Kronika – rok szkolny – 2018/2019

Kronika – rok szkolny – 2018/2019 – wrzesień i październik

Zdobyliśmy CERN !!!

9 września klasy matematyczno-fizyczne wyruszyły w podróż do Szwajcarii. Po osiemnastu godzinach jazdy dojechaliśmy do Rheinfall, pięknego szwajcarskiego woodspadu na rzece Ren. Odpoczęliśmy kilka chwil i pojechaliśmy, aż do granicy francuskiej do naszego hotelu.

Kolejnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić CERN, jeden z najważniejszych ośrodków badawczo-naukowych na świecie. Wiele dowiedzielismy się o pracy w instytucie, badaniach nuklearnych i akceleratorach, a szczególnie o Wielkim Zderzaczu Hadronów, największym na świecie akceleratorze.
W ciagu tych kilku dni zwiedziliśmy także dwa szwajcarskie miasta: Nyon i Genewe, obydwa pięknie położone przy Jeziorze Genewskim z widokiem na góry. Zobaczyliśmy też tzw. francuską Wenecje: Annecy.
W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Technoramie, większym odpowiedniku Centrum Nauki Kopernik.  Mogliśmy poprzez zabawę nauczyć się czegoś o prawach fizyki, a także na specjalnie dla nas zorganizowanych zajęciach zrobić doświadczenia z m.in. ciekłym azotem.
Mimo wielu godzin w autokarze i zmęczeniu, warto było pojechać i zobaczyć tak urokliwe miejsca, poznać kawałek nowego kraju, ale także czegoś się nauczyć.

Zuzanna Kubal

Dyplom uznania za niezwykły sukces egzaminu maturalnego

SUKCES LEKKOATLETÓW VI LO

Podczas rozegranych  w dniu 27.09.2018 zawodów  I rzutu szkolnej ligi lekkoatletycznej zwodnicy VI LO zdobyli 2 złote medale: Jakub Bakalarz 400 m, Anna Kapustka 400 m, srebrny medal Aleksandra Belowska 100 m oraz brązowy medal sztafeta 4×100 m (Emilia Celary, Justyna Klimczyk, Aleksandra Belowska, Anna Kapustka).

Reprezentacja kobiet uplasowała się na wysokim  V miejscu w generalnej klasyfikacji szkół. Gratulujemy całej drużynie i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy wszystkich adeptów lekkiej atletyki w VI LO żeby dołączyli do naszej reprezentacji.

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń.

Ola o nagrodzie w projekcie ZNAK W SZKOLE – letnim stażu w redakcji Miesięcznika Znak

W niedawnym okresie czasu miałam niebywałą przyjemność wypełnić swoje wakacyjne swawole tygodniowym stażem w redakcji miesięcznika „Znak” (jak do tego doszło? Z czym to się jadło?) Już sam początek inspirującej wędrówki po historii tego wydawnictwa pozwolił mi rozszyfrować sens samej nazwy, którym się tu nie podzielę, ale który wcześniej wydawał mi się bardzo zagadkowy i wieloznaczny. Zachęcam do poznania.

Propozycja: Nagłówek: krótko, ale treściwie. Zapach stałej pracy i biurowej kawy, wzbogacony o niezwykle otwartą i serdeczną drużynę Miesięcznika, dla której redakcja stanowi niemal styl życia, długie dysputy z pogranicza filozofii, religii, sztuki i nauk przyrodniczych, rozbudziły moją wiarę w świetlaną przyszłość jednostek niepewnych i niezdecydowanych co do ścieżki dalszej kariery, do których należę. Samo widmo pełnienia funkcji swojego rodzaju Sokratesa, gotującego wyśmienite oraz wyszukane potrawy dla spragnionego wiedzy i odpowiedzi na nurtujące pytania ludu, potrafi wprawić humanistę w niemały zachwyt, szczególnie wystraszoną stażystkę. Zaglądając pod podszewkę tworzenia Miesięcznika, widząc jego czynniki pierwsze, znając dokładnie rodzaj, gramaturę i kolor papieru, jest się w stanie ujrzeć ogromny i bardzo satysfakcjonujący obraz pracy wielu twórczych i ciekawych świata osób, chcących rozszerzać kolejne i kolejne horyzonty zarówno swoje, jak i czytelników.

Jeśli pośród zainteresowanych znajdują się ci faktycznie żądni pogłębienia (rozczłonkowania, miażdżenia, wałkowania, miksowania…) kontrowersyjnych treści, lub lepienia kontrowersji wokół tych pozornie oczywistych, jeśli ktoś z was raczy mieć w życiu wątpliwość, albo chce wejść  bezpośrednio w świat bieżącej kultury, czerpiąc wiedzę o jej fundamentach i kaprysach z najlepszych źródeł, to  gorąco zachęcam do udziału w spotkaniach „ZNAKU w szkole” oraz starania się o te nieliczne godziny pracy, które mogą zaowocować pobudzeniem pasji i nadziei, lub po prostu zagwarantować linijkę w wymagającym ulepszeń CV.

Aleksandra A. z klasy trzeciej

Wolontariusze VI LO dla Hospicjum św. Łazarza

W dniu 28.09.2018r 19 uczniów VI LO wzięło udział w Kiermaszu Żonkilowym , organizowanym  w ramach przeprowadzanych cyklicznie akcji, na rzecz potrzebujących z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Kwestowaliśmy na Rynku Głównym w  Krakowie.  Impreza zakończyła się symbolicznym Marszem Nadziei na ul. Franciszkańską 3.

Miłośnicy języka hiszpańskiego z wizytą w Andaluzji

 Andaluzja, to region Hiszpanii znany z flamenco, dobrej kuchni, sjesty oraz słońca. Klimat śródziemnomorski sprzyja nauce w spokojnym rytmie, bez zbędnego stresu i pośpiechu, a przerwy,  kontemplowaniu sztuki i tutejszej przyrody. Szkoła języka hiszpańskiego, do której udała się dwudziestoosobowa grupa uczniów VILO, nosi nazwę „La playa” i jak sama nazwa wskazuje,
mieści się tuż przy plaży. Każdy uczeń, gdy tylko znuży się nauką, podnosząc wzrok znad książki, natknie się na kojący błękit Morza Śródziemnego. Obietnica spędzenia popołudnia na plaży wyda się kusząca, a jednocześnie zachęci do ukończenia ćwiczeń z czasownikami ser i estar, które nagle przestaną być takie straszne.

Jedzenie, przygotowane specjalnie dla nas w pobliskim chiringuito, smakuje wybornie, mimo, że nie wszyscy przepadają za jamón serrano czy sałatką warzywną. Kelner obsługuje nas z niezwykłą atencją, a szef kuchni sprawdza czy wszystko nam odpowiada. Zawsze uśmiechnięci i uprzejmi czekają na nas z obiadem i kolacją przy długim stole, nakrytym specjalnie dla nas, przy którym biesiadujemy, zupełnie jak prawdziwi Hiszpanie. Dodatkową atrakcją podczas posiłków jest to,
że każdy może sprawdzić swoje umiejętności zamawiając dania i napoje po hiszpańsku.

Nie tylko uczymy się, jemy i odpoczywamy, ale także zwiedzamy. Malaga to miasto portowe, do którego przypływają ogromne statki, które codziennie podziwiamy. Góry Betyckie z jednej strony, Morze Śródziemne z drugiej, a nad miastem wznosi się Alcazaba i Zamek Gibralfaro. Kontemplujemy krajobraz skąpany w słońcu. U stóp zamku znajdujemy ruiny Teatru Rzymskiego. Chodzimy uliczkami odkrywając place, kościoły i muzea. Jedno szczególnie nas zainteresowało.
To w tym mieście urodził się słynny malarz Pablo Picasso. Oglądamy jego dzieła zgromadzone
w pięknym, typowym andaluzyjskim domu z patio. Wchodzimy też do ogromnej katedry w której właśnie trwa koncert chóru. Zachwyceni tym co słyszymy i widzimy, zostajemy tam na dłuższą chwilę. Po duchowej strawie, czas na posiłek. Jemy kolację w typowym barze tapas.

Gwóźdź programu to wizyta w Granadzie i zwiedzanie słynnej Alhambry, twierdzy mauretańskich kalifów. Ta niezwykła budowla oraz jej historia urzeka nas. Wdychamy klimat tego zaczarowanego miejsca i robimy tysiące zdjęć.

Odwiedzamy także miasteczko Rincón de la Victoria, w którym znajduje się Cueva del Tesoro Jaskinia Skarbów. Jest to jedyna znana jaskinia w Europie (i jedna z trzech na świecie), która w całości powstała pod wodą. Docieramy tam pieszo, nadmorskim deptakiem w pełnym słońcu.

Na zakończenie kursu, otrzymujemy dyplomy potwierdzające szlifowanie języka hiszpańskiego. Nasi hiszpańscy nauczyciele kierują do nas miłe słowa i obdarzają nas mnóstwem komplementów odnośnie naszego zaangażowania na lekcjach, zainteresowania poruszanymi tematami oraz błyskawicznym tempem przyswajania wiedzy. Pozostaje wierzyć, że zostaniemy docenieni także po powrocie

Wyjazd odbył się w terminie 29 września – 6 października 2018 roku i na długo pozostanie
w naszych wspomnieniach

Edyta Buksa, Julia Stolarska, Ewa Łapińska, Katarzyna Bukowska, Anna Cieśla, Natalia Styczeń, Liwia Kapelko, Antonii Szkółka, Zuzanna Ślęzok, Michał Rutkowski, Olaf Krejcza, Jan Porębski, Olga Jeleń, Maria Półtorak, Damian Pelc, Szymon Mazgaj, Iwo Kwieciński, Aleksandra Kowalska, Natalia Czyszczoń, Kornelia Susz oraz Anna Kwiecińska – Chmiel i Małgorzata Dorosz

Korzkiew – 04.10.2018r – wycieczka kl. 1d,  czyli integracja, przyroda i historia w tle…

VI LO wybrane do dwunastki szkół z całej Polski objętych programem JDI!

To wspaniała wiadomość dla wszystkich uczniów, którzy nie boją się wyrażać swoje zadanie i dyskutować po niemiecku! Nasza szkoła została wybrana do czołówki 12 szkół z całej Polski, która zakwalifikowała się do udziału w programie Jugend debattiert international. Jesteśmy jedyną szkołą w Krakowie, a nawet w całej Małopolsce, która startuje w tym konkursie!

Jugend debattiert international to międzynarodowy  projekt przeprowadzany w Krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie w projekcie Jugend debattiert international uczestniczy ok. 2.300 uczniów z ponad 150 szkół w Czechach, Estonii, Polsce, Rosji, Słowenii, Węgrzech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i Ukrainie.
Przedmiotem konkursu jest prowadzenie debat w języku niemieckim na tematy z zakresu szkoły, praw podstawowych i człowieka, historii  i Europy.

Jest nam niezmiernie miło, ze możemy znajdować się w czołówce szkół mogących brać udział w tym projekcie! Koordynatorem projektu w naszej szkole jest mgr Ewa Nycz oraz mgr Barbara Riedel-Baader.

Nagroda Edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla Weroniki Tupaj

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i cała społeczność VI LO składają gratulacje dla Weroniki Tupaj oraz jej Rodziców  za otrzymanie wyjątkowego wyróżnienia  – Nagrody Edukacyjnej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Zapraszmy do zapoznania sie z relacją na stronie Magicznego Krakowa

 

Klasy 3A1 i 3B na zajęciach z zakresu biologii komórki i inżynierii genetycznej

Gratulujemy Krzysztofowi Słączowi stypendium

Krzysztof Słącz z klasy 3A1 uzyskał stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019

GRATULUJEMY!

Kwesta na rzecz Dzieła Nowego Tysiąclecia 14.10.2018

W niedzielę 14 października b.r. już po raz 18, we wszystkich polskich parafiach odbywała się zbiórka pieniędzy na Dzieło Nowego Tysiąclecia czyli stypendia dla uczniów zdolnych z ubogich rodzin. Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali w zaprzyjaźnionej parafii Bożego Ciała.

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI – 19.10.2018 r.

19 października klasa 2e wzięła udział w Widowisku Dumy i Radości. Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej, reprezentanci małopolskich szkół uczestniczyli w marszu z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wolontariusze VI LO „na start”…

W dniu 14 października wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w organizacji 5 PZU Półmaraton Królewski, w ramach współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Obszarem działań była obsługa punktu odżywczego, zlokalizowanego na 15 km biegu, w okolicy Kościoła na Skałce. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, aktywną pracę wolontariusza i postawę otrzymują:  Ewa Galica /1a1/, Julia Grzybowska /1a1/, Klaudia Motyl /1b1/, Wiktoria Mrozicka /1ba/, Ania Zuba /3b/, Adrian Walicki /3a2/.

Wiktorii serdecznie dziękuję za zdjęcia.

Koordynator akcji: Magdalena Włodarczyk

75. rocznica egzekucji przy Starej Synagodze

Od pięciu lat nasza Szkoła opiekuje się miejscem pamięci przy ulicy Szerokiej w Krakowie. Skromny pomnik znajduje się na lewo od wejścia do Starej Synagogi. Upamiętnia on zbrodnię z okresu II wojny światowej: 28 października 1943 roku niemieccy okupanci rozstrzelali tu 30 Polaków przewiezionych z więzienia przy ul. Montelupich. Była to zemsta za zabicie, z wyroku polskiego podziemia, dwóch urzędników – Niemców i konfidentki Gestapo. Do tej pory zdołano ustalić nazwiska jedynie dziewiętnastu rozstrzelanych.

W przeddzień 75. rocznicy tego tragicznego wydarzenia społeczność naszego Liceum uczciła pamięć ofiar. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Rady Dzielnicy I Stare Miasto z jej przewodniczącym panem Tomaszem Darosem oraz radnymi, panią Anną Bałdygą i panem Jackiem Balcewiczem. Modlitwę za zmarłych poprowadził proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Przemysław Soboń.

Zdjęcia: Aleksandra Sieprawska

 

 

Debatantki na podium

Rozpoczął się sezon debatanckich zmagań. W Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea w zaciętych, czasem bratobójczych, bojach z jedna z drużyn VI LO zdobyła trzecie miejsce. Sukces odniosły: Aleksandra Długosz (1a3), Anna Kurdoń (1a3), Gabriela Palusińska (2f) i Julia Szczurek (2f). Gratulacje należą się tym bardziej, że dla niektórych członkiń zespołu było to pierwsze spotkanie z tym formatem.

Finaliści szkolnego konkursu historycznego „Odrodzona 1918 – 1939”

Z przyjemnością informujemy, że finalistami szkolnego konkursu historycznego „Odrodzona 1918 – 1939” zostali:

Słobodzian Zuzanna z klasy 1b

Baran Łukasz z klasy 3e

Cora Hubert z klasy 1g1

Hałatek Barłomiej z klasy 1e

Janik Aleksandra z klasy 1f

Dziedzic Igor z klasy 3e

Gratulujemy! Do zobaczenia w rozgrywce finałowej 8 listopada.

Licealiada Młodzieży 2018 – Tenis stołowy drużynowy

W dniu 22 października 2018 r. reprezentacja VI LO w składzie: Aleksandra Rajzer, Aneta Kapała, Zofia Sołtys,  Kamil Zdeb, Mateusz Błaszak, wzięła udział w rozgrywkach Licealiady Młodzieży w Tenisie Stołowym Drużynowym, zorganizowanych w sali gimnastycznej XXXLO w Krakowie. Na szczególne wyróżnienie zasługują dziewczęta, które w pierwszej części rozgrywek pogromiły:  XIII LO, XXVIII LO, Lo Salezjańskie, III LO i VII LO. Kluczowym spotkaniem był mecz z VIII LO, który zaważył ostatecznie na zdobyciu przez reprezentantki „szóstki” 4 miejsca wśród 16 krakowskich drużyn.

SERDECZNE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA ZA PIĘKNĄ POSTAWĘ SPORTOWĄ!

Sukces lekkoatletów na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego.

Reprezentanci VI LO odnieśli duży sukces podczas rozegranych w Tarnowie w dniu 23.10.18 Mistrzostw Województwa Małopolskiego w lekkiej atletyce. Cała reprezentacja zdobyła komplet medali.

Anna Kapustka I miejsce (400m), Jakub Bakalarz I miejsce (400m) oraz Aleksandra Belowska III miejsce (200m).

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Zwycięstwo VI LO w Biegu Sztafetowym o Szablę kpt. Antoniego Stawarza

Reprezentacja VI LO odniosła historyczny sukces zajmując I miejsce w Biegu Sztafetowym o Szablę kpt. Antoniego Stawarza zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

https://www.youtube.com/watch?v=Vs0FS5AkJX0

W tegorocznej jubileuszowej 20-tej edycji biegu wzięło udział 21 szkół ponadgimnazjalnych, które w dniu 31.10.18 na stadionie klubu sportowego WKS Wawel w Krakowie stoczyły zacięty bój na dystansie 4×800 m  o zwycięstwo w tym bardzo prestiżowym biegu.

Reprezentanci VI LO za zwycięstwo odebrali w nagrodę z rąk Pana Prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego symboliczną szablę – Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, voucher na kwotę 3 000 zł na zakup sprzętu sportowego dla VI LO oraz cenne nagrody indywidualne. Uroczysta ceremonia dekoracji odbyła się na Rynku Podgórskim w Krakowie

Skład zwycięskiej sztafety: Aleksandra Belowska, Dawid Myśliwiec, Anna Kapustka, Jakub Bakalarz, Emilia Celary, Jerzy Kohut.   

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

listopad i grudzień

JESIENNE ZACZYTANIE – wyniki konkursu

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie fotograficznym JESIENNE ZACZYTANIE organizowanym przez bibliotekę szkolną zwyciężyły:

I miejsce – Gabriela Łukasik, kl. 1C

II miejsce – Daria Szuba-Łata, kl.1D

III miejsce – Karolina Kałdos, kl.3B

Serdecznie gratulujemy!

Laureaci konkursu o Adamie Mickiewiczu

Miejsce I – klasa 1e

Tomasz Piegza, Aleksandra Owczarz, Natalia Izbińska

Miejsce II – klasa 1a3

Milena Krawczyk, Alicja Starzyk, Helena Likus

Miejsce III – klasa 1c

Emilia Teper, Jagoda Zajfryd, Gabriela Łukasik

Gratulujemy!

Piramidy robią furorę!!!!

Ostatnio uczniowie naszej szkoły prześcigają się w pomysłowości a ich kreatywność przechodzi najśmielsze oczekiwania nauczycieli.

 

 

Wykład p. prof. dra hab. Sławomira Sprawskiego – 13.11.2018 r.

13 XI 2018 w VI Liceum gościł p. prof. dr hab. Sławomir Sprawski, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca historii starożytnej, w tym dziejów politycznych, społecznych i kulturalnych najsłynniejszych greckich państw-miast.

Nasz gość przedstawił wykład pt. „Jak rządzili się Ateńczycy i Spartanie?”, w barwny i sugestywny sposób opisując słuchaczom skomplikowane niuanse teorii i praktyki ustroju Aten i Sparty. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2C, 2A/2 i 2A/3 realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym.

Wykład p. dr hab. Janusza Pezdy – 16.11.2018 r.

16 XI 2018 VI Liceum odwiedził p. dr hab. Janusz Pezda, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca dziejów ruchu politycznego skupionego wokół ks. Adama Jerzego Czartoryskiego.

Nasz gość przedstawił wykład pt.Wielka Emigracja i myśli o niepodległości„, w barwny sposób opisując słuchaczom skomplikowane losy polskich emigrantów we Francji po klęsce powstania listopadowego. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3A/2, 3C, 3E i 3F realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Na zakończenie wykładu odbyła się krótka dyskusja naukowa.


WIZYTA KLASY 1A3 W KONSULACIE GENERALNYM USA – 15.11.2018 r.

W dniu 15 listopada 2018 r. uczniowie klasy 1a3 wraz z prof. Agnieszką Batko udali się do Konsulatu Generalnego USA na spotkanie z Panią Konsul ds. Prasy, Kultury i Edukacji, Amy Steinmann.  Wizyta była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu kultury amerykańskiej lecz także do poznania oferty skierowanej do pasjonatów języka angielskiego i Stanów Zjednoczonych.


„W kręgu awangardy – twórczość Marii Jaremy” – wyjście na wystawę

30.10.2018  r. uczennice VI LO biorące udział w konkursie „W kręgu awangardy – twórczość Marii Jaremy”, pod opieką koordynatorki z ramienia szkoły, Izabeli Żelaznej, odwiedziły wystawę poświęconą Marii Jaremie. Po usytuowanej w Cricotece ekspozycji oprowadzała kuratorka wystawy, Anna Batko, która przedstawiła biografię artystki, cechy jej twórczości i związki z kręgiem krakowskiej awangardy. Wyjście miało na celu przygotować merytorycznie do kolejnej części konkursu – wykonania pracy plastycznej, inspirowanej twórczością Jaremy.

Tak wyjście opisuje Ida Stachura, uczennica klasy 1a3, jedna z uczestniczek konkursu:

„Dorobek artystyczny Marii Jaremy to nie tylko grafika, malarstwo i rzeźba. Pasja do projektowania scenografii, kostiumów oraz masek połączyła ją z działającym w Krakowie reżyserem Tadeuszem Kantorem. Razem założyli teatr Cricot 2. Wystawa, którą odwiedziliśmy, otwarta w setną rocznicę przyznania kobietom praw wyborczych, a także w sześćdziesiątą rocznicę śmierci i studziesiątą rocznicę urodzin artystki prezentuje powojenne dzieła Jaremianki. Poprzez prace plastyczne, dekoracje teatralne, oraz przedmioty, które kiedyś ją otaczały dowiadujemy się wiele o jej osobie. Nie bała się wzbudzać kontrowersji stanowczo sprzeciwiając się socrealizmowi. Zarówno w życiu, jak i w swojej twórczości nie zgadzała się na kompromisy, określano ją mianem feministki, twardo trzymała się swoich poglądów. Jej odważne prace były dla nas inspiracją.”

Wyniki konkursu zostaną podane 25.11.2018 w trakcie oficjalnej uroczystości w Cricotece.

 

 Klasa 3B na zajęciach na UJ z mikroskopem elektronowym i konfokalnym

 

Wykład p. dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii UJ

21 XI 2018 w VI Liceum gościł p. dr hab. Jacek Nowak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił wykład pt. „Tworzenie się i funkcjonowanie narodu”. W wykładzie uczestniczyły klasy 2C, 2E, 2F i 2G realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Nasz gość omówił zagadnienie tworzenia się narodów, budowy wspólnoty narodowej i czynniki wpływające na jej funkcjonowanie. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja naukowa, w której dyskutanci podjęli m. in. kwestię tożsamości narodów w przeszłości i współcześnie oraz problem instrumentalnego wykorzystywania symboli narodowych.

Klasa 2F na zajęciach w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – 28.11.2018

W dniu 28.11.2018 uczniowie klasy 2F uczestniczyli w zajęciach w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Mistrzostwa Krakowa w badmintonie – 28.11.2018

W dniu 28.11.2018 r. reprezentacja chłopców VI LO wzięła udział w Mistrzostwach Krakowa w badmintonie w ramach Licealiady. Mimo zaciętej walki i dobrej gry nie udało się jej wywalczyć znaczącego miejsca.

Na zdjęciu od lewej:Janek Jurek kl.1a1,Maciek Kawa kl. 1f, Mikołaj Górecki kl. 1f.

International Conference „My Region- Yesterday and Today and Global Climate Change

Uczennice naszej szkoły z klasy 3c: Agata Myszka, Adrianna Marszałek, Maria Antonina Bętkowska i Gabriela Majka reprezentowały szkołę i nasze miasto na międzynarodowej konferencji – International Conference „My Region- Yesterday and Today and Global Climate Change” for Teachers and Students from Member Schools of the UNESCO Associated Schools Project  w dniu 3 grudnia 2018 roku w Katowicach zorganizowanej w związku z odbywającym się Szczytem Klimatycznym ONZ COP 24.

Uczennice w czasie swojego wystąpienia przedstawiły własny projekt dotyczący redukcji smogu w Krakowie.

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie – Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości

Uczniowie naszej szkoły z klasy 3c:  Agata Myszka, Patryk Brózda, Aneta Kapała, Maria Antonina Bętkowska, Adrianna Marszałek zdobyli wyróżnienie (kwota 1000 złotych) w ogólnopolskim konkursie – „Młodzieżowe Przesłanie Klimatyczne dla przyszłości”

Gratulujemy!

Dwa Brzegi Wisły w obiektywie prof. N. Pieszczyńskiego – 4.12.2018

 

 

 

 

Wizyta w Konsulacie Generalnym USA

Młodzież z klasy dwujęzycznej 3a1 VI LO im. A. Mickiewicza w Krakowie pod opieką prof. E. Lubińskiej wpisała się do księgi kondolencyjnej 41 Prezydenta USA Georga H.W. Busha.

W Konsulacie USA przywitał nas sam Konsul Generalny Dr. B. Bix Aliu.

Sukcesy szkolnego chóru

W listopadzie Chór VI LO im. A. Mickiewicza wziął udział oraz otrzymał następujące nagrody w konkursach:

Wyróżnienie w konkursie „Muzyczny meeting z Kaczmarskim i piosenką patriotyczną” organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży – 13.11.2018

I miejsce w III Konkursie Chóralnym „Jesienne Śpiewanie w Starym Krakowie” organizowanym przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie – 17.11.2018

 

Projekt Czytamy i ilustrujemy Pana Tadeusza – 10.12.2018

Za dwa tygodnie –  24 grudnia obchodzimy 220 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.  „Czytamy i ilustrujemy Pana Tadeusza” to projekt, poprzez realizację którego pragniemy uczcić urodziny naszego wieszcza, a jednocześnie podkreślić, że czytanie jest ważne, a moda na czytanie jest nieprzemijająca.

Nasza biblioteka promuje czytelnictwo poprzez różnorodne działania m. in uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego w ubiegłym tygodniu zakupiono 530 egzemplarzy nowości wydawniczych

Pan Tadeusz to dzieło ponadczasowe i znane w wielu krajach świata. Poemat został przetłumaczony na 33 języki czyli na prawie wszystkie języki europejskie i na większość języków Dalekiego Wschodu.

W dniu 10 grudnia 2018 odbyła się uroczystość rozpoczynająca realizację projektu.

Ciekawe wydania utworu w językach obcych przedstawiono na prezentacji opracowanej i przygotowanej przez prof. Jakuba Pstrąga.

W tle można było podziwiać prace plastyczne inspirowane  cytatami z ksiąg Pana Tadeusza.

Ilustrowaną część projektu zorganizowała i przeprowadziła prof. Teresa Lityńska-Konieczny.

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie.

Czytanie „Pana Tadeusza”  zainaugurowała pani Alina Kamińska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Pani Alina Kamińska od lat związana jest z Teatrem Bagatela, występuje w  filmach kinowych i telewizyjnych, w serialach, w programach rozrywkowych, zagrała także w spektaklach dla dzieci w Teatrze Telewizji. Jest lektorką wielu filmów dokumentalnych i przyrodniczych oraz podkłada głos w szeregu gier komputerowych.

Słuchaliśmy Inwokacji w języku polskim w wykonaniu  Aleksandra Szewczyka oraz w czterech językach obcych:

angielskim w wykonaniu Karoliny Treli i Damiana Piwowarskiego,

francuskim  w wykonaniu Sylwii Odrobiny i Daniela Gawlika,

niemieckim w wykonaniu Jana Niziurskiego i Weroniki Cieśli

i rosyjskim w wykonaniu Stanisława Czekawskiego

Wybrane fragmenty „Pana Tadeusza” czytali:

– Aleksandra Chojnacka, laureatka tytułu Mistrza Czytania w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania w roku 2017

– Aleksander Szewczyk, laureat tytułu Wicemistrza Czytania w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania w roku 2018

– Karolina Sieniatycka z kl. 2d

– Maja Szczepankiewicz z kl. 2d

-Szymon Łopusiak i Krzysztof Setlak z  kl.  2b

Na zakończenie scenę Pożegnania Telimeny i Tadeusza, zaprezentował niezwykły duet – Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel i pani prof. Marlena Maciejewska

Uroczystość poprowadzili Karol Sala i Jakub Kulik

Kontynuacja projektu rozpoczęła się o godzinie 11.00 w klasach i grupach międzyoddziałowych. W każdej sali czytano fragmenty, które złożyły się w całość utworu.

Organizatorzy:

Agnieszka Kosiek

Maria Leśniak

Teresa Lityńska-Konieczny

Jakub Pstrąg

 

 

Gratulujemy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej

Bartosz Biesiadecki

Oliwia Krzemień

Weronika Tupaj

otrzymali stypendium Ministra Edukacji Narodowej

za wybitne osiągnięcia edukacyjne

w roku szkolnym 2017/2018

GRATULUJEMY!

Wolontariusze z wizytą na plebanii

Współpraca między wolontariuszami z VILO a Księdzem Proboszczem  BBC układa się bardzo dobrze. Ci pierwsi coraz częściej kwestują na różne kościelne potrzeby a Ksiądz Proboszcz dokarmia uczniów i dba aby nie odpadli z sił.

Międzyszkolny Turniej Badmintona

27. listopada b.r. na ComComZone odbył się międzyszkolny turniej badmintona.

Naszą szkołę reprezentowały: Emilia Niedzielska, Joanna Pikus oraz Gabriela Frasik.

Opiekun: A. Kudyba

 

Licealiada w pływaniu

Reprezentacja VI LO w składzie:

Emilia Kryus 3b, Zofia Garnek 3c, Jakub Łyczak 2d, Norbert Barczyk 3d (2 miejsce w stylu motylkowym),

Daria Szuba -Łata 1d (4 miejsce w stylu grzbietowym),

Marceli Jędryka 1d (3 miejsce w stylu grzbietowym),

Wojciech Maćkowiak 1d, Natalia Kaszluga 1g2, Julia Szczurek 2f, Jacek Zeman 3a1, Paulina Gintowt 3e, Oliwia Jaworska 3i, Anna Paraniak 3i, Natalia Cichy 2a3, Mikołaj Górecki 1f, Krzysztof Grzybczyk 1f

uczestniczyła w dn.11.12 br. w Licealiadzie w pływaniu.

Ilustrujemy Pana Tadeusza – galeria prac

W galerii zdjęć zamieszczono fotografie prac wykonane w ramach projektu Czytamy i ilustrujemy Pana Tadeusza.

Wkrótce jury oceni prace a autorzy najlepszych otrzymają dylomy i nagrody.

Ilustrowaną część projektu zorganizowała i przeprowadziła prof. Teresa Lityńska-Konieczny

Zdjęcia wykonała prof. Agnieszka Kosiek

Sukces siatkarek VI LO

Reprezentacja siatkarek VI LO zajęła II miejsce w Mikołajkowym Turnieju o Puchar Rady Dzielnicy II i Dyrektora XXIV LO w Krakowie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Skład reprezentacji:

Niedzielska Emilia, Pikus Joanna, Koczur Paulina, Kowalska Aleksandra, Sikora Karolina, Niedzielin Julia, Kasprzyk Gabriela.

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń.

SZLACHETNA PACZKA 2018

Dzięki hojności uczniów, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać oraz zakupić wszystkie niezbędne produkty m. in żywność, kosmetyki, ubrania zimowe, łóżko, produkty dla niemowlaka. W paczkach znalazło się także wiele innych potrzebnych rzeczy, wśród których nie mogło zabraknąć oczywiście słodyczy i zabawek.

W sobotę 8 grudnia w dniu finału akcji, dołożyliśmy wszelkich starań, aby dopiąć paczkę na ostatni guzik. Następnie zawieźliśmy ją do magazynu, skąd trafiła prosto w ręce rodziny.

Szlachetna Paczka w naszej szkole zakończyła się pełnym sukcesem- obdarowani byli bardzo szczęśliwi i wdzięczni, wiele radości dostarczyło dzieciom samo rozpakowywanie, nie mówiąc o zawartości świątecznych paczek. Akcja nie powiodłaby się jednak, gdyby nie mobilizacja całej społeczności szkolnej. Wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i pracę włożoną w przygotowanie paczki.

Giner de los Ríos – gratulujemy Urszuli Gonciarczyk

Uczennica naszej szkoły, Urszula Gonciarczyk z klasy 2h,  zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Giner de los Ríos” na opowiadanie w języku hiszpańskim.

Organizatorem konkursu było Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii. Nagrody laureatom wręczył Ambasador Hiszpanii, Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Akcja charytatywna – Kanapka za złotówkę

Tegoroczna działalność szkolnego wolontariatu zostala zwieńczona zbiórką pieniędzy, przeznaczoną na saletyńską akcję „KANAPKA za złotówkę „.

Wolontariusze zebrali  987, 47 zł.  Kwota ta (a nawet nieco wieksza 1000 zl) zasiliła budżet parafii w Krzywym Rogu na Ukrainie, gdzie  Księża Misjonarze Saletyni odżywiają ubogich, emerytów, uchodźców oraz osierocone dzieci.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli darkiem to szlachetne dzieło.

Lekcja wuefu na lodowisku

W środę 19.12.2018 r. na lekcji wf z klasą 1A1A2 udaliśmy się na lodowisko przy galerii krakowskiej. Pomimo mrozu miło i aktywnie spędziliśmy czas, wszyscy cało ukończyli zajęcia.

Święto Szkoły – 20 grudnia 2018

W dniu 20 grudnia 2018 w kinie Kijów Centrum obchodziliśmy Święto Szkoły.

Swoją obecnością zaszczyli nas:

Pani Anna Korfel-Jasińska, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw edukacji i sportu

Pan Łukasz Wantuch Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

Pani wizytator Bożena Walczak reprezentująca Małopolskiego Kuratora Oświaty

Pan dr Bix Aliu – Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Polsce

Pan Profesor Jacek Purchla Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Pani Anna Korfel-Jasińska, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw edukacji i sportu symboliczne przekazała nowy sztandar VI Liceum Ogólnokształcącego na ręce Dyrektora szkoły Pana Czesława Wróbla.

Nowy Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest koloru czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – orzeł srebrno – złoty z głową ozdobioną złotą koroną – zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orłem napis Rzeczpospolita Polska, a poniżej dwie daty, pierwsza 1918 rok to data odzyskania niepodległości oraz data 2018 rok to data ufundowania sztandaru na 100 lecie odzyskania niepodległości.

Awers jest w kolorze chabru, jak kolor kwiatów w łanach polskich zbóż. W górnej części umieszczona jest nazwa szkoły, tj. VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Centralną część stanowi fragment portretu Adama Mickiewicza, według portretu Walentego Wańkowicza, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, powstałego zapewne w latach 1827–1828. Poniżej portretu motto szkoły zaczerpnięte z Ody do młodości: Młodości ty nad poziomy wylatuj oraz informacja o dacie założenia szkoły, tj. rok 1902.

Następnie na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych  złożyli rotę ślubowania wstępując w szeregi szóstkowiczów.

Zaproszeni goście wygłosili przemówienia.

Obchodziliśmy również 25-lecie istnienia w naszej szkole sekcji dwujęzycznej z językiem angielskim.

Uczeń tej sekcji, Krzysztof Słącz z klasy 3A1, której wychowawcą jest Pani Joanna Klaja, ubiegłoroczny finalista olimpiady języka angielskiego, wygłosił Inwokację z Pana Tadeusza w języku angielskim.

Następnie wysłuchaliśmy koncertu szkolnego chóru.

Chór VI LO im. Adama Mickiewicza swoją działalność rozpoczął we wrześniu 2017 roku z inicjatywy pana dyrektora Czesława Wróbla. Dyrygentką Chóru jest absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie – pani Marta Krawczyk
W bieżącym roku szkolnym Chór zdobył: wyróżnienie w Konkursie Muzycznym meeting z Kaczmarskim i piosenką patriotyczną oraz pierwsze miejsce w III Konkursie Chóralnym Jesienne Śpiewanie w Starym Krakowie.
Repertuar przygotowany na galę nie bez powodu w całości był anglojęzyczny. To ukłon ze strony Chóru w kierunku sekcji angielskiej, która w tym roku świętuje swój piękny jubileusz.

Wysłuchaliśmy:
1. Im singing in the rain – utwór z musicalu Deszczowa piosenka
2. Once upon a december – piosenka z filmu animowanego pt. Anastazja
3. You raise me up piosenka autorstwa duetu Secret Garden,

4. Bring me little water, Silvy tradycyjna melodia folkowa z Ameryki Północnej z początku XX wieku
5. Lollipop wiecznie żywa piosenka z 1958 roku autorstwa Juliusa Dixona i Beverly Ross

Częścią społeczności szóstki są dwie niezwykłe absolwentki VILO anno domini 2018. Weronika Tupaj, absolwentka sekcji dwujęzycznej z językiem angielskim, jedyna maturzystka w Polsce, która w maju tego roku uzyskała 100% wynik ze wszystkich egzaminów maturalnych. W klasie pierwszej została Laureatką Olimpiady Języka Polskiego, a w klasie trzeciej Laureatką I miejsca Olimpiady Artystycznej, a w każdej klasie, tj,. 1, 2 i 3-ciej otrzymała świadectwo szkolne z wyróżnieniem. Stypendystka prezesa rady ministrów, stypendystka ministra edukacji narodowej, stypendystka fundacji Sapere Auso. Laureatka nagrody srebrne pióro. Studentka history of Art. With Cultural na University of Leeds

Katarzyna Czekaj laureatka Ogólnopolskiego konkursu języka włoskiego – w roku 2018 laureatka 1 miejsca, w roku 2017 laureatka 4 miejsca, laureatka Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku włoskim, Katarzyna z wszystkich egzaminów maturalnych oprócz matematyki uzyskała 100%,a egzaminu maturalnego z matematyki uzyskała 90%, studentka filologii włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie głos zabrał Pan Marek Wasiak prezes zarządu Fundacji ZAWSZE WARTO i wraz z  panią Marią Waliczek – Przewodniczącą Rady Programowej Fundacji i zarazem Prezes Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona, sponsora nagród wręczył nagrody i symboliczną statuetkę Jaskółki dla najlepszej maturzystki.

Pan Czesław Wróbel, dyrektor liceum oraz Pani Joanna Rudnik – przewodnicząca Rady Rodziców wręczyli stypendia naszym utalentowanym absolwentkom specjalnie ufundowane przez Radę Rodziców VI LO.

Michał Turcza Prezydent-Elekt Samorządu Uczniowskiego złożył przysięgę wobec wszystkich członków społeczności naszej szkoły

Pan Czesław Wróbel, dyrektor liceum wręczył nagrody dla laureatów szkolnych konkursów:

Konkurs poświęcony życiu i twórczości Adama Mickiewicza – Patrona Liceum – w tym roku  laureatami konkursu zostali uczniowie klasy 1e: Tomasz Piegza, Aleksandra Owczarz, Natalia Izbińska

W kategorii plastycznej jury nagrodziło prace Gabrieli Woźniak z kl. 1c, Marty Kuczy  kl. 1g2 oraz Roberta Guniewicza  z kl. 1g2

Z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości uczniowie VI Liceum sprawdzali swoją wiedzę historyczną w konkursie „Odrodzona 1918-1939”. Laureatami tego konkursu zostali:

1 miejsce    Igor Dziedzic z klasy 3e

2 miejsce: : Barłomiej Hałatek z klasy 1e

3 miejsce: Zuzanna Słobodzian z klasy 1b

wyróżnienia:  Łukasz Baran z klasy 3e
Hubert Cora z klasy 1g1
Aleksandra Janik z klasy 1f

Teatr PROSCENIUM zaprezentował  spektakl  pt. „Takie były zabawy, spory w one lata…” – spektakl inspirowany „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Adaptacja tekstu i reżyseria: pani prof. Marlena Maciejewska. Opracowanie muzyczne: pani prof. Katarzyna Płaza.

Od wielu lat Święto Patrona Szkoły uświetniają koncerty orkiestry i solistów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia  im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Naszą uroczystość uświetnił koncert przyjaciół VIO Liceum – Crazy Accordion Trio  dowodzonych przez pana prof. Macieja Gładysa!!!

Do magicznej krainy muzyki zabrały nas następujące utwory:

1.       Avicii – Wake me up

2.       Queen – Show must go on

3.       Sting – Englishman in New York

4.       The Beatles – Yesterday

5.       Motion Trio – Balcan Dance

Christmas Party – 21.12.2018

 styczeń i luty

GRATULUJEMY!

MARII ŚWIERCZYŃSKIEJ – KL. 3A3

MARLENIE MIŚKOWIEC – KL. 3C

ANIELI TURKOT- KL. 3I

ANNIE ZAGAJSKIEJ – KL. 2C

JAKUBOWI CYRANOWI – KL. 3G

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

A. ŚWIECZKOWSKIEJ – KL. 2H

MARII KŁUSEK – KL. 3A3

MARCIE STASIAK – KL. 3A1

WOJCIECHOWI SMOLE – KL. 1A3

KRZYSZTOFOWI SŁĄCZOWI – KL. 3A1

ELLIOTOWI HARRISONOWI – KL. 3D

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego

MARTYNIE RACZEK –  KL. 3C

JULICIE WROŃSKIEJ –  KL. 3A3

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Artystycznej- sekcja historia muzyki

MATEUSZOWI PAŁĘDZE – KL. 3G

JANOWI PORĘBSKIEMU – KL. 2G

ŁUKASZOWI RAKOCZEMU – KL. 1G2

MAKSYMILIANOWI TYLKOWI – KL. 1G2

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości

ALEKSANDRZE BIRX – KL. 2F

PAULINIE MROŻEK – KL. 1F

SARZE MAJKOWSKIEJ – KL. 1C

ALEKSANDRZE ORZECH – 2D

BARBARZE BUŚKO – 2B

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego

NATALII ADAMOWSKIEJ – KL. 2A1

BARBARZE MAGNUSCE – KL.2A1

zakwalifikowania się do drugiego (ostatniego) etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej UJ dla klas drugich

 

MONICE CISZEWSKIEJ – KL. 3B

zakwalifikowania się do drugiego (ostatniego) etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej UJ dla klas maturalnych

MICHAŁOWI RUTKOWSKIEMU – KL. 2G

awansu do trzeciego etapu Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

KAROLINIE SKOWYRSKIEJ – KL. 1H

BARBARZE FILIPEK – KL. 1G

DOMINICE MATUSIAK – KL. 1G

udziału w drugim etapie Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

MAŁGORZACIE FOLWARSKIEJ – KL. 2F

ZOFII KLOSCE – KL. 1A1

DOMINIKOWI ROBELOWI – KL. 2G

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

KAJETANOWI PAWŁOWSKIEMU – KL. 2G

TYMOTEUSZOWI GIBKOWI – KL. 2A1

udziału w etapie okręgowym Olimpiady Statystycznej

MATEUSZOWI PAŁĘDZE – KL. 3G

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie

MARII REY – KL. 3A3

MARII ŚWIERCZYŃSKIEJ – KL. 3A3

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Artystycznej – sekcja historii sztuki

ŁUKASZOWI BARANOWI – KL. 3E

MACIEJOWI CHYLE – KL. 3E

IGOROWI DZIEDZICOWI – KL. 3E

BARTŁOMIEJOWI HAŁATKOWI – KL. 1E

ALEKSANDRZE JANIK – KL. 1F

PIOTROWI MIŚKIEWICZOWI – KL. 3A2

MICHAŁOWI MRUGALE – KL. 3E

WOJCIECHOWI RUSZAJOWI – KL. 1C

KAMILI STOŻEK – KL. 2E

DAWIDOWI SZCZEPAŃSKIEMU – KL. 1C

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej

NORBERTOWI BARCZYKOWI – KL. 3D

zakwalifikowania się do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

MARTYNIE BIZOŃ – KL. 2G

FILIPOWI BIERÓWCE – KL. 2F

JAKUBOWI KOSTRZOWI – KL. 2F

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Geograficznej

KATARZYNIE KUBIAK – KL. 3B

KONRADOWI TOMCZYKOWI – 2A1

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu

ALEKSANDRZE KOWALSKIEJ – 3B

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Biologicznej

KATARZYNIE KUBIAK – KL. 3B

6-go miejsca w etapie wojewódzkim Olimpiady Wiedzy o Żywności

DAWIDOWI KAMIŃSKIEMU – KL. 3C

KRZYSZTOFOWI KUZIELOWI – KL. 3E

PIOTROWI MALACHIŃSKIEMU – KL. 3A2

IGOROWI DZIEDZICOWI – KL. 3E

MATEUSZOWI PAŁĘDZE – KL. 3G

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym

DANIELOWI GAWLIKOWI – KL. 3I

LILIANIE GUZIK – KL. 2A3

MAŁGORZACIE HYNEK – KL. 3A3

OLIWII JAWORSKIEJ – KL. 3I

KATARZYNIE KURZYDŁO – KL. 2A2

SYLWII ODROBINIE – KL. 3I

WOJCIECHOWII PIASECKIEMU – KL. 1D

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Francuskiego

 

Gratulujemy sukcesów sportowych

Licealiada w pływaniu:

Norbert Barczyk kl.3d –  2 miejsce w stylu motylkowym

Marceli Jędryka kl. 1d 3 – miejsce w stylu grzbietowym

Daria Szuba-Łata kl.1d 4  – miejsce w stylu grzbietowym

Gratulujemy zakwalifikowania się do zawodów na szczeblu wojewódzkim.

Mistrzostwa województwa małopolskiego w lekkiej atletyce

I mieksce  400m Anna Kapustka – kl. 1A1

I miejsce 400m Jakub Bakalarz – kl.1B2

III miejsce 200m Aleksandra Belowska – kl.1B2

Mistrzostwa Krakowa w lekkiej atletyce

I miejsce 400m Anna Kapustka kl. 1A1

I miejsce 400m Jakub Bakalarz kl.1b2

II miejsce 100m Aleksandra Belowska kl.1B2,

III miejsce sztafeta 4×100 dziewcząt (Emila Celary kl. 1g2, Justyna Klimczyk kl. 1e, Aleksandra Belowska 1b2, Anna Kapustka kl. 1a1)

GRATULUJEMY!

 

Ogólnopolski Ranking Liceów Perspektywy 2019

Złota Tarcza dla VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 21 przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Kapituła Rankingu brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Wykład p. dr hab. Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii UJ

9 I 2019 w VI Liceum gościła p. dr hab. Marcjanna Nóżka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przedstawiła wykład pt. „Wykluczenie i procesy stygmatyzacji społecznej”. Uczestnikami wydarzenia naukowego byli uczniowie klas: 2C, 2E i 2G realizujący program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Tematyka wykładu wywołała ożywione reakcje słuchaczy zadających liczne pytania o rodzaje stygmatyzacji społecznej oraz wpływ wykluczenia na funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa.

 

Loteria fantowa WOŚP – 11-12.01.2019 r.

W czwartek i piątek (11-12 stycznia) w naszej szkole odbyła się coroczna loteria fantowa, której dochód zasilił konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele podarowali ponad 300 fantów.

Dzięki Wam udało się zebrać 1701,40 zł.

Wielkie podziękowania należą się grupie wolontariuszy.

Organizatorka: Izabela Żelazna.

 

Nowości w bibliotece szkolnej zakupione w ramach NPRCZ

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono 530 książek, które wzbogaciły zbiory biblioteki szkolnej

 

 

Zakupiono powieści (obyczajowe, kryminały, fantasy, psychologiczne, romanse, oraz powieści  w języku angielskim), komiksy, reportaże, biografie, książki popularnonaukowe.

ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZANIA!

 

Warsztaty prawnicze – 28.01.2019 r.

W dniu 28 stycznia 2019, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole warsztaty prawnicze. W czasie przygotowanego przez SEED. Cracow wydarzenia na symulowanej sali sądowej spotkały się zespoły I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz V LO im. Augusta Witkowskiego. Przebiegiem sprawy kierował odgrywający rolę sędziego radca prawny Jan Marczyński, który podzielił się z gośćmi cennymi wskazówkami i doświadczeniami. W trakcie rozprawy istniała możliwość konsultacji z doktorantką prawa Anną Wojcieszczak.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.

 

Dzień Kultury i Języka Włoskiego – 11.01.2011

Dzień 11 stycznia był wyjątkowym dniem dla miłośników języka włoskiego w naszej szkole. Tego dnia, jak co roku, w auli szkolnej zgromadzili się młodzi entuzjaści kultury Italii, by celebrować Dzień Kultury Włoskiej.

Swoją obecnością zaszczycił nas wspaniały gość – prof. Roman Sosnowski z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim wykładzie „W kręgu Medyceuszy: synowie Wawrzyńca Wspaniałego” przybliżył historię słynnego rodu panującego niegdyś Florencją i Toskanią. Poza wydarzeniami z życia politycznego władców, profesor przedstawił również perypetie z życia codziennego rodziny.

Po wykładzie, swoim występem uraczyła nas Martyna Raczek z klasy 3c. Jej zjawiskowe wykonanie arii Antonia Vivaldiego „Vieni, vieni o mio diletto” wywarło na nas ogromne wrażenie.

Następnie przyszedł czas na prezentacje przygotowane przez uczniów języka włoskiego. Kaja Murzyn z klasy 2a2 zabrała nas w podróż do stolicy Włoch, do Rzymu. Przybliżyła historię głównych zabytków, jak i mniej znanych miejsc Wiecznego Miasta. Kolejną prezentację przygotowała dla nas Gabriela Kasza z klasy 1b2, która opowiedziała o włoskich świętach i tradycjach. Dowiedzieliśmy się, że dla Włochów pechową liczbą nie jest 13 (jak w Polsce), lecz… 17! Nie mogło zabraknąć też informacji o sztuce i włoskich artystach. Mowa o prezentacji autorstwa Karoliny Kruźlak i Anny Galos z klasy 2e. Pojawiła się też prezentacja o kawie, która jest wizytówką Włoch i o sposobach jej przyrządzania, które przybliżyła nam Gabriela Pietras  z 1c. Ostatnia prezentacja pokazała historię włoskiej kinematografii na przestrzeni lat: „Kino włoskie dawne i współczesne” przybliżyli nam Gabriela Wiśniewskia i Konrad Kemski  z klasy 2a1.

Po pysznym posiłku – jak można się domyślać było to włoskie jedzenie, a konkretnie pochodząca z miasta Catania na Sycylii cartocciata catanese – pełni energii przeszliśmy do kolejnego punktu programu. Był nim Konkurs  Wiedzy o Włoszech przeprowadzony przez prof. Paulinę Leśniak. Wymagał znajomości historii, geografii, i kultury Włoch, a także ciekawostek zawartych we wcześniejszych prezentacjach.

Gdy komisja udała się sprawdzać wyniki , rozpoczęto dalszy ciąg występów muzycznych. Jako pierwsza wystąpiła Gabriela Pietras, która zagrała na ukulele utwór „Ti Amo” z repertuaru Umberta Tozziego. Następnie nadszedł czas na wspólne karaoke pieśni włoskich partyzantów „Bella Ciao”, do której akompaniował nam duet gitarowy – Marcin Janis i Marceli Jędryka  z 1d.

Po wielu emocjonujących atrakcjach nadszedł czas zakończyć  spotkanie. Nagrody dla zwycięzców Konkursu oraz współtwórców spotkania wręczyła pani Dyrektor  Iwona Fedan. Po uroczystej przemowie święto niestety dobiegło końca. Niemniej jednak miłe, ciepłe jak słoneczna Italia wspomnienia pozostaną jeszcze na długo z nami.

Julia Steczko, 2g

 

 

Konkurs Pięknego Czytania – etap szkolny – 7.02.2019

W dniu 7 lutego 2019 w bibliotece szkolnej odbył się etap szkolny XII edycji Konkursu Pięknego Czytania.

Do etapu wojewódzkiego przechodzą:

1.  Karolina Kruźlak  (Kazimierz Przerwa-Tetmajer Ocean)

2.  Natalia Niemiec  (Leroux Gaston Upiór w operze)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Udział wzięły:

  • Alicja Starzyk (Mafi Tehereh Sekret Julii)
  • Gabriela Łukasik (Astrid Lindgren Pippi Pończoszanka)
  • Artemis Antos (Antonina Domańska Paziowie króla Zygmunta)
  • Natalia Niemiec (Leroux Gaston Upiór w operze)
  • Maja Szczepankiewicz (Joanna Jax Zemsta i przebaczenie)
  • Karolina Sieniatecka (Henryk Sienkiewicz Quo vadis)
  • Alicja Stadnik (Lois Lowry Dawca)
  • Karolina Kruźlak  (Kazimierz Przerwa-Tetmajer Ocean)
  • Jakub Bartuś (Mark Lawrence Książę Cierni)
Klasa 2F w Muzeum Geologicznym ING PAN – 13.02.2019
 

W dniu 13.02.2019 uczniowie klasy 2F uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Geologicznym ING PAN.

 

 

Udział reprezentacji VI LO w Snowboardzie – Mistrzostwach Krakowa – 8.02.2019

W dniu 08.02.2019 w Sieprawiu, odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Snowboardzie. VI LO reprezentowali w drużynie męskiej:  Bartosz Knap (1d), Wojciech Piasecki (1d) oraz Mateusz Kamiński  (1g2)

Wszystkim zawodnikom serdecznie GRATULUJEMY wyników indywidualnych i drużynowych!!!

Za emocje sportowe w tym dniu…

dziękuje, Magdalena Włodarczyk

 

Mistrzyni i Mistrz Krakowa w VI LO! NARCIARSTWO ALPEJSKIE – 12.02.2019

Genialny i spektakularny występ  VI LO w Narciarstwie Alpejskim!!!

W dniu 12.02.2019 w Sieprawiu, odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Narciarstwie alpejskim. W zawodach uczestniczyło: 16 drużyn żeńskich oraz 19 męskich.

Mistrzostwo nart alpejskich wywalczyli indywidualnie zawodnicy VI LO!!! ZŁOTO DLA NAJLEPSZYCH z „szóstki”!!!

Natalia Adamowska  (2a1) zdobyła I miejsce z czasem 20,028, pokonując rywalkę o 0,2 sek.

Kuba Wójtowicz (2a1) zdobył Mistrzostwo Krakowa różnicą 0,004 sek! – czas zjazdu: 19,326 sek.

WIELKIE GRATULACJE za umiejętności, profesjonalizm i wysoki poziom sportowy!

Natalia i Kuba reprezentować będą VI LO w zawodach wojewódzkich.

Nie mniej wielkim sukcesem, jest udział i zdobycie drużynowo przez dziewczęta i chłopców: IV miejsca wśród szkół Krakowa. Na ten sukces złożyły się wyniki uzyskane przez reprezentacje VI LO w składzie:

  • Dziewczęta: Natalia Adamowska (2a1), Magdalena Latała (3h), Katarzyna Wątor (3e)
  • Chłopcy: Kuba Wójtowicz (2a1), Krzysztof Grzybczyk (1f), Michał Jakubiec (2g)

Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY wyników indywidualnych i drużynowych !!!

Za emocje sportowe w tym dniu…

dziękuje, Magdalena Włodarczyk

 

 

GRATULACJE DLA ELLIOTA HARRISONA z KL.3D

ELLIOT HARRISON z KL.3D, uczeń prof. Ewy Lubińskiej  zakwalifikował się DO FINAŁU XLIII OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

TRZYMAMY KCIUKI ZA FINAŁ!

SPEKTAKL „CHŁOPKI” PROSCENIUM ZAKWALIFIKOWANY DO ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO

SPEKTAKL „CHŁOPKI” PROSCENIUM ZAKWALIFIKOWANY DO ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowanego przez TVP!
Gratulacje!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na stronie Magiczego Krakowa lub poniżej

 

Licealiści: pielęgnujmy język, bo pozwala nam wyrazić siebie

 

– Język jest nie tylko po to, żeby coś załatwić. On jest sposobem istnienia człowieka – powiedział kiedyś znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Takie przesłanie płynie też z krakowskiego VI Liceum Ogólnokształcącego, które we wtorek, 19 lutego zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jedna z najstarszych krakowskich szkół średnich co roku organizuje spotkania i debaty przypominające nam o tym, że język pełni nie tylko funkcję użytkową, ale jest też „siedzibą” kultury i wzbogaca świat przeżyć człowieka.

 

Fot. pixabay.com

Społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego już po raz piąty włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Krakowscy licealiści podjęli refleksję nad znaczeniem języka ojczystego dla rozwoju i przetrwania kultury, nad sposobem, w jaki kształtuje on wyobraźnię i wrażliwość człowieka.

– Język polski jest językiem bogatym, m.in. niesłychanie bogatym leksykalnie, wypowiadali się w nim wielcy twórcy literatury. Jeżeli nie będziemy pielęgnować naszego języka, to zaczną się pojawiać bardzo dotkliwe deficyty – mówi prof. dr hab. Bogusław Dopart z Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu na Wydziale Polonistyki UJ.

Tegoroczne wydarzenie zainaugurował wykład prof. dr hab. Renaty Przybylskiej, dziekan Wydziału Polonistyki UJ. Potem odbyły się lekcje czytania, podczas których młodzież interpretowała wybrane teksty kultury pod przewodnictwem mistrzów – znakomitych literaturoznawców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Ignatianum: dr hab. Małgorzaty Sokalskiej, dr Marty Rusek, dr Natalii Michny, dr. Józefa Ruszara oraz dr. Tomasza Majkowskiego.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie młodym ludziom naukowego spojrzenia na literaturę i język polski jako czynniki wzbogacające świat przeżyć człowieka, kształtujące jego ideały, wrażliwość etyczną, wyobraźnię, odczucia i przemyślenia.

Doniosłe wydarzenie jest od czterech lat tradycyjnym świętem VI Liceum Ogólnokształcącego, obchodzonym we współpracy z wybitnymi naukowcami i ludźmi kultury. Poprzednie obchody, w których udział wzięli językoznawcy oraz literaturoznawcy, cieszyły się uznaniem nauczycieli i młodzieży. Gromadziły nie tylko uczniów VI, V i IV Liceum, ale także krakowskich gimnazjalistów. Młodzież poznawała bogactwo języka pisanego i mówionego oraz zastanawiała się nad rolą i miejscem języka i literatury polskiej w życiu współczesnego Polaka.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2–3 pokoleń.

 

  

Relacja z wyjazdu do Izraela – 26.01-2.02.2019

W dniach 26.01. – 02.02.2019 grupa uczniów VILO wraz z Panem Dyrektorem oraz Profesorem Kowalskim wzięła udział w międzynarodowej wymianie ze szkołą w Izraelu.

Przez cztery dni korzystaliśmy z gościnności uczniów ze szkoły w Binyaminie, tym samym zacieśniając polsko-żydowskie więzy. W czasie pobytu w Izraelu mieliśmy okazję zobaczyć piękne miasta, min.: Jerozolimę będącą miastem wielu religii, Betlejem – miejsce narodzin Jezusa czy Tel-Aviv kulturową stolicę Izraela, a także zabytki sięgające początków cywilizacji chrześcijańskiej, min.: świątynię w Magdali z czasów Jezusa, ruiny zamku Heroda w Masadzie oraz Ścianę Płaczu,  będącą pozostałością po Świątyni Salomona.

Ciekawym punktem programu okazał się Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. W ogromnym i świetnie wyposażonym muzeum mogliśmy bliżej zapoznać się z losami Żydów w czasie II Wojny Światowej, posłuchać historii świadków tych zdarzeń.

Po pożegnaniu izraelskich kolegów wyruszyliśmy w drogę do Betlejem, gdzie spędziliśmy kolejne trzy dni. Miasto to znajduje się w Palestynie, więc podczas wyjazdu mieliśmy okazję zapoznać się z dwiema zupełnie odrębnymi kulturami – arabską i żydowską, czego ważnym elementem było próbowanie lokalnych potraw, np. ryby św. Piotra w Tyberiadzie czy pity z humusem jako przystawki do każdego dania.

Wyjazd bardzo wzbogacił nas kulturowo i pozwolił na rozpoczęcie międzynarodowych przyjaźni, które w przyszłości na pewno zaowocują.

Nicola Śliwińska 1F

Gratulujemy Paulinie Mrożek z kl. 1E

Gratulujemy Paulinie Mrożek z kl. 1E zakwalifikowania się do etapu centralnego 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

Zajęcia w Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego im.Hugona Kołłątaja w Krakowie – 6.03.2019

W dniu 6.03.2019 r. uczniowie klasy 2f w ramach lekcji geografii uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego im.Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 

Eliminacje lokalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

21-go lutego w auli naszej szkoły odbyły się eliminacje lokalne dla Krakowa i okolic XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. W. Korfantego organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, w szczególności naszym uczniom:

Janowi Brodzie za zdobycie wyróżnienia,

Lilianie Guzik oraz Eliasowi Smurzyńskiemu za zajęcie 2 miejsca

oraz Franciszkowi Pozarzyckiemu za zajęcie pierwszego miejsca a tym samym przejście do kolejnego etapu konkursu!

 

Eliminacje regionalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

27 lutego 2019 r. odbyły się eliminacje regionalne XXI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Podczas uroczystych przesłuchań w auli Collegium Novum UJ spośród 24 mówców jury wyłoniło 4 laureatów, którzy wygłoszą swoje mowy podczas katowickiego finału, oraz dodatkowo przyznało 6 wyróżnień.

Wśród finalistów znaleźli się uczniowie szkół:

II Liceum Ogólnokształcące w Nowym Targu

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku

VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.

Ogółem w eliminacjach w Małopolsce Południowo-Wschodniej wzięło udział 53 uczestników (od klas VIII po klasy maturalne) z 14 szkół, przygotowanych przez 20 opiekunów.

Gratulujemy naszym laureatom: Lilianie Guzik i Eliasowi Smurzyńskiemu! 

W ramach promocji kierunku polonistyki nauczycielskiej uczniowie kl. 3ce zaprezentowali swój projekt jako przykład współpracy uczelni ze szkołą.

 

 

XII edycja Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania – wyróżnienie

KAROLINA KRUŹLAK z klasy 2E otrzymała WYRÓŻNIENIE w XII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

GRATULUJEMY!

Uroczysta Gala Konkursu: wręczenie dyplomów i nagród dla Mistrzów, Wicemistrzów i osób Wyróżnionych odbędzie się 27 marca 2019 r. (środa) o godz. 1000 w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1 (Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci).

W konkursie uczestniczyło 52 zwycięzców  eliminacji szkolnych ze szkół ponadgimnazjalnych, a oceniało ich jury w składzie:

Przewodnicząca: Iwona Uryga, członek TNBSP Oddział w Krakowie

Maciej Słota, aktor teatralny i filmowy

Inga Jaworska, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Aldona Kruk, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

 

Konkurs recytatorski – Poezja kobiet – sukcesy

W dniach 7 i 8 marca 2019 roku w Centrum Kultury Podgórza odbył się konkurs recytatorski „Poezja Kobiet”.

Jury w składzie: Natasza Słysz-Czaja (aktorka), Dariusz Cywka (aktor, Teatr Otwarty TO) oraz Iwona Praczyńska postanowiło nagrodzić i wyróżnić również uczniów naszej szkoły.

MAJA KOWALSKA – KL. 2C – II miejsce

OLGA JELEŃ – KL. 2A3 – wyróżnienie

DAMIAN GOLISZEWSKI – KL. 3A3 – wyróżnienie

ANNA KACZMARZYK – KL. 1G1 – wyróżnienie

Finał Konkursu – wraz z rozdaniem nagród i występem nagrodzonych miejscami uczestników odbył się w dniu 22 marca w Centrum Kultury Podgórza

 

SUKCESY PROSCENIUM I PREMIERA!!!

SPEKTAKL PROSCENIUM „PO TAMTEJ STRONIE”

zakwalifikowany do udziału w 37 Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2019 odbywających się w dniach 12 – 14.04.2019r. w Centrum Kultury Młodych w Łodzi !

ZAPRASZAMY W PIĄTEK 15 MARCA NA PREMIERĘ 🙂
17.00- AULA VILO

Spektakl Teatru Proscenium „Chłopki” wśród 3 najlepszych spektakli w kategorii szkoły ponadgimnazjalne w konkursie iTeatr organizowanym przez TVP!

Wykład p. dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ

7 III 2019 roku w VI Liceum gościł p. dr hab. Wojciech Mruk, pracownik naukowo – dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz gość specjalizuje się w badaniach nad dziejami świata śródziemnomorskiego, życiem religijnym w świecie łacińskim oraz dziejami kontaktów między chrześcijanami i muzułmanami w średniowieczu.

W wykładzie pt. „Przeobrażenia wzgórza świątynnego w Jerozolimie przed wyprawami krzyżowymi” uczestniczyły klasy 2A/2 i 2C realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym.

 

Gratulacje dla Karoliny Sieniateckiej z klasy 2d

Gratulacje dla Karoliny Sieniateckiej z klasy 2d, uczennicy profesor Martyny Jankowskiej, zakwalifikowania się do wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z wynikiem 88%.

marzec i kwiecień

Zawody narciarskie 12.03.2019

We wtorek 12.03.2019 r. w Kasinie miały miejsce zawody w narciarstwie alpejskim.

Naszą szkołę reprezentowali:

Natalia Adamowska (5)

Jakub Wójtowicz (8)

Drużynowo jaki Gmina Miejska Kraków zdobyliśmy I miejsce.

Organizator:

Agnieszka Kudyba

Wykład p. prof. dra hab. Stanisława Sroki, pracownika naukowo – dydaktycznego Instytutu Historii UJ

21 III 2019 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Stanisław Sroka, pracownik naukowo – dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość specjalizuje się w historii europejskiego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem związków polsko – węgierskich w XIV wieku.

Wykładu pt. „Andegawenowie w Polsce” wysłuchali uczniowie klas 2A, 2 C i grupa międzyoddziałowa, realizujący program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Po wykładzie odbyła się ciekawa dyskusja naukowa.

 

OLIMPIADA ARTYSTYCZNA- HISTORIA MUZYKI- SUKCESY

Martyna Raczek, kl. 3c

Julita Wrońska kl. 3a3

zakwalifikowały się do etapu centralnego Olimpiady Artystycznej (sekcja historii muzyki)

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Gratulujemy finalistkom XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Gratulujemy finalistkom XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej:

Patrycji Urbańczyk z kl. 2b,

Katarzynie Mielniczek z kl. 2a2,

Zuzannie Kłusek z kl.2d

Gabrieli Pietras z kl. 1c.

Życzymy powodzenia w walce o indeksy!

 

Finał V Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

16 marca 2019 w Centrum Serenada odbył się Finał V Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.

Wśród 12 finalistów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych znalazły się dwie uczennice naszego liceum – Magdalena Filipek z utworem w języku hiszpańskim Puebla oraz Anna Cieśla w piosence własnego autorstwa I will, która zdobyła II nagrodę w konkursie.

Gratulujemy sukcesu i wspaniałego występu!

 

Wykład dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ

13 marca 2019 roku gościliśmy w murach VI LO dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ, badacza metod stylometrycznych, który wygłosił fascynujący wykład p.t. „From Counting Words to Chemical Particles – on Stylometric Research in Literary Studies”.

Co to jest stylometria? Jak wykorzystuje się matematykę i programy komputerowe w celu odnalezienia anonimowego autora czy ustalenia chronologii tekstu?  Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Spotkanie koordynowała prof. Agnieszka Batko.

Serdecznie gratulujemy Ani Cieśli z klasy 2a2

Serdecznie gratulujemy Ani Cieśli z klasy 2a2 za zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Finał odbył się 16 marca w cenntrum handlowym Serenada.

Ania jest autorem zarówno tekstu jak i muzyki do piosenki którą zaprezentowała. Utwór pod tytułem  'I will’ można znaleźć na kanale Ani na Youtubie. Zdecydowanie polecamy odsłuchanie tego oraz innych utworów Ani.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

https://www.youtube.com/watch?v=o4H7_FTOkyw

 

 

Gratulujemy Michałowi Rutkowskiemu z kl. 2G

Gratulujemy Michałowi Rutkowskiemu  z kl. 2G uzyskania tytułu fialisty III Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

Gratulujemy Patrycji Urbańczyk z kl. 2

Gratulujemy Patrycji Urbańczyk z kl. 2b zdobycia tytułu laureata i indeksu na Psychologię UJ w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej którego finał odbył się 30.03.2019 r. w Warszawie.

Życzymy dalszych sukcesów!”

Gratulujemy Paulinie Mrożek z klasy IE

Gratulujemy Paulinie Mrożek z klasy IE tytułu finalisty 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

 

Wizyta młodzieży hiszpańskiej – 19 i 29.03.2019

19 i 29 marca po raz kolejny gościliśmy w szkole młodzież hiszpańską przebywającą w Polsce z ramienia Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (APTCE).  W tym roku gościliśmy grupy z Alicante i z Walencji.  Spotkali się z nimi uczniowie z klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim

Stowarzyszenie APTCE, którego założycielem i liderem jest Don Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce, od lat zajmuje się między innymi  zabieganiem o ochronę zabytkowych budowli oraz promowaniem dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wspólnych międzynarodowych projektów, polegających na ekspedycjach historycznych młodzieży. Enrique de Villamor  jest inicjatorem zakładania tematycznych szlaków historycznych, które wpływają na rozwój turystyki. Organizuje podróże studyjne młodzieży hiszpańskiej do Polski i przybliża im historię naszego kraju.  W 2018 roku Álvaro Enrique de Villamor  został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie to przyznane zostało w dowód uznania za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii.

 

Sukcesy w 64.Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim

W przesłuchaniach 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego na scenie SCKM

Jury w składzie:

Jacek Romanowski – przewodniczący

Ewa Różańska

Krystyna Hussak-Przybyło

nominowało do etapu wojewódzkiego m. in.

Maję Kowalską z kl. 3C i Aleksandra Szewczyka z kl. 2C

Etap wojewódzki odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w dniach 24 i 25 IV 2019 r.

Serdecznie gratulujemy!

Wymiana z Padwą: wycieczka do Włoch 13-20 marca 2019

 

13 marca tego roku grupa uczniów VI LO  pod opieka prof. Pauliny Leśniak i prof. Marcina Mikruta udała się w podróż do jednego z najpiękniejszych włoskich miast, Padwy. Spotkaliśmy się na lotnisku w Krakowie. Każdy z nas był bardzo podekscytowany i ciekawy, jak będzie wyglądała nasza wymiana oraz jacy okażą się być nasi włoscy partnerzy. Do Padwy przyjechaliśmy wieczorem,  na miejscu czekały już na nas włoskie rodziny i nauczyciele.

Następnego dnia o poranku, wybraliśmy się do szkoły naszych Włochów – Liceo Ippolito Nievo, które jest najstarszym w Padwie, a budynek sięga XVI wieku. Następnym punktem programu był spacer po mieście. Zobaczyliśmy najważniejsze place Padwy – Piazza delle Erbe, Piazza della Frutta, Piazza dei Signori. Zaskoczyło nas jak dynamiczne jest centrum miasta, to właśnie na placach tętni życie mieszkańców, wśród straganów z kwiatami, ubraniami, akcesoriami  i świeżym jedzeniem. Zwiedziliśmy też siedzibę Uniwersytetu, drugiej najstarszej uczelni we Włoszech. Ściany budynku są bogato ozdobione nazwiskami i herbami najznamienitszych absolwentów. Warto wspomnieć, że znaleźliśmy na nich mnóstwo polskich nazwisk! Aula to miejsce gdzie lekcje prowadził słynny Galileusz. Pomieszczenie zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Podobnie teatr anatomiczny, pierwszy we Włoszech. Caffè Pedrocchi u stóp uczelni to najstarsza kawiarnia w Padwie, którą nie sposób ominąć podczas  wycieczki po centrum. Samo wejście do środka przeniosło nas wszystkich w czasie.

Jeszcze tego samego dnia odbyła się integracja poprzez wspólne gotowanie! Naszym zadaniem było zrobić własny makaron – tagliatelle. Dla większości z nas był to pierwszy raz w wyrabianiu ciasta na makaron, dlatego nie zawsze szło nam z górki. Na szczęście, nasi Włosi służyli nam pomocną dłonią. Nie obiegło się oczywiście bez śmiechów, gdyż nasze zabezpieczające stroje i umiejętności wydawały się wręcz komiczne! Efekt końcowy, zaskoczył nas chyba wszystkich i byliśmy niezwykle dumni z pysznego jedzenia.

W piątek wybraliśmy się do Wenecji. Rozpoczęliśmy spacer w pierwszym na świecie getto. Wenecja oczarowała nas już na samym wejściu, charakterystycznymi mostami, kanałami i pięknymi budynkami. Architektura tego miasta wyróżnia go na tle wszystkich innych. Rozpoznaliśmy Canal Grande, który dzieli Wenecje na dwie części. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy znanych weneckich mostach: Rialto oraz Westchnień. Oczywiście, znaleźliśmy się również na Placu św. Marka i odwiedziliśmy Bazylikę. Wszystkich nas zachwyciły niezwykły kunszt i bogactwo każdej ściany. Mozaika, którą ozdobiona jest cała Bazylika, robi największe wrażenie. Przedostaliśmy się też na wyspę San Giorgio Maggiore, aby zobaczyć Wenecję z innej perspektywy. Na koniec przepłynęliśmy Canal Grande lokalnym transportem publicznym – tramwajem wodnym – prosto pod dworzec kolejowy.

Sobotę spędziliśmy w Padwie. O poranku oglądaliśmy freski wykonane przez Giotta w Kaplicy Scrovenich. Opowiadają dzieje od czasów Joachima i Anny, przez życie Maryi, aż do zmartwychwstania Jezusa. Duże wrażenie robi przedstawione na jednej ze ścian piekło, które zachwyca bogactwem szczegółów. Ciekawostką jest fakt, że jeden z fresków przedstawia pierwszy w historii malarstwa pocałunek – pocałunek rodziców Marii. Kolejnym ważnym punktem Padwy, który zobaczyliśmy, była Bazylika św. Antoniego, miejsce kultu religijnego, które mieści grób św. Antoniego, jak i wiele relikwii.  Po chwili wyciszenia się w Bazylice, ruszyliśmy w stronę Prato della Valle. Jest to ogromny plac w samym sercu Padwy, jeden z największych w Europie. Piękne posągi zasłużonych mieszkańców Padwy okalają plac dookoła kanału jak i w środku, wokół fontanny. Niegdyś gościł regaty, dzisiaj to miejsce popularne wśród uczniów i studentów, którzy odpoczywają tu po zajęciach.

W poniedziałek pojechaliśmy zwiedzać Weronę. Była to jedyna wycieczka, w której uczestniczyli również nasi Włosi. Duże wrażenie zrobił na nas świetnie zachowany rzymski amfiteatr, Arena. Mieliśmy okazje przyjrzeć się mu od środka i wspiąć na najwyższe jego partie. Werona nadal korzysta ze splendoru Areny, która co roku gości spektakle operowe i koncerty oraz dziesiątki tysięcy widzów. Werona słynie jednak przede wszystkim z najbardziej znanej pary literackich kochanków. Oczywiście zobaczyliśmy balkon Julii, z którego niegdyś dopatrywała Romea. Stoi pod nim jej posąg. Mówi się, że jeśli dotknie się jej prawej piersi, spotka nas wieczne szczęście na miłosnej drodze życia.

We wtorek naszym celem był Triest, czyli portowe miasto, które słynie z wiatru bora. Najpierw zwiedziliśmy zamek Miramare, wzniesiony na cyplu nad brzegiem Adriatyku. Należał do Habsburgów – arcyksięcia Maksymiliana Ferdynanda. Był on zafascynowany żeglarstwem, dlatego jego sypialnia przypomina kajutę. Widok z okien jest niesamowity – rozległe morze i bajkowy ogród, a w oddali szczyty Dolomitów. Rodzina była zafascynowana światem i podróżami, dlatego w zamku możemy zobaczyć azjatyckie przedmioty oraz obrazy z dalekich wypraw np. do Meksyku. W Trieście, poza wietrznym centrum miasta, zobaczyliśmy także muzeum Risiera di San Sabba, które podczas drugiej wojny światowej było nazistowskim obozem przejściowym. Głównie byli tam przetrzymywani oraz mordowani wrogowie polityczni, Żydzi, a także partyzanci. Muzeum to wprowadziło nas całkowicie w stan zadumy i żałoby, ze względu na tragedię, która miała tam miejsce.

Środowy poranek spędziliśmy na spacerze po mieście, ostatni raz odwiedziliśmy też fontannę na Prato della Valle, do której wrzuciliśmy po monecie w intencji szybkiego powrotu do Padwy. Mieliśmy również wyczekiwaną chwilę na zakupy w samym centrum. Czas szybko nam zleciał i zanim się zorientowaliśmy, staliśmy już wszyscy pod autokarem. Moment pożegnania był pełen emocji. Nie brakowało łez. Nikt z nas się nie śpieszył, by wsiąść do autobusu i rozstać się z naszymi włoskimi rodzinami. Na szczęście, spotkamy się kolejny raz, już niedługo, tym razem w Krakowie…

Karolina Kruźlak 2e

 

 

Warsztaty matematyczne dla młodych finansistów w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

5 kwietnia 2019 klasa 2g i 2h uczestniczyły w warsztatach matematycznych dla młodych finansistów w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W ramach warsztatów wysłuchaliśmy następujących wykładów:

„ABC lokat” (dr A. Denkowska, dr G. Kosiorowski) „Pomiar ryzyka rynkowego za pomocą wartości zagrożonej” (mgr J. Mokrzycka), „Strategie opcyjne – co warto o nich wiedzieć?” (dr A. Rygiel), „Z kredytami za pan brat” (mgr G. Szulik). Porównywaliśmy oferty różnych banków dotyczące lokat, kredytów, konstruowaliśmy kontrakty opcyjne oraz mierzyliśmy ryzyko rynkowe. Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość przekonania się czym zajmują studia ekonomiczne, co z pewnością pomoże nam w wyborze kierunku studiów.

Ola Włodek

 

Młodzieżowa Konferencja Rad Samorządów Uczniowskich

W dniu 05.04.2019r w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyła się Konferencja Samorządów Uczniowskich 26 krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza reprezentowali: Ewa Kostrzon, Krystian Kroczek, Bartosz Wychowański, z kl. 2e, a w zastępstwie opiekuna SU p. Magdalena Włodarczyk.

W części oficjalnej swoje wystąpienia przedstawili: Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa – p. Mateusz Kołodziejczyk,  zastępca Przewodniczącego – p. Izabella Rakowska, oraz zaproszeni goście, m.in. z Rady Dzielnicy XV – p. Grzegorz Gil, p.o Kierownika Referatu z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, referat d.s Młodzieży  -p. Mateusz Drożdż. W kolejnej odsłonie Samorządy Uczniowskie zaprezentowały i podsumowały działalność w obrębie swoich placówek, a w panelu dyskusyjnym,  podzieliły się swoimi doświadczeniami i atrakcyjnymi pomysłami, które znalazły poparcie i zostały wdrożone z powodzeniem w ich szkole. Równocześnie opiekunowie SU uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, z udziałem gości specjalnych pt. „Przyszłość Młodzieży”.

 

Wolontariat w sporcie

W dniu 27 kwietnia 2019 października wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wzięli udział w organizacji i obsłudze imprezy towarzyszącej – Biegu na Rolkach, wokół Błoń Krakowskich. Jak co roku, w ramach współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej, uczniowie „szóstki”, wspierają sportowców, podczas różnych imprez biegowych. Tym razem pogoda nas nie rozpieszczała, ale najważniejsze były: dobry humor i motywacja do działania, której źródłem byli triumfujący na mecie rolkarze.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, aktywną pracę wolontariusza i postawę otrzymują:  Olga Ptak /1a2/, Monika Kasprzycka /1a2/, Zuzanna Pecka /1b1/, Katarzyna Makuszewska /1b1/, Aleksandra Owczarz /1e/, Daria Szuba – Łata /1d/, Izabela Bereźnicka /1d/, Klara Rehorowska /2h/, Oliwia Fekner /2h/, Mateusz Setkowicz /1d/, Michał Sośnik /1d/, zaś w szczególności ciepłe słowa podziękowań kierujemy do tegorocznych absolwentów: Anny Zuby, Weroniki Świt i Adriana Walickiego.

ze sportowym pozdrowieniem

Magdalena Włodarczyk, Agnieszka Kudyba