Szkolny Festiwal Explory

Galeria zdjęć

Explory – finał konkursu oraz spotkanie z laureatami poprzednich edycji w obiektywie Piotra Kurka

Explory – II dzień – wykłady w obiektywie Dagmary Gąstoł

Explory – I dzień- konkursowy, II dzień- wykład i warsztaty o wężach w obiektywie Melanii Smoczyńskiej

Explory – I dzień – konkursowy i II dzień – wykłady w obiektywie Marii Kołakowskiej

Explory I dzień- finał konkursu, II dzień – wykłady w obiektywie Kacpra Mroza

E(x)plory to sztandarowy program Fundacji Naukowych Technologii w Warszawie, który od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W ciągu 9 edycji FZT stworzyła społeczność ponad 1400 młodych naukowców, którzy zgłosili do ogólnopolskiego konkursu prawie 1300 projektów naukowych. E(x)plory tworzy społeczność innowatorów i naukowców z innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów. W ramach Programu E(x)plory organizowany jest cykl Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbywają się w kilku polskich miastach. Zwieńczeniem cyklu Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory jest Gdynia E(x)plory Week – kilkudniowe święto nauki z bogatym programem skierowanym do wszystkich miłośników innowacji i nauki. W tym roku po raz pierwszy etap regionalny poprzedził Szkolny Konkurs Naukowy organizowany właśnie przez VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.

Nasze wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich był Szkolny Konkurs E(x)plory, w ramach którego uczniowie VI LO przygotowali i prezentowali projekty naukowe, spośród których w szkolnym etapie wyłoniono 2 najlepsze prace przechodzące do etapu regionalnego. Drugą częścią był Festiwal Naukowy, który skupiał społeczność pasjonatów nauki i specjalistów. Liczymy, że szereg warsztatów, wykładów i pokazów naukowych skierowanych do młodzieży szkolnej zainspirował  oraz pobudził ciekawość uczniów.

Pragniemy nadmienić, że III nagrodę E(x)plory w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory, w 2017 roku zdobyli uczniowie naszej szkoły Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki  za projekt Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci niemowląt. Natomiast w 2018 roku młodemu naukowcowi z VI LO Karolinie Gocyk  przyznano w finale Nagrodę Specjalną – udział w konkursie Expo-Science International w Abu Dhabi za pracę na temat Sztuczny fototropizm. W kolejnym roku (2019) do  finału Konkursu Naukowego E(x)plory zakwalifikowała się praca naszej uczennicy Martyny Koronowicz  Medycyna Molekularna w Edukacji Spersonalizowanej – szkolny test na genotyp chronotypu „Porannego ptaszka” i „Nocnej sowy”.

Spotkanie z laureatami Explory z naszej szkoły odbyło się w pierwszym dniu naszego Festiwalu. Na Sali obecne były: Karolina Gocyk (obecnie studentka AGH) i Martyna Koronowicz (uczennica 4B). Zdalnie połączyli się z nami Oliwia Krzemień (obecnie studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i Bartek Biesiadecki (obecnie student Politechniki Gdańskiej).

Recenzenci projektów Młodych Naukowców z VI LO: 

Dr Monika Tuleja – Instytut Botaniki UJ 

Dr hab. Rafał Piprek – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ 

Dr Anna Kostecka-Gugała – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Katedra Biologii i Biotechnologii UR 

Dr hab. Anna Ścisłowska- Czarnecka – Wydział Rehabilitacji Ruchowej, Instytut Nauk Stosowanych AWF 

Dr Stanisław Bury – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ 

Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran- Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ 

Dr inż. Przemysław Petryszak – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Katedra Biologii i Biotechnologii UR 

Program 

9.01.2023 (aula) 

10.00 – powitanie gości – recenzentów 

10:10 – krótka prezentacja projektów 

10:45 – 11:15 przerwa na kawę i poczęstunek 

10:45- 13.00 – otwarta sesja plakatowa (korytarz 3 piętro) 

11:00 -12:30 recenzja projektów 

12:30-13:00 przerwa na kawę i poczęstunek  

13:00 – 13:25 ukończenie recenzowania prac i ustalenie wyników 

13.25- uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród  

14:20 – spotkanie z laureatami wcześniejszych edycji Explory – absolwentami/uczennicą szkoły 

10.01.2023 (aula) 

8:30  Dr hab. Marcin Lis – Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Zoologii i Dobrostanu Zwierząt UR – Omne vivum ex ovo – rzecz o ptasim jaju. 

9:30 Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran- Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ – Wykorzystanie danio pręgowanego w naukach biomedycznych – odpowiedź immunologiczna i choroby neurodegeneracyjne 

10:30 Dr hab. inż. Anna Pajdak – Pracownia Metrologii Przepływu PAN – Nanomateriały 

11:30 Dr hab. Witold Alexandrowicz – Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH – Ewolucja człowieka 

10:30 i 11.30 Dr Stanisław Bury – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ – Adaptacyjne funkcje skóry i ubarwienia u węży (sala biologiczna) 

12:30 Dr Monika Kwiatkowska – Instytut Botaniki UJ – Rośliny udomowiły człowieka, czy człowiek udomowił rośliny? 

 

Jednocześnie odbywały się w salach lekcyjnych spotkania z absolwentami szkoły. Absolwenci opowiadali o swoich kierunkach studiów, niektórzy mieli własne prezentacje.  

Przyszli do nas:  

Zosia Kloska 

Gabriela Kasza 

Patrycja Pajdak 

Kacper Grzesiak 

Anna Drewnik 

Paulina Grabowska 

Jakub Gaweł 

 

Gratulujemy wszystkim Młodym Naukowcom z VI LO prezentowanych projektów!

Decyzją Jury wygrały następujące projekty:

  1. Jakub Popiela – Badanie właściwości rozkładu związków kompleksowych cyjanków z metalami przez grzyby z gatunku Fusarium solani, z zanieczyszczonych gleb i wód gruntowych2. Milena Kraus – Wirus HPVwyróżnienie:Marcelina Kołacz– Wpływ różnych stężeń chlorku wapnia, chlorku magnezu oraz chlorku sodu na wzrost i rozwój babki lancetowatej (Plantago lanceolata) i pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum)Przyznano też nagrody publiczności – w głosowaniu oddano ponad 900 głosów1. Marcelina Kołacz2. Olga Maćkosz, Karolina Maślanka, Magdalena Satoła, Aleksandra Smoszna, Alicja Firlej – Badanie reakcji behawioralnych wstężyka ogrodowego (Cepaea hortensis L.) na rukolę, cebulę, czosnek, trociny oraz popiół w celu opracowania ekologicznych metod ochrony upraw przed ślimakami

    3. Milena Kraus

    Gratulujemy
    Zespół Biologów

W szkolny Festiwal Explory zaangażowała się spora grupa wolontariuszy!

Naprawdę mieli co robić i bez nich nie wyobrażamy sobie naszego Festiwalu! W każdej sytuacji można było na nich liczyć.

Niektórzy rejestrowali gości i zajmowali się nimi, inni przygotowali poczęstunek, pakowali nagrody, przygotowywali sale, nagłośnienie, robili zdjęcia, przygotowywali zdjęcia do edycji, wreszcie sprzątali! Szczególne podziękowania należą się też konferansjerom!

Wolontariusze Explory:

2F
Hania Krakowiak, Julia Staszkiewicz, Ola Jasińska, Szymon Galicki, Helena Kowal, Julia Gaczoł, Julia Szczepańska, Maja Halbina, Patrycja Skorupa, Zuzanna Skrabacz, Jacek Gancewski, Jan Sajkiewicz, Paweł Sajkiewicz, Kasper Gut-Słaby, Kasia Pietrzyk, Martyna Głąbicka, Natalia Miska

3F
Maja Sułdecka, Mateusz Siwiec, Anna Mamczyńska, Kamila Nęcek, Izabela Malina, Natalia Dudek

1M2
Kacper Mróz, Piotr Kurek

4E
Aleksandra Paluch, Magdalena Kurek, Dagmara Gąstoł, Zuzanna Roter

 

Podziękowania także dla chłopców z 2D, którzy pomogli nagłośnić aulę:

Bartek Rosner, Jakub Kołodziej, Mykyta Lytsus