Wymiana Polsko-Francuska w VI LO Kraków

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 15-22 listopada 2022 roku, nasza szkoła brała udział w międzynarodowej wymianie francusko-polskiej. Francuscy korespondenci przylecieli do nas prosto z Tuluzy (malowniczej miejscowości na południowym zachodzie Francji), ze szkoły im. Sainte-Marie des Champs. W wymianie brało udział  21 uczniów z obu państw. Dobierali się oni w pary na podstawie wspólnych zainteresowań i pasji. Francuzi, mieszkając cały tydzień u swoich korespondentów mieli okazję poznać zwyczaje życia codziennego ich rodzin oraz poznać bliżej polską kulturę.

We wtorek, 15 listopada, około godziny 19.00  francuscy uczniowie wylądowali na lotnisku w Balicach. Reszta dnia była dla nich czasem na rozgoszczenie się w polskich domach, zjedzenie wspólnej kolacji i bliższe poznanie się.

Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczął się dla nich poranną zbiórką pod ziejącym ogniem pomnikiem smoka wawelskiego. Nasi goście mieli okazję zwiedzić wszystkie atrakcje znajdujące się na wzgórzu wawelskim – komnaty zamkowe, katedrę wawelską i dzwon Zygmunta. Po odwiedzinach krakowskiego zamku Francuzi udali się na lunch wraz z ich korespondentami, a następnie po upływie 1,5 godzinnej przerwy, kontynuowali swoją wycieczkę. Zwiedzili Rynek krakowski, odwiedzili Sukiennice oraz obejrzeli wnętrze Kościoła Mariackiego. Ostatnim punktem programu na ten dzień było złożenie wizyty w muzeum Książąt Czartoryskich – mieli przyjemność zobaczyć słynny obraz Leonarda da Vinci ,,Dama z Gronostajem”. O godzinie 16.00 odebrani przez swych polskich korespondentów, powrócili do domostw, doświadczając jesiennej, krakowskiej pogody.

W czwartkowy poranek młodzież francuska udała się do kopalni soli w Wieliczce. Na zakończenie wizyty w podziemiach kopalni czekał na nich tradycyjny polski obiad. Po zakończeniu zwiedzania, goście mieli okazję wziąć udział w zajęciach języków obcych . Podczas wizyty w naszej szkole, zaciekawieni uczniowie innych klas VI LO licznie i entuzjastycznie witali Francuzów. Po lekcjach, uczniowie francuscy spotkali się ponownie ze swoimi korespondentami i spędzili z nimi wieczór.

Piątek był dniem, w którym Francuzi poznali najbliższe naszej szkole okolice Krakowa – Kazimierz. Udali się na spacer, szlakiem inspirowanym filmem ,,Listy Schindlera”, a także złożyli wizytę w Synagodze Remuh. O godzinie dwunastej polscy licealiści zabrali ich na lunch do pobliskich restauracji, po czym kontynuowali swoją wycieczkę przechodząc do dzielnicy Podgórze.

Tam poznali historię Placu Bohaterów Getta i odwiedzili muzeum Schindlera. Zwiedzanie zakończyli spotkaniem z korespondentami o 17.00.

Część francuskich uczniów spędziła sobotę w Auschwitz -Birkenau, poznając historię obozu koncentracyjnego. Reszta weekendu była w całości zorganizowana przez polskich korespondentów. Uczniowie naszego liceum zabrali Francuzów w warte zobaczenia miejsca w Krakowie i okolicach, np. Muzeum Narodowe, Nowa Huta czy też  zamek w Pieskowej Skale.

Była to też okazja, żeby przedstawić gościom swoje ulubione miejsca takie jak; lodowisko, rynek wielicki, tęczowe schody na Podgórzu, ogród świateł, muzeum iluzji, czy liczne kawiarnie, pokazując im z własnej perspektywy życie w mieście.

Kolejny tydzień został rozpoczęty spotkaniem uczniów polskich i francuskich na ulicy Dajwór, gdzie czekał na nich autokar, który następnie zawiózł całą grupę do Zakopanego. Wizyta z przewodnikiem rozpoczęła się od zwiedzenia starej dzielnicy miasta, wraz z zabytkowym kościółkiem św. Klemensa oraz położonym obok niego cmentarzem na Pęksowym Brzyzku. W następnej kolejności wszyscy uczestnicy wymiany wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie mogli nacieszyć się widokiem obsypanych śniegiem Tatr, delektować się smakiem oscypków z grilla, a także zaznać prawdziwej polskiej zimy urządzając walkę na śnieżki. Mieli również okazję przespacerować się po Krupówkach, a potem zobaczyć Wielką Krokiew. Wyjazd zakończył się powrotem do Krakowa około godziny 19.00.

Wtorek, 22 listopada, był ostatnim, zarazem najsmutniejszym dniem tej wymiany. Polscy licealiści musieli pożegnać się ze swoimi francuskimi gośćmi na całe 3 miesiące. Ostateczne pożegnanie na lotnisku było przykrym doświadczeniem, zakańczającym cudowną przygodę, którą była owa wymiana.

Załączamy poniżej krótkie słowa komentarza od pozostałych uczestników wydarzenia:

-”It was great, I got new awesome friends, everything was beautiful, I really liked Zakopane and just going around the city. I got to eat food we don’t have in France, like the little cheese, and I think people are way nicer here.” – wypowiedziała się francuska uczennica

“było superaśnie, kocham Francję, kocham Francuzów” – odpowiada zadowolony uczestnik wymiany

“było superowo, nie mogę doczekać sie lutego, kocham Francuzów i dlaczego oni nie piją herbaty?” – pisze zdziwiona uczennica naszego liceum

“Odkryłem, że polska kuchnia smakuje dobrze jak się jej próbuje z Francuzami” – twierdzi pełen nowych doświadczeń vilowicz.

“Dzięki  Francuzom doceniam, że dobre pierogi mogę jeść codziennie” – do takiego wniosku dochodzi pewna uczennica

Tekst przygotowały dla Państwa uczennice;

A. Kot i Z. Jagiełło 🙂

opiekun wymiany; mgr Lilla Lichoń