Wymiany i obozy

Rok szkolny 2022/2023

Wspomnienia z wymiany z Prüm 2023

Od 12 do 19 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej ze swoimi partnerami z Regino-Gymnasium w Prüm, którzy gościli ich w tych dniach w swoich rodzinach. Uczestnicy wymiany spędzili intensywny tydzień na zajęciach lekcyjnych w niemieckiej szkole, jeżdżąc na różne wycieczki po malowniczym regionie Eifel i do okolicznych miast oraz ciesząc się wolnymi popołudniami i wieczorami z partnerami i ich rodzinami, umacniając znajomości zawiązane w Krakowie i przez to poznając różnice miedzy krajami, a wszystkim doświadczeniom towarzyszyła ciepła i słoneczna pogoda.

Pierwszego dnia po przybyciu, czyli we wtorek, uczestnicy wymiany zostali powitani przez dyrektora szkoły w nowo otwartym budynku Regino-Gymansium w Prüm, gdzie zjedli następnie wspólne śniadanie. Następnie zwiedzili bazylikę przy starym budynku szkoły, gdzie mieścił sie kiedyś klasztor oraz przeprowadzili eksperymenty w tematyce zmian klimatycznych.

Kolejnego dnia nasi uczniowie z parterami z wymiany pojechali na wycieczkę do Trewiru, jednego z najstarszych miast w Niemczech, gdzie mieli okazję zobaczyć pozostałości po rzymskim panowaniu, m.in. amfiteatr rzymski, Termy Cesarskie, Bazylikę Konstantyna czy Porta Nigra oraz inne zabytki, takie jak Katedra św. Piotra czy Katedra Najświętszej Marii Panny.

W czwartek uczestnicy wymiany zwiedzili były nazistowski ośrodek szkoleniowy w Vogelsang, zorganizowali piknik nad pobliskim jeziorem oraz zobaczyli zamek w Hengebach.

Następnego dnia grupa polsko-niemiecka uczestniczyła w spacerze z przewodnikami po urokliwym miasteczku Andernach położonym nad Renem, gdzie później wzięła udział w zwiedzaniu, wykładzie i doświadczeniach w Geysir Museum, a na końcu udała się w rejs statkiem po rzece, aby ujrzeć wybuch największego zimnego gejzeru na świecie.

W sobotę polscy uczniowie mogli spędzić cały dzień na wycieczkach z rodzinami swoich partnerów. Większość uczestników wymiany zdecydowała wybrać się do Kolonii, gdzie mieli okazję m.in. podziwiać piękno jednego z najwyższych kościołów świata – Katedry Kolońskiej.

Ostatniego dnia przed wyjazdem polscy i niemieccy uczniowie oraz ich rodziny uczestniczyli w pożegnalnym grillu po wspólnej wędrówce w rezerwacie przyrody w Schönecken. Niektórzy grali również w Wikingerschach – grę popularną w Niemczech, ale wywodząca się ze Szwecji, znaną również pod nazwą Kubb.

Pochmurny i deszczowy poniedziałkowy poranek w Prüm odzwierciedlał smutek żegnających się uczestników wymiany z Polski z ich niemieckimi partnerami wraz z rodzinami. Wielu jednak malował się uśmiech na twarzy na myśl o ponownym spotkaniu. Dla każdego, natomiast, wymiana była wyjątkowym, niepowtarzalnym doświadczeniem oraz okazją do poznania rożnych osób, z którymi spędziło się wiele ciekawych chwil i po których pozostały nie tylko wspomnienia, ale też nowo nawiązane znajomości.

Michał Ptaszyński 3B

Wymiana z Holandią

Our trip started on 16.04.2023 at the Solvay Park gallery, where we set off on our journey to Netherlands. After a long but pleasant drive, we arrived at the Keukenhof tulip garden. We observed and admired magnificent flowers which you can see in the photo gallery. From there we went straight to Castricum, where we were picked up by our respective host families. We enjoyed delicious dinners and had some rest before the next day’s adventure.

On Tuesday we gathered early and went to Amsterdam by train. We explored the Rijks Museum. We saw multiple art pieces such as Vermeer’s “Woman Reading a letter”.  Continuing our Dutch art experience, we ventured into the Van Gogh’s Museum. We finished off with a walk to the Dam square, the very centre of Amsterdam.

On the next day we visited the Efteling theme park. Both us and our Dutch friends had lots of fun on the various attractions.

Thursday was an intense day, since we were challenged by a bike trip. Biking is an indispensable ability if you are considering partaking in the exchange – many of us had to cycle a few kilometers every single day. In the afternoon we spent some lovely time with our Dutch friends in the Castricum neighbourhood.

On Friday we visited Alkmaar, a city known for its cheese festival. We were given free time, so we could watch the locals compete in cheese races and buy some Dutch goodies for our families. After that, we went for a boat tour of the fabolous, old, city.

Saturday was a family day. The hosts made sure we had a great time on our last day in Netherlands. In the afternoon our trip was coming to an end – we met up, said our goodbyes, got on the bus and proceeded to make our way home.

A terrific adventure in Netherlands came to an end but we got back home feeling inundated with new cultural experiences.

 

Wspomnienia z wymiany Fontainebleau 2023

 

 

W dniach 10-17 maja 2023 roku, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wymianie polsko-francuskiej w Fontainebleau, gdzie zatrzymali się u swoich korespondentów z Liceum im. Franciszka I.

Nasi uczniowie mieli okazję spędzić 3 niesamowite dni w Paryżu, gdzie odwiedzili największe atrakcje miasta miłości takie jak Wieża Eiffel’a, Muzeum d’Orsay, Kaplica Saint-Chapelle, Luwr, dzielnica Montmartre, Centre Georges Pompidou czy Muzeum Carnavalet. Uczniowie mieli także zapewniony rejs po Sekwanie, podczas którego mogli podziwiać miasto z perspektywy rzeki.

Piątek poświęcony został na zwiedzanie miasta swoich nowych przyjaciół, gdzie obejrzeli pałac w Fontainbleau oraz zagrali w Jeu de Paume (prekursora tenisa, niesamowicie popularną grę w XVII-wiecznej Francji). Na koniec w imię partnerstwa Kraków-Fontainebleau zostali przyjęci w Urzędzie Miasta oraz porozmawiali z jego przedstawicielami.

Po wycieczkach uczniowie polscy i francuscy spędzali czas w pięknym parku pałacowym, zwiedzali centrum miasta oraz razem odkrywali różnice kulturowe obu narodów, poznając siebie nawzajem i ciesząc się wspólnym czasem.

Uczniowie zakończyli wyjazd ciepłym, lecz łzawym pożegnaniem oraz obietnicą ponownego spotkania. Wszyscy uczestnicy wymiany będą ją wspominać z uśmiechem na twarzy i ciepłymi uczuciami, bardzo wdzięczni za możliwość przeżycia czegoś tak wyjątkowego.

Maria Zaborska, 1M2

Wymiana uczniowska polsko-niemiecka Kraków-Prüm 2023

Od 23 do 27 kwietnia nasza szkoła miała okazję gościć grupę młodzieży niemieckiej z Regino-Gymnasium w Prüm. Mimo że pobyt został skrócony przez niespodziewane strajki, udało nam się miło spędzić ten czas i nawiązać nowe znajomości. Pogoda nie zawsze nam sprzyjała, ale niedziela obdarzyła nas pięknym słońcem i letnią atmosferą. Ten dzień przeznaczony był dla rodzin – każdy we własnym zakresie oprowadzał swojego gościa po mieście, korzystał z atrakcji i pokazywał te mniej znane okolice Krakowa. Był to też czas integracji obu grup, które nieraz łączyły się, by wykorzystać te dni jak najlepiej i lepiej się poznać. Resztę tygodnia pozostawiliśmy zaplanowanym wcześniej wycieczkom. Oczywiście nie mogło obejść się bez zwiedzania rynku, Wawelu i tak dobrze znanego nam Kazimierza, gdzie polscy uczniowie sami mogli wcielić się w role przewodników. W środę udało nam się także odwiedzić Ojców i jego słynny, najmniejszy park narodowy. Naszą wyprawę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. I choć pożegnania bywają najgorsze, machając sobie wiedzieliśmy, ze już w czerwcu spotkamy się znowu, tyle że po stronie niemieckiej.

Iga Kotlarz 3C

Wymiana uczniowska z Fontainebleau 2023

W dniach 13-20.04 gościliśmy w naszej szkole uczniów z Liceum im. Franciszka I z Fontainebleau. Francuzi w trakcie swojego pobytu w Polsce zdążyli odwiedzić Muzeum Schindlera, obóz koncentracyjny w Auschwitz, Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Obwarzanka (gdzie zrobili swoje własne obwarzanki), zamek na Wawelu oraz Rynek Główny i jego najważniejsze zabytki. Zostali również ugoszczeni w Krakowskim Magistracie, gdzie Pani Dyrektor Anna Domańska zaprezentowała im strukturę i funkcjonowanie polskiego systemu edukacji, a następnie zwiedzili Pałac Wielopolskich. W ostatnim dniu wraz z uczniami polskimi wzięli udział w grze terenowej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Po wycieczkach uczniowie francuscy i polscy spotykali się na spacerach, integrowali i bliżej poznawali. Wspólnie rozegrali nawet mecz koszykówki jak i piłki nożnej. Wybrali się do małego wesołego miasteczka w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, gdzie podziwiali widoki Krakowa z diabelskiego młynu Cracow Eye, a odważniejsi spróbowali swoich sił na mrożącym krew w żyłach Boosterze. Na prośbę uczniów francuskich udali się na mecz piłki nożnej i zagorzale kibicowali.

Wyjazd był nasycony emocjami i nowymi doświadczeniami, które na długo zostaną w pamięci jego uczestnikom. A tymczasem uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekają na wyjazd do Fontainebleau 🙂 

Patrycja Arczyńska, 3c

 

Wycieczka do Włoch

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wycieczka do Kornwalii – 10-17 marca 2023 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Wymiana Polsko-Francuska w VI LO Kraków

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 15-22 listopada 2022 roku, nasza szkoła brała udział w międzynarodowej wymianie francusko-polskiej. Francuscy korespondenci przylecieli do nas prosto z Tuluzy (malowniczej miejscowości na południowym zachodzie Francji), ze szkoły im. Sainte-Marie des Champs. W wymianie brało udział  21 uczniów z obu państw. Dobierali się oni w pary na podstawie wspólnych zainteresowań i pasji. Francuzi, mieszkając cały tydzień u swoich korespondentów mieli okazję poznać zwyczaje życia codziennego ich rodzin oraz poznać bliżej polską kulturę.

We wtorek, 15 listopada, około godziny 19.00  francuscy uczniowie wylądowali na lotnisku w Balicach. Reszta dnia była dla nich czasem na rozgoszczenie się w polskich domach, zjedzenie wspólnej kolacji i bliższe poznanie się.

Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczął się dla nich poranną zbiórką pod ziejącym ogniem pomnikiem smoka wawelskiego. Nasi goście mieli okazję zwiedzić wszystkie atrakcje znajdujące się na wzgórzu wawelskim – komnaty zamkowe, katedrę wawelską i dzwon Zygmunta. Po odwiedzinach krakowskiego zamku Francuzi udali się na lunch wraz z ich korespondentami, a następnie po upływie 1,5 godzinnej przerwy, kontynuowali swoją wycieczkę. Zwiedzili Rynek krakowski, odwiedzili Sukiennice oraz obejrzeli wnętrze Kościoła Mariackiego. Ostatnim punktem programu na ten dzień było złożenie wizyty w muzeum Książąt Czartoryskich – mieli przyjemność zobaczyć słynny obraz Leonarda da Vinci ,,Dama z Gronostajem”. O godzinie 16.00 odebrani przez swych polskich korespondentów, powrócili do domostw, doświadczając jesiennej, krakowskiej pogody.

W czwartkowy poranek młodzież francuska udała się do kopalni soli w Wieliczce. Na zakończenie wizyty w podziemiach kopalni czekał na nich tradycyjny polski obiad. Po zakończeniu zwiedzania, goście mieli okazję wziąć udział w zajęciach języków obcych . Podczas wizyty w naszej szkole, zaciekawieni uczniowie innych klas VI LO licznie i entuzjastycznie witali Francuzów. Po lekcjach, uczniowie francuscy spotkali się ponownie ze swoimi korespondentami i spędzili z nimi wieczór.

Piątek był dniem, w którym Francuzi poznali najbliższe naszej szkole okolice Krakowa – Kazimierz. Udali się na spacer, szlakiem inspirowanym filmem ,,Listy Schindlera”, a także złożyli wizytę w Synagodze Remuh. O godzinie dwunastej polscy licealiści zabrali ich na lunch do pobliskich restauracji, po czym kontynuowali swoją wycieczkę przechodząc do dzielnicy Podgórze.

Tam poznali historię Placu Bohaterów Getta i odwiedzili muzeum Schindlera. Zwiedzanie zakończyli spotkaniem z korespondentami o 17.00.

Część francuskich uczniów spędziła sobotę w Auschwitz -Birkenau, poznając historię obozu koncentracyjnego. Reszta weekendu była w całości zorganizowana przez polskich korespondentów. Uczniowie naszego liceum zabrali Francuzów w warte zobaczenia miejsca w Krakowie i okolicach, np. Muzeum Narodowe, Nowa Huta czy też  zamek w Pieskowej Skale.

Była to też okazja, żeby przedstawić gościom swoje ulubione miejsca takie jak; lodowisko, rynek wielicki, tęczowe schody na Podgórzu, ogród świateł, muzeum iluzji, czy liczne kawiarnie, pokazując im z własnej perspektywy życie w mieście.

Kolejny tydzień został rozpoczęty spotkaniem uczniów polskich i francuskich na ulicy Dajwór, gdzie czekał na nich autokar, który następnie zawiózł całą grupę do Zakopanego. Wizyta z przewodnikiem rozpoczęła się od zwiedzenia starej dzielnicy miasta, wraz z zabytkowym kościółkiem św. Klemensa oraz położonym obok niego cmentarzem na Pęksowym Brzyzku. W następnej kolejności wszyscy uczestnicy wymiany wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie mogli nacieszyć się widokiem obsypanych śniegiem Tatr, delektować się smakiem oscypków z grilla, a także zaznać prawdziwej polskiej zimy urządzając walkę na śnieżki. Mieli również okazję przespacerować się po Krupówkach, a potem zobaczyć Wielką Krokiew. Wyjazd zakończył się powrotem do Krakowa około godziny 19.00.

Wtorek, 22 listopada, był ostatnim, zarazem najsmutniejszym dniem tej wymiany. Polscy licealiści musieli pożegnać się ze swoimi francuskimi gośćmi na całe 3 miesiące. Ostateczne pożegnanie na lotnisku było przykrym doświadczeniem, zakańczającym cudowną przygodę, którą była owa wymiana.

Załączamy poniżej krótkie słowa komentarza od pozostałych uczestników wydarzenia:

-”It was great, I got new awesome friends, everything was beautiful, I really liked Zakopane and just going around the city. I got to eat food we don’t have in France, like the little cheese, and I think people are way nicer here.” – wypowiedziała się francuska uczennica

“było superaśnie, kocham Francję, kocham Francuzów” – odpowiada zadowolony uczestnik wymiany

“było superowo, nie mogę doczekać sie lutego, kocham Francuzów i dlaczego oni nie piją herbaty?” – pisze zdziwiona uczennica naszego liceum

“Odkryłem, że polska kuchnia smakuje dobrze jak się jej próbuje z Francuzami” – twierdzi pełen nowych doświadczeń vilowicz.

“Dzięki  Francuzom doceniam, że dobre pierogi mogę jeść codziennie” – do takiego wniosku dochodzi pewna uczennica

Tekst przygotowały dla Państwa uczennice;

A. Kot i Z. Jagiełło 🙂

opiekun wymiany; mgr Lilla Lichoń

 

Wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 17- 19.10.2023 odbyła się wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna, w której uczestniczyło 40 uczniów naszej szkoły.

Oto nasze wspomnienia z pobytu w Niemczech:

Niedawno odbyła się wycieczka do Berlina z udziałem grup DSD i entuzjastów języka niemieckiego. Trzeba przyznać, że była to właśnie wycieczka entuzjastów, ponieważ przez trzy dni zasmakowaliśmy nie tylko klimatu stolicy, ale też podziwialiśmy ogrody pałacu Sanssouci oraz wnętrza i fasady dreźnieńskich galerii sztuki. Trzeba podziękować organizatorom, którym udało się zrealizować tak napięty plan działań. Prawdopodobnie wszyscy czujemy niedosyt po krótkim wyjeździe, jednak wycieczka spełniła zadanie dalszego zainteresowania kulturą tak bliskich, a jednak tak dalekich sąsiadów i była, miejmy nadzieję, początkiem całej serii wycieczek.

Iwo Woźniak, kl.2a

Mimo największej wady, jaką był za krótki czas wycieczki, wyjazd był ciekawy i przepełniony atrakcjami. Pilot był miły i dobrze zorientowany, bardzo dobrze się go słuchało. Obiektem, który zdecydowanie zrobił na mnie największe wrażenie był pałac królewski w Parku Sanssouci. Zarówno jego piękno, urok wspaniałych otaczających go ogrodów jak i historia tego miejsca zapadły mi w pamięci. Należy również  wspomnieć o wspaniałej architekturze budynków starego miasta w Dreźnie oraz oszałamiającym wielkością gmachu siedziby Bundestagu, oczywiście w Berlinie. Wycieczka po Niemczech to podróż, którą zdecydowanie powinien odbyć każdy.

Patryk Fudalej, kl. 4g

Mimo, iż wycieczka trwała jedynie 3 dni, to dzięki świetnej organizacji udało się nam zwiedzić 3 wspaniałe miasta: Berlin, Poczdam i Drezno. Każdy dzień był w 100% zagospodarowany i nie było czasu na nudę. Bardzo podobało mi się zwiedzanie Drezna z przewodniczką, ponieważ oczarowała mnie zabytkowa część miasta i jego atmosfera. Duże wrażenie wywarł także poczdamski Park Sanssouci wraz z królewską rezydencją i oranżerią. Natomiast w pamięci najbardziej zapadła mi monumentalna bryła Bramy Brandenburskiej, która będąc charakterystycznym elementem stolicy Niemiec, jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty. Do Polski wróciliśmy z masą wspomnień i świetnych zdjęć :))

Ewa Jabłońska, kl.4g

W październiku, razem z innymi grupami języka niemieckiego, wybraliśmy się na krótką wycieczkę po Niemczech. Mimo tylko 3-dniowego pobytu, nie zwolniliśmy tempa i postaraliśmy się, by zagospodarować każdy moment. Wyjazd rozpoczęliśmy w Poczdamie, zwiedzając piękne cesarskie ogrody, słynny Pałac Sanssouci czy Cecilienhof. Następnego dnia przebywaliśmy już w samej stolicy kraju, Berlinie, gdzie czekało na nas wiele muzeów, zabytków czy innych atrakcji. Zaczynając oczywiście od niezastąpionej Bramy Brandenburskiej na Placu Paryskim, podziwialiśmy Pergamon, Alexanderplatz, Uniwersytet Humboldta czy ruchliwą ulicę Unter den Linden. Był to zdecydowanie wyczerpujący dzień, jednak pełen wartych wysiłku wrażeń. Z żalem szybko żegnaliśmy się z Berlinem i w mgnieniu oka znajdowaliśmy się już w Dreźnie. Tam czekały już na nas Zwinger, Galeria Starych Mistrzów, piękny widok na Łabę, jak i samo to urokliwe miasto, w którym każda uliczka wzbudzała zachwyt. Kończąc zwiedzanie Drezna, jednocześnie zakończyliśmy naszą wycieczkę, zaraz udając się z powrotem do domu. Przez te 3 dni, poznaliśmy mnóstwo ciekawostek, muzeów, historii i nawet ten krótki pobyt nie przeszkodził nam w tworzeniu świetnych wspomnień.

Iga, kl.3c  Cornelia, kl.3i

 

 

Kurs językowy w Salamance – 12-19.11.2022

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 12-19. 11. 2022 grupa młodzieży z naszej szkoły przebywała w Hiszpanii na kursie języka hiszpańskiego.  Grupa liczyła 22 uczniów z kilku klas i dwóch nauczycieli, p. Elizę Koszykę i p. Helenę Gonzalez Alvarez.  Miejscem docelowym była Salamanka i szkoła Mester, ale po drodze do niej, pierwszego dnia, udało się nam zwiedzić centrum Madrytu. Podczas spaceru po stolicy Hiszpanii widzieliśmy zabytkową Plaza Mayor, Puerta del Sol i Parque del Retiro. Następnie udaliśmy się do Salamanki, gdzie czekały na nas hiszpańskie rodziny i nowe atrakcje. W programie naszego pobytu były codzienne lekcje języka hiszpańskiego prowadzone przez hiszpańskich nauczycieli oraz dodatkowe zajęcia np. lekcja kulinarna, lekcja tańca, jak również, zwiedzanie Salamanki, której całe stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco i gdzie mieści się najstarszy uniwersytet w Hiszpanii.  W naszym programie była też Segovia i Avila, przepiękne hiszpańskie miasta z bogatą historią. Wróciliśmy pełni wrażeń i motywacji do nauki języka hiszpańskiego.

Wycieczka klasy 3C

Zapraszamy do galerii zdjęć

September turned out to be a little bit more fun than usual for class 3C, as we finally managed to go on an integration trip, although it was more like a history lesson.

First, we visited the Kłodzko Fortress and began an outdoor game, in which we were divided in two groups:  Prussia and Austria. It was a great lesson on the Thirty Years’ War for us as we could understand what exactly was going on at that time. Later that day we went on a night sightseeing tour through Kłodzko, quite exhausted after the  outdoor game. Our guide, however, made it really interesting and eventful. By ‘eventful’ I mean the sudden downpour catching us at the end of our walk J.

Wednesday meant hiking in the Stołowe Mountains, to be specific – Szczeliniec Wielki (the highest peak of the range) and the picteresque labyrinth in the Błędne Skały. It was really  challenging for some of our classmates, especially the ones with claustrophobia. Our guide was very supportive of us, showing us the most breathtaking  landscapes. In the evening we visited the Kłodzko underground route where we could feel the atmosphere of the bygone times in the town .

On Thursday  we went to the majestic Książ Castle in Wałbrzych with its Palm House. Moreover, we visited the Church of Peace in Świdnica – an amazing wooden Baroque temple.

Finally, we had an enjoyable hiking experience in the Czeck Rock Town in Adrspach, one of the largest rock towns in Central Europe.

Overall, the trip was very educational and eye-opening, showing us a big part of the Polish history as well as some of the most beautiful rock formations .

 

Rok szkolny 2018/2019

Miłośnicy języka hiszpańskiego z wizytą w Andaluzji

Andaluzja, to region Hiszpanii znany z flamenco, dobrej kuchni, sjesty oraz słońca. Klimat śródziemnomorski sprzyja nauce w spokojnym rytmie, bez zbędnego stresu i pośpiechu, a przerwy,  kontemplowaniu sztuki i tutejszej przyrody. Szkoła języka hiszpańskiego, do której udała się dwudziestoosobowa grupa uczniów VILO, nosi nazwę „La playa” i jak sama nazwa wskazuje,
mieści się tuż przy plaży. Każdy uczeń, gdy tylko znuży się nauką, podnosząc wzrok znad książki, natknie się na kojący błękit Morza Śródziemnego. Obietnica spędzenia popołudnia na plaży wyda się kusząca, a jednocześnie zachęci do ukończenia ćwiczeń z czasownikami ser i estar, które nagle przestaną być takie straszne.

Jedzenie, przygotowane specjalnie dla nas w pobliskim chiringuito, smakuje wybornie, mimo, że nie wszyscy przepadają za jamón serrano czy sałatką warzywną. Kelner obsługuje nas z niezwykłą atencją, a szef kuchni sprawdza czy wszystko nam odpowiada. Zawsze uśmiechnięci i uprzejmi czekają na nas z obiadem i kolacją przy długim stole, nakrytym specjalnie dla nas, przy którym biesiadujemy, zupełnie jak prawdziwi Hiszpanie. Dodatkową atrakcją podczas posiłków jest to,
że każdy może sprawdzić swoje umiejętności zamawiając dania i napoje po hiszpańsku.

Nie tylko uczymy się, jemy i odpoczywamy, ale także zwiedzamy. Malaga to miasto portowe, do którego przypływają ogromne statki, które codziennie podziwiamy. Góry Betyckie z jednej strony, Morze Śródziemne z drugiej, a nad miastem wznosi się Alcazaba i Zamek Gibralfaro. Kontemplujemy krajobraz skąpany w słońcu. U stóp zamku znajdujemy ruiny Teatru Rzymskiego. Chodzimy uliczkami odkrywając place, kościoły i muzea. Jedno szczególnie nas zainteresowało.
To w tym mieście urodził się słynny malarz Pablo Picasso. Oglądamy jego dzieła zgromadzone
w pięknym, typowym andaluzyjskim domu z patio. Wchodzimy też do ogromnej katedry w której właśnie trwa koncert chóru. Zachwyceni tym co słyszymy i widzimy, zostajemy tam na dłuższą chwilę. Po duchowej strawie, czas na posiłek. Jemy kolację w typowym barze tapas.

Gwóźdź programu to wizyta w Granadzie i zwiedzanie słynnej Alhambry, twierdzy mauretańskich kalifów. Ta niezwykła budowla oraz jej historia urzeka nas. Wdychamy klimat tego zaczarowanego miejsca i robimy tysiące zdjęć.

Odwiedzamy także miasteczko Rincón de la Victoria, w którym znajduje się Cueva del Tesoro Jaskinia Skarbów. Jest to jedyna znana jaskinia w Europie (i jedna z trzech na świecie), która w całości powstała pod wodą. Docieramy tam pieszo, nadmorskim deptakiem w pełnym słońcu.

Na zakończenie kursu, otrzymujemy dyplomy potwierdzające szlifowanie języka hiszpańskiego. Nasi hiszpańscy nauczyciele kierują do nas miłe słowa i obdarzają nas mnóstwem komplementów odnośnie naszego zaangażowania na lekcjach, zainteresowania poruszanymi tematami oraz błyskawicznym tempem przyswajania wiedzy. Pozostaje wierzyć, że zostaniemy docenieni także po powrocie

Rok szkolny 2017/2018

Wymiana z Fontainebleau we Francji

Wymiana z Belgią – pobyt w Belgii

17 kwietnia 2018 roku przyszedł czas na nas, wyruszyliśmy do Liege. Pierwszego dnia uczniowie pokazali nam szkołę. Poczęstowano nas wspaniałym obiadem, mieliśmy okazję spróbować sławnych belgijskich frytek i pulpetów, na które nawet dostaliśmy tajny przepis. Uczestniczyliśmy też w lekcji języka hiszpańskiego, na której świetnie bawiliśmy się.

W środę udaliśmy się na spacer po Liege. To piękne studenckie miasteczko położone bardzo blisko Brukseli. Okazały dworzec główny zrobił na wszystkich wrażenie, a Kościół św. Jakuba pokazała nam przemiła pani przewodnik. Wieczorem spotkaliśmy się w mniejszych grupach, by poznać i zasmakować życia Belgów w naszym wieku.

Czwartek to wizyta w stolicy europejskiej – Brukseli. To miasto murali, street artu i nowoczesności. Oprócz najważniejszych zabytków i obowiązkowych przystanków takich jak Manneken – Pis, zwiedziliśmy również Muzeum Komiksu. Dowiedzieliśmy się, że nasi belgijscy przyjaciele od małego czytają różnego rodzaju komiksy i, że jest to dla nich bardzo ważna sprawa. Spróbowaliśmy też wyśmienitej belgijskiej czekolady. Podróż do Brukseli i z powrotem odbyliśmy pociągiem, przy okazji mieliśmy możliwość obejrzenia wspomnianego już dworca w Liege, jak i tego w Brukseli.

20 kwietnia zwiedzaliśmy muzeum Kaserne Dossin  upamiętniające ofiary drugiej wojny światowej. Tak jak we wszystkich innych zwiedzanych przez nas miejscach mogliśmy wybrać wizytę w języku angielskim lub francuskim. Wieczorem nasi belgijscy korespondenci zorganizowali dla nas przyjęcie w okazałym ogrodzie jednej z uczestniczek wymiany. Była to szansa na zacieśnienie kontaktów oraz oczywiście ćwiczenie swoich zdolności językowych.

W sobotę mogliśmy trochę dłużej pospać. Niektórzy udali się na łyżwy (lodowisko znajdowało się w centrum handlowym), inni grali w laserowego paintballa. Jeszcze inni udali się ze swoimi korespondentami np. na biwak harcerski. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy w szkole i mieliśmy okazję obejrzeć spektakl sztuki zarówno uczniów, jak i nauczycieli z okazji tygodnia teatralnego, który właśnie miał miejsce w Liege.

W niedzielę rano udaliśmy się na spacer targiem La Batte.  Później to nasi korespondenci organizowali nam dzień.

Poniedziałek to dzień wyjazdu, nad ranem zebraliśmy się na szkolnym parkingu i wyruszyliśmy na lotnisko.

Wymiana z Belgią – pobyt w Krakowie

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach od 21 do 27 marca 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć grupę 15 Belgów z pod belgijskiego  Liege wraz z ich przemiłymi profesorami. Opiekunami wymiany ze strony polskiej były niezastąpione p. prof. Lichoń i p. prof. Szczepankiewicz.

Przylecieli do nas w środę popołudniu i od razu z lotniska przybyli do szkoły. Przywitaliśmy ich przekąskami i oprowadziliśmy po naszym liceum wtrącając gdzieniegdzie historię zarówno budynku szkoły jak i Kazimierza.

Czwartek rozpoczęliśmy poranną zbiórką pod Wawelem. Belgowie zwiedzili m.in. zamek królewski, kościół Mariacki  i Barbakan. Po wycieczce wstąpili na lekcję języka angielskiego z niezawodną p. prof. Pacyną, dzięki której Polacy i Belgowie mogli się zintegrować i dowiedzieć trochę więcej o swoich krajach.

W piątek spotkaliśmy się pod szkołą z samego rana, bo już o godzinie 6. Belgowie odwiedzili w tym dniu Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, później udali się na zwiedzanie naszej żydowskiej dzielnicy Kazimierz wraz z muzeum Schindlera.

Sobotę spędziliśmy wraz z Belgami w Zakopanem, gdzie oglądaliśmy m.in. pierwszy zakopiański kościół i cmentarz  na Pękowym Brzyzku.  Zjedliśmy tradycyjny polski obiad w „Żabim dworze” i wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Pogoda zdecydowanie nam dopisała, zdjęcia z tej wycieczki są wyjątkowo piękne.

Niedzielę Belgowie spędzili w polskich rodzinach, wiele z nas wybrało się wspólnie na kręgle, inni spędzali czas w gronie rodzinnym. Pokazaliśmy gościom jak spędzamy w Polsce wolny czas i jakie mamy zwyczaje w naszych domach.

W poniedziałek Belgowie mieli jeszcze jedną okazję by wziąć udział w zajęciach z p. prof. M. Muszką, a później pojechali do Kopalni Soli w Wieliczce. Byli pod ogromnym wrażeniem piękna sali reprezentacyjnej, tej ze wspaniałymi żyrandolami. Goście zjedli obiad pod ziemią, co było dla nich dodatkową atrakcją.

Pożegnaliśmy się we wtorek, wcześnie rano Belgowie wylecieli do swojego kraju pozostawiając niedosyt po swej krótkiej wizycie.

Codziennie po wycieczkach młodzież polska spędzała czas z gośćmi, płynął on na rozmowach i wymianach poglądów i wrażeń. Dzieliliśmy się zwyczajami, muzyką i uczyliśmy się wzajemnie swoich języków. Już w połowie kwietnia lecimy do naszych przyjaciół i mamy nadzieję przywieźć z Belgii równie piękne wspomnienia, jak te, z którymi pozostaliśmy po wizycie młodzieży belgijskiej w naszych domach.

Sevilla tiene un color especial

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 6-13.06.2018 uczniowie z klasy 1h i 2i doskonalili swoje umiejętności językowe na kursie w szkole Carlos V w Sewilli. Było to siedem bardzo intensywnych dni: zajęcia w szkole, warsztaty flamenco i kilometrowe spacery po przepięknej Sewilli i Kordobie. Ale był też czas na siestę w hamaku lub w jacuzzi na tarasie, było pyszne śródziemnomorskie jedzenie i andaluzyjski luz.

Wymiana z Ahrweiler (Niemcy) – 21-28.09.2017 r.

W dniach 21-28 września dwunastu uczniów klas drugich i trzecich pod opieką pani prof. Ewy Nycz oraz pani prof. Pauliny Pacyny pojechało do miasteczka Arhweiler położonego niedaleko Bonn aby odwiedzić swoich niemieckich kolegów, których wcześniej gościli w Krakowie.

Nasza przygoda rozpoczęła się 21 września popołudniu kiedy to pełni energii wsiedliśmy do autokaru. Na miejscu byliśmy już następnego dnia około godziny 8 (3 godziny przed planowanym dojazdem). Od razu zostaliśmy powitani przez naszych uśmiechniętych kolegów z Niemiec oraz dyrektora szkoły. W specjalnie przygotowanej na nasz przyjazd sali zjedliśmy wspólnie pyszne śniadanie. Po krótkim zwiedzaniu szkoły mogliśmy udać się na zasłużony odpoczynek do naszych rodzin. Tego samego dnia wieczorem mieliśmy możliwość uczestnictwa w niezwykłym i doskonale przygotowanym koncercie szkolnego BIGBANDU. Śpiewali i tańczyli oczywiście nasi utalentowani koledzy z Niemiec. Następnego dnia zwiedzaliśmy okoliczną winiarnię oraz przepiękne, zapierające dech w piersiach winnice, z których słynie Ahrweiler. Niedziela była dniem rodzinnym, podczas którego mieliśmy okazje miło i interesująco spędzić czas z najbliższymi naszego Niemca lub Niemki. W poniedziałek rano wyruszyliśmy na podbój Kolonii. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w tym niezwykle urokliwym mieście jest ogromna, cudownie zaprojektowana katedra z dużą ilością barwnych witraży i interesującą historią. Ciekawostką jest fakt, że jakaś część katedry jest zawsze w remoncie i mówi się, że kiedy prace remontowe zostaną ukończone, możemy spodziewać się końca świata. Następny dzień był równie aktywny, ponieważ wybraliśmy się do Trewiru – miasta, którego historia sięga 2000 lat w przeszłość. Obejrzeliśmy tam ruiny miasta, o których opowiedziała nam pani przewodnik w języku polskim. Do Ahrweiler wróciliśmy wieczorem, aby świętować nasz niestety już ostatni wieczór z niemieckimi kolegami. W środę o godz. 8 wszyscy spakowani stawili się w szkole, ale jeszcze nie musieliśmy rozstawać się z Niemcami. Wyruszyliśmy na długi spacer do okolicznych bunkrów, które także zwiedziliśmy z przewodnikiem. Potem przyszedł czas na ostatnie chwile w mieście, zakupy i niestety o godz.14:30 musieliśmy ze smutkiem pożegnać naszych kolegów i koleżanki. Podróż powrotna trwała trochę dłużej niż planowano, ale to nie szkodzi, ponieważ dzięki temu mogliśmy powspominać niezapomniane chwile w Niemczech. Niektórym z nas podobało się nawet tak bardzo, że planują wrócić do Ahrweiler jak najszybciej i tym razem na dłużej…

Uczniowie VILO na kursie językowym w Salamance 18.09-25.09.2017 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Intensywna nauka języka, warsztaty taneczne, gastronomiczne, degustacja hiszpańskich tapas, zwiedzanie zabytków Salamanki i innych miast Kastylii, wizyta w Madrycie – wszystko podczas kolejnego już pobytu uczniów VILO w Akademii Mester.

Wszystko to w połączeniu z gorącym słońcem, bezchmurnym niebem i niepowtarzalnym ambiente Salamanki to doskonała recepta na udany początek roku szkolnego.

Rok szkolny 2016/2017

WYMIANA Z TULUZĄ -7-14.06.2017r.

X wymiana ze szkołą Sagrado Corazón de Jesús. Klasa 2h3, Saragossa 23-29.03.2017 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Wymiana z Genuą – 9-16.05.2017 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach od 9 do 16 maja 2017 roku siedemnastu uczniów z klas pierwszych i drugich pod opieką Pani prof. Katarzyny Borejczuk i Pani prof. Pauliny Leśniak pojechało do Genui odwiedzić swoich włoskich korespondentów, których gościli w Krakowie miesiąc wcześniej.

9 maja o godzinie 20 wylądowaliśmy na lotnisku w Bergamo, skąd pojechaliśmy autokarem do Genui oddalonej o 200 kilometrów. Około godziny 23 dojechaliśmy do miasta, gdzie przywitano nas tradycyjną, genueńską  focaccią. Następnego dnia o godzinie 9 mieliśmy spotkanie z dyrektorem Liceum im. Sandra Pertiniego i koncert przygotowany przez uczniów tejże szkoły. Po południu nauczyciel historii sztuki oprowadzał nas po mieście, opowiadając nam o architekturze i ciekawostkach związanych z Genuą. Nazajutrz czekała nas moc atrakcji: pociągiem pojechaliśmy wzdłuż liguryjskiego wybrzeża do miasteczka Camogli, gdzie czekał nas rejs statkiem do opactwa San Fruttuoso, położonego malowniczo na plaży ukrytej wśród skał. Następnie popłynęliśmy do Portofino, a rejs zakończyliśmy w Santa Margherita Ligure, gdzie spacerowaliśmy po najdłuższym dywanie świata liczącym 6,5 km. Kolejnego dnia wybraliśmy się do genueńskiego oceanarium, które jest drugie co do wielkości w Europie. Tam zobaczyliśmy jak wygląda karmienie rekinów, mogliśmy dotykać płaszczki i podziwialiśmy akrobatyczne występy delfinów. W sobotę wybraliśmy się na spacer promenadą imienia Anity Garibaldi, gdzie mieściły się tablice upamiętniające pobyt Józefa Piłsudskiego i Marii Konopnickiej w Nervi, dawnym uzdrowisku, dziś dzielnicy Genui. Spacer zakończyliśmy w ogrodach Nervi podziwiając okazałe rozarium. Po weekendzie, w poniedziałek wszyscy uczniowie brali udział w lekcjach do godziny 13, a popołudnie spędziliśmy na plaży w okolicy pomnika upamiętniającego Wyprawę Tysiąca pod dowództwem Garibaldiego. Wieczorem wzięliśmy udział w  imprezie pożegnalnej, która miała miejsce w szkole. Po szkolnej dyskotece poszliśmy do Castelletto, dzielnicy  z której można podziwiać widok na port i całą Genuę.  Następnego dnia zagraliśmy rewanżowy mecz siatkówki. Po obiedzie, o godzinie 15 opuściliśmy naszych włoskich przyjaciół i bajeczne liguryjskie pejzaże, aby udać się z Genui na lotnisko w Bergamo.

Dziękujemy za wspaniały tydzień i do zobaczenia!

Wymiana z Genuą: witamy uczniów z Włoch!

We wtorek 4 kwietnia reprezentacja naszego Liceum powitała grupę uczniów z Genui.

Dzięki dbałości o detale i starannym przygotowaniom było o nas głośno nawet na stronie lotniska! https://twitter.com/KrakowAirport/status/849258676175155201

Wymianę rozpoczęliśmy od wpólnego spaceru po Krakowie. Przed nami jeszcze wiele atrakcji.

Życzymy naszym nowym włoskim przyjaciołom miłego pobytu!

 

 

Wymiana z Liceo di M.Gioiado w Piacenzie – 6-11.03.2017 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 6 – 11 marca 2017 roku pod opieką prof. Grzegorza Harabasza i prof. Wojciecha Raka wyruszyliśmy na wymianę do włoskiej miejscowości Piacenzy.

W poniedziałek 6 marca z rana wszyscy przybyliśmy na lotnisko, by dzielnie stawić czoła trudom podróży. Sama w sobie nie trwała zbyt długo – półtorej godziny w samolocie, chwilka w autokarze… i oto staliśmy już na miejscu, czyli przed gmachem Liceo di M.Gioia, romantycznie usytuowanego nieopodal słynnego Palazzo Farnese.

Na miejscu czekali na nas obiecani Włosi. Po krótkim poczęstunku i oględnym zapoznaniu udaliśmy się do domów przypisanych nam rodzin, by posilić się, wypakować i zacisnąć więzy.

Drugi dzień wymiany upłynął nam głównie w Mantui, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać Palazzo Te, zespół pałacowy utrzymany w stylu manierystycznym. Powstał on w wieku XVI  na rozkaz Fryderyka II Gonzagi i dzięki uprzejmości Giulio Romano, architekta niezwykle wprawnego w swej sztuce. Po dokładnym obejrzeniu centrum samej Mantui, powróciliśmy do Piacenzy, by tam spędzić wieczór w towarzystwie włoskich kolegów i koleżanek.

W środę nadrabialiśmy zaległości w szkole, destylując alkohol z wina
i wspólnie filozofując. Obejrzeliśmy też bardzo dokładnie Piacenzę i odbyliśmy spotkanie z samym  burmistrzem miasta.

Gwoździem programu okazała się czwartkowa wycieczka do Mediolanu.
W galerii Pinacoteca di Brera mieliśmy okazję zobaczyć chociażby Il bacio, najsłynniejszy obraz Francesco Hayeza.

Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy ów tajemniczy Palazzo Farnese, pamiątkę rządów nad Piacenzą księcia Ottavio Farnese. Po południu udaliśmy się do Rivergaro. Na cześć i chwałę dawnym bohaterom, w piękny słoneczny dzień, zrekonstruowaliśmy pamiętną bitwę Rzymian z Kartagińczykami nad Trebią. Na szczęście dla wojsk punickich, historia postanowiła łaskawie się powtórzyć. 2:0 dla Kartaginy!

Po bitwie udaliśmy się na pożegnalną kolację, by w ten sposób uczcić
i podsumować minione kilka dni.  Dnia 11 marca rano żegnaliśmy się z Włochami wylewnie, ale niezbyt rzewnie – jeszcze w tym miesiącu zobaczymy się znów! Non vedo l’ora!

Tekst: Sara Kolańska klasa 2h3

Wymiana z Weroną – październik 2016

Zapraszamy do galerii zdjęć

WYMIANA Z WERONĄ

Opiekunowie: mgr Paulina Leśniak, mgr Katarzyna Borejczuk

6 października 2016 roku, my, uczniowie klas drugich i trzecich z VI LO stawiliśmy się na lotnisku w Balicach, aby udać się w niezwykłą i czarującą podróż do Werony. Po prawie dwugodzinnym locie dotarliśmy do Mediolanu, skąd odebrały nas nauczycielki z Liceo Linguistico Niccolò Copernico w Weronie. Wraz z nimi pojechaliśmy do magicznego miasta miłości najsłynniejszych kochanków – Romea i Julii. Tam, przed gmachem szkoły czekali nasi gospodarze, z którymi udaliśmy się do domów.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania jednego z największych rzymskich amfiteatrów – Areny oraz bazyliki San Zeno Maggiore uważanej za jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej we Włoszech. Atrakcji, które zaplanowała dla nas profesor Cristina było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich opisać! Po intensywnym zwiedzaniu włoscy przyjaciele zabrali nas do domów.

W sobotę rano pojechaliśmy do liceum, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsza szkoła. Dla nas, uczniów polskich szkół, może być to troszeczkę dziwne, ale Włosi chodzą do szkoły od poniedziałku do soboty! Tuż po zakończeniu lekcji wróciliśmy do swoich rodzin, aby przygotować się do organizowanego w pobliskiej miejscowości Soave festiwalu czekolady. Kosztowanie różnorodnych wyrobów cukierniczych było doskonałym przeżyciem dla koneserów czekolady oraz jej przeciwników, ponieważ tam każdy znalazł coś dla siebie. Następnie rozjechaliśmy się do swoich domów i tam zostaliśmy aż do poniedziałku.

Sobotni wieczór jak i niedziela dla wszystkich wyglądały inaczej. Niektórzy spędzili czas ze swoimi włoskimi rodzinami zwiedzając Weronę i okolice, oglądając Piratów z Karaibów czy grając w Monopol, inni zrobili sobie karaoke, a jeszcze inni poszli na imprezę urodzinową.

W poniedziałek pojechaliśmy pociągiem do Wenecji. Najbardziej spodobały nam się kręte i wąskie uliczki, a także Canal Grande, po którym mieliśmy okazję płynąć gondolą. Po spożyciu posiłków w klimatycznych restauracjach i czasie wolnym zwiedzaliśmy Bazylikę św. Marka. Z tarasu widokowego świątyni mieliśmy nieziemski widok na położony poniżej plac oraz całe miasto. Następnie wpadliśmy w szał zakupów na jednej z najbardziej turystycznych ulic Wenecji. Po pełnym atrakcji dniu, zmęczeni wróciliśmy do Werony.

Kolejnego dnia wraz z włoskimi uczestnikami wymiany, wybraliśmy się nad piękne i malownicze jezioro Garda. Przed relaksem na piaszczystej plaży zwiedziliśmy urokliwie położoną miejscowość Sirmione, do której jedyne wejście prowadzi przez bramę robiącego ogromne wrażenie zamku należącego do rodu Scaligerich. Miasto dało się poznać jako bardzo turystyczne, dzięki czemu wzbogaciliśmy się w wiele ciekawych pamiątek. Tego samego dnia zwiedziliśmy także pozostałości jednej z największych rzymskich posiadłości określanych jako Grotte di Catullo.

W środę udaliśmy się do Mantui, aby w średniowiecznym klimacie zwiedzić między innymi Palazzo Ducale. Zauroczeni tą budowlą zwiedziliśmy również Palazzo Te pełen prześlicznych fresków. Koniec tego owocnego dnia część z nas spędziła nad jeziorem, podczas gdy reszta uczniów robiła ostatnie zakupy. Wieczorem, już w Weronie, spotkaliśmy się wszyscy na włoskiej kolacji. Taneczną integracją wprowadziliśmy się w klimat pożegnania. Po takim spotkaniu, zżyci ze sobą, mieliśmy jeszcze większy problem z opuszczeniem cudownej Italii. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia! Do zobaczenia w Krakowie!

Swoje wrażenia spisały: Karolina Chyb oraz Adrianna Baran (klasa 2c )

 

Wymiana z Saragossą – wrzesień 2016

Zapraszamy do galerii zdjęć

W drugim tygodniu września bieżącego roku, gościliśmy w progach naszej szkoły grupę młodzieży z Saragossy, ze szkoły „Sagrado Corazón”.

W ramach międzynarodowej szkolnej wymiany, uczniowie hiszpańscy wraz towarzyszącymi im opiekunami mieli okazję poznać nasze piękne miasto oraz podziwiać  atrakcje  naszego regionu. Wspólnie z naszymi Gośćmi udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Frankówki. Zwiedziliśmy miasto Nowy Wiśnicz oraz odwiedziliśmy dom, w którym mieszkał Jan Matejko. Wyprawę tą zakończyliśmy wspólnym lepieniem pierogów oraz biesiadowaniem przy ognisku, z tradycyjnymi kiełbaskami, pieczonymi przez każdego z uczestników. Podczas  tygodniowej wizyty, młodzież hiszpańska zwiedziła również Kopalnię Soli w Wieliczce, Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, Wawel, Sukiennice oraz Wieżę Mariacką, skąd nasi Goście mogli podziwiać piękną panoramę  Krakowa i okolic.

Spędziliśmy wspólnie wiele miłych i niezapomnianych chwil,  mamy nadzieję, że zawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu i że spotkamy się ponownie.

Organizatorzy:

Anna Kwiecińska-Chmiel

Magdalena Śmigasiewicz

Rok szkolny 2015/2016

Wyprawa na Filipiny

Zapraszamy do galerii zdjęć

W drugiej połowie maja 2016 roku, trzynastoosobowa grupa uczniów wyruszyła w dziewiętnastogodzinny lot do Manili na Filipinach. Towarzyszyły im pani Aneta Wojtaszek, nauczyciel języka francuskiego, organizator wyprawy oraz pani wicedyrektor Iwona Fedan. Stroną zapraszającą było Lycée International de Manille, a dokładnie Chrystelle Capdecomme, nauczycielka języka francuskiego i filozofii, która dwa lata temu odbywała w VI LO staż pedagogiczny.

Niniejszym rozpoczynamy cykl zdjęć z kolejnych etapów naszej podróży.

Wymiana z Francją

To już czwarta wizyta uczniów VI Liceum w Fontainbleau we Francji. To urocze miejsce nieopodal Paryża zachwyciło po raz kolejny. Nie tylko zwiedzanie Paryża i uroczego Fontainbleau zapadło nam wszystkim w pamięci, ale także zapach croissant’ów, smak serów, ale przede wszystkim uśmiech który nie gasł podczas tego pobytu. Zawiązały się znajomości  trwałe i pełne pozytywnych emocji. Uczniowie z Francji przywieźli z kolei do Krakowa mnóstwo pozytywnej energii i chęci poznania polskiej kultury i obyczajowości. Przełom marca i kwietnia okazał się być wymarzonym czasem do zwiedzania obu krajów, bo pogoda była dla nas łaskawa, a cała wymiana była z pewnością najsłodszą do tej pory.

Zapraszamy do udziału w tej wymianie w przyszłym roku szkolnym!

Wymiana międzynarodowa VI LO w Krakowie i Liceum Sainte-Marie des Champs w Tuluzie 9.02 – 16.02.2016.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zakończyła się wspaniała przygoda, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych i poznawczych, jaką była wizyta w Tuluzie. Uczniowie powrócili do Polski pełni nowych wrażeń i przeświadczeni, że nie jest to definitywny koniec tej przygody, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu i odległości.

Celem każdej wymiany jest poznanie – ludzi, kultury i miejsca, a także wymiana doświadczeń i informacji oraz sprostanie stawianym wymaganiom językowym, reprezentacyjnym i organizacyjnym. I tym razem udało się zrealizować wszystkie założenia, otwierając jednocześnie drogę do pełnego odkrycia piękna regionów francuskich, ich zabytków, sztuki, jak i miejsc niezwiązanych z tradycyjnymi szlakami turystycznymi – ulubionych kawiarenek, małych i tchnących spokojem sklepików, pełnych fiołkowych kosmetyków i słodyczy, czy miejsc odpoczynku młodzieży francuskiej.

Gdy grupa młodzieży polskiej lądowała na lotnisku Tuluza-Blagnac, stres przed poznaniem nowych ludzi, pozornie zupełnie odmiennych od nich i odległych, mieszał się z chęcią doświadczenia innej kultury i obyczajowości. Obawy okazały się nieuzasadnione, ponieważ grupa francuska swoją otwartością i uśmiechem starała się ułatwić aklimatyzację, jednocześnie przybliżając realia życia codziennego oraz ukazując piękno swojej urokliwej miejscowości, nazywanej „la ville rose” – różowym miastem (ze względu na dużą ilość budynków zbudowanych z czerwonej cegły). To położone w południowo-zachodniej Francji, miasto jest skupiskiem katedr i kościołów, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym – o czym uczniowie mieli się wkrótce przekonać.

Główne punkty programu pobytu młodzieży polskiej we Francji:

9 lutego – We wtorek podekscytowana grupa młodych ludzi z VI Liceum im. Adama Mickiewicza w Krakowie zebrała się na lotnisku Kraków-Balice, aby rozpocząć swoją tygodniową wyprawę. Na pokładzie samolotu linii Brussels Airlines przeleciała do Brukseli, aby następnie udać się już do właściwego miejsca pobytu – Tuluzy. Po długiej i męczącej podróży, licealiści mogli w końcu spotkać się z rodzinami francuskimi i, pomimo późnej godziny oraz zacinającego deszczu, z ożywieniem opowiedzieć o dotychczasowych wrażeniach.

10 lutego – Po ciepłym przywitaniu przez dyrekcję liceum, nadszedł czas na polsko-francuskie zwiedzanie miasta. Polscy uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami i korespondentami mieli okazję zobaczenia i zwiedzenia klasztoru Św. Szczepana, mostu Pont Neuf czy ratusza, mieszczącego się przy placu du Capitole – bezsprzecznych symboli miasta. O każdym z wymienionych zabytków, a także innych odwiedzanych miejscach, opowiadali uczniowie francuskiej szkoły, czytając uprzednio przygotowane notatki w języku francuskim i rosyjskim, co spotkało się z gorącą aprobatą młodzieży polskiej. Po przejściu zaplanowanej na środę trasy, uczniowie z Polski mieli czas wolny, który spędzili ze swoimi korespondentami.

11 lutego – Rankiem polską grupę czekała specjalnie przygotowana lekcja pt. „Zdobywanie kosmosu przez Rosjan” przeprowadzona przez specjalistę przedsiębiorstwa AIRBUS. Dzięki polskiemu tłumaczeniu wykład był również jasny dla uczniów nieuczących się języka francuskiego. Po godzinnym wprowadzeniu w tajniki tematu, nadszedł czas na zwiedzanie liceum, niewielkiej prywatnej szkoły o prawdziwie francuskim, spokojnym charakterze. Następnie grupa polska udała się do słynnego Kosmicznego Miasteczka, czyli miejsca, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o lotach kosmicznych i kosmosie. 55 metrowa rakieta „Ariane V”, możliwość „nauczenia się” księżycowego chodu i niezwykłe planetarium nie były jedynymi atrakcjami tego pełnego turystów miejsca. Po powrocie do szkoły uczniów polskich odebrali ich francuscy korespondenci, którzy skończyli już swoje lekcje.

12 lutego – W piątek uczniowie polscy mieli okazję poznania trybu nauki we Francji, ponieważ uczestniczyli w dwóch pierwszych lekcjach swoich korespondentów. Nie obyło się bez zaskoczeń nad sposobem oceniania i długością zajęć oraz rozmieszczeniem przerw pomiędzy lekcjami – a raczej ich brakiem, zastąpionym godzinnym ustępem czasu, w którym Francuzi jedzą posiłek porównywalny rozmiarami do polskiego obiadu. Po lekcjach polska część wymiany udała się na ponowne zwiedzanie miasta, poznając inne zakątki Tuluzy – z bazyliką Św. Saturnina (wpisaną na listę UNESCO) włącznie. Wyczerpana kilkugodzinną eskapadą grupa powróciła do liceum, by obejrzeć specjalnie przygotowany dla niej spektakl w języku francuskim i rosyjskim „Czechow-Molier”, mając do dyspozycji także tłumaczenie na język polski w formie papierowej. Burzę oklasków i przyjaznych uśmiechów wywołało wystąpienie jednego z Francuzów, który zapowiedział przedstawienie również po polsku. Krótkie, ale zabawne i dobrze przygotowane wystąpienie zwieńczył poczęstunek przygotowany przez francuskich rówieśników. Wśród zwyczajnych przekąsek odnaleźć można było także specjały rosyjskiej kuchni – m.in. suszki i kwas chlebowy. Po pełnym wrażeń dniu, uczniowie polscy wrócili ze swoimi korespondentami do domów, gdzie oczekiwały już francuskie rodziny, by wspólnie zasiąść do tradycyjnej, wpisanej w każdy dzień kolacji, uważanej tutaj za właściwy obiad.

13/14 lutego – Dni spędzone w rodzinach francuskich.

15 lutego – Grupa polsko-francuska spotkała się rankiem przy liceum w Tuluzie, by następnie udać się autokarem do Carcassonne – jednej z największych atrakcji w tej okolicy, jak i całej Francji. Owo tajemnicze i pełne legend miasto przecina rzeka Aude, która oddziela zabytkową część grodu od tej nowszej. Średniowieczna część Carcassonne składa się z dwóch części – la cité, czyli górnego warownego grodu i miasta dolnego (la ville basse). Całość otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami. Malownicze uliczki, gotycka architektura i potężne mury łączą się tutaj z restauracjami i sklepikami pełnymi turystów. Jest to miejsce wyjątkowej historii i wyjątkowych kontrastów, które zachwyca swoim ogromem i surowością. Po ekscytującym zwiedzaniu i wypełnieniu krótkiego quizu przygotowanego przez polsko-francuskich nauczycieli, uczniowie mieli czas wolny, który spędzili wraz ze swoimi korespondentami. Był to ostatni dzień pobytu we Francji, więc wszyscy starali się go uczcić w wyjątkowy sposób – niektórzy uczestnicząc w wieczorku polskim (po uprzednim zapisie), a inni kameralnie, w domach francuskich rodzin, wymieniając ostatnie, czułe zdania z niektórymi członkami.

16 lutego – Wczesnym rankiem rodziny francuskie odwiozły polskich korespondentów na lotnisko, gdzie grupy pożegnały się, nie kryjąc przy tym łez, ale i uśmiechając się na wspomnienie minionego tygodnia i zachowanych wspomnień, będąc również świadomym ponownego spotkania w Polsce. Pełna nadziei grupa polskich uczniów i jej opiekunki wsiadły na pokład samolotu. Przesiadając się w Brukseli, dolecieli w końcu bezpiecznie do Krakowa.

Rezultaty wymiany:

  • Poznanie bogactwa historii, kultury, tradycji, zabytków Francji;
  • Propagowanie szacunku dla innych kultur;
  • Poznanie zwyczajów, obyczajów szkolnych francuskich uczniów;
  • Rozwijanie kompetencji językowych poprzez komunikację w języku angielskim, rosyjskim i francuskim;
  • Poznanie interkulturowe, wymiana informacji i wzajemnych doświadczeń.

ERASMUS + – PROJEKT NITOK

W dniach 4-9 października uczniowie naszej Szkoły brali udział w projekcie NITOK programu Erasmus +. NITOK to skrót od: National Identity and Tolerance in Olofstrom and Krakow. Głównymi tematami projektu są szeroko pojęta tożsamość narodowa i tolerancja.

W czasie trwania projektu uczniowie VI LO oraz Nordenbergsskolan z Olofstrom ze Szwecji,  uczestniczyli w wyjazdach do Wieliczki, Oświęcimia, grach miejskich i wyjściach do muzeum. Szwedzi  poznawali polską kulturę i historię, a Polacy w kwietniu będą mieli okazję zapoznać się z kulturą Szwecji. Wszystko to po to by podczas projektu odpowiedzieć sobie na pytania –  kim jesteśmy, jak tolerancja lub jej brak mogą wpływać na tożsamość jednostki i jak żyć we współczesnym świecie – tak kosmopolitycznym z jednej a pełnym obaw i ksenofobii z drugiej strony.

Koordynacja projektu: Anna Eastwood, Justyna Wieczorek

 

JESIEŃ W DANII

czyli relacja z rewizyty uczniów VI LO w Sorø Akademi

W niedzielę 27 września podekscytowani i niecierpliwi stawiliśmy się na zbiórkę pod gmachem VI LO, aby o godzinie 22 wyjechać w stronę Danii. Po długiej i nieprzespanej nocy w autokarze, wsiedliśmy na prom w niemieckim mieście Rostok. Po przeprawie promowej i dojechaniu do miasteczka Sorø, zrobiliśmy sobie krótki spacer po terenie Akademii, podziwiając jej rozległe tereny i jezioro. Następnie pojechaliśmy do leśniczówki, która miała stać się naszym domem na najbliższy tydzień, żeby się rozpakować i odpocząć. Po niewielkich nieporozumieniach, przydzieleni każdy do swojego pokoju, z niecierpliwością podsycaną burczeniem brzuchów czekaliśmy na przyjazd Duńczyków, którzy uraczyli nas wspaniałą kolacją.

We wtorek, po przygotowaniu pysznych lunchów w akademii wyruszyliśmy do Kopenhagi. W zwiedzaniu oraz rejsie wzdłuż kanałów stolicy towarzyszyła nam niewiarygodnie idealna pogoda, która dopisywała od początku do końca naszej wizyty w Skandynawii. W stolicy zobaczyliśmy wszystkie charakterystyczne dla tego miasta miejsca, takie jak: parlament, pałac królowej Małgorzaty II, jej strażników, operę, syrenkę, a także nowo wybudowaną bibliotekę Black Diamond oraz liczne katedry. Wieczorem, spotkaliśmy się z Duńczykami, aby zobaczyć jak wyglądają kwatery uczniów Akademii, a także miło spędzić czas spacerując i patrząc w gwiazdy.

Środa była dniem poświęconym tylko zwiedzaniu Akademii. Jeśli chodzi o jej teren, to jest czego pozazdrościć. Po wizycie w niesamowitym Muzeum Instrumentów Fizycznych, poszliśmy do Centrum Naukowego, które każdemu zaparło dech w piersiach. Otoczeni przez nowinki techniczne takie jak: drukarki i skanery 3D, symulatory lotów, czy Komorę Wilsona czyli urządzenie pokazujące promieniowanie kosmiczne, byliśmy oszołomieni. Później, po lunchu w akademickiej stołówce, zwiedzaliśmy także inne budynki takie jak średniowieczny kościół, starą bibliotekę oraz sale w głównym budynku szkolnym. W ciągu dnia mieliśmy też czas na spacer po miasteczku Sorø oraz zwiedzanie tamtejszego muzeum sztuki. Po krótkim odpoczynku i posiłku w leśniczówce wróciliśmy na teren Akademii, aby nauczyć się jej tradycyjnego tańca Les Lanciers. Opanowawszy trzy z  jego części, zmęczeni, ale dumni z siebie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi uczniowie Sorø Akademi.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Danii – Roskilde. Zobaczyliśmy niesamowitą katedrę, która jest miejscem pochówku większości królów i królowych duńskich. Następnie,  spacerując po pięknym mieście, poszliśmy do Muzeum Łodzi Wikingów. Tego samego dnia, udaliśmy się na uroczystą kolację z Rektorem Akademii. Niestety był to ostatni raz kiedy mieliśmy możliwość porozmawiania z Duńczykami, i choć obiecaliśmy utrzymywać kontakt przez Internet  i tak trudno było nam się rozstać.

Piątek upłynął pod znakiem zamków północy. Pojechaliśmy do miasta Helsingor, gdzie zwiedziliśmy niesamowity zamek Hamleta – Kronborg. Następnie, promem udaliśmy się do położonego w Szwecji Helsingborg, po drugiej stronie cieśniny. Z bliźniaczego zamku pozostały niestety tylko ruiny, ale i tak widok ze szczytu jego wieży był niezapomniany. Na koniec zwiedziliśmy zamek Frederiksborg w Hillerod, gdzie udaliśmy się na spacer po jego malowniczych ogrodach, niektórzy nawet wykąpali się w fontannie. Wszystkie zamki zrobiły na naszej grupie niezapomniane wrażenie i wiele osób przyznało, że był to ich ulubiony dzień wyjazdu.

Do Krakowa, przy dźwiękach  utworu „Don’t worry, be happy”, powróciliśmy bardzo zmęczeni, jednak zadowoleni z wycieczki oraz smutni, że musieliśmy opuścić ten niesamowity kraj. Bogatsi o niezapomniane przeżycia i cudowne wspomnienia wróciliśmy do rzeczywistości.

Uczennice klasy 2a1: Izabela Zientarska i Julia Musiał

 

 Obóz językowy w Salamance 2015

Hace dos semanas clases 2h1 y 2h2 estuvieron en Salamanca. Nuestra aventura empezó el 8 de octubre de un paseo por Madrid. Para algunos esa fue la primera vez en España.

En Salamanca pasamos allí 8 días maravillosos. Por las mañanas teníamos  clases de español. Luego la escuela „Mester” nos organizaba el tiempo (excursiones, talleres de arte o historia, cocina mediterránea, curso de salsa/sevillanas). Aparte de Salamanca visitamos Segovia y Ávila. Comimos diversas tapas españolas, paella, chocolate con churros y unos platos españoles más. Total que regresabamos agotados a nuestras habitaciones hacia las 9 de la tarde. Pero no sentimos tanto el cansancio.
Salamanca resultó una ciudad con encanto. A todo el mundo le gustó y algunos ya decidieron a estudiar allí. Paseando por la capital de Castilla y León teníamos la sensación de que la ciudad se parecía un poquitín a Cracovia, pero claro, no se debería comparar el  estilo plateresco, que dominaba en casi cada edificio, con la arquitectura de Polonia. La única cosa que podríamos comparar es la Plaza Mayor. Por qué? Mirad…

Al fin y al cabo guardaremos nuestros recuerdos para siempre y ¡la aventura con el español todavía sigue!

Rok szkolny 2014/2015

Klasy 0H1 oraz 0H2 na kursie językowym w Salamance – 04.2015 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W kwietniu 2015  uczniowie klas 0H1 oraz 0H2 uczestniczyli w  kursie językowym w Salamance, pod opieką p. Magdaleny Śmigasiewicz, p. Pawła Przybyły oraz p. Anny Kwiecińskiej- Chmiel. Uczniowie spędzili tydzień w Hiszpanii ucząc się języka hiszpańskiego oraz poznając kulturę, obyczaje i tradycje hiszpańskie.

 

Wymiana z Saragossą – 9-16.04.2015 r.

 Zapraszamy do galerii zdjęć

Klasy pierwsze 1H1oraz 1H2, jedynej w swoim rodzaju sekcji hiszpańskiej udały się na wymianę do Saragossy w dniach od 9 do 16 kwietnia 2015, by poznać sekrety tego pięknego miasta. Zmagaliśmy się zarówno z różnicami kulturowymi, jak i z barierami językowymi.

W ciągu tego tygodnia, zawierając międzynarodowe przyjaźnie, poznając kuchnie, historie
i tradycje naszych przyjaciół, udało nam się zniszczyć dzielące nas granice!

Podczas wymiany młodzież hiszpańska starała się organizować wolny czas zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Już w piątek mieliśmy okazje poznać się z nimi nieco bliżej podczas Fiesty. Podczas kolejnych dni każdy z nas spędzał czas inaczej. Niektórzy w galerii handlowej – największej w Europie, w której oprócz robienia zakupów, mogliśmy uprawiać wspinaczkę, serfować, bądź pływać łódką po pobliskich stawach. Kilkoro z nas spędziło wolne chwile z rodzinami, zwiedzając Saragossę i jej muzea. Warte uwagi było zwłaszcza Muzeum Goi, w którym można było podziwiać słynne grafiki malarza. Reszta z nas – poza miastem, odwiedzając okoliczne zabytki takie jak Monasterio de la Piedra, Alquezar lub w katalońskich kurortach. Niezwykle ciekawe było też przedpołudnie spędzone na lekcjach hiszpańskich, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają zajęcia i brać w nich czynny udział. W ciągu kolejnych dni zwiedzaliśmy muzułmańską część miasta w tym częściowo zachowany pałac Aljafería oraz imponującą bazylikę La Seo. Na wspólnej wycieczce w Pirenejach widzieliśmy średniowieczny klasztor San Juan de la Peña. Ostatniego dnia mogliśmy zobaczyć El Pilar, główną katedrę miasta związaną z legendą o Maryi, którą zobaczył na słupie apostoł Jakub.

Dzięki tej tygodniowej przygodzie mamy mnóstwo wspomnień, które na długo pozostaną
w naszej pamięci. A nasi przyjaciele, przyjeżdżają do nas już we wrześniu. Czekamy
z niecierpliwością!

Kalina Dębska1H2, Karolina Kwietniowska 1H2, Patryk Międlar 1H1

 

Wymiana z Regino Gymnasium w Prüm – 21-28.04.2015

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 21-28.04.2015 grupa uczniów VI LO pod opieka prof. Mach i prof. Kudyby gościła w Regino Gymnasium w  Prüm. To nasza pierwsza wymiana z tą szkołą. Pobyt w Niemczech podobał się uczniom, co pokazują zdjęcia:)

Pod koniec maja spodziewamy się rewizyty:)

Wymiana z Francją – Fontainebleau

Zapraszamy do galerii zdjęć

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d’Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d’Orsay.

Urzekło nas wszystko….Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

Wymiana polsko-francuska Kraków – Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

Wymiana polsko-francuska, Kraków – Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!

Szkolny wyjazd na kurs językowy SOL w Barnstaple

Zapraszamy do galerii zdjęć

W czasie ferii zimowych uczniowie naszej i trzech innych szkół wyjechali na tydzień do Anglii. Podróż była długa i mozolna, ale to co zastaliśmy na miejscu wynagrodziło nam w stu procentach bezsenną noc spędzoną w autokarze.

W ciągu dwóch pierwszych dni zwiedzaliśmy Londyn. Zobaczyliśmy, miedzy innymi, takie miejsca jak: Opactwo Westminsterskie i budynki parlamentu, Buckingham Palace, Trafalgar Square wraz z National Gallery , Oxford Street, Katedrę Św. Pawła, kładkę Millenium Bridge, teatr the Globe, park Kensington Gardens i pobliskie muzea: Science Museum oraz Natural History Museum. Rolę przewodników pełniły panie profesor Katarzyna Płaza oraz Iwona Ryż. Udany pobyt w stolicy Wielkiej Brytanii był jednak jedynie zapowiedzią czekającej nas przygody.

Z Londynu wyruszyliśmy na zachód, do Barnstaple. Jest to niewielkie, pełne uroku miasteczko, znajdujące się w hrabstwie Devon. Od pierwszych chwil miejsce to zaraziło nas dobrą energią płynącą od mieszkańców. Każdy z uczestników wycieczki spędził niezapomniane chwile u jednej z angielskich rodzin. Mogliśmy poznać angielską kulturę, nawiązać dobre znajomości oraz poprawić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Te ostatnie w dużym stopniu pomogli nam rozwinąć nauczyciele ze szkoły Sharing One Language. Ich zapał do pracy, poczucie humoru i nieznane nam dotychczas metody nauczania mówienia, pozwoliły niejednemu z uczestników wycieczki przełamać się i zacząć swobodnie posługiwać się językiem angielskim. Podczas pobytu w Barnstaple zwiedziliśmy piękne przybrzeżne miasteczka hrabstwa Devon: Croyde, Lynton i Lynmouth, których historię poznaliśmy dzięki naszemu niezawodnemu przewodnikowi, Timowi. Trafiliśmy również do tradycyjnej fabryki szkła. Z kolei, w Eden Project, w Kornwalii, mogliśmy zobaczyć Las Równikowy zamknięty w szklarni i poczuć panująca w nim duszną atmosferę. Zaś w drodze powrotnej za oknami naszego autokaru zamajaczył tajemniczy kamienny krąg Stonehenge.

Wyjazd był rewelacyjny. Poznaliśmy lepiej nie tylko kulturę Anglii, ale i siebie nawzajem.

Tekst: Dominika Kapusta

Zdjęcia: Julia Stawiarz, Iwona Ryż

 Nowa wymiana z Niemcami

W przygotowaniu jest kolejna wymiana młodzieżowa z Niemcami z nowym partnerem, szkołą z  Prüm. Miasteczko leży na południowym – zachodzie kraju w wakacyjnym regionie Eifel.

Za nami już pierwsze zebranie organizacyjne oraz warsztaty z animacji językowych przygotowane przez PNWM i przeznaczone dla organizatorów spotkań młodzieży.

Nasza szkoła współpracuje z PNWM już od ponad 15 lat. Młodzież biorąca udział w wymianach międzynarodowych otrzymuje od PNWM dofinansowanie do kosztów wymiany a nauczyciele merytoryczną i praktyczną pomoc. Za co serdecznie dziękujemy.

Uczniów zainteresowanych projektem zapraszamyJ

Zgłoszenia przyjmują : prof. Aleksandra Mach i prof. Agnieszka Kudyba