Kronika – rok szkolny – 2016/2017

Kronika – rok szkolny 2016/2017

wrzesień i październik

Apel Pamięci na ulicy Szerokiej – 28.10.2016 r.

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” – Jan Paweł II

28 października 2016 r. na ul. Szerokiej przed Starą Synagogą odbyła się rocznicowa uroczystość poświęcona pamięci trzydziestu Polaków rozstrzelanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1943 roku, w ramach realizacji okupacyjnej polityki o odpowiedzialności zbiorowej. Egzekucja była odpowiedzią na zamach dokonany przez polskie podziemie na dwóch niemieckich urzędników Generalnego Gubernatorstwa i konfidentki gestapo. Społeczność VI LO od lat opiekuje się tym szczególnym miejscem na Kazimierzu.

O godzinie 12 wokół skromnego pomnika ofiar zgromadzili się uczniowie klas 3F, 3H2, 2C i 1F pod opieką Pani dyrektor Iwony Fedan i swoich nauczycieli. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele Rady Dzielnicy I-szej: Pani Anna Gapys, Pan Jacek Balcewicz i Pan Grzegorz Sobol oraz zastępca komendanta Komisariatu I-szego Pan nadkomisarz Mariusz Serafin. Apel poprowadził prof. Grzegorz Harabasz a ksiądz Łukasz Bugała odmówił modlitwę w intencji wszystkich, którzy na ziemiach polskich padli ofiarą niemieckiego nazizmu.

Wykład p. dra hab. W. Mruka, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ – 4.11.2016

4 XI 2016 w VI Liceum gościł p. dr hab. Wojciech Mruk, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. „Konsekwencje krucjat”. Słuchacze poznali konsekwencje rywalizacji świata chrześcijańskiego i arabskiego na tle skomplikowanego systemu zależności politycznych, gospodarczych i kulturalnych na Bliskim Wschodzie. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Uczestnicy wykładu mogli samodzielnie ocenić, czy rywalizacja militarna w dobie krucjat wykluczała możliwość współpracy w innych dziedzinach życia czy też odwrotnie – skłaniała do współdziałania. Po wykładzie odbyła się dyskusja naukowa. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2C, 2E, 2F i 3D w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo.

III MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY O USA DLA VI LO!!! – 17.11.2016

Denis Grokholskyi, Magdalena Herman i Tomasz Majka z klasy 2a2 zdobyli III miejsce w II Małopolskim Konkursie Wiedzy o Kulturze i Historii Stanów Zjednoczonych dla szkół ponadgimnazjalnych.
Na Uniwersytecie Pedagogicznym w dniach 14, 17 listopada 2016   odbył się  II Małopolski Konkurs Wiedzy o Kulturze i Historii Stanów Zjednoczonych organizowany przez Bibliotekę Główną, przy wsparciu merytorycznym Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.
Uczniowie 12 gimnazjów i 12 ponadgimnazjalnych szkół odpowiadali w formie ustnej i pisemnej na pytania przygotowane przez ekspertów z Konsulatu Generalnego w Krakowie.

Nasi uczniowie pod opieką prof. Ewy Lubińskiej wywalczyli III miejsce pokonując m.in. I i V LO .
Oczekując na wynik konkursu uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Tomasza Sikory ”Columbus, Indians, Immigrants: Between the Past and the Present”.

Wielkie Gratulacje!!!

 

Wykład dr Marcjanny Nóżki, pracownika naukowego Instytutu Socjologii UJ – 17.11.2016 r.

17 XI 2016 naszą szkołę odwiedziła p. dr Marcjanna Nóżka, pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość przedstawił wykład pt. „Procesy naznaczania społecznego”. Słuchacze poznali funkcje, przykłady, przebieg i konsekwencje takich procesów socjologicznych jak: stygmatyzacja, naznaczanie, wykluczenie społeczne a także konsekwencje tych procesów dla jednostki ludzkiej i jej funkcjonowania w zbiorowości. Nasz ekspert przedstawił ponadto wybrane teorie dotyczące naznaczania społecznego, zwracając uwagę nie tylko na jego ciągłą obecność w świecie współczesnym, ale również na kontekst historyczny. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Treść wykładu wywołała żywą reakcję sali, skłaniając do ciekawej dyskusji naukowej. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym: 2C, 2E i 2F.

Frankofonia według Jean-Pierre Darcel – 5.12.2016 r.

Frankofonia według Jean-Pierre Darcel, czyli dlaczego połowa Afryki mówi po francusku, kim był Leopold Senghor, jak dojść do szkoły przez las równikowy, okiełznać kobrę i uniknąć spotkania z armią źarłocznych mrówek. Te i inne anegdoty z Czarnego Lądu opowiedział lektor języka francuskiego filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas pasjonującego wykladu dla uczniów klas drugich uczących się języka francuskiego.

Wykład dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii UJ

8 XII 2016 VI Liceum odwiedził p. dr hab. Jacek Nowak, pracownik naukowy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość przedstawił wykład pt. „O nierównościach i strukturze społecznej”. Słuchacze poznali przykłady nierówności społecznych, ich wpływ na społeczeństwo a także cechy struktury społecznej ze szczególnym uwzględnieniem struktury klasowej i warstwowej. Poznali zależności między władzą, prestiżem i zamożnością. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym: 2C, 2E i 2F.

FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI 2016

Szanowni Państwo i drodzy vilowicze, w imieniu organizatorów akcji chcielibyśmy serdecznie podziękować za hojność i serce okazane w ciągu ostatnich tygodni. Dzięki Państwu udało nam się zorganizować niezapomniane święta rodzinie z Bochni.

W wyniku akcji zebraliśmy 4600,70 zl oraz rzeczy pierwszej potrzeby. Środki pieniężne zostały przeznaczone na zakup: pralki automatycznej (1300zl), fotela rozkładanego (670zl) oraz termy elektrycznej (420zł), resztę pieniędzy przeznaczyliśmy na zapas chemii, żywności i ubrań zimowych.

Cała rodzina była w wielkim szoku, widząc ilość wnoszonych do ich domu paczek – każda pięknie opakowana w świąteczny papier i wstążki. Rodzina poprosiła o przekazanie najserdeczniejszych podziękowań dla wszystkich osób, które tworzyły Paczkę i postanowiły podarować im tak piękne i radosne Święta.

Dziękujemy.

I Turniej Sportowy Dwa Brzegi Wisły – 12.12.2016

SUKCES SPORTOWCÓW VI LO

W dniu 12.12.2016 r. odbył się w Małej Tauron Arenie w Krakowie I Turniej Sportowy „Dwa Brzegi Wisły”, który został rozegrany pomiędzy IV LO – VI LO. Turniej został rozegrany z inicjatywy Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Młodzież obu szkół rozegrała ze sobą mecze: piłki nożnej chłopców, koszykówki dziewcząt i chłopców oraz siatkówki dziewcząt. Sportowców dopingowali kibice, którzy podziwiali emocjonującą rywalizację sportowców jak również elektryzujące występy zespołów cheerleaders.
W turnieju bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci VI LO. Wygrywając wszystkie konkurencje zostali zaszczytnymi zwycięzcami I Turnieju Sportowego „Dwa Brzegi Wisły”  IV LO – VI LO oraz odebrali z rąk Dyrekcji Puchar.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

 

 

  


SUKCES SIATKAREK VI LO – 13.12.2016

Reprezentacja siatkarek VI LO odniosła sukces zwyciężając w Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Rady Dzielnicy II i Dyrektora XXIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, który odbył się w XXIV LO w dniu 13.12.2016r.
Nasze siatkarki pokonały reprezentacje VIII LO, XIII LO oraz XXIV LO. Najbardziej wartościową zawodniczką turnieju została wybrana nasza siatkarka – Emilia Niedzielska, uczennica z klasy 1d.

Skład drużyny:
Natalia Mojsilović (kapitan), Emilia Niedzielska, Joanna Pikus, Karolina Sikora, Martyna Miernik, Paulina Koczur, Wiktoria Włodarczyk, Julia Krynicka, Alicja Żiżka, Gabriela Kasprzyk.

Opiekunem drużyny jest prof. Marcin Skoczeń.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW

Gratulujemy Patrycji Pudzisz z kl. 3A1

Gratulujemy Patrycji Pudzisz z kl. 3A1 zakwalifikowania sie do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Żywności.

Opiekun: mgr Barbara Korona

Etap rejonowy Olimpiady Wiedzy o Żywności w Jaśle

W etapie rejonowym Olimpiady Wiedzy o Żywności w Jaśle brały udział:

Patrycja Pudzisz z kl. 3a1

Oliwia Krzemień z kl. 2a1

Justyna Goryczka z kl. 2b

Patrycja zakwalifikowała się do etapu centralnego.

Gratulujemy!

 

Zajęcia klasy 2A1 na Uniwersytecie Rolniczym

Klasa 2A1 brała udział w zajęciach z zakresu hodowli tkankowych i inżynierii genetycznej zorganizowanych w Uniwersytecie Rolniczym.

 

 

Święto Szkoły – 14.12.2016 r.

Święto Patrona Szkoły łączy dwa  ważne dla społeczności Szóstki wydarzenia: urodziny i imieniny wieszcza narodu polskiego i Patrona naszej szkoły Adama Mickiewicza oraz ślubowanie na sztandar koleżanek i kolegów z klas pierwszych, którzy tym samym stają się pełnoprawnymi uczniami VI Liceum.

Tegoroczne  święto 14 grudnia 2016 roku celebrowaliśmy w Kinie KIJÓW w towarzystwie znakomitych Gości: Pana Bogusława Kośmidera Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Pani Haliny Cimer Małopolskiego Wicekuratora Oświaty, Pana Łukasza Słoniowskiego Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa, Pana Łukasza Wantucha Radnego Miasta Krakowa, Pana asesora Antonio Jose Navarro Betancor reprezentującego Pana Radcę do spraw Edukacji Ambasady Hiszpanii, Pani Beaty Zgutki Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Pani Magdaleny Bassary, Pani Barbary Silberring.

Tradycyjnie, bo już po raz dziesiąty uroczystą Galę uświetnił spektakl Szkolnego Teatru PROSCENIUM oparty na motywach z życia i twórczości Adama Mickiewicza.  Przedstawienie „Jak kochali filomaci?” zostało bardzo ciepło przyjęte przez zaproszonych Gości, Nauczycieli, Uczniów, Rodziców i Absolwentów.
W ostatniej części uroczystości wysłuchaliśmy koncertu  Szkolnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia  im. Władysława Żeleńskiego w  Krakowie pod batutą pani Joanny Natalii Ślusarczyk.

 

 

 

 

 

 

Christmas Party 2016

 

 

 

styczeń i luty

Złota Tarcza w Rankingu Perspektyw dla naszego LO

W XIX Rankingu Perspektyw nasze Liceum zostało odznaczone Złota Tarczą

Gratulujemy Małgorzacie Lebicy z klasy IIF

Małgorzata Lebica z klasy IIF zakwalifikowała się do udziału w etapie wojewódzkim XL Olimpiady Języka Francuskiego.

 

GRATULACJE- OLIMPIADA LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Natalia Brożek (3h2)

Gabriela Czajka (3h2)

Ewelina Malik (3h2)

Anna Wróblewska (2e)

Zuzanna Radek (2c); teatrologia

(opieka: dr Marlena Maciejewska)

Sara Kolańska (2h3)

Paweł Skowronek (2a3)

(opieka: prof. Wanda Sułkowska)

Joanna Raj (3e)

(opieka: dr Jakub Pstrąg)

 

Wykład prof. dra hab. Stanisława Sroki z Instytutu Historii UJ – 12.01.2017 r.

12 I 2017 w VI Liceum gościł p. prof. dr hab. Stanisław Sroka, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz prelegent wygłosił wykład pt. „Andegawenowie w Polsce”. Słuchacze poznali dzieje stosunków polsko – węgierskich w XIV wieku ze szczególnym uwzględnieniem panowania Kazimierza Wielkiego. Poznali meandry jego polityki matrymonialnej, kulisy objęcia tronu polskiego przez Ludwika Węgierskiego oraz przełomowe momenty jego panowania w Polsce i na Węgrzech. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2A/3, 2E i 2F.

Sukcesy w Olimpiadzie z Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

GRATULUJEMY!

MATEUSZOWI PAŁĘDZE – KL. 1G

DARII WOJCIECHOWSKIEJ – KL. 3H2

zakwalifikowania się do etapu centralnego Olimpiady z Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

 

ANECIE KAPALE – KL. 1C

MATEUSZOWI PAŁĘDZE – KL. 1G

DARII WOJCIECHOWSKIEJ – KL. 3H2

udziału w etapie rejonowym Olimpiady z Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

Gratulujemy Michałowi Górce

Michał Górka z klasy 3g zakwalifikował się do II etapu XLIII Olimpiady Geograficznej.

Gwiazdka dla Zwierzaka – podsumowanie akcji

Nasza szkoła co roku włącza się w wiele charytatywnych akcji. W grudniu zbieraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy dla schroniska dla zwierząt w ramach akcji GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać m.in. 110 kg karmy, koce i poduszki. Za wszystko bardzo serdecznie dziękujemy!

Zakwalifikowani do etapu okręgowego w XLIII Olimpiadzie Historycznej

W listopadzie 2016 r. odbyły się w naszej Szkole zawody XLIII Olimpiady Historycznej.

Uczniowie:

Baran Łukasz z klasy 1e

Buczek Filip z klasy 2f

Garbacz Maria z klasy 2a2

Gibas Bartłomiej z klasy 1f

Król Magdalena z klasy 3a2

Majcher Janina z klasy 2a3

Mrugała Michał z klasy 1e

Skawiński Jan z klasy 2a3

Tupaj Weronika z klasy 2a3

zostali zakwalifikowani do etapu okręgowego i napisali już prace pisemne w pierwszej części eliminacji.

Gratulujemy i życzymy awansu do drugiej części zawodów!

Lekcja muzealna w Muzeum Geologicznym ING PAN – 20.01.2017 r.

 Lekcje muzealna klas 2h1,h3 ( 25.01;15.02.2017 ) 2f,2g ( 20.01.2017 ) w Muzeum Geologicznym ING PAN.

Uczniowie pogłębili wiedzę dotyczącą budowy geologicznej okolic Krakowa oraz zjawisk krasowych.

Dzień Filmowy DISNEY – 20.01.2017 r.

 20 stycznia, jak co roku, w murach VILO, odbył się Dzień Filmowy, tym razem poświęcony kinu Walta Disneya.

 

Plan wydarzenia obejmował: wykład ekspercki dotyczący historii Disneya prowadzony przez Jacka Dziduszkę, konkurs na najlepszy strój inspirowany tematem oraz pokaz filmu „Inside out” („W głowie się nie mieści”), zdobywcy Oscara za rok 2015 w kategorii: najlepszy film animowany.

Już pierwsze minuty po oficjalnym rozpoczęciu Dnia Filmowego przyniosły nieoczekiwaną zmianę. Niestety, w związku z zdarzeniem losowym, prelegent nie mógł pojawić się osobiście. Jego rolę przejęła uczennica liceum, prywatnie fanka Disneya, Magda Błaszczyk z klasy 3c, która wygłosiła, podparty niezwykle skrupulatną wiedzą, wykład obejmujący historię, fakty i filmografię związaną z postacią tytułową.

Następnie odbył się konkurs na najlepszy strój inspirowany Disneyem. W szranki stanęło 37 uczniów przebranych w stroje z filmów. Każdy uczestnik miał chwilę na przedstawienie swojej postaci na scenie. Wśród nich znalazły się m.in. żeńskie wersja Piotrusia Pana, Cruella de Mon (w dwóch wcieleniach), postacie z Alicji w Krainie Czarów, dwie Piękne (i jedna Bestia) czy bohaterowie nowych Gwiezdnych Wojen.

 

 Kolejnym punktem programu stało się (nieoczekiwanie) karaoke. Spontanicznie podjęta decyzja wynikająca ze zmiany planów zaowocowała piosenkami z „Króla lwa”, „Mulan”, „Herculesa” i „Pocahontas” w brawurowym wykonaniu solistów lub zespołów złożonych z całych klas (wielkie brawa dla 2c za wykonanie piosenki „Zrobię mężczyzn z was” z filmu „Mulan”!).

Ukoronowaniem Dnia Filmowego był pokaz filmu „Inside out” z 2015 r., wytwórni Disney Pixar.

Po pokazie odbyło się ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród za udział w konkursie na najlepsze przebranie.

Ostatecznie, po podliczeniu głosów publiczności, pierwsze miejsce zajęła, przebrana za Kopciuszka, Maja Strzebońska z klasy 3c (zdobywając pierwsze miejsce drugi rok z rzędu). Druga była Weronika Panek z klasy 1i, która wystąpiła jako Jessie z filmu „Toy story”. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kubiak z 1b, przebrana za Kim Kolwiek.

Dzień filmowy w roli konferansjera poprowadziła: Zuzanna Radek z 2c
Plakaty wykonały: Zuzanna Dec i Julia Kasprzycka z 2c
Autorką zdjęć jest: Patrycja Zagaja z 1i
Oprawę muzyczną zawdzięczamy: Oli Wartalskiej i Natalii Żmudzie z 3e oraz Elise Alvarez z 3f

Organizatorem była p. Izabela Żelazna

Etap szkolny X edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania – 24.01.2017 r.

Do etapu wojewódzkiego X edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania zakwalifikowały się:

Aleksandra Chojnacka  z kl. 1e

Kinga Piwowarczyk z kl. 2a1

Wyróżnienia otrzymali:

Urszula Kobus z kl. 1g

Weronika Bandarzewska z kl. 1c

Szymon Martewicz z kl. 2e

GRATULUJEMY!

Dzień Kultury i Języka Włoskiego

Lasciatemi cantare
con la chitarra in mano
Lasciatemi cantare –
– sono l’italiano!

Pozwólcie mi zaśpiewać
z gitarą w dłoni
Pozwólcie mi zaśpiewać –
– jestem Włochem!

Tegoroczny Dzień Kultury i Języka Włoskiego otworzyła komedia dell’arte, czyli: szkielet scenariusza, mięso słów, jak to ujęła pani dr Monika Surma-Gawłowska w swoim wykładzie dotyczącym niebywałej historii włoskiego teatru improwizowanego. Przedstawione zostały początki ulicznej sztuki aktorskiej, sprytnie pociągniętej za nos przez szesnastowiecznych szarlatanów, rozbudzonej przez żądną sztucznej krwi publiczność, wreszcie rozlanej od Wenecji, aż po całą Europę.
Bywa, że lepiej słuchać syku bazyliszka, niż śpiewającej kobiety, ale nasze spotkanie zostało wzniesione pod same bramy niebios przy pomocy wytwornych dam i dumnych śpiewaków. Aula rozbrzmiała muzyką, od barokowych pieśni miłosnych jak Caro mio ben w anielskim wykonaniu Martyny Raczek, przez nostalgiczny przebój E Più Ti Penso urzekająco zaśpiewany przez Kacpra Dziadkowca, aż po głośne, pełne włoskiego temperamentu Felicità, które rozbrzmiało radosnymi głosami Oli Kwiek i Kuby Blitka, a skończywszy na piosence L’essenziale w czarującej interpretacji Karoliny Krok.
Nie obyło się oczywiście bez części edukacyjnej, czyli prezentacji uczniów. Zjednoczenie Włoch (Michał Morek i Nikodem Soroczyński), związek Mickiewicza z Italią (oraz, niewątpliwie, w Italii) (Aleksandra Ferek), włoska kinematografia (Aleksandra Kwiek i Tomasz Mayka) oraz odważna, kontrowersyjna sztuka współczesna (Weronika Bandarzewska) – wszystkie te tematy zostały pożarte przy jednym posiedzeniu, a smakowały niemal tak dobrze, jak spaghetti alla carbonara. Zostały nam przybliżone najjaśniejsze gwiazdy Półwyspu Apenińskiego, czyli wszystkie diabły mieszkające w teatrach, w tym również najznamienitsi kompozytorzy, malarze oraz fotograficy – z Olivierem Toscanim na czele.
Ciekawostkami sypano jak z rękawa. I tak, pasjonatów polskiej literatury z pewnością zaciekawi, że Włosi jako pierwsi przenieśli na ekrany kin Quo vadis. A mężczyźni tak bardzo kochali się we włoskich średniowiecznych aktorkach, że truli je przez swoją fanatyczną miłość. A Rzym był jedynym miejscem, które mogło na zawsze zatrzymać przy sobie naszego Wieszcza. Zaś mordercy w czarnych rękawiczkach mogli wyjść wyłącznie z włoskich filmów grozy.
Nessun dorma. Niech nikt nie śpi. Arlekin, kołysząc się, znika ze sceny, miłość triumfuje. My widzimy się za rok!

Relacja: Aleksandra Ambrożewicz kl. 1c
Zdjęcia: Karolina Chyb kl. 2c.

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

Serdecznie gratulujemy Katarzynie Czekaj kl. 2f, Katarzynie Lebicy kl. 2f, Magdalenie Nowak kl.1a2 oraz Gabrieli Wójcik kl.1a1 zakwalifikowania się do kolejnego etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.
Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 17 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału XI edycji konkursu.

In bocca al lupo!

Poczet sztandarowy na uroczystościach z okazji 75 rocznicy powstania Armii Krajowej – 15.02.2017 r.

W dniu 15.02.2017 r. poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystościach z okazji 75 rocznicy powstania Armii Krajowej.

Uroczystość rozpoczęła  msza św. w kaplicy garnizoniwej na ul. Dietla,  następnie przemarszerowano  na Bulwar Czerwieński, gdzie kontynuowano obchody rocznicy.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

W VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. ADAMA MICKIEWICZA

W KRAKOWIE


(21- 22 LUTEGO 2017)

VI Liceum Ogólnokształcące, jedno z najstarszych liceów w Krakowie pragnie po raz czwarty w sposób szczególny uczcić ten wyjątkowy dzień. Poprzednie obchody, w których udział wzięli wybitni językoznawcy oraz literaturoznawcy
z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego:
prof. dr hab. Franciszek Ziejka, prof. dr hab. Renata Przybylska, prof. dr hab. Bogusław Dopart,
prof. dr hab. Tadeusz Budrewicz, dr hab. Kazimierz Sikora, dr hab. Mirosława Mycawka, dr Marta Rusek,
dr Małgorzata Sokalska oraz znakomita krakowska Poetka Ewa Lipska i artystka-malarka dr Anna Kaszuba- Dębska cieszyły się  uznaniem nauczycieli i młodzieży oraz krakowskich mediów.  Dwudniowa naukowa impreza gromadziła nie tylko uczniów VI i V Liceum, ale także krakowskich gimnazjalistów. Niewątpliwie rangę uroczystości wzbogaciły Honorowe Patronaty: Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i patronów medialnych (Dziennika Polskiego i Radia Kraków).

Tegoroczne obchody zainauguruje 21 lutego 2017 roku sesja naukowa, podczas której referaty wygłoszą:
dr hab. Mirosława Mycawka (Katedra Współczesnego Języka Polskiego, Wydział Polonistyki UJ)
oraz mgr Kacper Owiński. Następnie odbędą się lekcje czytania, podczas których młodzież będzie interpretowała wybrane teksty kultury pod przewodnictwem Mistrzów- znakomitych literaturoznawców
z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. dr. hab. Bogusława Doparta, dr hab. Doroty Wojdy, dr Moniki Stankiewicz- Kopeć, dr Anny Marchewki, dr. Tomasza Majkowskiego. Drugiego dnia zaproszeni gimnazjaliści wezmą udział w warsztatach literackich, językowych, dziennikarskich i teatralnych prowadzonych przez nauczycieli VI Liceum. Ukoronowaniem uroczystości będzie spotkanie z prof. dr hab. Janem Miodkiem, który na początku marca zaszczyci nas swą obecnością i wygłosi wykład w VI Liceum Ogólnokształcącym.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie młodym ludziom naukowego spojrzenia na literaturę i język polski jako czynniki wzbogacające świat przeżyć człowieka, kształtujące jego ideały, wrażliwość etyczną, wyobraźnię, odczucia i przemyślenia Doniosłe wydarzenie jest od czterech lat tradycyjnym świętem VI Liceum Ogólnokształcącego, obchodzonym co roku we współpracy z wybitnymi naukowcami  i  ludźmi kultury. Żywimy głębokie przekonanie, że uroczystości jak co roku zachęcać będą do dyskusji  o bogactwie naszego języka pisanego i mówionego oraz skłonią do refleksji nad rolą i miejscem języka i literatury polskiej w życiu współczesnego Polaka.

Patronat Honorowy:

Prof. dr hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Barbara Nowak
Małopolski Kurator Oświaty

Prof. dr hab. Renata Przybylska
Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. Bogusław Dopart
Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

      Magiczny Kraków                                                          Radio Kraków

                                                                                                                                                

                                                                            

 

PROGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

           W VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. ADAMA MICKIEWICZA

W KRAKOWIE

21.02.2017r. (wtorek)
9.00-11.30

Powitanie Gości i słowo wstępne:
dr Czesław Wróbel, Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Otwarcie uroczystości i przemówienia Gości

wykład inauguracyjny:

  • Eufemizmy w języku polityki dr hab. Mirosława Mycawka

Katedra Współczesnego Języka Polskiego, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
wykład:

  • Twarde jery i mięczaki, czyli dlaczego gramatyka historyczna nie jest tak straszna, jak nam się wydaje mgr Kacper Owiński

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

11.30- 12.00- przerwa

12.00- 13. 30- „lekcje czytania”    (zajęcia warsztatowe dla uczniów VI LO )

* Prof. dr hab. Bogusław Dopart  („Ad leones” Norwida)

* dr hab. Dorota Wojda („Przemiany” Leśmiana)

* dr Monika Stankiewicz- Kopeć (wątki napoleońskie w„Panu Tadeuszu”)

* dr Anna Marchewka („Panny z Wilka” Iwaszkiewicza)

* dr Tomasz Majkowski (Wiedźmin jako fenomen transmedialny)

22.02.2017r. (środa, dzień dla gimnazjalistów)

10.00- 11.00

dr Jakub Pstrąg – wykład

11.00-12.00

warsztaty prowadzone przez nauczycieli VI Liceum Ogólnokształcącego  w Krakowie:

* Justyna Kuśnierzowska („Wiem co mówię i wiem jak mówię”);

* Justyna Radoń ( „Małe i duże mitologiczne podróże”);

* Anna Jończyk („Futureski poetyckie”);

 * Michał Kozień ( „Tajemnicze znaczenie słów”)

12.00 – 12.20:  scenki ze spektaklu „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”

w wykonaniu Szkolnego Teatru Proscenium, reż. Marlena Maciejewska

 

Gratulujemy Kasi Czekaj zwycięstwa

Gratulujemy Kasi Czekaj zwycięstwa w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

W dniu 17 lutego Katarzyna Czekaj z klasy 2f  zajęła I miejsce w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Na podium uplasowała się także Roksana Rakoczy z 1f zajmując trzecie miejsce.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów z Małopolski,  odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie. Oprócz Kasi i Roksany  w finale zmagali się również Katarzyna Lebica z kl. 2f, Magdalena Nowak  z kl.1a2 oraz Maksymilian Condorelli z kl. 1a1.

Serdecznie gratulujemy!

 

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem – 27.02.2017 r.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego było spotkanie
z prof. dr hab. Jerzym Bralczykiem, które odbyło się w dniu 27.02.2017 r. (poniedziałek)

 

Wykład Ewy Palki z Instytutu Filologii Romańskiej UJ – 23.02.2017 r.

23 lutego 2017 naszym gościem była dr Ewa Palka, wykładowca w Instytucie Filologii Romańskiej (Zakład Filologii Hiszpańskiej). Jako doświadczona tłumaczka i specjalistka w tej dziedzinie, przekazała uczniom klas dwujęzycznych podstawowe wiadomości na temat różnych typów tłumaczenia oraz przybliżyła realia pracy tłumacza. Wykład odbył się w ramach współpracy naszego Liceum z Zakładem Filologii Hiszpańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Izrael 2017

W dniach od 11 – 18 lutego 2017 wraz z  uczniami z VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja pod opieką prof. Pawła Rogali wyruszyliśmy do Izraela na wyjazd turystyczno- integracyjny.

Pierwsze trzy dni spędziliśmy w Benjaminie zakwaterowani u rodzin izraelskich. Wzięliśmy udział w warsztatach szkolnych dot. komunikacji interpersonalnej, umiejętności słuchania, wrażliwości na innego człowieka. Następnie wyruszyliśmy wspólnie na wycieczkę do Tel-Awiwu, szukając śladów Bauhausu, a w Jaffie – starożytnej części miasta odbyliśmy spotkanie w Domu Pokoju Shimona Peresa z osobami, które zajmują się dialogiem izraelsko-palestyńskim. W kolejnym dniu wyruszyliśmy na wyprawę do pięknych jaskiń na północy Izraela w pobliżu granicy z Libanem, a następnie do Galilei gdzie zwiedziliśmy wiele miejsc związanych z działalnością Jezusa i odbyliśmy rejs łodzią po jeziorze Genezaret.

15 lutego z żalem opuściliśmy gościnną Benjaminę. Kontynuując naszą wyprawę udaliśmy się do Jerozolimy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Yad Vashem – muzeum Holocaustu. Tam również odbyliśmy bardzo ciekawe warsztaty pt.”Uliczka żydowska” dowiadując się wiele o przedwojennej sytuacji Żydów w Polsce, potem odszukaliśmy nazwiska kilku Sprawiedliwych wśród Narodów Świata  w ogrodzie Yad Vashem i odczytaliśmy ich zasługi. Był to dzień pełen zadumy i refleksji.
Jerozolima zaskoczyła nas chłodem i deszczem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Góry Oliwnej  przez Drogę Krzyżową do Bazyliki Grobu Pańskiego. Po drodze zaglądając do mnóstwa ciekawych, starożytnych miejsc, poprzez plątaninę uliczek dotarliśmy do Dzielnicy Żydowskiej i pod Ścianę Płaczu.

W piątek wyruszyliśmy w kolejną podróż – tym razem na Pustynię Judzką aby zwiedzić fortecą i ruiny Pałacu Heroda na Masadzie. W Qumran – zwiedziliśmy miejsce odnalezienia zwojów Pisma Św. w tamtejszych jaskiniach. Dzień zakończyliśmy pobytem nad Morzem Martwym gdzie udało się nam zrobić tzw. „floating” na ekstremalnie zasolonych wodach Morza Martwego. Dziewczęta zaś zajęły się maseczkami z błota, które podobnie znakomicie działają na skórę.
W sobotę zdołaliśmy jeszcze przed odlotem spędzić ponad dwie godziny w Jerozolimie. Tym razem pogoda nam dopisała. Jerozolima pożegnała nas blaskiem słońca….
Za rok w Jerozolimie…… Szalom!

 

Powitanie w szkole w Benjaminie i zwyczajowa wymiana flag.

Spotkanie z Dyrekcją szkoły w Benjaminie. Pierwszy z lewej Dyrektor Szkoły Pan Asher Motzny.

Warsztaty integracyjne w szkole w Benjaminie.

Zabawa w „musical chairs” na podwórku podczas przerwy – bawiliśmy się razem.

Wspólne zajęcia sportowe w Benjaminie.

Dom Pokoju Shimona Peresa w Tel Awiwie-Jafie.

Zwiedzanie jaskiń w Roch Haniqra  na granicy  z Libanem.

Nasza szóstka z VI  na rejsie po Jeziorze Genezaret. Od lewej: Karol Augustyniak 2a1, prof. Ewa Lubińska, Zuzanna Kubal 1d, Katarzyna Ciepły1b, Iga Fasińska 1b, Barbara Boba 2b.

Załoga łodzi odegrała hymn Polski i wciągnęła polskąi izraelską banderę na maszt.

Spokojne tego dnia wody Jeziora Galilejskiego.

W Jerozolimie…

Tablica z nazwiskami Polaków – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Yad Vashem w Jerozolimie.

Złota Jerozolima

Siedzę przy Bramie Jafy w Jerozolimie. Pomiędzy dzielnicą ormiańską a chrześcijańską.

Jerozolima, otoczona murem przez Sulejmana Wspaniałego, z ośmioma bramami doń wiodącymi, buduje swą równowagę dzieląc się na żydowską, chrześcijańską, ormiańską i muzułmańską.

Obserwuję przepływający tłum pijąc czarną herbatę z liśćmi świeżej mięty. Tak ją tu podają. Wzrok przyciąga stary Arab w kefiji (przez nas nazywanej arafatką), religijni Żydzi świętują szabat, księża szeleszczą sutannami, turyści poszukują pamiątek i dobrych ujęć, lokalny sprzedawca pcha mały trójkołowiec z zaopatrzeniem, nadciąga grupa pielgrzymów w jednakowych czapkach, piekarz niesie na głowie ogromną tacę z sezamowymi preclami. Mieszają się wyznania i habity zakonnic.

Kiedyś w tym miejscu siedział słynny poeta izraelski Jehuda Amichaj. W wierszu „Turyści” skarżył się, że tysiące lat historii miasta przesłaniają bieżące życie:

Kiedyś siedziałem na schodach przed bramą twierdzy Dawida, obie
 ciężkie torby postawiłem obok. Była tam grupa turystów
 wokół przewodnika i służyłem im za punkt orientacyjny. „Widzicie
 tego człowieka z torbami? Trochę na prawo od jego głowy jest
 łuk z okresu rzymskiego. Odrobinę na prawo od jego głowy”. Ale
 przesunął się! Przesunął! Powiedziałem sobie:
 Wyzwolenie nadejdzie, jeśli im powiedzą:
 Widzicie tamten łuk z okresu rzymskiego?
 Nieważne, obok niego, trochę na lewo, poniżej, siedzi
 człowiek, który kupił warzywa i owoce dla swego domu”

A w innym wierszu mówił, że w świętym mieście Żydów, chrześcijan i muzułmanów „powietrze jest przesycone modlitwami i marzeniami jak smog”. Nie może być inaczej, przecież obecna Jerozolima łupiona i burzona, i znów odbudowywana leży na siedemnastu warstwach ruin. Tak tłumaczy nasz przewodnik. Zastanawiam się, ile ludzkich istnień kryje to swoiste cmentarzysko, na którym wyrosło obecne miasto. Chociaż jakby na przekór, prawie w centrum miasta, w bazylice pod szarą kopułą, wcale nie tą najbardziej rozpoznawalną i najświetniejszą – bo całą ze złota, mieści się „grób pusty”. Grób Tego, który jak rozgłosili na cały świat Jego uczniowie, zmartwychwstał. Dla nas chrześcijan – to nadzieja, która w pewnym sensie opromienia miasto.

Jeruzalem błyszczy w słońcu beżowym piaskowcem i meczetem Kopuły na Skale, wieczorem zaś połyskuje światłami rozpalającymi się to tu, to tam na swoich łagodnych, szerokich pagórkach, niczym układająca się do snu niewiasta. I tak trwa krucha harmonia miasta między muzułmanami, Żydami a chrześcijanami.

Ewa Lubińska

 

Spotkanie z p.Persią Waler, konsulem USA – 22.02.2017 r.

Dnia 22 lutego klasa 2a1 spotkała się z panią Persią Walker, konsulem Stanów Zjednoczonych, dziennikarką i pisarką, która przybliżyła uczniom działalność ruchu społeczności afro-amerykańskiej Black Lives Matter. Ruch ten zajmuje się walką o równe prawa ludzi różnych ras na całym świecie. Pani konsul opowiedziała historie osób niesprawiedliwie traktowanych, tylko ze względu na kolor ich skóry oraz zachęciła do refleksji nad prawami człowieka, które mimo głośnych deklaracji często są łamane.

Warsztaty Valentinstag – Walentynki po niemiecku – 23.02.2017 r.

W czwartek 23.02.odbyły się w naszej szkole warsztaty „Valentinstag” – „Walentynki po niemiecku”. Uczniowie klas pierwszych pod okiem swoich nauczycieli mieli możliwość wykazania się swoją kreatywnością i zdolnościami językowymi. Do zadań wykonywanych w grupach należało m.in. wcielenie się w słynne pary świata show businessu i odegranie dialogów, poruszających ich codzienne  „problemy” oraz stworzenie własnego wiersza miłosnego. W tym ostatnim uczniowie udowodnili swój niezwykły talent poetycki. Finałem warsztatów był głośny śpiew prawie 40 osobowej grupy, który pokazał, że utwór „Can you fell the love tonight” zarówno po angielsku, jak i po niemiecku brzmi równie dobrze. 90 minutowe warsztaty były dobrą okazją do wzajemnej integracji i przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

Premiera spektaklu Przypadek kobiety zamordowaniuchnej – 28.02.2017

W dniu 28.02.2017 r. o godz. 16.00 w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ulicy Wietora 15 miała miejsce premiera spektaklu 'Przypadek kobiety zamordowaniuchne’ w wykonaniu szkolnego teatru.

Grupa teatralna wystąpiła tego dnia dwa razy wystawiając spektakl w języku hiszpańskim oraz w języku polskim.

Aktorzy z  klas 2h3 i 1h1 wybrali sztukę a także sami ją przetłumaczyli z języka hiszpańskiego na język polski. Młodzieży pracowała pod opieką pana Grzegorza Jurasa ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży oraz nauczycieli języka hiszpańskiego, pani profesor Teresy Sikory, pani profesor Małgorzaty Dorosz, pani profesor Adelii Latorre Ruiz i pani profesor Isabel Luengo Comerron.

Gratulujemy premiery i życzymy sukcesów w tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów w języku hiszpańskim w Warszawie.

Certyfikat Wilelkiego Serca dla VI LO

maj i czerwiec

 

SUKCESY ARTYSTYCZNE NA 37.FAM

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym w 37. Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży:

Kategoria Poezja:

Nagroda: Weronika Tupaj

Wyróżnienie: Zuzanna Radek

Kategoria Muzyka:

II nagroda: Zuzanna Radek

Wyróżnienie: Karolina Krok

Kategoria Teatr:

Złoty Chochoł: Proscenium Junior  („Skarpety Leopolda T.”)

Brązowy Chochoł: Proscenium Baby („Chryzostoma  Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”)

Wyróżnienie: Proscenium („Szklana Tafla”)

 

Życzymy dalszych sukcesów!

SPEKTAKULARNE SPEKTAKLE, CZYLI SUKCESY TEATRU PROSCENIUM

Wczoraj na Gali wręczenia nagród 37.Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży (FAM) triumfowały 3 zespoły teatralne z VI LO:

I MIEJSCE  ZŁOTY CHOCHOŁ: Proscenium Junior „Skarpety Leopolda T.”

III MIEJSCE  BRĄZOWY CHOCHOŁ:

Proscenium Baby „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”

WYRÓŻNIENIE Proscenium „Szklana tafla”

GRATULUJEMY !!!!

 

Gratulacje dla Małgorzaty Lebicy z klasy IIF

Gratulacje dla Małgorzaty Lebicy z klasy IIF za zajęcie I miejsca

w konkursie literackim organizowanym przez Koło Naukowe Romanistów Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Gratulacje dla Natalii Dudek z klasy 2H2

Gratulacje dla Natalii Dudek z klasy 2H2 za zakwalifikowanie się do Turnieju Jednego Wiersza „O laur Jubilata”.

Słowa

Szelest wspomnień

Myśli Twoich

Jak melodia struny pamięci przeplata

Ulotne pejzaże wspomnień przywołuje

 

Czytane z Twoich oczu…

Jak z kryształów lustra zmysłów

Twoje słowa jedyne –

W zwierciadle echa wspomnień jak obrazy przeglądam

W struny pamięci wpisuje

Wiru naszych spojrzeń wplątane

Skrycie echo komponuje

Głaszcząc duszę

Twym imieniem

 

A nuty portret Twój malują

Niczym gwiazdy układają obraz wszechświata

Natalia Dudek, klasa 2H2

GRATULUJEMY FINALISTOM OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI 2016/2017

GRATULUJEMY OLIWII KRZEMIEŃ I BARTOSZOWI BIESIADECKIEMU tytułu finalisty OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI 2016/2017 ROK

Młodzi naukowcy pracowali nad identyfikacją esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zagrożenia układu moczowego u dzieci i niemowląt.

 

 

Wymiana z Genuą – 9-16.05.2017 r.

W dniach od 9 do 16 maja 2017 roku siedemnastu uczniów z klas pierwszych i drugich pod opieką Pani prof. Katarzyny Borejczuk i Pani prof. Pauliny Leśniak pojechało do Genui odwiedzić swoich włoskich korespondentów, których gościli w Krakowie miesiąc wcześniej.

9 maja o godzinie 20 wylądowaliśmy na lotnisku w Bergamo, skąd pojechaliśmy autokarem do Genui oddalonej o 200 kilometrów. Około godziny 23 dojechaliśmy do miasta, gdzie przywitano nas tradycyjną, genueńską  focaccią. Następnego dnia o godzinie 9 mieliśmy spotkanie z dyrektorem Liceum im. Sandra Pertiniego i koncert przygotowany przez uczniów tejże szkoły. Popołudniu nauczyciel historii sztuki oprowadzał nas po zabytkach miasta, opowiadając nam o architekturze i ciekawostkach związanych z Genuą. Nazajutrz czekała nas moc atrakcji: pociągiem pojechaliśmy wzdłuż liguryjskiego wybrzeża do miasteczka Camogli, gdzie czekał nas rejs statkiem do opactwa San Fruttuoso, położonego malowniczo na plaży ukrytej wśród skał. Następnie popłynęliśmy do Portofino, a rejs zakończyliśmy w Santa Margherita Ligure, gdzie spacerowaliśmy po najdłuższym dywanie świata liczącym 6,5 km. Kolejnego dnia wybraliśmy się do genueńskiego oceanarium, które jest drugie co do wielkości w Europie. Tam zobaczyliśmy jak wygląda karmienie rekinów, mogliśmy dotykać płaszczki i podziwialiśmy akrobatyczne występy delfinów. W sobotę wybraliśmy się na spacer promenadą imienia Anity Garibaldi, gdzie mieściły się tablice upamiętniające pobyt Józefa Piłsudskiego i Marii Konponickiej w Nervi, dawnym uzdrowisku, dziś dzielnicy Genui. Spacer zakończyliśmy w ogrodach Nervi podziwiając okazałe rozarium. Po weekendzie, w poniedziałek wszyscy uczniowie brali udział w lekcjach do godziny 13, a popołudnie spędziliśmy na plaży w okolicy pomnika upamiętniającego Wyprawę Tysiąca pod dowództwem Garibaldiego. Wieczorem wzięliśmy udział w  imprezie pożegnalnej, która miała miejsce w szkole. Po szkolnej dyskotece poszliśmy do Castelletto, dzielnicy  z której można podziwiać widok na port i całą Genuę.  Następnego dnia zagraliśmy rewanżowy mecz siatkówki. Po obiedzie, o godzinie 15 opuściliśmy naszych włoskich przyjaciół i bajeczne liguryjskie pejzaże, aby udać się z Genui na lotnisko w Bergamo.

Dziękujemy za wspaniały tydzień i do zobaczenia!

 

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego – 2.06.2017 r.

W dniu 2.06.2017 obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Uczniowie z klasy 2a3 i 1i przygotowali akcję proekologiczną – „Urodziłem się po to, aby chodzić”. Młodzież z przygotowanymi transparentami promującymi zdrowy, ekologiczny tryb życia szła przez teren miasta Krakowa szlakiem pomników przyrody położonych w najbliższym otoczeniu szkoły.

 

 

 

Wielki Finał Debat VILO

Dwanaście drużyn zmagało się w corocznym wewnątrzszkolnym konkursie debat oksfordzkich. Zwyciężyli pełni pasji, umiejętnie wykorzystujący sztukę pięknego mówienia pierwszoklasiści z Drużyny Adama Mickiewicza imienia Juliusza Słowackiego w składzie:

Stanisław Chludziński (1a3)

Eliasz Smarzyński (1a3)

Tom Pietrzyk (1a1)

Franciszek Pozarzycki (1h)

Mistrzom retoryki gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach pozaszkolnych!

Jakub Pstrąg

 

VILO MISTRZEM VLO!

Mistrzowie Polski Debat Oksfordzkich znaleźli godnych następców! Drużyna VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza zwyciężyła w towarzyskim turnieju debatanckim w V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego.

Zuzanna Radek, Eliasz Smurzyński, Stanisław Chludziński oraz Tom Pietrzyk nie mieli sobie równych i po raz kolejny udowodnili, że Sztuka Retoryczna szczególnie upodobała sobie VILO. GRATULUJEMY!

Jakub Pstrąg

Obóz naukowy na Helu – 28.05. – 3.06.2017 r.

 

 

 

241. rocznica niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki na Kopcu Kościuszki

Ambasador USA Paul W. Jones oraz Konsul Generalny Walter M. Braunohler

zaprosili przedstawicieli VI LO na przyjęcie z okazji 241 rocznicy niepodległości Stanów

 Zjednoczonych Ameryki  na Kopcu Kościuszki. Byliśmy tam wraz z innymi

zaproszonymi  krakowianami!

 

                                        

4th July – Święto Niepodległości USA

 

Od lewej: Przewodnicząca Zespołu Anglistów prof. Agnieszka Batko, prof. Ewa Lubińska, prof. Katarzyna Płaza, prof. Anna Moskała.

 

 

Od lewej: prof. Ewa Lubińska, Ambasador Paul  Jones z żoną, Konsul Generalny Walter Braunohler z żoną, prof. Anna Moskała, prof. Katarzyna Płaza, prof. Agnieszka Batko.