marzec – kwiecień
IV Turniej Tenisa Stołowego dla Szkół Ogólnokształcących z Dzielnicy Śródmieścia – 12.03.2014 r.
12 marca 2014 r. w naszej szkole odbył się IV Turniej Tenisa Stołowego dla Szkół Ogólnokształcących z dzielnicy Śródmieścia. Organizatorem imprezy było VI LO w Krakowie i Straż Miejska Miasta Krakowa. Gościliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dzielnic I, II, III. W meczach spotkali się najlepsi zawodnicy II LO, VIII LO, XIII LO, ZSO nr 9, ZSE nr 1, ZSM nr 1, ZSM nr 10 i oczywiście VI LO. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele VI LO i Straż Miejska. Poszczególne mecze sędziowali uczniowie VI LO. Od samego początku trwała zacięta walka. Najwięcej emocji dostarczył mecz chłopców pomiędzy uczniem II LO, Szymonem Zychem, a uczniem ZSM nr 1, Piotrem Rysiem. VI LO reprezentowali:
Małgorzata Kopytek, Marta Sułkowska, Daniel Chmielewski, Klaudiusz Adamczyk
W łącznej klasyfikacji VI LO zajęło 4 miejsce.
Gratulujemy!
Program WF z klasą – 28.02.2014 r.
28 lutego 2014 nasza szkoła została przyjęta do programu „WF z klasą”.
„WF z klasą” to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Minister Edukacji Narodowej.
Wizyta studentów z Beit Berl College z Izraela – 11.03.2014 r.
We wtorek 11.03.2014 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole grupę studentów i nauczycieli akademickich z Beit Berl College w Izraelu. Była to niepowtarzalna okazja, aby przedstawić sobie nawzajem nasze kraje, opowiedzieć o miejscach, w których żyjemy oraz podyskutować o historii i współczesności. Wizyta zakończyła się oprowadzeniem gości po szkole przez uczniów klasy 1A2.
Wizyta szefowej sekcji administracyjnej Konsulatu USA w Krakowie pani Ch. Boyette – 12.03.2014
W środę 12 marca o godz. 12 odwiedziła nas Pani Charity Boyette – szefowa sekcji administracyjnej Konsulatu USA w Krakowie. Wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o USA i wygłosiła krótki odczyt pt. „Outstanding American women”. W spotkaniu wzięły udział wszystkie klasy dwujęzyczne z językiem angielskim.
Konkurs Fizyczny „ Eureka”12 marca 2014 r.
W konkursie wzięło udział 7 uczniów z klasy 2d.
Wykład „Outstanding American Women” –12.03.2014
Nasze liceum odwiedziła pani Charity Boyette, która jest szefową sekcji administracyjnej Konsulatu USA w Krakowie. Pani Boyette wygłosiła odczyt pt. „Outstanding American Women”, w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas dwujęzycznych z jęz. angielskim z naszej szkoły. Podczas spotkania wręczyła również nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy o USA, który został zorganizowany we współpracy z krakowskim Konsulatem USA.
Warsztaty cząstek elementarnych – 13.03.2014 r.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie w V Liceum Ogólnokształcącym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maksymilian Śnieżek (1d), Maciej Guziec, Krzysztof Sitko, Natan Trętko, Szymon Trela, Bartosz Zieliński (2d) pod opieką mgr Bożeny Arendt.
W trakcie całodniowych zajęć odbyły się wykład, zajęcia warsztatowe w oparciu o dane z CERN oraz podsumowująca wideo-konferencja uczniów z Polski, Portugalii, Niemiec z pracownikami CERN.
X Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej – 14.03.2014 r.
Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej już od dziesięciu lat przyciąga miłośników piosenki francuskiej z całej Polski. Organizowany przez panią mgr Anetę Wojtaszek, nauczyciela języka francuskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Krakowie i adresowany do młodzieży od 6 do 26 lat ma na celu popularyzowanie piosenki i kultury krajów francuskojęzycznych.
Tym razem, podczas przesłuchań festiwalowych 14 marca 2014 roku, na scenie Auli liceum zaprezentowało się 59 uczniów z wielu miast Polski, w tym z Konina, Łańcuta, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bytomia, Katowic, Chrzanowa, Sosnowca, Olkusza, Limanowej i oczywiście, z Krakowa.
Spośród młodych wykonawców podzielonych na cztery kategorie wiekowe Jury wyłoniło 29 finalistów, którzy 30 maja 2014 r. wezmą udział w eliminacjach finałowych na scenie Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie.
W Jury zasiedli: Alain Schneider, przedstawiciel Konsulatu Generalnego Francji, Leszek Poznański, prezes krakowskiego oddziału TPPF, Bożena Barwińska, dyrektor Biura Festiwalowego Grand Prix Edith Piaf, Anna Miśkowiec, muzyk, Mieczysława Zembroń, romanistka oraz Aneta Wojtaszek. Obradom przewodniczyła pani mgr Alicja Fanderowska.
Nagrodę główną, Grand Prix, która zostanie wręczona 30 maja, ufundował Pan Prezydent Miasta Krakowa. Fundatorami pozostałych nagród są Instytut Francuski, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Księgarnia Wydawnictw Francuskojęzycznych „Edukator” oraz Rada Rodziców VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.
mgr Aneta Wojtaszek główny organizator Festiwalu
Zespół z VI LO w finale II Małopolskiego Turnieju Przedsiębiorczości – 17.03.2014 r.
Drużyna VI LO w składzie: Agnieszka Gołuszka, Katarzyna Małek, Kaja Słonina
wzięła udział w finale II Małopolskiego Turnieju Przedsiębiorczości organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania / Polish Open University oraz VII LO im. Zofii Nałkowskiej.
Temat tegorocznej edycji turnieju brzmiał: „Zostań Einsteinem Biznesu – innowacyjny pomysł na firmę”.
Drużyna zaprezentowała firmę Daremny Trud, zajmującą się eksportem części zamiennych do taboru kolejowego do Rosji. Dziewczyny zajęły IV miejsce i otrzymały wyróżnienie oraz nagrody specjalne: zaproszenia na szkolenie od firmy Capgemini Polska Sp. z o.o. i nagrody rzeczowe od firmy Capgemini Polska Sp. z o.o.,
Nasi uczniowie laureatami XI Krakowskiej Licealnej Szkoły Debat – 17.03.2014
Finał XI edycji Szkoły Debaty odbył się 17 marca 2014 roku w Sali Obrad Krakowskiego Magistratu. Zadaniem drużyny naszego liceum w składzie: Piotr Regdos (1H), Karol Kruk (2H) oraz Bartłomiej Janiczak (2 H) była obrona trudnej tezy – „Honor jest wartością niepotrzebną w dzisiejszym świecie”. Od kilku lat żadna drużyna będąca propozycją nie wygrała finałowej potyczki oratorskiej. Oratorzy z Szóstki podołali temu zadaniu, pokonując II Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego.
Główna nagroda to wyjazd do Sejmu RP w Warszawie ufundowany przez posła Bogusława Sonika oraz „dzika karta”, czyli automatyczny awans do finału Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, który odbędzie się 9 kwietnia 2014 w Poznaniu.
Byliście znakomici!!!
Gratulujemy naszym Oratorom i życzymy powodzenia
Wizyta klasy 2a2 w Konsulacie USA – 31 marca 2014 r.
Klasa 2a2 oraz pani prof. Agnieszka Batko gościli w Konsulacie USA w Krakowie, gdzie uczestniczyli w wykładzie na temat polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych pt. „US-Poland Bilateral Relationship”. Po wykładzie uczniowie mieli również możliwość rozmowy oraz zadania pytań panu konsulowi. Spotkanie odbyło się w języku angielskim.
Prezentacja nowych kierunków studiów w AGH – 2.04.2014 r.
W auli liceum dr hab. Robert Szczygieł zaprezentował nowe możliwości studiowania ciekawych kierunków w AGH.
Musical „Aida” –4.04.2014 r.
„Czasy współczesne. Podczas zwiedzania egipskiej wystawy w museum spojrzenia kobiety I mężczyzny spotykają sie przez moment. Amneris, kobieta-faraon, budzi się do życiani przenosi nas do starożytnego Egiptu. Radames, kapitan wojsk egipskich, powraca z łupieżczej wyprawy na ziemię Nubii – odwiecznego wroga Egiptu. Kiedy jego żołnierze pojmują w niewolę grupę nubijskich kobiet, Radames odkrywa, że uległ fascynacją jednej z nich – waleczną i majestatyczną Aidą …”
Klasa 2a2 wraz z prof. Agnieszką Batko gościła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na opartym na operze Giuseppe Verdiego musicalu pod tytułem „Aida”. Taneczne show, koncert popowo-rockowy z muzyką autorstwa Eltona Johna i Tima Rice’a to współczesna wersja klasycznej opowieści o ponadczasowym uczuciu, które połączyło pojmaną Nubijską księżniczkę i Egipskiego żołnierza. Musical był wystawiony w języku angielskim. W rolach głównych wystąpili uczniowie British International School of Cracow.
Wymiana Kraków -Fontainebleau (Francja) – 2-11 kwiecień 2014 r.
Konkurs Know America – 7-10.04.2014 r.
W dniach 7 – 10 kwietnia 2014 laureaci oraz finaliści konkursu Know America gościli w Warszawie.
Wśród laureatów po raz drugi znalazła się Gabriela Mermon z VI LO w Krakowie.
Konkurs organizowany jest przez Ambasadę USA w Polsce, Collegium Civitas Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Wspomagania Wsi.
Nagrodą dla wszystkich laureatów i finalistów stanowił, pełen atrakcji pobyt w Warszawie obejmujący między innymi spektakl w Teatrze Narodowym pt. „Lekkomyślna Siostra”, odwiedziny w warszawskim Fotoplastikonie, zwiedzanie Warszawy śladami getta warszawskiego i wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich , a także w Muzeum Sztuki Współczesnej oraz w American School of Warsaw.
Największą atrakcją było jednak samo rozdanie nagród, które odbyło się podczas uroczystego lunchu w rezydencji Ambasadora USA w Polsce, Stephena Mulla. Podczas lunchu każdy z zaproszonych miał możliwość rozmowy z Panem Ambasadorem oraz pracownikami ambasady.
Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali dyplomy wydrukowane na papierze imitującym Deklarację Niepodległości USA oraz ciekawe nagrody książkowe, na których można było otrzymać osobistą dedykację Pana Ambasadora.
Sportowy Okrągły Stół – 8.04.2014 r.
8 kwietnia 2014 odbył się w naszej szkole Sportowy Okrągły Stół. W debacie poświęconej udoskonaleniu zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole udział wzięli przedstawiciele szkolnej społeczności. Wraz z Panią Dyrektor podjęliśmy dialog z uczniami i zadaliśmy kilka pytań na temat motywacji uczniów do lekcji, zwolnień z wf, jakie znaczenie w życiu ma ruch, co podoba się na lekcjach, a co należy zmienić….
Z uwagą śledziliśmy wypowiedzi naszych podopiecznych.
Dziękujemy za wszelkie sugestie i opinie o naszej pracy. Dołożymy wszelkich starań, aby młodzież chętnie uczestniczyła w lekcjach wychowania fizycznego.
Warsztaty biologiczno-chemiczne w Szkole Podstawowej nr 2 we Wieliczce – 10.04.2014 r.
10 kwietnia 2014 r. uczennice z 2b przeprowadziły warsztaty biologiczno-chemiczne w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieliczce.
Warsztaty biologiczno-chemiczne w Przedszkolu nr 135 w Krakowie – 10.04.2014 r.
10 kwietnia 2014 r. uczennice z 2b przeprowadziły warsztaty biologiczno-chemiczne w Przedszkolu nr 135 w Krakowie.
DZIEŃ OTWARTY DLA GIMNAZJALISTÓW – 12.04.2014 r.
TEATR PROSCENIUM NOMINOWANY DO NAGRODY W XXXIV MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY (FAM)
10 kwietnia Teatr Proscenium wziął udział w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży, wystawiając spektakl „Nie chcemy uciekać stąd”. Jury przeglądu teatralnego w składzie: Józefa Zając: reżyser i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
Anna Piróg – Karaszkiewicz: aktorka filmowa i teatralna, Andrzej Franczyk: aktor teatralny przyznało naszej trupie teatralnej nominację do nagrody. Ogłoszenie ostatecznego werdyktu, wręczenie nagród i prezentacje wybranych propozycji festiwalowych odbędą się podczas GALI FESTIWALOWEJ w Teatrze GROTESKA, 28 kwietnia /poniedziałek/ o godz. 17.oo. Trzymamy kciuki za naszych aktorów!
Spektakl powstał na podstawie wybranych utworów Adama Mickiewicza (Romantyczność, Rybka, Lilije, III cz. Dziadów, IV cz. Dziadów), fragmentu Ferdydurke Witolda Gombrowicza; piosenek Jacka Kaczmarskiego (A my nie chcemy uciekać stąd -kompozytor: Przemysław Gintrowski, Mury – kompozytor: Lluis Llach), Agnieszki Osieckiej (Wariatka tańczy – kompozytor: Seweryn Krajewski).
W sztuce wystąpili: Karolina Biedroń, Agnieszka Migdał, Angelika Gwóźdź, Joanna Cora, Weronika Młódzik, Bartosz Leszczyc- Zielonacki, Julia Kołodziej, Nicole Stateczna, Joanna Krawczyk, Michał Lalik, Kacper Augustynek, Anna Prorok, Julia Musyl, Alicja Musiał, Paulina Wójcik, Zofia Mikołajska,
Muzyka: Krzysztof Stachowski (gitara elektryczna), Maria Wywiał/ Adam Delimat (pianino), Katarzyna Lipińska (skrzypce), Maria Kruczek (wokal)
Choreografia: Julia Kołodziej, Nicole Stateczna, Joanna Krawczyk, Jadwiga Mordarska
Reżyseria: Marlena Maciejewska
TEATR PROSCENIUM WYRÓŻNIONY W MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJACH TEATRALNYCH TEATR MOICH MARZEŃ
11 kwietnia na Scenie Miniatura Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się finał Jubileuszowych XXV Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych „Teatr moich marzeń”, organizowanych przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Młodzieżowe Prezentacje Teatralne, odbywające się w Krakowie już po raz dwudziesty piąty, mają na celu umożliwienie młodym ludziom prezentacji ich autorskich teatralnych dokonań. Formuła jest otwarta: organizatorzy nie sugerują ani tematu, ani formy wypowiedzi, dopuszczając krótkie adaptacje dramatu, montaże poetyckie, spektakle autorskie, realizacje nawiązujące do kabaretu czy teatru piosenki.
Teatr Proscenium od wielu lat uczestniczy w Przeglądzie, tym razem jury: Anna Piróg-Karaszkiewicz i Krzysztof Bochenek przyznało spektaklowi „Nie chcemy uciekać stąd” wyróżnienie.
GRATULUJEMY!
W spektaklu udział wzięli: Karolina Biedroń, Antonina Kurek, Agnieszka Migdał, Angelika Gwóźdź, Joanna Cora, Weronika Młódzik, Bartosz Leszczyc- Zielonacki/ Piotr Regdos, Michał Ciaranek, Julia Kołodziej, Jadwiga Mordarska, Nicole Stateczna, Joanna Krawczyk, Michał Lalik, Kacper Augustynek, Anna Prorok, Julia Musyl, Agnieszka Karska, Alicja Musiał, Wanda Sych, Paulina Wójcik, Zofia Mikołajska, Krzysztof Stachowski (gitara elektryczna), Maria Wywiał (pianino), Katarzyna Lipińska (skrzypce), Maria Kruczek (wokal), Magdalena Bobrek (reżyseria świateł)
Opieka artystyczna: dr Marlena Maciejewska
Uczniowie klas filmowych w finale XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
Uczniowie VI LO – Ewa Raszpunda (2c) i Maciej Reguła (1c) byli najlepsi w eliminacjach wojewódzkich. Uczniowie klas filmowych zdobyli pierwsze miejsce wśród drużyn z całej małopolski i dostali się do finału XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
Gratulujemy wygranej!
Wykład dr Aleksandry Wagner z Instytutu Socjologii UJ – 23.04.2014 r.
23 IV 2013 VI Liceum gościło p. dr Aleksandrę Wagner z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klasy 2A/I, 2F i 2G realizujące rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie wysłuchały wykładu pt. „Jest tylko przyszłość. I właśnie jej nie ma. Socjologiczne rozważania o przyszłości”.
Pielgrzymka maturzystów – 24.04.2014 r.
24 kwietnia 2014 uczniowie klas maturalnych wraz z nauczycielami i wychowawcami pielgrzymowali do Częstochowy, aby przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej prosić o wszelkie potrzebne łaski. Po przybyciu na Jasną Górę maturzyści uczestniczyli w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a następnie udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie uczestniczyli we Mszy Św. odprawionej w ich intencji przez księży katechetów.
Dziękujemy wszystkim za wspólne pielgrzymowanie i modlitwę.
Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Eureka
Uczniowie klasy 2d – Sergiusz Olszewski, Bartosz Zieliński, Jakub Bryl oraz Krzysztof Sitko, uzyskali wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Eureka”.
Wizyta w Instytucie Cervantesa – 23.04.2014 r.
23 kwietnia jest uznawany za Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych jest to święto oficjalne. Ponadto w Katalonii dzień ten jest hucznie obchodzonym świętem, jako dzień patrona – św. Jerzego.
Z tej okazji grupa prowadzona przez p. Małgorzatę Michalską-Derlatkę wybrała się do Instytutu Cervantesa przy ul. Kanoniczej. Na początku uczestniczyliśmy w wystawie dotyczącej życia i twórczości hiszpańskiego powieściopisarza Miguela Delibesa. Fragmenty jego dzieł zostały zobrazowane pracami 15 ilustratorów. Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się do czytelni, gdzie każdy z nas mógł przeczytać fragment „Don Kichota”- dzieła Cervantesa, w oryginale oraz tłumaczeniu.
Wszystkim bardzo podobało się, że mogliśmy poznać kolejną część kultury Hiszpanii, a do Instytutu Cervantesa mamy nadzieję jeszcze powrócić.
Joanna Zawiślan kl.2e1
Dzień Ziemi – 23.04.2014 r.
23 kwietnia 2014 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi.
Klasy 1a1, 1b1, 1b2, 2b, 2a2 wysłuchały dwóch wykładów.
Tematy wykładów:
dr Maciej Konopiński – Bioróżnorodność genetyczna
mgr Teresa Berezowska, mgr Carlos Bautista Leon – Ochrona niedźwiedzia brunatnego w Europie
Następnie klasy pierwsze brały udział w warsztatach. W grupach przygotowywano plakaty namawiające do oddania 1% podatku na ochronę niedźwiedzia brunatnego w Polsce. Wykonane prace brały udział w konkursie. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych – 25.04.2014 r.
Zakwitły kasztany, na korytarzach szóstki nie ma korków, to znaczy, że mury szkoły opuścili maturzyści. Pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów w uroczystej, ale jednocześnie rodzinnej atmosferze.
Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty, Pani Magdalena Bassara – radna Miasta Krakowa, reprezentująca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. W części oficjalnej głos zabrali nasi szanowni goście, pan Dyrektor Czesław Wróbel oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Bartłomiej Janiczak, zaś Pani Wicedyrektor Dorota Ochwat odczytała list przesłany przez Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Marię Kieruzal.
Pan Aleksander Palczewski, Pani Magdalena Bassara oraz Pan Dyrektor Czesław Wróbel wręczyli tegorocznym absolwentom naszego Liceum pakiety obywatelskie przygotowane przez Fundację Panteon Narodowy. Mamy nadzieję, że egzemplarze konstytucji Rzeczpospolitej, flagi narodowe oraz słowa hymnu narodowego będą towarzyszyły szóstkowiczom w dorosłym życiu.
Przewodnicząca kapituły Srebrnego Pióra, Pani Wicedyrektor Marta Nowak, uhonorowała najlepszych absolwentów roku 2014, ten zaszczytny tytuł oraz srebrne pióro otrzymały: Aleksandra Brach oraz Weronika Sitko
Następnie Pan Dyrektor wręczył świadectwa z wyróżnieniem:
z klasy 3a: Karolinie Majce, Justynie Nazaruk, Annie Pieprzyk, Karolinie Piszczek, Karolinie Przeniosło
z klasy 3b: Annie Dębowskiej, Justynie Maciarz, Kamili Mróz, Karolinie Pabian
z klasy 3c: Wiktorii Pacułt, Magdalenie Paciorek, Dominice Popiołek, Edycie Sałagaj, Małgorzacie Kornaś
z klasy 3d: Aleksandrze Brach, Julii Jałosze, Beacie Jurys, Magdalenie Łukawskiej, Magdalenie Sasze, Monice Ścibor
z klasy 3e: Ewie Pabian, Justynie Drożdż
z klasy 3f: Marzenie Rugieł, Iwonie Szczurek
z klasy 3h: Weronice Sitko, Angelice Zawadzie, Markowi Kuźmińskiemu
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom i ich rodzicom.
Część artystyczną – koncert przygotowali uczniowie klas 2e1, 2e2 i 1a2, 2a2 pod opieką Pani prof. Katarzyny Płazy.
Usłyszeliśmy Annę Ropkę w piosence Into the West
Olgę Pohl w piosence Don’t you worry child.
W drugiej części koncertu wystąpili Marceli Luśnia i Adam Delimat. Panowie zaśpiewali dwie piosenki:
Nie płacz Ewka i Ta ostatnia niedziela
Uczniowie klas drugich przygotowali niespodziankę dla maturzystów – pamiątkowe filmy.
Uroczystość zakończyliśmy niezwykłym wykonaniem piosenki Dni których jeszcze nie znamy – specjalnie dla maturzystów piosenkę zaśpiewały: Pani prof. Marlena Maciejewska i Pani prof. Katarzyna Płaza.
Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy połamania długopisów! Samych sukcesów w czasie sesji maturalnej!!
Relacja: mgr Iwona Fedan
TEATR PROSCENIUM WYRÓŻNIONY W XXXIV MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY (FAM) – 28.04.2014 r.
28 kwietnia Teatr Proscenium wziął udział w Gali Finałowej Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Teatrze Groteska. W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło ponad trzydzieści zespołów teatralnych z całej Małopolski. Jury w składzie: Józefa Zając: reżyser i wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie
Anna Piróg – Karaszkiewicz: aktorka filmowa i teatralna, Andrzej Franczyk: aktor teatralny przyznało naszej trupie teatralnej wyróżnienie za spektakl „Nie chcemy uciekać stąd”.
W sztuce wystąpili: Karolina Biedroń, Agnieszka Migdał, Angelika Gwóźdź, Joanna Cora, Weronika Młódzik, Bartosz Leszczyc- Zielonacki, Julia Kołodziej, Nicole Stateczna, Joanna Krawczyk, Michał Lalik, Kacper Augustynek, Anna Prorok, Julia Musyl, Alicja Musiał, Paulina Wójcik, Zofia Mikołajska
Muzyka: Krzysztof Stachowski (gitara elektryczna), Maria Wywiał/ Adam Delimat (pianino), Katarzyna Lipińska (skrzypce), Maria Kruczek (wokal)
Choreografia: Julia Kołodziej, Nicole Stateczna, Joanna Krawczyk, Jadwiga Mordarska
Reżyseria: dr Marlena Maciejewska
GRATULUJEMY
Embryonic waves – III miejsce w kategorii FILM na XXXIV FAM.
Grupa filmowa z VILO, z abstrakcyjną formą filmową pt. Embryonic waves, zdobyła III miejsce w kategorii FILM na XXXIV Festiwalu Artystycznym Młodzieży.
Gratulujemy!
maj i czerwiec
Lekcje prowadzone przez francuską praktykantkę Chrystelle Capdecomme – 13 i 22.05.2014 r.
W dniach od 13 do 22 maja 2014 w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej lekcje w grupach o programie rozszerzonym prowadziła francuska praktykantka Chrystelle Capdecomme. Lekcje przebiegały pod hasłem „Gry i zabawy językowe „. Dotyczyły one tematów przewidzianych w programie nauczania. Lekcje przebiegały w obecności pani wicedyrektor Doroty Ochwat i mgr Anety Wojtaszek romanistek VI LO.
Wykład prof. profesor Anny Bochnak z Instytutu Romanistyki UJ – 21.05.2014 r.
21 maja 2014 r. pani profesor Anna Bochnak językoznawca Instytutu Romanistyki UJ wygłosiła wykład zatytułowany „Pochodzenie języka francuskiego”. Wykładu wysłuchało 65 uczniów z grup francuskojęzycznych. Mieli okazje dowiedzieć się, dlaczego w języku francuskim pojawiły się akcenty i rodzaje, poznać etymologie wielu słów, a także poznać historie pierwszych zabytków piśmienniczych w języku ancien francais.
Klasa 2F na wycieczce w Zakopanem – 22.05.2014 r.
W dniu 22 maja 2014 roku uczniowie klasy 2F brali udział w ciekawych zajęciach terenowych do Zakopanego. Całodniowa wycieczka była wypełniona atrakcjami. Spacer na Kalatówki i interpretacja sonetów Jana Kasprowicza u podnóża Kasprowego Wierchu wymykała się zwykłym ramom lekcji języka polskiego. Ćwiczenia z czytania mapy i znajomości gór nabrały zupełnie innego, praktycznego charakteru. Przez godzinę zmagaliśmy się z kartą pracy i mapą Tatr, każda z 6 grup wykonywała ćwiczenia sprawdzające naszą wiedzę z zakresu między innymi: orientacji mapy w terenie, przeliczania odległości i skali, obliczania średniego spadku stoku, obliczania wysokości górowania Słońca … praca kończyła się oceną każdej z grup 🙂
Potem udaliśmy się do dzielnicy „Jaszczurówka”, której nazwa pochodzi od salamandry plamistej występującej na tym terenie.
Znajduje się tam kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jest to klasyczne dzieło wzniesione w stylu zakopiańskim. Kapliczka została zbudowana w latach 1905 – 07, według projektu Stanisław Witkiewicza
Następnie trasa wiodła do Galerii Władysława Hasiora, gdzie obejrzeliśmy około 150 prac artysty z całego okresu jego twórczości. Wystawa wywołała ożywione dyskusje wśród uczestników.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najstarszego kościoła i cmentarza w Zakopanym na Pęksowym Brzysku, gdzie znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki wykonanymi w drewnie,metalu lub kamieniu, często zdobionymi rzeźbionymi motywami podhalańskimi. Znajdują się tu nagrobki między innymi: Władysława Hasiora, Antoniego Kenara, Władysława Orkana, Kornela Makuszyńskiego, Heleny Marusarzówny, Jana Długosza, ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego i wielu innych znanych i zasłużonych dla miasta i Tatr osób.
Zaraz przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki.
Cała wycieczka, której pomysłodawczynią była Pani Profesor Izabela Klec rozbudziła nasze apetyty na poznawanie świata.
Weronika Frączak z 2F
Mistrzostwo Polski dla Filipa
Z wielką dumą i radością informujemy, że uczeń klasy 1d – Filip Sosnowski,
zdobył złoty medal w konkurencji układów formalnych – a zatem zdobył najwyższy z możliwych tytułów w Polsce –
jest Mistrzem Polski Taekwon-do!!
GRATULUEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Wykłady w Instytucie Cervantesa 26.05.2014 r.
W dniu 26 maja dwie klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim: 0h1 i 1h1 wzięły udział w seminarium naukowym zorganizowanym przez Instytut Cervantesa i Uniwersytet Papieski w Krakowie.
Seminarium naukowe dotyczyło sztuki wybitnego hiszpańskiego artysty El Greco.
W 2014 roku przypada 400-setna rocznica śmierci Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco, malarza, hiszpańskiego rzeźbiarza i architekta pochodzenia greckiego, uważanego za jednego z najbardziej znamienitych przedstawicieli malarstwa manierystycznego w Hiszpanii.
My mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wykładów w języku hiszpańskim:
„Architektura hiszpańska w latach 1541-1614” Wykład prof. dr Rosario Camacho Martínez z Uniwersytetu w Maladze.
„Rzeźbiarstwo hiszpańskie w czasach El Greco” Wykład prof. dr José Roda Peña z Uniwersytetu w Sewilli.
Mieliśmy szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i poczuć się jak prawdziwi studenci. Do Instytutu wrócimy z pewnością nie raz.
Ścieżkami ludności żydowskiej po przedwojennym Krakowie.
Już po raz czwarty uczniowie małopolskich szkół gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach historycznych wspólnie z młodzieżą licealną. Kuratorium Oświaty w Krakowie, VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta w Krakowie oddział Fabryka Schindlera oraz Polskie Towarzystwo Historyczna oddział w Krakowie byli organizatorami warsztatów edukacyjnych i gry miejskiej pt. Ścieżkami ludności żydowskiej po przedwojennym Krakowie. W zajęciach uczestniczyło 72 uczniów z krakowskich gimnazjów, a nagrody zostały ufundowane przez Księgarnię Czytanie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uroczystości rozpoczęły się w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie przy ul. Wąskiej 7 wystąpieniem dra Czesława Wróbla dyrektora VI LO oraz prof. dr hab. Krzysztofa Zamorskiego prezesa krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wystąpienia gości prof. dr hab. Michała Galasa i dr Edyty Gawron z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowały uczniów do warsztatów. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem poznawała historię krakowskiego Kazimierza, wydawać by się mogło tak dobrze znaną dotychczas. Po solidnej dawce informacji, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Trzy grupy uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Fabryka Schindlera. Tam, mieli za zadanie odtworzyć codzienność krakowskiej społeczności żydowskiej. Na podstawie materiałów filmowych, fotografii i tekstów źródłowych poznawali obyczajowość i mentalność ludności żydowskiej. Mieli także okazję pracy na ekspozycjach muzealnych. Pozostali, udali się na grę miejską po Kazimierzu. Uczniowie mieli możliwość wejść do Synagogi Tempel i Remuh, a także na cmentarze żydowskie. Spacer uliczkami Kazimierza był niezwykle przyjemny ze względu na pogodę, a do tego emocji dostarczała rywalizacja. Po ciężkiej pracy wszystkie grupy spotkały się w sali kinowej Fabryki Schindlera. Nagrody wyłonionym zwycięzcom wręczali współorganizatorzy uroczystości: Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, Pani Monika Bednarek kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oddział Fabryka Schindlera oraz Pan dr Czesław Wróbel dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za bardzo dobrą współpracę.
Klasa 2E1 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – 3.06.2014
3 czerwca klasa 2e1 wyruszyła na podbój Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej poświęconej roli artysty w malarstwie Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz innych malarzy XIX wieku. Analizowaliśmy „Hołd pruski” „Kościuszkę pod Racławicami” „Wernyhorę”. Tworzyliśmy szkice własnych obrazów, może kiedyś zawisną
w Sukiennicach.
Przekazanie wystawy Ireny i Jana Jasickich – 6.06.2014 r.
W dniu 6.06.2014 r. o godz. 11.00 odbyło się uroczyste przekazanie wystawy autorstwa Ireny i Jana Jasickich – reportaż fotograficzny – Śladami Adama Mickiewicza po Białorusi i Litwie „Kraj lat dziecinnych”.
Jan Jasicki przekazał wystawę autorstwa swojej żony Ireny Jasickiej. Naszym gościem była Magdalena Bassara radna VI kadencji Rady Miasta Krakowa. Podczas uroczystości uczniowie klasy IIC recytowali fragmenty utworów Adama Mickiewicza oraz Bronisława Maja.
Dominik Setlak – fragment Pana Tadeusza i wiersze Bronisława Maja
Bartek Wygladała – Fragment Pana Tadeusza i fragment Reduty Ordona
Michał Ciaranek fragmenty II i IV części Dziadów
Uroczystość poprowadził Dominik Setlak
Tytuł wystawy to nie tylko cytat z Epilogu Pana Tadeusza, to także cel podróży Ireny Jasickiej do krainy lat dziecinnych, gdzie spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Wszystko to co przeżyła i widziała znalazło odbicie w fotografiach wykonanych w czasie licznych podróży na Białoruś i Litwę, zarówno prywatnych do rodziny jak i służbowych.
Celem wystawy jest pokazanie młodemu pokoleniu Polaków, co zostało z tamtych lat, jak wyglądają dzisiaj Zaosie, Nowogródek, Tuhanowicze, Wilno, Czombrów i jezioro Świteź.
Reportaż fotograficzny powstał z okazji 200 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza i był prezentowany w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie, w gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego, na Zamku w Niepołomicach, w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana na ul. Krowoderskiej, na II Zjeździe Rodu Rodziewiczów w Międzywodziu, w Gim. im. Adama Mickiewicza w Krakowie oraz w czasie trwania Salonu Literacko-Muzycznego „U PANA MICKIEWICZA”.
Zdjęcia pochodzą z następujących miejscowości:
Zaosie, Nowogródek, Tuchanowicze, Worończa, Szczorse, Czombrów, Korczowa, Lida i Wilno oraz znad jeziora Świteź.
Wystawa znajduje się na trzecim piętrze naszego liceum – zapraszamy do zwiedzania!
Wycieczka do Budapesztu – 29.06.2014 r.
W dniu 29 maja 2014 r. (czwartek) uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Budapesztu, który jest stolicą i największym miastem Węgier. Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie, teatry, opera) i naukowy (Akademia Nauk, uniwersytet (od 1635), politechnika (od 1782), Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).
Już pierwszego dnia atrakcje nas zaskoczyły. Zwiedzaliśmy oceanarium, przebywając wśród rekinów, piranii oraz aligatorów. Potem spacerowaliśmy po Wyspie Małgorzaty. W drugim dniu odwiedziliśmy muzeum Terroru, płynęliśmy statkiem po Dunaju, zwiedzaliśmy górę zamkową. Niezapomnianym przeżyciem była gra miejska z uczniami katolickiej szkoły w Budapeszcie. Był to nie lada wyczyn, ponieważ nasi rówieśnicy słabo mówili po angielsku, jednak mimo to czas ten był bardzo udany. Pod koniec dnia byliśmy bardzo zmęczeni, ale wciąż spragnieni wrażeń. Dlatego też wyszliśmy na Górę Gellerta, by tam o zmroku obejrzeć panoramę zasypiającego Budapesztu. Trzeci dzień był zdecydowanie spokojniejszy. Zwiedzaliśmy fabrykę diamentów i spacerowaliśmy po urokliwym miasteczku Szentendre. To były niezwykłe 3 dni, wycieczka była zdecydowanie za krótka. Pomimo kapryśnej pogody, wycieczka do Budapesztu z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Pani Aneta Wojtaszek w jury finału Eurofestivalu Piosenki Francuskiej w Ostravie – 13.06.2014
Pani Aneta Wojtaszek, organizator Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej, którego jubileuszowa, X edycja odbyła się 30 maja 2014 roku, została zaproszona do Jury finału Eurofestivalu Piosenki Francuskiej w Ostravie 13 czerwca 2014 roku.
Krakowski festiwal uświetniły występy 29 finalistów, którzy ubiegali się o Prix Special, tygodniowy pobyt we Francji połączony z nauką śpiewu w Ecole de Musique w Fonatainebleau, nagrodę ufundowaną przez prezesa stowarzyszenia l’ARCIF, panią Evelyne Wenzel oraz o Grand Prix, którego fundatorem był profesor Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa.
Nagrodę książkową dla laureata Grand Prix ofiarowała Rada Rodziców VI Liceum Ogólnokształcącego.
Zwycięzcą X Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej został Rafał Gałka, uczeń II LO w Olkuszu. Nagrodę zapewniło mu wspaniałe wykonanie piosenki ” Je t’aime”.
CREATING THE AWARENESS OF YOUR CITY – Projekt – maj-czerwiec 2014
Od maja 2014 do czerwca 2014 uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego realizują projekt zatytułowany Creating the Awareness of Your City. Projekt łączy w sobie elementy edukacji obywatelskiej, dziennikarskiej oraz językowej. Całość projektu realizowana jest w języku angielskim.
W projekcie biorą udział uczniowie z klas: 1a1, 2a1, 2a2 oraz 2e1. Ich zadaniem jest zbadanie wybranych sfer życia Krakowa takich jak: przestrzeń publiczna, szeroko pojęte życie kulturalne miasta oraz problemy poruszone w niedawnym referendum – czyli ścieżki rowerowe, monitoring miejski oraz propozycja budowy metra. Na zakończenie projektu młodzież napisze raporty w języku angielskim zawierające podsumowanie poczynionych przez uczniów obserwacji oraz artykuł prasowy również w języku angielskim. Dodatkowo uczniowie stworzą dokumentację fotograficzną swoich działań.
Projekt jest realizowany we współpracy z dziennikarzami anglojęzycznego magazynu Krakow Post. Opiekunami projektu są Panie prof.: Iwona Fedain, Izabela Żelazna oraz Katarzyna Płaza.
GRATULUJEMY Joannie Plis z klasy 1B1 zwycięstwa
Joanna Plis z klasy 1B1 zdobyła I miejsce w VII WARSZAWSKIM KONKURSIE PRZYRODNICZYM TYGRZYK
Losy Polaków na Syberii – podziękowanie
Dobiegł końca konkurs, upamiętniający Polaków, których trudny los zaprowadził na „nieludzką ziemię”. Wykorzystując materiały źródłowe, bezcenne wspomnienia żyjących uczestników wydarzeń, angażując własną inwencję, uczestnicy konkursu – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski – przygotowali prace w czterech różnych kategoriach. Z tego powodu w ostatnim czasie szerokim strumieniem napływały do naszej szkoły prace pisemne, plakaty, utwory poetyckie, opracowania multimedialne. Mieliśmy więc co czytać, co oglądać, co oceniać. Za trud włożony w sprawiedliwe sędziowanie, za ogromny wysiłek pragnę szczerze podziękować swym znakomitym Koleżankom i równie znakomitym Kolegom. Za kompetencję p. Wandzie Sułkowskiej, za pracowitość p. Wojciechowi Rakowi, za oddanie p. Grzegorzowi Harabaszowi, za zaangażowanie p. Iwonie Fedan, za wytrwałość p. Justynie Wieczorek, za niezawodność p. Jakubowi Pstrągowi, za klasę p. Izabeli Żelaznej. Mówiąc krótko, dziękuję Wszystkim za kompetencje, pracowitość, oddanie, zaangażowanie, wytrwałość, niezawodność i klasę. Nasze starania wspierało grono niezwykle zacne. Dr Beata Drabik-Frączek, dr Daniel Skwirut, prof. Stanisław Rodziński, mgr Michał Baca służyli swą wiedzą i wrażliwością. Mam nadzieję, że podziękowania przyjmie również p. Ewelina Przykota, która z niezwykłą skrupulatnością przyjmowała i rejestrowała wszelkie konkursowe przesyłki. O skali naszej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich tygodniach, świadczyć może jedna liczba: 291. Tyle opracowań otrzymaliśmy podczas tegorocznej edycji konkursu.
Wszystkich szczerze pozdrawiam
Teresa Lityńska-Konieczny
Przewodnicząca Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej
Stypendium Edukacyjne Miasta Krakowa – GRATULACJE!
MAŁGORZATA DŁUGOSZ
ALEKSANDRA BRACH
ANGELIKA ZAWADA
uzyskały Stypendium Edukacyjne Miasta Krakowa
GRATULUJEMY!
Analiza genomu owcy – zajęcia w UR – 11 i 18.06.2014 r.
11 i 18 czerwca klasy 1b1 i 1b2 brały udział w zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym. Tematem zajęć była analiza genomu owcy. Uczniowi izolowali DNA z leukocytów owcy, rozdzielali go za pomocą elektroforezy oraz przypomnieli sobie technikę klonowania DNA – metodę PCR.
Opiekun: dr Agata Kurek
Spotkanie z ciekawą chemią – 12.06.2014 r.
12 czerwca uczniowie klasy 2b uczestniczyli na Wydziale Chemii UJ w pokazach ciekawych doświadczeń chemicznych. Brali też udział w wykładzie i pokazach na temat kriogeniki.
Pamięć czy historia 25 – lecie wyborów 1989 roku w Muzeum PRL
W rocznicę wyborów 1989 roku uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w debacie „Czy możemy już mówić o historii PRL-u, czy tylko o jego pamięci”. Debata została zorganizowana przez Muzeum PRL, a wzięli w niej udział prof. Janusz Majcherek, prof. Jacek Chrobaczyński i dr Barbara Klich- Kluczewska. Dyskurs przybrał niezwykle barwny kierunek, zwłaszcza, że włączyli się świadkowie historii PRL, co w szczególności zainteresowało uczniów. Różne perspektywy i spojrzenie kilku pokoleń sprawiły, że temat wyborów 1989 roku towarzyszył uczniom jeszcze długo po zakończeniu debaty.
Warsztaty decoupage’u w jezyku francuskim – 25 czerwca 2014 r.
Zakończenie roku szkolnego – 27.06.2014 r.
Zakończenie roku szkolnego odbyło się w dniu 27.06.2014 r. (piątek) o godz. 10.00 w wyznaczonych salach.