Chór

Chór mieszany VI LO

Dyrygent: Anna Gertner

Godziny prób:

  próba całego chóru – wtorek – 15.45-18.00
próba sekcyjna, emisja głosu – środa – 15.45-18.00
 próba całego chóru – czwartek – 15.45-18.00

 

Rok szkolny 2024/2025

Kolejny medal na 120-lecie naszej Szkoły powędrował do wybitnego absolwenta VI LO, prof. Michała Rusinka, znakomitego polonisty i językoznawcy, wieloletniego sekretarza poetki-noblistki Wisławy Szymborskiej. Bardzo się cieszymy, że uroczystość wręczenia medalu w dniu 12 grudnia 2023 r. mogliśmy uświetnić swoim śpiewem. Z tej okazji wykonaliśmy m.in. 2 utwory do słów Wisławy Szymborskiej opracowane specjalnie na tę uroczystość przez naszą Panią Dyrygent Annę Gertner.

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który tradycyjnie odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. I tak 19 grudnia na scenie na Rynku daliśmy koncert kolęd a cappella. W roli konferansjera zaprezentował się Mikołaj Miska, a piękne zdjęcia wykonał Daryi Hnatowsky.

 

21 stycznia 2024 r. wzięliśmy udział w konkursie Małopolskie Spotkania Kolędowe i mogliśmy zaprezentować się we „Floriance”, auli Akademii Muzycznej w Krakowie. Nasz występ zdobył uznanie jury i dostaliśmy wyróżnienie!

W tym roku po raz pierwszy kolędowaliśmy w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie, gdzie nasz koncert kolęd został bardzo entuzjastycznie doceniony. Księdzu proboszczowi dziękujemy za możliwość występu i za gościnę.

Tuż przed feriami, 8 lutego 2024 r. w auli szkolnej daliśmy koncert pieśni polskich.W pierwszej części koncertu wykonaliśmy a capella następujące utwory do słów polskich poetów: trzy Psalmy do słów Jana Kochanowskiego, autor muzyki nieznany, następnie również Jana Kochanowskiego fraszkę Szlachetne zdrowie z muzyką współczesnego kompozytora polskiego Jana Fotka. Kolejny utwór to Kołysanka Jana Maklakiewicza do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a na zakończenie pierwszej części 2 utwory do tekstów Wisławy Szymborskiej: O miłości ziemi ojczystej do melodii Zbigniewa Ciechana, oraz Nic dwa razy z muzyką Andrzeja Mundkowskiego, który skomponował ten utwór dla piosenkarki a prywatnie swojej żony Łucji Prus. Co ciekawe, oba utwory do tekstów Wisławy Szymborskiej zostały opracowane na chór przez Panią Dyrygent Annę Gertner, specjalnie na spotkanie z Panem Michałem Rusinkiem, wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej, który jest także absolwentem naszej szkoły. Spotkanie miało miejsce niewiele ponad miesiąc temu i wtedy powyższe utwory zostały wykonane po raz pierwszy. W drugiej części koncertu zabrzmiało 6 pieśni skomponowanych przez Stanisława Moniuszkę, w opracowaniu Franciszka Rylinga. Chórowi VI LO na fortepianie akompaniował Yehuda Prokopowicz.

Rok szkolny 2023/2024

W końcu dzielimy się z Wami zdjęciami z wyjazdu na Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu. Byliśmy tam w dniach 24-27 listopada 2023 r. W tym znakomitym wydarzeniu braliśmy udział już nie pierwszy raz i z pewnością nie po raz ostatni! Był to czas świetnych koncertów, warsztatów i z pewnością za rok wrócimy, A że warto tam być potwierdziły też nasze ubiegłoroczne absolwentki i chórzystki. Ze szkoły już wyszły, ale do Poznania z nami pojechały! A jako, że nie samą muzyką chórzysta żyje, odwiedziliśmy też poznańskie targi świąteczne 😉

Wręczenie medalu szkoły Dyrektorowi Muzeum Krakowa
30 października 2023 roku wzięliśmy udział w uroczystości wręczenia medalu na 120-lecie naszej szkoły wybitnemu absolwentowi VI LO – Dyrektorowi Muzeum Krakowa, p. Michałowi Niezabitowskiemu. Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.

Wawel – Katedra i Dziedziniec Zamkowy
5 października 2023 roku Chór Mieszany VI LO miał zaszczyt zaśpiewać w katedrze na Wawelu oraz na wawelskim dziedzińcu. W ten sposób świętowaliśmy z uczniami, którzy dopiero zaczęli naukę w naszej szkole.
Poniżej krótka fotorelacja ze ślubowania.

Spotkanie z wybitnym absolwentem VI LO, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

W dniu 29 września 2023 r. Chór VI LO uczestniczył w niezwykłym wydarzeniu. Było to spotkanie z wybitnym absolwentem VI LO, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i wręczenie mu medalu szkoły przez Pana Dyrektora dr. Czesława Wróbla. Chór VI LO pod dyr. Anny Gertner miał przyjemność uświetnić swoim śpiewem to spotkanie. Poniżej zdjęcia wykonane przez Kacpra Mroza.

 

Rok szkolny 2022/2023 

Rok szkolny 2022/2023 zakończyliśmy śpiewając na mszy św. w Bazylice Bożego Ciała.
To był dla nas bardzo dobry, twórczy rok. Pierwszy rok działalności Chóru Mieszanego VI LO.
Udajemy się więc na zasłużone wakacje.
Do zobaczenia we wrześniu!

 

Warsztaty chóralne 12-13 czerwca 2023 r.

W dniach 12-13 czerwca 2023 r. odbyły się Małopolskie Warsztaty Chóralne, w których Chór VI LO miał przyjemność wziąć udział. Warsztaty zostały zorganizowane przez MDK im. J. Korczaka w Krakowie. Przez 2 dni pracowaliśmy intensywnie pod nadzorem pani dr Joanny Wójtowicz oraz prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Na zakończenie warsztatów wykonaliśmy 2 utwory a capella pod dyrekcją naszej pani dyrygent Anny Gertner, następnie wszystkie połączone chóry wykonały utwór Et Misericordia (fragment Magnificatu) J. Ruttera z orkiestrą dętą z Sobolowa pod dyrekcją prof. S. Krawczyńskiego.
Koncert poprowadził aktor Artur Dziurman, który jest absolwentem naszej szkoły, VI LO, o czym zresztą miło wspomniał
Jako, że tematem przewodnim warsztatów był papież Jan Paweł II w programie było zwiedzanie Kurii Metropolitarnej w Krakowie, odbył się też quiz wiedzy o Janie Pawle II Bardzo się cieszymy, że zwycięstwo przypadło nam w udziale i zostaliśmy nagrodzeni słodką nagrodą!
Atmosfera była wspaniała, przeżycia wielkie i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!

 

 

Chór VI LO w operze

W dniu 24 kwietnia 2023 r. Chór mieszany VI LO pod dyrekcją Anny Gertner miał okazję zaprezentować się na deskach Opery Krakowskiej podczas Gali 120-lecia naszej szkoły. Na fortepianie gościnnie akompaniował nam pan Piotr Kosiński. Przeżyjcie z nami jeszcze raz te niezwykle chwile zatrzymane w pięknych kadrach!

 

Warsztaty z prof. Janem Jazownikiem z AM w Krakowie
W dniu 18 kwietnia 2023 odbyły się niezwykłe warsztaty, które specjalnie dla Chóru VI LO przeprowadził prof. dr hab. Jan Jazownik, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas warsztatów pracowaliśmy intensywnie nad pieśniami Stanisława Moniuszki, które wykonamy na Gali z okazji 120-lecia VI LO.

 

Msza św. na 120-lecie VI LO

W dniu 5.04.2023 Chór VI LO zaśpiewał w Bazylice Bożego Ciała podczas uroczystej mszy św. z okazji 120-lecia naszej szkoły.
Małopolskie Spotkania Kolędowe
W sobotę 21 stycznia 2023 r. Chór VI LO gościł w pięknej w auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie gdzie wziął udział w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych zdobywając III miejsce!!! Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie wraz z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Małopolskim Oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W dniach 17-19 stycznia 2023 r. odbyło się aż 5 koncertów Chóru VI LO przed społecznością szkolną. Jako że styczeń jeszcze poświąteczny to i repertuar był kolędowy. Za zrobienie zdjęć dziękujemy samorządowi VI LO!

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru VI LO

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 14.01.2023 w Bazylice Jezuitów w Krakowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru VI LO pod dyrekcją Anny Gertner. Atmosfera była wspaniała, publiczność dopisała. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które choć trochę oddają nasze emocje z tego wielkiego wydarzenia. Fotografie wykonał Krzysztof Malik.

 

Wyjazd Chóru VI LO na warsztaty w ramach Grand Prix Polskiej Chóralistyki do Poznania – 25-28 listopada 2022 r.

Pod koniec listopada kilka osób z Chóru VI LO pojechało do Poznania żeby obserwować najbardziej prestiżowy konkurs chóralny w Polsce, do którego nominowane są chóry – zwycięzcy wskazanych 6 innych konkursów. Przez kilka dni mieliśmy możliwość słuchania i obserwacji najlepszych chórów w Polsce, od których możemy wiele się nauczyć. W ramach GPPCh odbyły się również bardzo ciekawe warsztaty muzyczne, w których czynnie wzięliśmy udział. Uczyliśmy się m.in. śpiewu alikwotowego z Anną Marią Hefele, poznaliśmy beatbox dzięki Piotrowi Jaroszowi z zespołu Audiofeels, a także mieliśmy okazję pośpiewać utwór „Kotek” skomponowany przez poznańskiego kompozytora, Andrzeja Koszewskiego, którego 100 lecie urodzin przypada w tym roku. Warsztaty z tym utworem prowadziła Anna Bednarska prowadząca na co dzień Chór Alla Polacca przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Obserwowaliśmy również pracę chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu z ukraińskim dyrygentem, Andriejem Syrotenko, który był także jurorem konkursu.

Oprócz wydarzeń związanych z konkursem znaleźliśmy też czas na wizytę w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz obejrzeliśmy słynne trykające koziołki na Ratuszu w Poznaniu.

Wyjazd obfitował w wiele wrażeń i z pewnością na kolejne Grand Prix Polskiej Chóralistyki wybierzemy się już za rok!

 

Ślubowanie klas pierwszych – 5 października 2022 r.

Pierwszy występ chóru w nowym składzie i z nową Panią Dyrygent. Miejsce wyjątkowo zacne, bo dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Sądząc po minie Pana Dyrektora, występ był udany…