoju nauczycielskim, gabinecie Pedagoga, nawet w bufecie. Pakowanie trwa, często odbywa się już po lekcjach, uczniowie wszystkich klas są bardzo zaangażowani. Nadal aktywnie pomagają nauczyciele. Po południu- przekazywanie paczek do szkolnego magazynu głównego zlokalizowanego na parterze. Wszystko przebiega sprawnie, klasy dostarczają paczki zgodnie z ustalonym harmonogramem. Specjalna komisja sprawdza kartony, koduje je, układa, pakuje. Kończy się papier i taśma klejąca- błyskawiczne zakupy! Trzeba jeszcze kupić kartki na życzenia! Napływają nowe prezenty: oto nadchodzi Ks. Robert nie tylko ze wsparciem duchowym, ale i z klockami LEGO. Piątek. Wielki finał! Od rana niezastąpione dziewczyny z 1d kończą pakowanie i opisywanie kartonów. Wreszcie wszystko gotowe do wieczornego transportu. O 17. 30 przyjeżdża Tata Mikołaja Dziewońskiego, pakujemy paczki i ruszamy do magazynu na ul. Zamoyskiego. Pilotem konwoju mianujemy Prof. Maciejewską; po drobnych perypetiach związanych z nawigacją, samochód pilotów dociera na miejsce, gdzie już czekał Pan Dziewoński i chłopcy z 2e. Wyładunek. Koniec. Następnie miła rozmowa przy herbacie i ciastkach z Wolontariuszami Szlachetnej Paczki. Usłyszeliśmy mnóstwo ciepłych słów. Oprócz dyplomów, otrzymaliśmy ciasto upieczone przez jedną z obdarowanych Pań. Byliśmy wzruszeni… Opuszczaliśmy magazyn w poczuciu dobrze spełnionej pracy.

Szlachetna Paczka to wspaniała akcja. Uczy pomocy potrzebującym, ale także odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych (tak potrzebnych Rodzinom) potrzebne jest serce i czas, który poświęcamy innym. Szlachetna Paczka to wspaniała przygoda i piękna lekcja szlachetności.

Samorząd Uczniowski.

***

Szlachetna Paczka to wspaniałe przedsięwzięcie, wzruszające, pełne pozytywnych emocji, ale i wymagające dużego poświęcenia i pracy zespołowej. Bardzo dziękuję wszystkim za przyniesione dary i za czas, który poświęciliście na przygotowanie paczek. Szczególnie dziękuję za pomoc Aleksandrze Wróblewskiej, Klaudii Radwańskiej, Małgorzacie Hyc, Dominice Mazanek, Kasi Dziewońskiej Sebastianowi Sosinowi, Konradowi Pelczykowi, Piotrkowi Kazimierczakowi, Dawidowi Kotlarczykowi  z klasy 2e, Karolinie Gniadek z kl. 2b, Marlenie z klasy 1f, Magdzie Łukawskiej, Zuzi Bukowskiej, Monice Ścibor, Beacie Jurys Tomkowi Palonkowi, Damianowi Oczkowskiemu, Piotrkowi Łakomskiemu, Arturowi Kożuchowi z 1d, Karolinie Iwaszkiewicz, Magdzie Ostrowskiej, Paulinie Doniec, Milenie Domagale z 1c, Dominice Kuzaj i Mikołajowi Dziewońskiemu z 3e, Tomaszowi Walczakowi z 2c. W akcję zaangażowani byliśmy wszyscy, ale te osoby poświeciły kilka popołudniowych godzin, czuwając nad organizacją;  to także dzięki nim paczki trafiły do magazynu głównego.

Dziękując wszystkim Rodzicom naszych Uczniów, pragnę w sposób szczególny wyrazić wdzięczność P. Wiesławowi Dziewońskiemu (tacie Mikołaja), który w piątkowy wieczór (mimo swych imienin) znalazł czas, by przewieźć paczki do magazynu.

Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom za pomoc: Wychowawcom za czuwanie nad zbiórką artykułów, za aktywne włączenie się w akcję, wszystkim Nauczycielom za wsparcie materialne i niejednokrotnie duchowe. Największy uśmiech wdzięczności kieruję w stronę P. Stanisławy Urbanik- Dec, P. Bożeny Arendt, P. Aleksandry Mach i P. Aleksandry Włodek za ogromną pomoc organizacyjną (jak widać humanista nie poradzi sobie bez pomocy umysłów ścisłych).

dr Marlena Maciejewska – Opiekun Samorządu

 

 

Wykład dra Karola Wierzbickiego poświęcony zagadnieniom transplantologii

W dniu 9.12.2011 odbył się wykład prowadzony przez dra Karola Wierzbickiego kardiochirurga, kierownika Zespołu Transplantologii w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantologiiw Krakowie poświęcony proplemom przeszczepiania organów.
Wykładu wysłuchały klasy 3 B, 3 D, 3H.

Organizator: mgr Agnieszka Kudyba

Akcja charytatywna dla bezdomnych zwierząt

W grudniu Samorząd Uczniowski z inicjatywy Kasi Cudek (2a) włączył się w akcję charytatywną i zebrał dla bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska karmy dla zwierząt, kojce, smycze, obroże.  Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji!!!!

„Upiór w operze” a „wampir w liceum” – relacja z dnia filmowego

„Upiór w operze” a „wampir w liceum”

Dzień filmowy, który odbył się 8. grudnia, zgromadził w auli szkolnej klasy „c”, oraz innych uczniów szczególnie zainteresowanych kinem. Niektórzy temat: Wampiryzm w kinie zaznaczyli „na własnej skórze”- wyglądali ciekawie i groźnie.

Rozpoczęło się poważnie, od oficjalnego otwarcia imprezy przez panią dyrektor Martę Nowak i od konkursu wiedzy o historii i teorii filmu. Uczestnicy mówili, że było trudno. Na wyniki trzeba poczekać kilka dni.

Filmoznawca pan Iwo Sulka omówił realizacje tematu przez reżyserów europejskich i amerykańskich (z parodiami włącznie), sięgnął nawet do odległej przeszłości, aż do kina niemego. Podczas projekcji Drakuli F. F. Coppoli w sali panowała dziwna cisza. Nawet nietoperze przysiadły na szybach w oknach.

Na koniec pani Teresa Lityńska przedstawiła kulturowe źródła wampiryzmu, omówiła temat: Od wampira do dhampira.

Jeszcze kilka zdjęć i po imprezie.

Dzień udany, uczestnicy zadowoleni,

organizatorki (panie Teresa Lityńska – Konieczny i Izabela Żelazna) również.

 

Odczyt prof. dra hab. Zdzisława Nogi z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego

8 XII 2011 gościł w szkole prof. dr hab. Zdzisław Noga z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego, który wygłosił wykład pt. „Samorząd miejski Krakowa w epoce przedrozbiorowej”. W spotkaniu uczestniczyła klasa IIE oraz maturzyści zdający historię.

Wieczornica Niepodległościowa

Dzień Odzyskania Niepodległości przez naród polski jest najważniejszym świeckim świętem w naszym kraju. Można obchodzić je na wszelaki sposób. Grono pedagogiczne oraz uczniowie VI LO w Krakowie postanowili uczcić tę rocznicę w dość nietypowy sposób. Profesor Marek Hańderek wyszedł z inicjatywą zorganizowania wieczornicy niepodległościowej, czyli spotkania wszystkich zainteresowanych historią odzyskania niepodległości. Do projektu zaprosił umuzykalnionych uczniów naszej szkoły. Po pierwszych przesłuchaniach wykrystalizował się ostateczny skład oraz repertuar wierszy i utworów muzycznych. Przed występem zorganizowano wiele długich i ciężkich prób, aż wszystko dopięte było na ostatni guzik.

Wieczornica odbyła się 28 listopada 2011 r. W auli szkolnej zgromadziło się ok. 100 osób – w tym kilkoro nauczycieli z Dyrektorem dr. Czesławem Wróblem na czele. O niecodzienności tego wydarzenia może świadczyć fakt, że publiczność mogła brać czynny udział w obchodach. Przy pomocy projektora wyświetlane były teksty piosenek, jak również obrazy tematycznie nawiązujące do poszczególnych utworów, a pośród nich np. dzieła Jana Matejki i Wojciecha Kossaka. Każda piosenka była poprzedzona krótkim komentarzem prowadzących, w którym informowano o jej genezie, autorze lub treści.

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Śpiew prowadził profesjonalnie przygotowany chór mieszany. Łącznie zaprezentowano 15 piosenek oraz 3 wiersze. Pieśni różniły się między sobą charakterem. Część z nich była skoczna i wesoła, ale nie zabrakło również utworów smutnych, melancholijnych, nostalgicznych. Wszystko po to, aby pokazać różne oblicza wojny i nastroje żołnierzy walczących o niepodległą Polskę. Wśród utworów znalazły się takie tytuły jak: „Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „My pierwsza brygada” czy „Marsz lwowskich dzieci”. Publiczność doskonale się bawiła i było widać, że świetnie wczuła się w klimat tego wieczoru. Największe poruszenie wśród widowni wywołały „Żurawiejki na pułki kawalerii” a bezcennym widokiem był szeroki uśmiech zadowolenia jaki malował się na twarzy profesora Hańderka oraz niepohamowany atak śmiechu u Pani profesor Maciejewskiej.

 

Sesja naukowa na Wydziale Polonistyki UJ

5 grudnia 2011 r. uczennice klasy 3e i 1c wraz z dr Marleną Maciejewską wzięły udział w sesji naukowej  organizowanej przez Katedrę Historii Literatury Polskiej  Oświecenia i Romantyzmu oraz Oddział Krakowski Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza: „Myśląc z Vincenzem. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza”. Referaty wygłosili prof. dr hab. Włodzimierz Próchnicki, prof. dr hab.Stanisław Stabro oraz prof. dr hab. Bogusław Dopart. Uczestnicy poznali biografię Vincenza, rolę tematyki żydowskiej w jego twórczości oraz Vincenzowską recepcję romantyzmu.

 

Odczyt dra Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ

17 XI 2011 odbył się odczyt dra Wojciecha Mruka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego  pt. „Początki zakonu benedyktynów w średniowieczu”. Udział wzięły klasy: IA, IC, IE i maturzyści z historii. Po odczycie odbyła się dyskusja.

Wycieczka do Lwowa

Jesień AD 2011, ul. Dajwór. Część klas IIIc i IIIe rusza wraz z prof. Markiem Hańderkiem i prof. Aleksandrą Mach na wycieczkę do Lwowa. Lekki niepokój połączony z zaciekawieniem i entuzjazmem czuje się w powietrzu. Pewnie nie tylko ja zadawałem sobie pytanie – co tam zobaczymy?
Wyruszyliśmy w czwartek 20 października o godzinie 21:30. Pierwszym poważniejszym przystankiem na naszej trasie była granica polsko-ukraińska. Dla niedoświadczonych podróżników, nigdy wcześniej nie jadących na Ukrainę, ponad 2 godziny stania na granicy wydawało się być wiecznością, jednak poczciwy Pan kierowca (jak go później ochrzciliśmy) szybko mnie uświadomił mówiąc „nie jest tak źle”. Jak się okazało w czasie powrotu, miał zupełną rację. Wracając jednak do pierwszych godzin wyjazdu, niektóre, co bardziej sprytne osoby w czasie postoju ucięły sobie drzemkę. Jak tylko minęliśmy słupki graniczne nastąpiła przymusowa pobudka czyt. dziurawe drogi. Na szczęście kilkanaście minut później trafiliśmy na drogę w dość dobrym stanie, najprawdopodobniej budowaną na „Euro 2012”. Znów niektórzy zasnęli jak np. Pani prof. Mach, którą osobiście podziwiam za tak twardy sen. Kolejna pobudka i w końcu upragniony cel podróży, Lwów. Trochę zabujało, gdyż najpopularniejszą nawierzchnią w tym mieście jest kostka brukowa, pamiętająca zapewne czasy Franciszka Józefa I. Koniec jednak marudzenia.

Przed wyjazdem naczelny autostopowicz VILO – Marek Dudzik – uprzedził nas, że jedną z niewielu wad Lwowa – oprócz specyficznej komunikacji miejskiej w postaci marszrutek ze słusznych rozmiarów babinkami uciśniętymi do granic możliwości – jest to, iż każdy kto tam przyjedzie, będzie musiał kiedyś tam wrócić. Miał stuprocentową rację.

W związku z tym, że plan wycieczki zakładał trochę ponad 2 dni zwiedzania, od razu wyruszyliśmy w miasto. Pierwszym widocznym znakiem kultury polskiej we Lwowie był Plac Mariacki wraz z pomnikiem Adama Mickiewicza. Piękny, strzelisty monument moim zdaniem po stokroć przewyższa swój krakowski odpowiednik, czego będę bronił do upadłego. Następnie udaliśmy się w kierunku wzgórz wuleckich, a więc miejsca w którym Niemcy w lipcu 1941r. zamordowali lwowską elitę intelektualną. Ci którym przewrażliwione mamy powciskały do walizek parasole, cieszyli się w duszy z tego faktu. Inni, w tym ja, liczyli na uprzejmość współpodróżników, gdyż niestety trochę się rozpadało. Deszcz był jednak w owym momencie najmniej ważny. Nie wiem jak innych, ale mnie nieco przytłoczyła ciężka kamienna płyta z nazwiskami zamordowanych profesorów i ich rodzin.

Resztę czasu w pierwszym dniu pobytu pochłonęło nam zwiedzanie pięknych lwowskich kościołów różnych obrządków. Jak się na miejscu dowiedzieliśmy, Lwów jest jednym z niewielu miast na świecie, w którym na tak dużą skalę spotykają się katolicy, prawosławni , Ormianie i unici. Sam koniec dnia minął nam najpierw na poszukiwaniu czegoś do zjedzenia, następnie na buszowaniu po genialnym targu staroci w okolicach monumentalnej opery. Co do sprawy pierwszej, to po sporych perturbacjach, oszczędzając czytelnikowi wątków drastycznych, udało się „coś” zjeść. Wynikiem tego „coś” było dojście wielu osób do przekonania, że jednym z niewielu pewników jest miejsce, którego w Polsce raczej staram się unikać, a mianowicie McDonald. Jeśli ktoś nie wierzy w moje słowa to proszę zapytać się Pana Hańderka ile czekał na szaszłyka i co dostał na talerzu. Jeśli zaś chodzi o targ staroci, to muszę przyznać, że pochłonął on najwięcej hrywien, gdyż wbrew pozorom obok starych szyszaków z sierpem i młotem można tam było znaleźć prawdziwe białe kruki. Później nastąpił upragniony sen w hotelu, jak na swoją cenę dobrym. Z resztą niektórym, np. walecznemu Tomkowi N. , który nie spał od doby, nic nie przeszkodziłoby w upragnionej regeneracji sił. Większość osób zanim zupełnie opadła z sił, zebrała się jeszcze w jednym z pokojów i wspólnie wykonywała pieśni patriotyczne ,przy akompaniamencie grającej na gitarze Ewy Zygadło. Na pewno słuchaczom najbardziej zapadł w pamięć mój genialny wokal, lecz z wrodzonej skromności nie rozwinę tego tematu.
Drugi dzień, również napięty czasowo, upłynął w dużej mierze na zwiedzaniu kościołów i cerkwi. Szczególnie w pamięci zapadł mi archikatedralny, unicki sobór św. Jura. Tego dnia zobaczyliśmy również monumentalne Ossolineum i były Uniwersytet Jana Kazimierza (obecnie Uniwersytet Lwowski). Duże wrażenie wywarł na mnie (zdaję się, że nie tylko na mnie) Cmentarz Łyczakowski, z grobami wielu wybitnych Polaków np. Marii Konopnickiej, czy Seweryna Goszczyńskiego. Smutek wywołał tylko opłakany stan wielu polskich mogił. Piękne pomniki w większości pozarastane i poniszczone aż prosiły się o chwilę uwagi i pracy. W największy podziw wprowadza jednak Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym co trzeci grób chowa w sobie obrońcę Lwowa poniżej 18 roku życia. Najmłodsi żołnierze mieli po 9, 13, 14 lat. Uśmiech na mojej twarzy wywołał poczciwy starszy pan – lwowianin zbierający w kaplicy datki na utrzymanie tej wyjątkowej nekropolii, która dzięki staraniom takich właśnie osób prezentuje się okazale.

W ten sam dzień weszliśmy również na Kopiec Unii Lubelskiej, usypany z inicjatywy Franciszka Smolki w 300 rocznicę zawarcia tego wiekopomnego traktatu. Niestety na tablicy pamiątkowej nikt nie wspomniał o celu usypania tego kopca, za to dowiadujemy się w wielu językach, że z tego wzniesienia generał Bohdana Chmielnickiego – Krzywonos – ostrzeliwał Lwów. Do hotelu wróciliśmy już po zmroku. Ja ze swojej strony długo nie zabawiłem, gdyż prawie od razu padłem ze zmęczenia, ale wiem, że tak jak poprzedniego dnia znów sporo osób śpiewało i grało w kalambury.
W dniu powrotu wyjazd planowaliśmy na godzinę 13.00 w związku z czym przedpołudnie spędziliśmy na ostatnich zakupach oraz tylko przelotnym obejrzeniu Katedry Łacińskiej, w której w trakcie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz złożył swoje słynne śluby. Ponadto część grupy wzięła udział w polskojęzycznej mszy św. w tejże Katedrze.

 

Około wspomnianej 13.00, bez większego opóźnienia, wszyscy byli w busie i ruszyliśmy. Żegnaliśmy Lwów mocno zmęczeni. Sam nie wiedziałem, że można zobaczyć tak dużo miejsc w tak niedługim czasie. W czasie podróży prof. Hańderek dopiął swego i pokazał nam film dokumentalny o totalitaryzmie hitlerowskim i sowieckim. Pomimo obaw, że może być nudny, okazał się bardzo dobry i wciągający (chociaż najbardziej zmęczeni i tak spali). Przesiedzieliśmy również swoje na granicy, zastanawiając się przy tym, jak będzie wyglądało jej przekraczanie w trakcie Euro 2012.
Na ul. Dajwór byliśmy po godzinie 21.00 – zmęczeni, ale zdaje się, że pełniejsi jako ludzie. Zobaczyliśmy coś, co po prostu trzeba zobaczyć – spory kawałek historii Polski i specyficzną odmienność tamtych terenów. Ja ze swojej strony i w imieniu klasy III E chciałbym podziękować Panu prof. Hańderkowi i Pani prof. Mach oraz klasie III C za zorganizowanie tej wycieczki – co istotne i nawet zaskakujące – niezwykle taniej. Chociaż nie obyło się bez małych zgrzytów, to wyjazd trzeba ocenić na porządne 5+. Była to na pewno jedna z najciekawszych lekcji historii na jakiej byłem. Dziś jestem pewien, że do Lwowa prędzej, czy później wrócę.

Wojciech Karp – klasa 3 E

Gimnastyka artystyczna – gratulujemy Oli Brach z kl. 1D

Gimnastyka artystyczna!

Aleksandra Brach z klasy 1D w składzie reprezentacji Krakowa, która zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Polski układów zespołowych. Mistrzostwa odbyły się w Łodzi.
Gratulujemy całemu zespołowi

 

Odczyt dr Agnieszki Hess z Uniwersytetu Jagiellońskiego

8 XI 2011 odbyło się spotkanie dr Agnieszki Hess z Uniwersytetu Jagiellońskiego z klasami: IE, IIE oraz maturzystami zdającymi historię i wos. Po odczycie pt. „Rok 1989. Mity i rzeczywistość polskiej transformacji” odbyła się dyskusja panelowa.

Kolejny cykl odczytów historycznych rozpoczęty!

25 X 2011 odbył się pierwszy w roku szkolnym 2011/12 odczyt historyczny z udziałem dra hab. Sławomira Sprawskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klasy I A, IC, IE oraz maturzyści zdający historię wysłuchali wykładu pt. „Alkibiades – biała i czarna legenda”. Po odczycie odbyła się dyskusja panelowa.

Warsztaty Dziennikarskie w Radiu Pryzmat

opiekun: p. Iwona Fedan

Trwają przygotowania do nagrania cyklu pięciu audycji radiowych poświęconych naszej szkole.

Więcej informacji w serwisie polonistycznym, zapraszamy 😉

Obóz naukowy 3e

Język polski, język angielski, historia, wiedza o społeczeństwie w górach…

W październiku pojechaliśmy się na pięciodniowy obóz integracyjny do Kościeliska pod Zakopanem. Opieki nad nimi podjęli się dzielni nauczyciele, prof. Fedan, Płaza oraz wymiennie prof. Hańderek i Sokalski. Dni  upływały nam pod znakiem nauki, spacerów i zaciętych rozgrywek sportowych 😉

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej
27 października 2011

Dnia 27 października 2011 roku w godzinach od 8 do 11  w auli VI Liceum Ogólnokształcącego odbył się Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej wpisujący się interkulturowe trendy nauczania języków obcych.  Młodzież ucząca się języków romańskich wzięła bardzo aktywny udział w przygotowaniu i przebiegu tej uroczystości poprzez

  • wykonanie plakatów anonsujących wydarzenie i przedstawiających specjały i ciekawostki obu kuchni francuskiej i włoskiej, które  umieszczono w auli liceum na czas trwania imprezy
  • udekorowanie  i przygotowanie auli , rozmieszczenie stolików
  • przygotowanie w domu najpopularniejszych regionu śródziemnomorskiego i wyeksponowanie ich w centralnym punkcie auli
  • pojawienie się w szkole w stroju uroczystym lub stroju odzwierciedlającym charakterystyczny styl ubierania się mieszkańców Francji i Włoch
  • zaprezentowanie osobiście wykonanych uprzednio potraw i przedstawienie sposobu ich wykonania: królowały tarty na słodko i słono, tiramisu, fondue, zupa cebulowa, croissanty, bruschetta, koreczki z oliwkami, ciasteczka z napisem Ciao oraz ciasto z Wieżą Eiffel’a w kolorach francuskiej flagi.

Zaproszeni goście: z Konsulatu Francji, wicekonsul -pan Alain Schneider, Charles Faure  reprezentujący Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej oraz pani Małgorzata Nowak z Instytutu Włoskiego wraz z  panem dyrektorem dr Czesławem Wróblem oraz panią wicedyrektor Martą Nowak  jako jury oceniali potrawy podczas degustacji.

Przyznano trzy równorzędne nagrody, albumy ufundowane przez Konsulat Francji.

Triumf święciły: zupa cebulowa Jakuba Sagana (II C) ,tarta szpinakowa Aleksandry Włodarz (II C) oraz jedno z tiramisu autorstwa  Matyldy Fanderer

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej spełnił funkcje nie tylko edukacyjne, ale pozwolił młodzieży na odkrycie innych aspektów uczenia się języków obcych.

Zrealizowano następujące cele edukacyjne:

  • kulturoznawczo-językowy : zapoznanie młodzieży z najbardziej popularnymi potrawami  Francji i Włoch, poszerzenie słownictwa dotyczącego fundamentalnej dziedziny życia, jaką jest kuchnia, żywność i posiłki
  • społeczne: organizacja pracy własnej, zdobywanie umiejętności współdziałania  w  dużym zespole złożonym z osób znanych i nieznanych, budowanie postaw otwartych, kreatywnych, pełnych inicjatywy, uwrażliwienie na wysiłek i pracę innych rówieśników
  • dbałość o poszanowanie mienia szkoły, uczestniczenie w pracy nadzorowanej, pracy w grupie rówieśników, umiejętność zachowania się wobec gości; reprezentowanie szkoły poprzez strój adekwatny do okazji; przygotowanie i sprzątanie sali;
  • psychologiczno-pedagogiczne: prezentowanie efektów swojej pracy wobec dużego audytorium, panowanie nad tremą, poszanowanie dla pracy innych rówieśników.
  • Zaproszeni goście byli pod wrażeniem pomysłu i rozmachu szkolnej imprezy, zaangażowania młodzieży oraz jakości wykonanych przez młodzież potraw. Natomiast nauczycielki – organizatorki zachwycone kreatywną współpracą młodzieży. Mamy nadzieję, że od tej pory, jesień w VI Liceum Ogólnokształcącym kojarzyć się będzie z kuchnią śródziemnomorską, a tegoroczna impreza okaże się odskocznią do większych wydarzeń  związanych z kulturą krajów francusko i włoskojęzycznych  –  mgr Aneta Wojtaszek

 

 

 

Koncert z okazji Święta Edukacji Narodowej

Uczniowie naszej szkoły uświetnili uroczyste spotkanie Rady Pedagogicznej koncertem ułożonym przez Dominikę Kuzaj i Mateusza Hrynkiewicza. Usłyszeliśmy piosenki znane, klimatyczne, choć czasem w nowej aranżacji. Piosenki bliskie zaproszonym Gościom: zarówno żartobliwe, jak i refleksyjne.

W koncercie wystąpili: Dominika Mucha, Kasia Majcherczyk, Ola Pióro, Maciek Nalepa, Asia Szczukiewicz, Ola Smajdor, Magda Łatak, Kinga Świgost, Iga Kryzińska, Magda Daczyńska.

Nad całością przygotowań czuwała P. Prof. Marlena Maciejewska   

Ślubowanie 2011

 Obóz naukowy na Helu październik 2011

W dniach 26.09 – 2.10.11 klasa 3b przebywała na obozie naukowym w Helu pod opieką p. Kurek, p. Włodarczyk i p. Rudnik-Tulej.

W czasie obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Błękitnej Szkoły przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Wysłuchali kilku wykładów na temat biologii i ekologii Morza Bałtyckiego, obserwowali karmienie fok w fokarium, badali wodę morską podczas rejsu po morzu, niektórzy wyławiali sieciami materiał biologiczny z morza. Ponadto zwiedzali Akwarium w Gdyni, brali udział w teoretyczno-laboratoryjnych zajęciach nt. rafy koralowej. Popołudniami i wieczorami rozwiązywali testy maturalne z biologii i chemii oraz uczestniczyli w wieczorach: Wywiad z pierwiastkiem, Pokaz mody ekologicznej, Konkurs piosenki chemicznej i ekologicznej, rywalizowali w chemiczno-biologicznym quizie. W wolnych chwilach wszyscy relaksowali się na plaży lub podziwiali widoki z latarni morskiej.

 Warsztaty filmowe

Klasy 1c, 2c, 3c

Prof. Teresa Lityńska – Konieczny, Prof. Marlena Maciejewska

Właśnie zaczynamy kolejny, piąty sezon z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej. Tradycyjnie klasy „c” raz w miesiącu są w Kinie Pod Baranami na warsztatach. W minionych latach braliśmy udział w zajęciach, których tematyka dotyczyła historii kina polskiego, osiągnięć kina współczesnego, zagadnień moralno-filozoficznych – w tym roku wybór padł na cykl Analiza filmu. Organizatorzy uprzedzają, że cykl ten jest najtrudniejszy, ale co to dla nas J Jeśli jeszcze nie jesteśmy wytrawnymi odbiorcami dzieł filmowych, to z pewnością chcemy się takimi stać. Pierwsze zajęcia, oparte na dziele Andrieja Zwiagincewa Powrót, poświęcone były symbolowi na ekranie. Przejmujący film! Organizatorzy proponują zupełnie inny repertuar niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Wystarczy spojrzeć na tegoroczny zestaw: filmy meksykańskie, hiszpańskie, niemieckie, francuskie, japońskie, polskie… Przed nami tytuły: Labirynt fauna, Motyl i skafander, Gran Torino, Control, Walc z Baszirem, Erratum, Poważny człowiek, Tulpan. Wszystko to nowe produkcje, zrealizowane w XXI wieku.

Chcemy mądrzej patrzeć na kulturę. Projekcje, wykłady, dyskusje mają nam to umożliwić.

Inauguracyjny odczyt z WOS już za nami!

12 X 2011 odbył się pierwszy w roku szkolnym 2011/12 odczyt z wiedzy o społeczeństwie. Gościem był dr Jacek Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klasy z rozszerzonym programem nauczania wos: IE, IIE i maturzyści wysłuchali prelekcji pt. „Grupy i zbiorowości społeczne”. Po odczycie odbyła się dyskusja panelowa.

Klasa 3h – obóz naukowy w Piwnicznej

10-12. października 2011

Klasa 3h obóz naukowy w Piwnicznej

Prof. Teresa Lityńska – Konieczny, Prof. Agata Jaszczur

„Przed nami matura” – oto przewodnie hasło naszego wyjazdu. Przyznać trzeba, że mało zachęcające J Ale to tylko pozory. Udało się znakomicie, ku zadowoleniu wszystkich (czytaj: nauczycielek, uczniów, pracowników ośrodka wypoczynkowego). W Iskrze (taką nazwę nosi pensjonat) jest bardzo przyjemnie – choć brzmi to jak reklama, warto zaryzykować i obwieścić wszystkim, że jest takie miejsce w Kosarzyskach, gdzie dają solidnie zjeść, dobrze wypocząć i jeszcze trochę się pouczyć. No i pouczyliśmy się języka polskiego oraz matematyki. Wieczorami oglądaliśmy filmy – jeden miał być zachętą do przeczytania Ferdydurke. Czy tak się stało? Każdy musi ocenić ekranizację sam.

Nie samym chlebem żyje człowiek, chciałam powiedzieć, nie samą nauką… Wszyscy to rozumieliśmy, stąd „spacer” do centrum Piwnicznej, a więc wyprawa, po której wróciliśmy wycieńczeni. Spory kawał drogi. Pokrzepiliśmy się wodą wypitą w pijalni – piwniczanka ponoć znakomicie działa na żołądek i wszelkie inne części układu pokarmowego. Wieczorem ochoczo zasiedliśmy wokół ogniska. W drugim dniu poznaliśmy Stary Sącz – rynek miasteczka, klasztor klarysek założony przez świętą królową Kingę, ołtarz papieski, czyli ślad pielgrzymki Jana Pawła II.

Trzy bardzo udane dni!!!

Zwycięstwo naszego LO w rajdzie Złota Ojcowska Jesień

W dniu 7. października 2011 uczniowie szkół średnich brali udział w rajdzie Złota Ojcowska Jesień. Jest to rajd z konkursem, organizowanym już po raz 43. Na starcie stawiło się aż 56 drużyn!

Z naszej szkoły w rajdzie brali udział przedstawiciele z klas: Ia, Ib, IIb i IIIb.

Punkt startowy, gdzie drużyny pobierały karty startowe, znajdował się pod Jaskinią Nietoperzową (zostały rozdane mapki z trasa przejścia). Tu znajdował się pierwszy punkt kontrolny, w którym na uczestników czekało  18. pytań testowych z przyrody i historii OPN
i okolic. Uczniowie mogli też zwiedzić Jaskinię Nietoperzową. Dalej trasa rajdu prowadziła szlakiem niebieskim przez Czajowice, Wąwóz Ciasne Skałki, Bramę Krakowską do centrum Ojcowa i dalej na pole namiotowe na Złotej Górze.

Drugi punkt startowy znajdował się przy Bramie Krakowskiej. W tym punkcie uczestnicy rozpoznawali na fragmentach fotografii wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Trzeci punkt kontrolny umiejscowiony był w Parku Zamkowym, w pobliżu Hotelu Pod Łokietkiem. Uczniowie rozpoznawali gatunki roślin na podstawie ulistnionych pędów. W tym miejscu można sobie było pozwolić na krótka przerwę i zwiedzić  ekspozycję przyrodniczą w Centrum Edukacyjno-Muzealnym oraz rozgrzać się gorącą herbatą w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym. Ostatni punkt kontrolny znajdował się na ruinach zamku kazimierzowskiego w Ojcowie Punkty zdobywało się  za prawidłowe rozpoznanie gatunków zwierząt i roślin na zdjęciach (należało podać polską i łacińską nazwę).

Zakończenie konkursu odbyło się na polu na namiotowym na Złotej Górze, gdzie przy ognisku można było upiec kiełbasę, napić się ciepłej herbaty.

W tym roku do rozstrzygnięcia nie potrzebna była dogrywka. Zespół z naszej szkoły  „Narybek Miętusa”(kl. 2b: Gosia Tomczyk, Grażyna Ziaja, Kinga Gładysz, Magda Szydło) zdobył trzecie miejsce uzyskując 42 punkty. Tuż za podium znalazł się inny zespół z naszej szkoły „Trudus Piliaris” (kl. IIIb: Sara Mandera, Magda Luberda, Ola Kuras) – zespół ten stracił do trzeciego miejsca tylko 0,5 pkt., dlatego otrzymał nagrody pocieszenia.

W rywalizacji szkół punktacja trzech drużyn z najlepszym wynikiem z każdej szkoły przyniosła zwycięstwo naszej szkole (122,5 pkt), drugie miejsce zajęło VIII LO w Krakowie (120,5 pkt), a trzecie II LO z Olkusza z wynikiem 115 pkt. Nagrody w postaci dyplomów i pluszowych maskotek, w rywalizacji drużyn, wręczył dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan mgr inż. Rudolf Suchanek. Zwycięskie szkoły otrzymały puchary, dyplomy i maskotki.

Chemia a współczesne społeczeństwo – międzynarodowy konkurs EC2E2N

             

 

Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii (IYC 2011)

oraz Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie (MCS-100)

i stąd nasi uczniowie (obecna klasa IIB) brali czynny udział

w Międzynarodowym Konkursie: Chemia a współczesne społeczeństwo.

Z trzech przesłanych prac, dwie przeszły pozytywną selekcję i znalazły się wśród prac

poddanych głosowaniu on line na zakończenie etapu krajowego:

Aktualnie czekamy na wyniki!

Wykład pt: Kultura i przyroda Indii

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języków w naszej szkole odbył się wykład pt.”Kultura i przyroda Indii” w języku angielskim , który wygłosił gość z Indii Pan Uttoran Maiti.
Pan Uttoran Maiti jest absolwentem szkół dwujęzycznych (z językiem angielskim) w Indiach.Obecnie swoją karierę naukową kontynuuje i rozwija w Europie między innymi w Wielkiej Brytanii i Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Na zdjęciu uczniowie klasy IIIA z panem Uttoranem Maiti.

5 października (środa) odbył się konkurs dla klas pierwszych

W konkursie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych.
Zwyciężyli przedstawiciele klasy IF, którzy zaprezentowali scenę z Pana Tadeusza pt: Pożegnanie.
Wyróżniono klasę IC za film przedstawiający inscenizację ballady Świtezianka, w którym udział wzięli uczniowie klasy I C razem z wychowawcą Panią Prof. Anną Tobołą i nauczycielem języka polskiego Panią Prof. Marleną Maciejewską. Reżyserowała Kla

styczeń – czerwiec

Debata poświęcona UE z udziałem gości z Belgii

DEBATA EUROPEJSKA

VI Liceum im. Adama Mickiewicza w Krakowie –  Koninklijk  Atheneum  Koekelberg   w Brukseli

W środę 25 kwietnia 2012 w naszym liceum odbyła się międzynarodowa  debata poświęcona współczesnym problemom Unii Europejskiej. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły  oraz zaproszeni  goście  – 50 uczniów  liceum – Koninklijk  Atheneum  Koekelberg   Szkoły Stowarzyszonej UNESCO z Brukseli.

Debatę rozpoczął p. dyrektor Czesław Wróbel  witając  dyrektora liceum  Serge Algoet, zaproszonych nauczycieli i uczniów  oraz uczniów VI Liceum. Uczniowie obu szkół wzięli następnie udział w debacie poświęconej następującym tematom:

  1. Rola i znaczenie prezydencji w UE.
  2. Wady i zalety euro jako waluty europejskiej.
  3. Finansowa solidarność w Europie.
  4. Przyczyny emigracji zarobkowej w Europie.

Po wspólnym lunchu goście wraz z uczniami VI LO wzięli udział w warsztatach muzealnych  zorganizowanych w Collegium Maius, Muzeum  Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Podziemiach Rynku Krakowskiego i Muzeum Narodowym.

Mamy nadzieję, że udana debata i spotkanie z nauczycielami i uczniami z Belgii zaowocują w przyszłości udaną współpracą między liceami.

Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie i udział w debacie dziękują i gratulują organizatorzy : p. prof. Joanna Klaja i p. prof. Marcin Muszka.

Teatr PROSCENIUM zdobywcą II miejsca w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych

16 kwietnia Szkolny Teatr PROSCENIUM uczestniczył w Finale XXIII Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych „Teatr moich marzeń”.  Na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego (Scena Miniatura) zespół wystawił spektakl „Kabaretiana”, za który otrzymał II miejsce w tegorocznym Przeglądzie Teatralnym. Jury nagrodziło także Wiktorię Sternalską (2a) za kreację aktorską.

Gratulujemy aktorom!

Gratulujemy Joannie Szczukiewicz i Patrykowi Koniorowi

JOANNIE SZCZUKIEWICZ

uzyskania tytułu laureata XXXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego

PATRYKOWI KONIOROWI

uzyskania tytułu finalisty XXXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego

Opiekun: dr Paweł Moskała

III Memoriał im. Krzysztofa Wójcika siatkówki dziewcząt o puchar Dyrektora VI Liceum

W dniach 20-21 kwietnia 2012r. odbył się w naszym LO turniej III Memoriału im. Krzysztofa Wójcika siatkówki dziewcząt o puchar Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie. Patronat nad turniejem objęli: Dyrektor VI LO, Rada Rodziców VI LO oraz Straż Miejska.

W turnieju wzięło udział 6 drużyn z krakowskich liceów ogólnokształcących: V LO, XIII LO, XVI LO, XVII LO, XXIV LO i drużyna VI LO.

W pierwszym dniu zawodów  po oficjalnym otwarciu turnieju przez Pana Dyrektora dr Czesława Wróbla, drużyny rozegrały eliminacyjną fazę turnieju. Do finałów awansowały drużyny V LO, VI LO, XIII LO, XXIV LO.

W półfinale drużyna VI LO zagrała z późniejszymi tryumfatorkami turnieju, drużyną z XIII LO. Po zaciętej trzy setowej walce nasze dziewczyny musiały uznać wyższość przeciwniczek i skoncentrować się na grze o III miejsce z XXIV LO. Mecz z XXIV LO w małym finale zakończył się zwycięstwem VI LO.

W finale zagrały drużyny V LO i XIII LO. Zwyciężyła drużyna XIII LO, która była zdecydowanym faworytem turnieju.

Rozgrywki III Memoriału zwieńczyło wręczenie pucharów i nagród przez Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego Pana dr Czesława Wróbla.

Przyznano również nagrody indywidualne dla zawodniczek. W drużynie VI LO otrzymała ją Katarzyna Parvi, niemniej jednak cały nasz zespół należy pochwalić za trud i zaangażowanie, które włożyły w dwudniową rywalizację sportową.

Tytuł Mistrza Krakowa w piłce ręcznej dla VI LO

Skład drużyny piłki ręcznej dziewcząt:

Magda Szydło
Magda Boczkowska
Klaudia Cupiał
Ola Wróblewska
Dominika Mazanek
Ola Gejdel
Agnieszka Mądry
Weronika Sitko
Kasia Parvi
Sonia Kasprzycka
Kasia Majcherczyk

opiekun: Aneta Kulig

Dziewczęta po raz pierwszy w historii VI LO wywalczyły złoto w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży  szkół ponadgimnazjalnych i awansowały do zawodów wojewódzkich. W eliminacji między innymi pokonały faworytów: III LO i ZSG 1. Wygrana wszystkich meczy cieszy całą społeczność VI LO. Pamiątkowy puchar, medal i dyplom wzbogaci trofea naszego liceum. Wreszcie tytuł MISTRZA KRAKOWA dla VI LO.

Współpraca naukowa z Lycée François Ier z Fontainebleau

Z wielką przyjemnością informujemy o nawiązaniu kontaktu z Lycée François Ier z Fontainebleau celem rozpoczęcia współpracy naukowej. Lycée François Ier, to liceum  założone w 1883 roku. Obecnie w ofercie szkoły znajdują się klasy o profilu europejskim i międzynarodowym, ogólnym, ekonomicznym, matematyczno-fizycznym i humanistycznym, a także klasy przygotowujące do egzaminów do szkół wyższych.

Gratulujemy Mikołajowi Marciszowi I miejsca w Pływaniu Indywidualnym Chłopców

Gratulujemy Mikołajowi Marciszowi I miejsca w Pływaniu Indywidualnym Chłopców- styl motylkowy – w Małopolskiej Licealiadzie Młodzieży  Szkolnej 2011/2012.

Gratulujemy Weronice Tokarczyk zdobycia indeksu na Filologię Portugalską UJ

Gratulujemy  Weronice Tokarczyk z kl. 3e uzyskania tytułu laureata XVI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobycia indeksu na Filologię Portugalską na Uniwersytet Jagielloński.

Gratulujemy Katarzynie Glinie zdobycia indeksu na Wydział Chemii UJ

Gratulujemy uczennicy klasy 3b Katarzynie Glinie za zdobycie tytułu Laureata oraz indeksu na Wydział Chemii UJ (kierunek chemia lub ochrona środowiska)  w Małopolskim Konkursie Chemicznym dla uczniów klas III liceum ogólnokształcącego organizowanego przez Wydział Chemii UJ.

Gratulujemy uczennicy klasy 2b Kindze Strzebońskiej  za zdobycie tytułu Laureata w Małopolskim Konkursie Chemicznym dla uczniów klas II liceum ogólnokształcącego organizowanego przez Wydział Chemii UJ.

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2012 o godz. 10.30 w Sali Audytoryjnej Wydziału Chemii UJ (ul. Ingardena 3, Kraków)

Gratulujemy Klaudii Radwańskiej tytułu Wicemistrza Czytania

GRATULUJEMY!!!

KLAUDII RADWAŃSKIEJ
tytułu Wicemistrza Czytania
w V Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

MARCELINIE SMOLARCZYK
wyróżnienia
w V Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

Uroczysta gala finałowa Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania odbyła się
w czwartek 29 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Laureatki otrzymały atrakcyjne nagrody m. in. zaproszenia na spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.
Młodzi aktorzy wystawią HEALTER SKELTER czarna komedia z momentami metafizycznymi pod pretekstem „44 listów ze świata płynnej nowoczesności” Zygmunta Baumana. Reżyseria: Paweł Świątek. Autor/dramaturg: Tomasz Jękot

Kinga Strzebońska oraz Jan Kierzyk w finale Małopolskiego Konkursu Chemicznego

Kinga Strzebońska oraz Jan Kierzyk – uczniowie klasy 2B – przeszli do etapu finałowego Małopolskiego Konkursu Chemicznego dla uczniów klas II liceum ogólnokształcącego organizowanego przez Wydział Chemii UJ

Szóstkowicze na Kopcu Kościuszki!!!

Opiekun projektu: p. prof. Iwona Fedan

eLO RMF to młodzieżowe radio internetowe działające od 2008r. W tym roku po raz drugi  dołączyli do niego także dziennikarze z naszego liceum.  Dziesięć zafascynowanych dziennikarstwem osób przeszło  kwalifikacje do projektu i dnia 14 stycznia rozpoczęły się warsztaty w głównej siedzibie radia  na Kopcu Kościuszki. Trzy tygodnie trwało zwiedzanie , spotkania z dziennikarzami RMF FM i poznawanie radia „od kuchni”. Wszystko to miało na celu przygotowanie uczniów do prowadzenia własnych audycji w studiu eLO RMF w sąsiedztwie takich stacji jak RMF FM i RMF MAXXX.

Już od 5 marca na antenie radia eLO RMF możecie usłyszeć autorskie audycje uczniów naszej szkoły!

Wszystkie informacje i aktualna ramówka dostępne na stronie internetowej radia: www.elormf.pl

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA NASZYCH AUDYCJI!!!

Szóstkowicze zdobywający szlify dziennikarskie w eloRMF:

Daria Krauzowicz, Justyna Skrzat, Gaja Raputa, Kacper Borowski, Ula Żachowska, Michał Kowalski, Paulina Doniec, Gabrysia Wołosz, Bartek Buczak, Hubert Sotwin,

 

Wiosna talentów i pasji uczniów VI LO – 21 marca 2012

Program uroczystości

10.00 – 10.45             Przedstawienie w języku hiszpańskim pt. METRO – wersja dwujęzyczna

10.50 – 11.00             WIOSNA TALENTÓW I PASJI UCZNIÓW VI LO – inauguracja

11.00 – 11.15             Wiosenny ruch w fizyce  – doświadczenia fizyczne prezentowane przez uczniów

11.20 – 11.40             Występ Igi Kryzińskiej  – laureatki I miejsca VIII Krakowskiego Festiwalu Piosenki
Francuskiej

11.40 – 11.50             Prezentacja tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów

11.55 – 12.10             Fragment spektaklu KABARETINA w wykonaniu Szkolnego Teatru PROSCENIUM

12.15 – 12.30             Koncert muzyczny

 

Karolina Gniadek – nową Przewodniczącą Samorządu

14 marca 2012 roku odbyło się zebranie Szkolnej Rady Uczniowskiej. W związku z opuszczeniem szkoły przez dotychczasowego Przewodniczącego Samorządu – Dawida Kotlarczyka, na zebraniu wybraliśmy jego następcę. Wiceprzewodniczący: Tomasz Walczak zaproponował kandydaturę Karoliny Gniadek, która została jednogłośnie zaakceptowana przez Szkolną Radę Uczniowską.

Gratulujemy Idze Kryzińskiej I miejsca w VIII Krakowskim Festiwalu Piosenki Francuskiej

I miejsce ex aequo w kategorii licealnej VIII Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej zajęła Iga Kryzińska, uczennica klasy III F za wykonanie piosenki z repertuaru Patricii Kaas „Mon mec a moi”. Wygrała tym samym wakacyjny pobyt we Francji i nagrody książkowe. Sekcja francuska pęka z dumy!!! Gratulujemy!

Jak powieść Bułhakowa pobudziła filmową wobraźnię

JAK  POWIEŚĆ BUŁHAKOWA POBUDZIŁA FILMOWĄ WYOBRAŹNIĘ
Moniki Raab (2H), Agaty Siadek (2h), Justyny Skrzat (2h), Kasi Konieczny (3e)

Nasza pozytywnie zakręcona ekipa składa się nie tylko z uczniów VI LO ale również z moich przyjaciół z całego Krakowa.
Dzięki ich pomocy udało mi się nakręcić małą adaptację książki,którą osobiście uwielbiam i polecam.
Pomysł narodził się jako mniej konwencjonalna idea prezentacji książki na lekcję języka polskiego tak, aby nie zanudzić całej klasy. Nie wiem czy zamysł ten udało mi się osiągnąć jednakże na pewno dodany wątek humorystyczny spełnij swoją rolę w mniejszym bądź większym stopniu.
Jako, że nie mieliśmy do naszej dyspozycji zbyt profesjonalnego sprzętu a wiedza na temat obróbki filmu nie jest wystarczająca za wszelkie niedogodności podczas oglądania.

Wykład dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii UJ

5 III 2012 naszą szkołę odwiedziła dr Marcjanna Nóżka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klasy IE, IIE i maturzyści z wos poznali współczesne teorie poznania w psychologii społecznej.

Odczyt dr Agnieszki Hess z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ

1 III 2012 VI Liceum gościło dr Agnieszkę Hess z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem spotkania była rola prezydenta jako arbitra i reprezentanta w polskim systemie politycznym po 1989 roku. Odczytu wysłuchali uczniowie klasy IE, IIE oraz maturzyści z wos.

Spotkanie z drem Henrykiem Palkijem z Instytutu Historii UJ

27 II 2012 odbyło się spotkanie z drem Henrykiem Palkijem z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość zapoznał klasy: IIA, IIC, IIE oraz uczniów klas III zdających historię na maturze z funkcjonowaniem państwa polsko – litewskiego w czasach Augusta II Mocnego.

 

Trzy dni z językiem francuskim

„Trzy dni z językiem francuskim: piosenka i film

                                jako źródło wiedzy o cywilizacji i języku

25-27 stycznia 2012 r.

Koninki 237

34-735 Niedźwiedź

W dniach 25-27 stycznia 2012 roku w Koninkach położonych  w malowniczej okolicy Gorców uczniowie klas drugich uczęszczających do czterogodzinnej grupy języka francuskiego pod kierownictwem mgr Anety Wojtaszek i opieką mgr Katarzyny Wójtowicz wzięli udział w obozie językowym, którego głównym założeniem było pogłębienie i poszerzenie wiedzy z zakresu cywilizacji Francji i zmotywowanie uczących się do aktywnego i samodzielnego posługiwania się językiem francuskim. Zajęcia prowadzone były w oparciu o materiały stymulujące do mówienie, ćwiczenia wykorzystujące elementy gry aktorskiej, piosenkę. Podczas trwania zajęć uczniowie korzystali z przerw na herbatę oraz posiłki i poobiednią sjestę.

W dzień pierwszy uczniowie pracowali indywidualnie, dwójkami i w grupach nad:

– wypowiedzią ustną ( inscenizowanie scenek z dnia codziennego w oparciu o przygotowane uprzednio scenariusze, precyzowanie odczuć, opis i opowiadanie –lekcja z cytrynami)

– rozumieniem tekstu czytanego (matura poziom podstawowy)

– rozumieniem ze słuchu ( relacja ze zwiedzania Paryża stateczkiem po Sekwanie)

– inscenizacją  znaczenia słów, krzyżówkami(gry i zabawy językowe z wykorzystaniem elementów  teatralnych)

Wieczór z piosenką francuską (9 piosenek wykonawców takich jak Jacques Brel, Edith Piaf, Patricia Kaas, Carla Bruni, Stromae, Matt Pokora) był przeglądem różnych stylów i nurtów dawnych i współczesnych, a także okazją do poszerzenia słownictwa o wyrażenia potoczne.

Dzień pracy zakończył się projekcją filmu „Molière”.

Dzień drugi wypełniony był

– ćwiczeniami fonetycznymi na bazie piosnek

– układaniem scenariusza opowiadania

– spacerem w pięknej zimowej scenerii

– wykładem o językach Francji, ich obecności we współczesnej kulturze  oraz historii

języka francuskiego, który stanowił wstęp do zajęć z zakresu języka potocznego,

używanego w konwersacji codziennego- nagrania piosenek  „ La  drague”

i „Laisse  béton”

– historią o gadatliwym królu –tekst z wykorzystaniem czasów przeszłych- do zagrania

przez uczniów z wykorzystaniem słownictwa potocznego

– projekcją filmu „Indochiny”

Dzień trzeci rozpoczęliśmy zadaniem aktorskim polegającym na skonstruowaniu dialogu dopasowanego do rozrysowanych wcześniej tras poruszania się w przestrzeni. Pozostały czas wypełniły przygotowania do inscenizacji (głośne czytanie fragmentów sztuki, praca nad wymową i intonacją, przydział ról) fragmentu „Łysej śpiewaczki” E.Ionesco podczas dnia języka francuskiego. Program obozu językowego został w całości zrealizowany i został przez młodzież przyjęty z entuzjazmem. Uczniowie stwierdzili, iż mogliby na takie obozy jeździć co miesiąc. Młodzież zachowywała się wzorowo i  brała  bardzo aktywny udział w prowadzonych przez nas zajęciach

mgr Aneta Wojtaszek – organizator obozu językowego

Spotkanie z dr Adrianem Tyszkiewiczem

26 I 2012 klasy IE, IIE oraz maturzyści zdający wos uczestniczyli w spotkaniu z dr Adrianem Tyszkiewiczem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił współczesne wizje porządku międzynarodowego w polityce Chin.

Odczyt historyczny dra hab. Marka Ferenca

25 I 2012 gościliśmy na odczycie historycznym dra hab. Marka Ferenca z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas: IIA, IIC, IIE oraz maturzyści z historii zapoznali się z dziejami stosunków polsko – moskiewskich w XVI wieku.

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez dziennikarki z Szóstki

W dniu 16 stycznia 2012 roku od godziny 18 do 19 na falach Radia Pryzmat będzie emitowana audycja prowadzona przez uczennice naszej szkoły: Grażynę Tor, Monikę Cholewę i Karolinę Przeniosło. Nasze świeżo upieczone dziennikarki  przygotowały audycję w ramach Akademii Dziennikarskiej

opiekun: p. prof. Iwona Fedan