Kronika szkoły – rok szkolny 2023/2024
Wymiana z Fontainebleau 2024
W dniach 14-21 marca 2024r. odbyła się wymiana uczniowska naszego liceum ze szkołą im. Franciszka I w miejscowości Fontainebleau. 20 uczniów zostało przyjętych przez uczniów VI LO uczących się francuskiego. W ciągu tygodnia szkolnego uczniowie francuscy i ich nauczycielki zwiedzali Kraków i okolice. W planie był spacer po Starym Mieście i Kazimierzu, zwiedzanie krakowskich muzeów (np. Sukiennic), Wawelu, Pałacu Wielopolskich, Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólna wycieczka Francuzów i Polaków do zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wieczory oraz weekendy uczniowie spędzali z rodzinami korespondentów. Każdy spędził sobotę i niedzielę inaczej. Niektórzy odwiedzili kolejne muzea, inni spacerowali po małopolskich zamkach lub innych dzielnicach Krakowa. Francuzi próbowali również regionalnych dań, w tym tradycyjnych pierogów ruskich.
A już 28 maja my wyjeżdżamy do Francji!
Kaja Śliwa 3e
Młodzież z Fontainebleau w krakowskim magistracie
Wersja francuska:
Wersja polska:
Wizyta Pana Ambasadora Hiszpanii, Ramiro Fernándeza Bachillera
We wtorek 12 marca mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Liceum Pana Ambasadora Hiszpanii, Ramiro Fernándeza Bachillera, wraz z żoną, Panią Maríą Omedes. Towarzyszyła im Pani Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie, Beatriz Hernanz Angulo. Pan Ambasador spotkał się z Panem Dyrektorem Liceum Czesławem Wróblem oraz nauczycielami języka hiszpańskiego. Następnie odbyło się spotkanie z uczniami Sekcji Dwujęzycznej z Językiem Hiszpańskim.
STUDNIÓWKA’82
Premiera 13 marca 2024
WYSTĘPUJĄ: Emilia Adamowska/Karolina Bosak/ Hanna Jakóbik/ Katarzyna Jodłowska/Julia Kalinowska/ Paulina Karahan/ Magda Maj/ Karolina Marek/ Maria Modzelewska/ Martyna Mierzejewska/ Helena Perek/ Lena Stachnowicz/ Weronika Szyba/ Borys Moskalik- Pieper/ Jeremi Jaworski/ Mikołaj Miska/ Szymon Szkodny
Reżyseria: Marlena Maciejewska
Reżyseria światła i dźwięku: Filip Chylarecki
Śpiew (solo): Weronika Szyba
Gitara: (gościnnie): Piotr Bilski
Scenariusz: na podstawie wierszy S. Barańczaka [Przywracanie porządku, Określona epoka, Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka, Mnie to nie dotyczy, Zawrót głowy od sukcesów, Mieszkać kątem u siebie, NN zaczyna zadawać sobie pytania]; fragmentów Raportu o stanie wojennym M. Nowakowskiego; wspomnień uczestników stanu wojennego, archiwaliów historycznych, piosenek i wierszy internowanych, improwizacji Zespołu)
Muzyka: piosenki stanu wojennego: Reżimowe tango (sł. A. Michorzewski, muz. R. Bobkowski); Na Wojtusia z wieży Spaskiej, Więzienne tango (sł., muz. Autor anonimowy)/wykonanie: Zespół, gitara: Piotr Bilski; Sztuczny miód (sł. A. Osiecka, muz. K. Paszek, wyk. K. Groniec), Psalm stojących w kolejce (sł. E. Bryll, muz. W. Trzciński/ wyk. Weronika Szyba, gitara: P. Bilski); Gaz na ulicach, sł. Kazik, muz. Kult, wyk. Kult; Chcemy być sobą (sł. muz. Z. Hołdys, wyk. Perfect); Dancing Queen, muz. B. Andersson, wyk. ABBA; M. Ogiński, Pożegnanie ojczyzny, wyk. Orkiestra Kameralna Mezzo; Daddy cool, sł. H. Jorg- Mayer, muz. F. Farian, wyk. Boney M.; One way ticket, sł., muz. J. Keller, H. Hunter, wyk. Eruption; Co się stało z naszą klasą, sł. muz. J. Kaczmarski/ wyk. Weronika Szyba, gitara: P. Bilski.
*
Sudniówka’82 ma swoją historię. Pomysł pierwszej wersji powstał 9 lat temu. Jeden z rodziców ówczesnej uczestniczki opowiedział o swojej studniówce z okresu stanu wojennego. Powstał wówczas spektakl o uwikłaniu małych historii w Wielką Historię, o grupie uczniów, którzy postanowili sprzeciwić się systemowemu „zakazowi zgromadzeń publicznych”. Po latach postanowiliśmy powrócić do tej historii, ale opowiedzieć ją inaczej. Tym razem o studniówce w stanie wojennym mówią maturzyści mający już za sobą doświadczenie własnego balu dojrzałości. Jest to zatem opowieść o zimie 1981/82 i opowieść o klasie 4e (2020/2024, opowieść o buncie, młodzieńczej radości, planach, która jest też podsumowaniem naszej cudnej przygody szkolno- teatralnej i miejmy nadzieję, że będzie pięknym, nieco nostalgicznym wspomnieniem, gdy po latach za Kaczmarskim zapytamy: „Co się stało z naszą klasą?”
Spotkanie Campus France
Agencja Campus France jest państwową instytucją promującą francuskie szkolnictwo wyższe. W tym celu uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego mieli możliwość spotkania z główną Koordynatorką oddziału Campus France w Krakowie – Panią Iwoną Gorczycą-Polus, które odbyło się 7 marca 2024 roku. Pani Polus przedstawiła nam wszystkie niezbędne kwestie związane z aplikacją na studia we Francji oraz jakie wymagania musimy spełniać jako uczniowie.
- Studia na uczelniach publicznych we Francji są darmowe, jedynie należy uiścić niewielką kwotę na rozwój uczelni.
- Istnieje możliwość studiowania całkowicie w języku angielskim we Francji, jednak oferta na poziomie licencjackim jest ograniczona, większa liczba opcji dostępna jest na wyższych poziomach.
- Z polską maturą można aplikować na francuskie uczelnie bez najmniejszego problemu.
- Istnieje szansa na zdobycie podwójnego dyplomu podczas studiów magisterskich – polsko-francuskiego (1 rok w Polsce, 2 rok we Francji).
- Terminy aplikacji na studia we Francji przypadają w styczniu, a zapisy kończą się w marcu. Ponieważ w tym czasie jeszcze polski uczeń nie posiada matury, oceny końcowe z 3 klasy oraz oceny z pierwszego półrocza z 4 klasy są brane pod uwagę przy aplikowaniu na studia.
- Jeśli zdecydujesz się na studia w języku francuskim, musisz mieć potwierdzenie swoich kompetencji językowych na poziomie min. B2 (np. egzamin DELF).
- Posiadając kartę EKUZ, możesz korzystać z francuskiego systemu zdrowia bez większych problemów.
Dzięki spotkaniu z główną Koordynatorką Campus France uczniowie VI LO otrzymali klarowne wytyczne dotyczące studiów we Francji, co pozwoli im lepiej przygotować się do aplikacji i podjęcia decyzji o dalszym kierunku edukacji, otwierając przed nimi nowe możliwości akademickie i zawodowe.
Sara Rico Zapała, Alicja Całka 2m1
Wymiana uczniowska z Gimnazjum Cytadela w Juelich w Niemczech we wrześniu
i październiku 2023
Wszyscy uczestnicy wymiany na trójstyku granic Belgii, Holandii i Niemiec w Vaalserberg
Wspólne zdjęcie w Gimnazjum Cytadela w Juelich
Na moście w Kolonii zawiesiliśmy kłódkę jako symbol przyjaźni pomiędzy naszym szkołami
Uczniowie z Niemiec w Lanckoronie
Zwycięstwo w Turnieju Piłki Nożnej
W pierwszym dniu marca nasza drużyna piłki nożnej brała udział w finałach charytatywnego turnieju piłki nożnej Animaliada. Aby się tam znaleźć w pierwszej kolejności trzeba było uzyskać awans z pięciozespołowej grupy, w której rywalizowaliśmy z: III LO, XIII LO, XXIIILO oraz z IXLO. Udało się to bez większych problemów. Półfinał rozgrywek to również pewna wygrana, tym razem ze zwycięzcą drugiej grupy, a więc z VIII LO.
Finał rozgrywek to zacięte widowisko, gdzie losy rywalizacji toczyły się do ostatniego gwizdka sędziego. Ostatecznie nasza drużyna poradziła sobie z ekipą gospodarzy – III LO. VI LO okazało się najlepszą drużyną.
Ponadto zawodnik naszej drużyny Jan Sajkiewicz został królem strzelców całego turnieju!
Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnego konta wydarzenia na instagramie: animaliada_
Komplet wyników:
Faza grupowa:
VI LO – XIII LO 2:1
VI LO – IX LO 5:3
VI LO – III LO 1:3
VI LO – XXIII LO 15:1
Półfinał: VI LO – VIII LO 8:5
Finał: VI LO – III LO 4:3
Opiekun drużyny, Tomasz Grandys
Adamowe AD 2023!
Filomaci spotykali się, wygłaszali odczyty, czytali książki, ale i hucznie i zbiorowo obchodzili swoje święta (…) Szczególnym świętem było Adamowe. Imieniny Adama Mickiewicza organizowane tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Słynne Adamowe odbyło się w grudniu 1818 roku. Przygotowano Adamowi niespodziankę. Był zrobiony z papieru transparencik- wyobrażający po jednej stronie wagę, na której zawieszone były tytuły różnych czytanych przez Adama pism, po drugiej stronie, pod drzewkiem palmowym siedziało dwóch geniuszków grających na fletniach. Potem Czeczot różne utwory czytał, przypomniał wspólne przygody w szkole nowogrodzkiej, Zan wystąpił z wierszem sławiącym zasługi solenizanta. Wznoszono toasty, a Mickiewicz podochocony winem, improwizował, rzucał jeden wierszyk za drugim.
(na podstawie J. Kleiner, Mickiewicz)
15 grudnia z okazji Święta Patrona Szkoły obchodziliśmy Adamowe. Zbliżające się Urodziny i Imieniny Wieszcza uświetnił spektakl Takie były zabawy, spory w one lata (na podstawie Pana Tadeusza). W sztuce w reżyserii prof. Marleny Maciejewskiej wzięli udział wybitni aktorzy VILO: prof. Agata Kurek, prof. Michał Gigiel, prof. Maciej Chodyń, Aleksandra Antosik, Oliwia Bojdo, Ewa Bialik, Zuzanna Wąsik, Kaja Śliwa, Eliza Rzenno, Weronika Urbanik, Hanna Strzebońska, Zofia Grąbka, Lena Szczerba, Karolina Marek, Paulina Karahan, Maria Modzelewska, Hanna Jakóbik, Tomasz Klimczyk, Borys Moskalik- Pieper, Dominik Bigaj, Szymon Szkodny, Mikołaj Miska, Jeremi Jaworski. Mieliśmy także okazję poznać najsłynniejszych filomatów- uczestników wileńskich Adamowych.
Jak przystało na prawdziwą biesiadę, nie mogło zabraknąć opowieści, anegdot i śpiewów. Pani Prof. Magdalena Wójcik porwała nas opowieścią o tajemnicach pomnika Mickiewicza, a Malwina Miąsik zaprezentowała piosenkę. Wszyscy radośnie odśpiewali Pieśń filaretów.
Takie było Adamowe AD 2023!
WOŚP w VILO
Szkolny Festiwal Explory
GALERIE ZDJĘĆ
Explory. Spotkanie z Marceliną Kołacz – uczennicą klasy IB w Afryce. Fot. Dariy Hnatkovskyy
Udział klasy 2m2 w Explory – część konkursowa, wykłady i warsztaty herpetologiczne. Fot. Piotr Kurek
Festiwal Explory. Fot. Milena Migas
Warsztaty podczas Explory. Fot. O.Michalska
Festiwal Explory. Fot. Anna Kot
Festiwal Explory. Fot. Zuzanna Migda i Michalina Wolak
Portrety – Explory. Fot. Melania Smoczyńska
Explory – sesja konkursowa i warsztaty – Maria Kołakowska
Druga edycja Szkolnego Festiwalu Explory odbyła się w dniach 8-10 stycznia 2024 r.
W części konkursowej Festiwalu wzięło udział sześciu uczniów szkoły, którzy zaprezentowali pięć projektów:
- Kasper Gut-Słaby – Miejska oaza
- Aleksandra Cygan, Kalina Przybyszewska – Właściwości lecznicze wilczomlecza w kuracji schorzeń skóry
- Nikola Dyląg – Czy dżdżownice mogą zwalczyć mikroplastik?
- Jędrzej Kania – Różnorodność gatunkowa ptaków żerujących przy karmnikach w różnych środowiskach miejskich.
- Aleksandra Jasińska – Popularyzacja hodowli in-vitro roślin – z małej tkanki po własną plantację
Projekty oceniali pracownicy naukowi:
Dr Monika Tuleja – Instytut Botaniki UJ
Dr Anna Kostecka-Gugała – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Katedra Biologii i Biotechnologii UR
Dr Stanisław Bury – Wydział Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran– Wydział Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Dr Justyna Żabicka – Instytut Botaniki UJ
Decyzją jury do etapu regionalnego Konkursu Explory akredytację dostał projekt
Aleksandry Jasińskiej.
Pozostałe projekty zostały zgłoszone do Konkursu standardową drogą i czekają na ocenę zewnętrzną.
Odbyło się też głosowanie on line na najlepszy projekt, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele.
Nagrodę publiczności zdobył projekt Jędrzeja Kani.
Przez trzy dni Festiwalu odbywały się w szkole dla uczniów wykłady i warsztaty. W sumie w Festiwalu wzięli udział uczniowie z 16 klas.
- Zaproszeni goście wygłosili prelekcje:
Prof. Dr hab. Jan Kozłowski – UJ – „Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje”
Dr Anna Maria Łabęcka, Instytut Nauk o Środowisku UJ – „Obce gatunki małży w wodach śródlądowych w Polsce – co o nich wiemy?”
Dr hab. inż. Anna Pajdak, prof. IMG PAN, Instytut Mechaniki Górotworu PAN – „Nanomateriały i ich właściwości w kontekście efektywnego wychwytu gazów cieplarnianych”
Dr hab. Anna Ścisłowska-Czarnecka, prof. AWF, Wydział Rehabilitacji Ruchowej, Instytut Nauk Stosowanych AWF – „Hodowle komórkowe – narzędzie badawcze w kosmetologii”
Jakub Gaweł – student biologii UJ, absolwent VILO – „Jak to jest być mężczyzną według pająków?”
- Odbyło się też spotkanie uczniów z absolwentkami VILO – Zofią Kloską, Gabrielą Kaszą (obie studiują medycynę na UJ), Marią Brzozowską (studentka chemii UJ) i Wiktorią Bartosi (studiuje filologię polską na UJ). Absolwentki udzieliły wywiadu na temat swoich kierunków studiów.
- Uczniowie klas międzynarodowych mieli spotkanie z byłą uczennicą szkoły Marceliną Kołacz, która opowiadała o programie matury międzynarodowej i doświadczeniach z pobytu w szkole w Afryce.
- Warsztaty dla uczniów szkoły:
- „Nie taki wąż straszny”, prowadzący: Koło Przyrodników Studentów UJ
- „W obiektywie przyrodnika – od kompozycji do ekspozycji”, prowadzący: Koło Przyrodników Studentów UJ
- „Ogród w słoiku” dla uczniów szkoły, prowadzone przez uczniów 4f
- Celem reklamy Festiwalu w środowisku lokalnym zaproszono uczniów trzech klas z trzech szkół podstawowych:
– ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Krakowie
– ze Szkoły Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie
– ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. G. Morcinka w Radlinie
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach:
- „Dlaczego węże pokryte są łuskami?” – prowadzący: dr Stanisław Bury
- „Tajemnice krajowych węży” – prowadzący: dr Stanisław Bury
- warsztatach fizycznych – prowadzący: prof. Bożeny Arendt wraz z uczniami 3a
- warsztatach chemicznych – prowadzący: p. prof. Alicja Wieczorek wraz z uczniami 3f
- warsztatach biologicznych – prowadzący: uczniowie 1e i 1f pod opieką nauczycieli biologii
Dziękujemy uczniom szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w Szkolny Festiwal Explory:
Konferansjerzy: Julia Staszkiewicz, Hanna Krakowiak, Szymon Galicki (3f)
Fotografowie: Melania Smoczyńska i Maria Kołakowska (3f), O. Michalska (3i), Milena Migas (1c), Anna Kot (3a), Piotr Kurek i Dariy Hnatkovskyy (2m2)
Media: Michalina Wolak i Zuzanna Migda (1e)
Warszaty: Michelle Szczepańska, Emilia Starzyk, Aleksandra Galus, Natasza Wnuk, Sara Rumbold, Martyna Balza, Jagoda Skrzekut, (1e), Mira Morawska, Lena Jakóbik, Maja Struska (1f), Maria Hareńczyk, Nikola Górka, Natalia Firlej, Maja Pierożyńska, Stanisław Smykla (1m2), Julia Szczepańska, Julia Gaczoł, Helena Kowal, Patrycja Skorupa (3f), Anna Mamczyńska, Natalia Dudek, Aleksandra Cygan, Jan Polański, Jakub Grzegorczyk (4f)
Wolontariusze (foto poniżej): Klara Gawłowska, Martyna Igielska, Julia Graboś, Antonina Bełzowska, Dawid Rzeszutek, Filip Jankowicz, Jacek Chwat, Jeremi Gościński, (1f), Sara Rumbold, Aleksandra Galus, Michelle Szczepańska, Małgorzata Niemyjska, Maja Ginter, Weronika Kalicińska Aleksandra Graboś, Zuzanna Różanowska, Mikołaj Kulas, Kuba Kruchowski, Artur Łach (1e), Jacek Gancewski Jan Sajkiewicz Paweł Sajkiewicz , Kasper Gut-Słaby, Barbara Cykowska, Julia Szczepańska Helena Kowal Julia Gaczoł, Jagoda Paryła, Natalia Miska, Martyna Głąbicka, Kasia Pietrzyk, Joanna Stupka, Sabina Pisarczyk (3f), Anna Mamczyńska (4f)
Wspomnienie. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, absolwent VILO
29.09.2023 roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w murach szkoły Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jednego z najwybitniejszych absolwentów VI Liceum. Ksiądz Isakowicz-Zaleski maturę zdał w roku 1975. Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterzem Ormian-katolików zaangażowanym w walkę o to, by upamiętniono ofiary ludobójstwa Ormian; duszpasterzem osób niepełnosprawnych, współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, działaczem społecznym walczącym o prawa mniejszości ormiańskiej, wieloletnim uczestnikiem opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, działaczem SOLIDARNOŚCI. W latach 80. represjonowany i dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy przez Służby Bezpieczeństwa; zwolennikiem przejrzystości w kościele, niestrudzonym poszukiwaczem prawdy historycznej; od lat 90. uczestnikiem i organizatorem konwojów humanitarnych do krajów byłej Jugosławii, Czeczenii, Albanii, na Ukrainę; autorem wielu publikacji naukowych, np. książki „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, za którą w 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, oraz autobiografii „Moje życie nielegalne”; poetą, jak sam mówi poetą, człowiekiem chrześcijaninem a nie księdzem poetą. Przez wiele lat zbierał do szuflady wiersze pisane, gdy dopadała go chandra. Ksiądz Isakowicz-Zaleski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel z okazji 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie w uznaniu zasług w kreowaniu pięknego wizerunku absolwenta VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza jako człowieka prezentującego postawę pełni człowieczeństwa, kierującego się wartościami bliskimi społeczności VI Liceum; nieustająco stającego po stronie dobra nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia, kierującego się szacunkiem do drugiego człowieka, walczącego o prawa mniejszości, o prawa słabszych, pokrzywdzonych, niepełnosprawnych; wytrwale dążącego do prawdy historycznej, niosącego posługę duszpasterską potrzebującym, uosabiającego zasady Dekalogu w swej codziennej pracy, aktywnie działającego społecznika i wrażliwego poety wręczył Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Medal Jubileuszowy 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
Christmas Party’23 – przedstawienie
Jak co roku tuż przed przerwą z okazji świąt Bożego Narodzenia wspólnie bawiliśmy się na Christmas Party, które w naszej szkole wiele lat temu zostało zainicjowane przez nauczycieli języka angielskiego.
W ramach tego wydarzenia odbywa się przedstawienie i koncert piosenek świątecznych i kolęd wykonywanych przez Grupę Muzyczną pod kierunkiem niezrównanej prof. Katarzyny Płazy. Przedstawienie w języku angielskim jest zawsze prezentem angielskiej sekcji dwujęzycznej dla całej szkoły, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.
Tekst ”The First Christmas: King James Version” napisany przez Jana Pieńkowskiego przedstawiła rewelacyjnie klasa 2c pod kierunkiem prof. Ewy Lubińskiej. Kostiumów użyczyła prof. Marlena Maciejewska, napisy stworzyli prof. Izabela Żelazna i prof. Norbert Pieszczyński, dźwiękiem zajął się pan Przemysław Walczak wraz z bratem, natomiast przepiękne zdjęcia i film wykonał absolwent naszego liceum – Szymon Batko. Wszystkim pięknie dziękujemy!
Spotkanie z Michałem Rusinkiem absolwentem VI LO
Szczególne zdarzenia i osoby tworzą ducha naszej szkoły. Obchody 120-lecia istnienia szkoły to niezwykły czas spotkań z absolwentami i przyjaciółmi szóstki. 12 grudnia 2023 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole jednego z takich szczególnych absolwentów VI LO
– Pana Profesora Michała Rusinka.
Jak sam o sobie pisze na swojej stronie internetowej:
Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.
Profesor Michał Rusinek w 2002 uzyskał stopień doktora, a w 2013 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Specjalizuje się w teorii literatury. Został adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. W 2019 powołano go w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji (2019–2022).
Jest autorem wielu książek dla dorosłych o intrygujących tytułach, np. „Mroczny eros, czyli pypcie na języku polityki”, „Niedorajda, czyli co nam radzą przewodniki”, „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” i dla dzieci: „Jak robić przekręty?. Poradnik dla dzieci”, „Jak przeklinać? poradnik dla dzieci”, „Księga potworów”.
Z siostrą ilustratorką Joanną Rusinek współtworzy książki dla dzieci, np. „Zaklęcie na W”, „Mały Chopin” i „Kefir w Kairze”. Michał Rusinek jest autorem tekstów piosenek Ireny Santor, Doroty Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek.
W jednym z wywiadów powiedział „…Po własnych dzieciach i ich rówieśnikach widzę, jak tworzą się grupy: tych, co tylko grają na konsolach, tych, którzy siedzą z nosami w telewizorach i tych, którzy czytają. Wystarczy posłuchać, jak ze sobą rozmawiają, żeby się zorientować, kto do jakiej grupy należy. Największy zasób słownictwa, największą łatwość opowiadania, dogadywania się ze sobą mają, rzecz jasna, ci ostatni. A więc warto czytać, żeby się nam lepiej rozmawiało, lepiej opowiadało o świecie, lepiej wyrażało siebie…” W swoich publikacjach niestrudzenie zachęca dzieci i dorosłych do czytania, pokazując, że lektura to źródło różnorakich przyjemności.
Profesor Michał Rusinek był wielokrotnie nagradzany za swoje teksty, np.
– „Gdziekolwiek jestem – jest i Miś” otrzymała wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
– „Retoryka codzienna” otrzymała Nagrodę Rektora UJ.
– Za książkę „Mały Chopin” Michał Rusinek i Joanna Rusinek otrzymali włoską nagrodę Premio Vittoria Samarelli, przyznawaną przez Associazione Giuseppe Acerbi.
– Michał Rusinek otrzymał nagrodę branży PR – „PRoton” w kategorii „rzecznik prasowy”.
– „Wierszyki domowe” zostały wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens.
– „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” otrzymały tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.
– „Dziecko Gruffalo” uznane zostało za najlepszy przekład w Plebiscycie Lokomotywa.
– „Wihajster” otrzymał Nagrodę Główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Jesteśmy niezwykle dumni, że w gronie absolwentów VI Liceum jest tak niezwykły naukowiec, pisarz twórca, człowiek, dlatego uhonorowaliśmy Pana Profesora Michała Rusinka jubileuszowym medalem z okazji 120-lecia istnienia VI Liceum. Medalem zaprojektowanym specjalnie na tę okazję przez Profesora Jerzego Nowakowskiego, wybitnego artystę rzeźbiarza.
Badminton – gratulujemy
W dn. 15.11.2023 r. odbyły się zawody w ramach Licealiady na etapie wojewódzkim.
VI LO reprezentowali:
Bronisław Skóra 1D
Cyprian Tobiasz 3I
Filip Chylarecki 4E
Uczniowie wywalczyli II miejsce i kwalifikacje do ogólnopolskiego finału.
Gratulujemy!
24 listopada 2023 roku podczas uroczystego koncertu „Melodie Nauki – Przeminęło z wiatrem” w ramach Dni Nauk Ścisłych AGH – Dni Prof. Antoniego Hoborskiego z ogromną przyjemnością Pan dr Czesław Wróbel Dyrektor wraz z PaniąWicedyrektor Martą Nowak i PaniąWicedyrektor Iwoną Fedan uhonorowali medalem z okazji 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie wybitnych absolwentów VI Liceum, Pana Profesora Jerzego Stochela oraz Pana Profesora Zdzisława Pogodę. To ogromna radość i powód do dumy, że społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie tworzą wybitni naukowcy, przedsiębiorcy, biznesmeni, artyści, ludzie niezwykle utalentowani i obdarzeni ogromnym sercem, wspaniali, piękni ludzie tacy jak Profesor Jerzy Stochel i Pan Profesor Zdzisław Pogoda.
Pan Profesor Jerzy Stochel pełni funkcję dziekana Wydziału Matematyki Stosowanej w Akademii Górniczo – Hutniczej, od 2014 roku jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Święta Nauk Ścisłych w AGH – Dni profesora Antoniego Hoborskiego, przewodniczącym Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”, członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, członkiem National Geographic Society, a także lokalnym społecznikiem, działającym na rzecz swojej małej ojczyzny, pełniącym funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Witkowic.
Pan Profesor Jerzy Stochel w 1974 roku zdał egzaminy maturalne w VI Liceum, studia matematyczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończył w 1979 r. Jego praca magisterska dotycząca gier dwuosobowych ze szczególnym uwzględnieniem gier różniczkowych została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najbardziej użyteczną pracę magisterską „Młoda Myśl dla Kraju”. W latach 1979-1981 był asystentem w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie rozpoczął pracę asystenta w Zakładzie Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki AGH. W 1989 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem profesora Jana Janasa w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Pan Profesor Zdzisław Pogoda jest matematykiem, historykiem matematyki, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoje zainteresowania koncentruje wokół geometrii różniczkowej i jej zastosowań oraz historii matematyki, w szczególności geometrii różniczkowej i topologii XIX i XX wieku. Pełni funkcję zastępcy kierownika Zakładu Historii Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracuje z Wydziałem Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo – Hutniczej, jest pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Pan Profesor Zdzisław Pogoda maturę w VI Lcieum zdał w 1974 roku, a studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył w 1979 r. W 1982 roku obronił rozprawę doktorską, której promotorem był profesor Andrzej Zajtz. W latach 1991–2019 był członkiem Komitetu Redakcyjnego miesięcznika Delta, w latach 2013–2015 był członkiem Komitetu Redakcyjnego „European Mathematical Society Newsletter”. W latach 1993–2006 był członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma Wiadomości Matematyczne. Od 2014 jest jednym z redaktorów czasopisma Antiquitates Mathematicae. Jest autorem i współautorem licznych artykułów popularnonaukowych oraz kilku książek, a także laureatem prestiżowych nagród za popularyzację nauki m.in. Wielkiej nagroda Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Dicksteina (1995), Nagrody Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki im. Profesora Hugona Steinhausa (wraz z Krzysztofem Ciesielskim za książki Bezmiar matematycznej wyobraźni i Diamenty matematyki, 1999), Nagrody Rektora UJ im. Hugona Kołłątaja (wraz z Krzysztofem Ciesielskim 2006), nagrody „Złotej Róży” za najlepszą książkę popularnonaukową roku – wraz z Krzysztofem Ciesielskim, za książkę „Matematyczna bombonierka”(2016).
Pan Profesor Zdzisław Pogoda w niezwykły sposób łączy pasje naukowe z popularyzowaniem matematyki. Z ogromnym zaangażowaniem wprowadza młodych ludzi w „Bezmiar matematycznej wyobraźni”. Chętnie spotyka się z uczniami szkół średnich, by snuć opowieść o „Królowej bez Nobla”, często gości w Radiu Kraków w audycji „W kręgu nauki”, w miesięczniku „delta” opublikował cykl „Lekcji rysunku” poświęconych stereometrii, zawierających instrukcje rysowania np. dwunastościanu rombowego czy dwudziestośćianu. W 2015 roku studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego uhonorowali Pana Profesora statuetką „Laudacji Studenckich” w kategorii Przyjaciel Studenta.
BIEG SZTAFETOWY O SZABLĘ KPT. ANTONIEGO STAWARZA
Gratulujemy reprezentacji VI LO zdobycia II miejsca w Biegu sztafetowym o szablę kpt. Antoniego Stawarza zorganizowanego w ramach obchodów 105. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Nasi uczniowie uzyskali bardzo dobry rezultat 06:50,23 przegrywając niespełna o 2.3 sekundy z VII LO. Bieg odbył się w tradycyjnej formule sztafety mieszanej na dystansie 4×600 m na stadionie lekkoatletycznym Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego „Zachód” w Krakowie w dniu 30.10.2023. W tegorocznej edycji biegu wzięło udział 17 krakowskich szkół średnich.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Reprezentacja VI LO
Oliwia Nawłatyna
Dominika Jewuła
Bruno Durlak
Maksymilian Zapała
Zawodnicy rezerwowi
Weronika Walczyk
Juliusz Gielata
Opiekun drużyny
Marcin Skoczeń
Wyjście klasy 1H na zajęcia Szkoły Czytania
O prowadzącym: Marcin Żyła to dziennikarz, a od stycznia 2016 r. również zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Libanu, Lampedusy, Bałkanów i Niemiec, a także komentarze i rozmowy z polskimi oraz zachodnimi badaczami migracji. W 2016 r. relacjonował brytyjskie referendum w sprawie członkostwa w UE. Wiele jego ostatnich korespondencji i analiz dotyczy sytuacji humanitarnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pracę za granicą rozpoczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa. Był redaktorem zbioru rozmów z europejskimi intelektualistami „Europe. An Unfinished Project” (2011). Gość Festiwalu Conrada edycji 2022: Wspólnoty.
Lekcje Czytania odbywają się w ramach Festiwalu Conrada. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie koncentruje się w tym roku na jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata, jakim są migracje.
Jesienne zaczytanie – wyniki konkursu
Z przyjemnością informujemy, że w konkursie fotograficznym JESIENNE ZACZYTANIE organizowanym przez bibliotekę szkolną przyznano następujące miejsca:
I miejsce ex aequo
Gabriela Cekiera z kl. 2C oraz Maja Hancock z kl. 2C
II miejsce ex aequo
Zofia Kozik z kl. 1F oraz Maja Kukulska z kl. 1M1
III miejsce
Oliwia Blacha z kl. 1C
GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy za przesłanie pięknych zdjęć. Dyplomy zostaną wręczone na koniec roku szkolnego.
Akcja VILO PAMIĘTA
Akcja VILO PAMIĘTA to wyjątkowe wydarzenie, które niesie ze sobą szlachetny cel – uczczenie pamięci tych, którzy od nas odeszli, oraz wzmocnienie więzi w naszej szkolnej społeczności. Zasada jest prosta: każda klasa liceum ma zapalić znicz przy grobie jednego (lub dwóch) ze zmarłych profesorów lub uczniów naszej szkoły. To symboliczne działanie, które wyraża naszą wdzięczność i pamięć wobec tych, którzy przyczynili się do rozwoju naszej społeczności edukacyjnej. Aby ułatwić Wam znalezienie odpowiednich grobów, opublikowaliśmy listę miejsc, które musicie odwiedzić. Każda klasa ma swoją dedykowaną lokalizację, abyśmy mogli zadbać o bezpieczeństwo i organizację. Prosimy, abyście zachowali ciszę i szacunek w trakcie odwiedzania cmentarza. Dziękujemy za udział i wspólną troskę o tradycję naszej szkoły. Niech to będzie piękne święto Wszystkich Świętych, które nas zbliży i przypomni o wartościach, które wspólnie pielęgnujemy. Dziękujemy też pięknie Pani Profesor Ewie Lubińskiej za sprawowanie opieki nad tą akcją oraz Panu Profesorowi Giglowi za wskazanie osób do zebrania pieniędzy
#vilopamięta #wszystkichświętych
Spotkanie z Panią adwokat Adrianą Szczęśniak-Majcher w ramach akcji „Adwokaci rozjaśniają prawo”
Akcja edukacyjna „Adwokaci rozjaśniają prawo”.
Adwokatura Polska przygotowała akcję edukacyjną skierowaną do uczniów liceum, która dotyczy przypadków przemocy emocjonalnej wśród młodzieży i sposobów, w jaki należy sobie z nią radzić (gdzie szukać pomocy, jak rozpoznać). Prezentacja oparta jest na kazusach i zbudowana tak, aby zachęcać młodzież do dyskusji i samodzielnego namysłu nad problemem. Porusza problematykę związaną z cyberprzemocą, stalkingiem, hejtem.
W ramach akcji odbył się cykl spotkań z Panią adwokat Adrianą Szczęśniak-Majcher.
Apel Pamięci przy ul. Szerokiej – 27.10.2023
W piątek, 27 października, obchodzona była 80. rocznica egzekucji wykonanej przez hitlerowców na 30 Polakach. 28 października 1943 roku Niemcy rozstrzelali trzydzieści osób w odwecie za zastrzelenie z wyroku podziemnego Sądu Specjalnego trzech groźnych Niemców: kierownika Arbeitsamtu, urzędnika pocztowego oraz konfidentki Gestapo. Za jednego Niemca stracono dziesięciu Polaków.
W otoczeniu monumentu zgromadziło się spore grono osób chcących uczcić pamięć o patriotach. Pod pomnikiem zebrała się młodzież i dyrekcja VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie, przedstawiciel Wojewody Małopolskiego dyrektor Monika Kolasa, dyrektor Muzeum Krakowa Jacek Salwiński, a także krakowscy radni Tomasz Daros i Jacek Balcewicz.
Czytaj.Pl – Zapraszamy do darmowego pobierania e-booków i audiobooków
Akcja szyta na miarę – rozpoczęła się 9. edycja największego w Polsce projektu promującego czytelnictwo!
Czytaj PL to całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 wyjątkowych książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani Young Adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.
Wystarczy pobrać aplikację Woblink i sczytać kod QR z plakatu.
Plakat dostępny również w zakładce: Biblioteka.
Więcej o Akcji pod linkiem:
https://czytajpl.pl/2023/11/02/czytaj-pl-2023-czyli-akcja-szyta-na-miare/
Wycieczka integracyjna 0h
W piątek 27.10.2023 klasa 0h z panią profesor Elizą Koszyką i panią profesor Heleną González Álvarez wybrała się do Frankówki Małej na wycieczkę integracyjną.
Klasa 1e na wycieczce integracyjnej w Korzkwi
Wyjście klasy 0H na zajęcia Szkoły Czytania
Gratulujemy stypendystom
GRATULUJEMY!
MATEUSZOWI KAMIŃSKIEMU
uzyskania stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023
JULII KOWALSKIEJ
uzyskania stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023
PROSCENIUM – OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY
Z radością informujemy, że znany, lubiany i nagradzany spektakl Teatru Proscenium „Lalki” zakwalifikował się do 40. Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów młodzieżowych w Łodzi.
Gratulujemy i trzymamy kciuki w listopadzie!
*
Scenariusz inspirowany powieścią Prusa, „Pismami” Johna Stuarta Milla oraz „Pismami o kobietach” Mary Wollstonecraft.
Występują : Emilia Adamowska, Karolina Bosak, Hanna Jakóbik, Jeremi Jaworski, Julia Kalinowska, Paulina Karahan, Magda Maj, Karolina Marek, Martyna Mierzejewska, Maria Modzelewska, Mikołaj Miska, Helena Perek, Lena Stachnowicz, Szymon Szkodny, Weronika Szyba, Borys Moskalik- Pieper
Reżyseria: Marlena Maciejewska
Reżyseria dźwięku i światła: Filip Chylarecki, Bruno Kijowski
Święto Narodowe Hiszpanii
Spotkanie z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim
„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”
Cykl spotkań z najwybitniejszymi absolwentami VI Liceum
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
29 września 2023 roku
W kwietniu 2023 roku podczas niezwykłej, uroczystej gali w Operze Krakowskiej celebrowaliśmy 120-lecie istnienia VI Liceum. 120 lat historii szkoły to mnóstwo wspaniałych wydarzeń, sukcesów, wspomnień, więzi międzyludzkich, mnóstwo wspaniałych nauczycieli, pracowników i absolwentów. Jest nam niezmiernie miło, że szóstkowicze chętnie wracają do szkoły, by podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, by dać świadectwo człowieczeństwa, by zrealizować projekt edukacyjny, by powspominać albo celebrować z nami ważne dla VI Liceum chwile. Jesteśmy dumni z absolwentów, którzy „ruszają z posad bryłę świata”, którzy wznoszą się ponad poziomy i tym samym.
Z okazji 120-lecia VI Liceum pragniemy uhonorować najwybitniejszych absolwentów szkoły pamiątkowym medalem jubileuszowym zaprojektowanym na tę szczególną okoliczność przez Profesora Jerzego Nowakowskiego
29.09.2023 roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w murach szkoły Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jednego z najwybitniejszych absolwentów VI Liceum. Ksiądz Isakowicz-Zaleski maturę zdał w roku 1975. Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterzem Ormian-katolików zaangażowanym w walkę o to, by upamiętniono ofiary ludobójstwa Ormian; duszpasterzem osób niepełnosprawnych, współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, działaczem społecznym walczącym o prawa mniejszości ormiańskiej, wieloletnim uczestnikiem opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, działaczem SOLIDARNOŚCI. W latach 80. represjonowany i dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy przez Służby Bezpieczeństwa; zwolennikiem przejrzystości w kościele, niestrudzonym poszukiwaczem prawdy historycznej; od lat 90. uczestnikiem i organizatorem konwojów humanitarnych do krajów byłej Jugosławii, Czeczenii, Albanii, na Ukrainę; autorem wielu publikacji naukowych, np. książki „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, za którą w 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, oraz autobiografii „Moje życie nielegalne”; poetą, jak sam mówi poetą, człowiekiem chrześcijaninem a nie księdzem poetą. Przez wiele lat zbierał do szuflady wiersze pisane, gdy dopadała go chandra. Ksiądz Isakowicz-Zaleski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel z okazji 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie w uznaniu zasług w kreowaniu pięknego wizerunku absolwenta VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza jako człowieka prezentującego postawę pełni człowieczeństwa, kierującego się wartościami bliskimi społeczności VI Liceum; nieustająco stającego po stronie dobra nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia, kierującego się szacunkiem do drugiego człowieka, walczącego o prawa mniejszości, o prawa słabszych, pokrzywdzonych, niepełnosprawnych; wytrwale dążącego do prawdy historycznej, niosącego posługę duszpasterską potrzebującym, uosabiającego zasady Dekalogu w swej codziennej pracy, aktywnie działającego społecznika i wrażliwego poety wręczył Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Medal Jubileuszowy 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
Uroczystość uświetnił chór szkolny, który pod batutą pani profesor Anny Gertner wykonał trzy pieśni Jana Kochanowskiego („Będę Cię wielbił, mój Panie” (Psalm 30), „Pana wołam” (Psalm 142), „Królu niebieski” (Psalm 28)), fraszkę ”Na zdrowie” Jana Kochanowskiego, do której muzykę skomponował Jan Fotek oraz „Wlazł kotek na płotek” – z muzyką Stanisława Moniuszki| (żartobliwe rozwinięcie słów piosenki ludowej, którą zna każde dziecko w Polsce).
Zdjęcia: Kacper Mróz
Ślubowanie klas pierwszych i wstępnej 2023 r.
5 października 2023 to data szczególnie ważna dla uczniów klas pierwszych i wstępnej VI LO w Krakowie. Tego dnia miało miejsce uroczyste ślubowanie, które odbyło się – w wyjątkowym dla naszej społeczności szkolnej miejscu – na Zamku Królewskim na Wawelu. Świętowanie obchodów ślubowania rozpoczęła msza święta koncelebrowana w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wojciecha. Po niej delegacja szkoły: Dyrekcja Liceum, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Bogusław Balza oraz poczet sztandarowy udali się do Krypty Wieszczów Narodowych, by złożyć kwiaty przy grobie patrona VI Liceum – Adama Mickiewicza.
Druga część uroczystości, ślubowanie klas pierwszych i wstępnej, odbyło się na dziedzińcu arkadowym wzgórza królów polskich. Przepiękna sceneria zabytkowych murów uświetniła moment, kiedy przedstawiciele dziesięciu klas ślubowało na sztandar naszej szkoły. Dyrekcja, uczniowie oraz przybyli rodzice mogli wsłuchać się w śpiew szkolnego chóru, który wypełnił zamkowe krużganki. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
VI LO NA GALI KRAKOWSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY
W dniu 29.09.2023 na obiektach Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego „Wschód” w Krakowie miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród najlepszym szkołom XVIII edycji Krakowskiej Olimpiady Młodzieży za rok szkolny 2022/2023.
W klasyfikacji generalnej VI LO uplasowało się na VIII m. W klasyfikacji dziewcząt natomiast wywalczyliśmy wysokie II m. Nasze dziewczyny odebrały z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza puchar oraz voucher na zakup sprzętu sportowego.
Należy zaznaczyć, że w minionym roku szkolnym łącznie w Licealiadzie Młodzieży startowało ponad 4500 uczestników z 64 szkół ponadpodstawowych – 52 w kategorii dziewcząt i 61 w kategorii chłopców.
Gratulujemy wszystkim sportowcom z VI LO i życzymy sukcesów w obecnym roku szkolnym.
Gratulujemy Natalii Iwańskiej
Grupa 2M1 i 2M2 z wizytą w Instituto Cervantes
W dniu 27.09.2023 grupa p. Elizy Koszyki z klasy 2M1 i 2M2 wybrała się z pierwszą wizytą do Instituto Cervantes. Była to wyśmienita okazja do obejrzenia aktualnej wystawy w instytucie i zapoznania się z działalnością Cervantesa w Krakowie i na świecie.
Wizyta klasy wstępnej w Instytucie Cervantesa
Na początku naszej wizyty przywitała nasz Pani Dyrektor Instytutu Cervantesa, p. Beatriz Hernanz Angulo, która po hiszpańsku opowiedziała o działalności tej instytucji w Polsce i na świecie, życzyła młodzieży samych sukcesów w nauce języka hiszpańskiego, który jest przepustką do bogatego świata kultury, nauki i sztuki krajów hiszpańskojęzycznych. Potem zwiedziliśmy aktualną wystawę prac meksykańskiego rzeźbiarza Juana Soriano. Sylwetkę twórcy w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam Zofia Jakubowska-Pindel, koordynatorka wystawy i wydarzeń kulturalnych w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
SUKCES SIATKAREK VI LO
Siatkarki VI LO doskonale zainaugurowały nowy rok szkolny zdobywając II miejsce w turnieju siatkarek „UEK w formie – zostań sportowcem-naukowcem” zorganizowanego w dniu 20.09.2023 przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Nasze siatkarki zwyciężyły w swojej grupie z XIII LO, II LO oraz I LO. W finale jednak musiały oddać wyższość VIII LO z którym minimalnie przegrały i ostatecznie zajęły II miejsce.
Nagrodę indywidualną MVP otrzymała Urszula Buczek.
Reprezentacja VI LO
-
Natasza Luty
-
Nikola Fetera
-
Weronika Wąś
-
Olga Mazurek
-
Natalia Maj
-
Martyna Siatka
-
Urszula Buczek
Opiekun drużyny
Marcin Skoczeń
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW NA SIATKARSKICH PARKIETACH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Narodowe Czytanie 2023 – fotorelacja
Więcej informacji i fotorelacja pod linkiem:
https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=15330
Gratulacje dla Kacpra Kisielewskiego
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami:
„Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!” – podsumowanie projektu na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie
Kronika szkoły – rok szkolny 2022/2023
„Gratulacje dla Mateusza Kamińskiego!”
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 w bazylice Bożego Ciała w Krakowie, odbyła się Msza Święta dziękczynna za dobro, które było naszym udziałem w minionym roku. Przewodniczył jej Ksiądz Proboszcz Przemysław Soboń, licznie zgromadzone Służba Liturgiczna asystowała przy ołtarzu, szkolny chór ubogacił liturgię, a cała nasza szkolna społeczność aktywnie włączyła się w modlitwę.
Wspomnienia z wymiany z Prüm 2023
Od 12 do 19 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej ze swoimi partnerami z Regino-Gymnasium w Prüm, którzy gościli ich w tych dniach w swoich rodzinach. Uczestnicy wymiany spędzili intensywny tydzień na zajęciach lekcyjnych w niemieckiej szkole, jeżdżąc na różne wycieczki po malowniczym regionie Eifel i do okolicznych miast oraz ciesząc się wolnymi popołudniami i wieczorami z partnerami i ich rodzinami, umacniając znajomości zawiązane w Krakowie i przez to poznając różnice miedzy krajami, a wszystkim doświadczeniom towarzyszyła ciepła i słoneczna pogoda.
Pierwszego dnia po przybyciu, czyli we wtorek, uczestnicy wymiany zostali powitani przez dyrektora szkoły w nowo otwartym budynku Regino-Gymansium w Prüm, gdzie zjedli następnie wspólne śniadanie. Następnie zwiedzili bazylikę przy starym budynku szkoły, gdzie mieścił sie kiedyś klasztor oraz przeprowadzili eksperymenty w tematyce zmian klimatycznych.
Kolejnego dnia nasi uczniowie z parterami z wymiany pojechali na wycieczkę do Trewiru, jednego z najstarszych miast w Niemczech, gdzie mieli okazję zobaczyć pozostałości po rzymskim panowaniu, m.in. amfiteatr rzymski, Termy Cesarskie, Bazylikę Konstantyna czy Porta Nigra oraz inne zabytki, takie jak Katedra św. Piotra czy Katedra Najświętszej Marii Panny.
W czwartek uczestnicy wymiany zwiedzili były nazistowski ośrodek szkoleniowy w Vogelsang, zorganizowali piknik nad pobliskim jeziorem oraz zobaczyli zamek w Hengebach.
Następnego dnia grupa polsko-niemiecka uczestniczyła w spacerze z przewodnikami po urokliwym miasteczku Andernach położonym nad Renem, gdzie później wzięła udział w zwiedzaniu, wykładzie i doświadczeniach w Geysir Museum, a na końcu udała się w rejs statkiem po rzece, aby ujrzeć wybuch największego zimnego gejzeru na świecie.
W sobotę polscy uczniowie mogli spędzić cały dzień na wycieczkach z rodzinami swoich partnerów. Większość uczestników wymiany zdecydowała wybrać się do Kolonii, gdzie mieli okazję m.in. podziwiać piękno jednego z najwyższych kościołów świata – Katedry Kolońskiej.
Ostatniego dnia przed wyjazdem polscy i niemieccy uczniowie oraz ich rodziny uczestniczyli w pożegnalnym grillu po wspólnej wędrówce w rezerwacie przyrody w Schönecken. Niektórzy grali również w Wikingerschach – grę popularną w Niemczech, ale wywodząca się ze Szwecji, znaną również pod nazwą Kubb.
Pochmurny i deszczowy poniedziałkowy poranek w Prüm odzwierciedlał smutek żegnających się uczestników wymiany z Polski z ich niemieckimi partnerami wraz z rodzinami. Wielu jednak malował się uśmiech na twarzy na myśl o ponownym spotkaniu. Dla każdego, natomiast, wymiana była wyjątkowym, niepowtarzalnym doświadczeniem oraz okazją do poznania rożnych osób, z którymi spędziło się wiele ciekawych chwil i po których pozostały nie tylko wspomnienia, ale też nowo nawiązane znajomości.
Michał Ptaszyński 3B
Podziękowania za udział w akcji „Vilo dla Janka”
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla Janka, ucznia naszej szkoły. Dziękuję za wsparcie inicjatywy pod każdym względem, a szczególnie zaś finansowym, za zaangażowanie i okazaną wrażliwość. Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, udało nam się zgromadzić 15 627,59 PLN oraz 23 Euro i 0,05 GBP! Kwota zgromadzona w PLN została przekazana na konto Janka do Fundacji „Siępomaga”, a waluta zostanie przekazana rodzinie!
Wszystkim zaangażowanym dziękuję za rozpropagowanie naszej akcji w mediach społecznościowych i w telewizji, a nade wszystko dziękuję Panu Sebastianowi Mamczyńskiemu za nieocenioną pomoc w tym zakresie.
Dziękuję wszystkim uczniom, a w szczególności Koleżankom i Kolegom Janka z oddziału 3F, za zorganizowanie eventu charytatywnego!
Szczególne podziękowania za włączenie się w pomoc składam rodzicom uczniów naszej szkoły, a Pani Danucie Jantas, Przewodniczącej Rady Rodziców, dziękuję za osobisty trud i wysiłek włożony w przeprowadzoną zbiórkę.
Dziękuję wszystkim Nauczycielom, w tym inicjatorom podjętych działań, tj. Pani wicedyr. Marcie Nowak, Pani Prof. Agacie Kurek i Panu Prof. Michałowi Giglowi za włożony wysiłek w powodzenie przedsięwzięcia i opiekę nad uczniami.
Dziękuję absolwentom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Razem udało nam się zdziałać tak wiele!
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, bo wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas!” /Flora Edwards/
Czesław Wróbel, dyr. VI LO w Krakowie
Wręczenie pamiątkowego medalu prof. dr. hab. Jackowi Majchrowskiemu Prezydentowi Miasta Krakowa z okazji 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza
W dniu 12 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie Dyrekcji i przedstawicieli uczniów VILO z prof. dr. hab. Jackiem Majchrowskim Prezydentem Miasta Krakowa.
Dr Czesław Wróbel dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza wręczył Panu Prezydentowi pamiątkowy medal z okazji 120-lecia VI LO
Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie OTOFotokronika Miasta Krakowa
https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,2334,0,2353,otofoto.html
Jubileuszowy koncert Grupy Muzycznej
Grupa Muzyczna VILO zaprasza na jubileuszowy koncert z okazji 13-lecia Grupy. Koncert odbędzie się 19.06. 2023 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” (ul. Zakopiańska 62) o godzinie 18:00.
Koncert jest biletowany. Bilety można kupić na stronie CKW „Solvay” w zakładce „Koncert Grupy Muzycznej”
Wymiana z Genuą 2023 – wspomnienia
RELACJA WYMIANA
Nadszedł czas na drugą część wymiany naszej szkoły z Liceo Pertini w Genui. Zjawiliśmy się na zbiórce na krakowskim lotnisku, nadaliśmy nasze bagaże, przeszliśmy odprawę i odlecieliśmy. Po wylądowaniu na lotnisku Mediolan Bergamo czekała nas jeszcze dwugodzinna podróż autokarem. Trasę umilały nam malownicze widoki. Około godziny 20 dotarliśmy na Piazza della Vittoria w Genui. Pogoda była wręcz idealna. Rozkoszowaliśmy promieniami słońca, którego tak brakowało w Polsce w ciągu ostatnich tygodni. Znów spotkaliśmy się z naszymi włoskimi korespondentami, których gościliśmy u siebie w zeszłym miesiącu. Ta przerwa okazała się wystarczająca, aby trochę za nimi zatęsknić. Udaliśmy się do ich domów, gdzie mogliśmy poznać goszczące nas rodziny, najeść się do syta typowym włoskim jedzeniem i odpocząć przed kolejnym pełnym wrażeń dniem.
Następnego poranka po raz pierwszy przekroczyliśmy progi włoskiej szkoły, gdzie zostaliśmy entuzjastycznie powitani występami szkolnego chóru i grupy muzycznej. Wszystkie pokazy były bardzo dopracowane, widać było, że uczniowie Liceo Pertini i ich opiekunowie włożyli w nie dużo pracy, a także serca. Następnie wsiedliśmy w autobus, aby przetransportować się z siedziby szkoły do jej innego oddziału, gdzie czekał na nas kolejny punkt programu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda sport z perspektywy osób niepełnosprawnych i przekonać się, że determinacja przesuwa limity, a sport nie jest przywilejem tylko osób pełnosprawnych. Po wyjściu ze szkoły mieliśmy trochę czasu, aby coś zjeść i pobyć razem. Po południu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam Genuę z historycznego punktu widzenia. Zobaczyliśmy m. in. dom Krzysztofa Kolumba, a raczej jego rekonstrukcję, zabytkowe kościoły, a także najstarszy punkt miasta. Pod wieczór rozstaliśmy się i rozeszliśmy każdy w swoją stronę. Niektórzy woleli spędzić resztę dnia w domach, a inni żyli rytmem miasta odrobinę dłużej.
Kolejny poranek spędziliśmy więc w szkolnych murach. Mieliśmy okazję doświadczyć włoskiej codzienności szkolnej, wziąć udział w regularnych lekcjach i na chwilę stać się częścią klas naszych gospodarzy. Jednym z ważniejszych punktów tego dnia była z pewnością wizyta w Boccadasse. Wokół niedużej kamienistej plaży roztaczały się rzędy domów w pastelowych kolorach, w których mieściły się m.in. bary, restauracje i lodziarnie. Zatrzymaliśmy się tam na dwie godziny. Morze okazało się na tyle ciepłe, by się w nim zanurzyć. Odwiedziliśmy także okoliczne lokale, kosztując niezwykle popularnego w regionie specjału o nazwie focaccia. Jest to rodzaj cienkiego pieczywa często z oliwą, czosnkiem, ziołami czy serem na wierzchu. Na deser nie zabrakło tradycyjnego, kremowego gelato z najlepszej lodziarni w mieście. Na plaży złapaliśmy trochę słońca, o czym świadczyły nasze opalone, nieco czerwone twarze.
Inną atrakcją Genui jest Akwarium, gdzie mogliśmy poznać życie w głębinach i na wybrzeżach mórz i oceanów. Mieliśmy nawet wystarczająco szczęścia, żeby zobaczyć trening delfinów, które zaskakiwały nas kolejnymi sztuczkami i swoją inteligencją! Naszą uwagę zwróciły też przeurocze foki i pingwiny; dowiedzieliśmy się nawet nieco o rekinach. Wokół budynku ciągnęły się rzędy statków i jachtów przycumowanych w Starym Porcie, na którego terenie powstało oceanarium.
Następnego dnia, spotkaliśmy się rankiem na stacji kolejowej Genova Brignole, skąd mieliśmy się udać do miejscowości Camogli. Podróż trwała ok. pół godziny. Już po wyjściu z pociągu naszym oczom ukazały się wręcz pocztówkowe widoki, które były dopiero namiastką tego, co mieliśmy zobaczyć w zatoce San Fruttuoso. Najpierw jednak czekał nas nieco długi spacer.
Na początku droga była ciężka, głównie ze względu na upał. Niebawem jednak, dotarliśmy do malowniczego miasteczka San Rocco di Camogli. Posililiśmy się znakomitą focaccią i ruszyliśmy w dalszą drogę. Następny odcinek trasy wiódł przez las, gdzie mogliśmy się nieco ochłodzić. Celem była wspomniana urokliwa zatoczka San Fruttuoso. Nasz wysiłek bardzo się opłacił. Trochę zmęczeni, ale oczarowani widokami, rozłożyliśmy się na niedużej plaży. Chłodna, lazurowa woda była nie tylko wspaniałym orzeźwieniem w gorący dzień, ale cieszyła także oczy. Później przyszedł czas na zwiedzanie opactwa San Fruttuoso. Po południu wsiedliśmy na statek, który zabrał nas do Camogli. Zjedliśmy tam pyszne lody i wcieliliśmy się w fotografów, robiąc mnóstwo zdjęć tej barwnej miejscowości. Był to ostatni przystanek naszej wycieczki. Teraz czekał nas powrót do rodzin i miły wieczór w ich towarzystwie.
Niedziela była dla nas dniem odpoczynku, czasem na złapanie oddechu. Mogliśmy go spędzić w dwojaki sposób – udać się na zorganizowany spacer do ogrodu różanego promenadą im. Anity Garibaldi lub spędzić czas z naszymi włoskimi gospodarzami i ich bliskimi. Pogoda wciąż była piękna, więc mogliśmy w pełni cieszyć się liguryjskimi widokami, zapachami i smakami.
Koniec wymiany zbliżał się wielkimi krokami. Nadszedł ostatni dzień naszego pobytu w Genui. Rano spotkaliśmy się w szkole, gdzie najpierw spróbowaliśmy swoich sił w quizie wiedzy o tym mieście, a następnie mieliśmy sposobność poznać tradycyjne włoskie tańce – było wyczerpująco, ale wesoło. Na szczęście mieliśmy jeszcze trochę czasu, żeby ostatni raz przespacerować się wspólnie nad morze. Niebo było błękitne, woda lazurowa, słońce wysoko, ostatnie spojrzenie na genueńskie wybrzeże i … trzeba było się rozstać. W nostalgicznym nastroju pożegnaliśmy się z włoskimi przyjaciółmi, wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy na lotnisko w Bergamo, skąd odlecieliśmy do Krakowa z głowami i walizkami pełnymi wspaniałych wspomnień.
Kraków, maj 2023
Wiktoria Ferek 1i
Zuzanna Kubiczek 1a
Wspomnienia z wymiany Fontainebleau 2023
W dniach 10-17 maja 2023 roku, uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wymianie polsko-francuskiej w Fontainebleau, gdzie zatrzymali się u swoich korespondentów z Liceum im. Franciszka I.
Nasi uczniowie mieli okazję spędzić 3 niesamowite dni w Paryżu, gdzie odwiedzili największe atrakcje miasta miłości takie jak Wieża Eiffel’a, Muzeum d’Orsay, Kaplica Saint-Chapelle, Luwr, dzielnica Montmartre, Centre Georges Pompidou czy Muzeum Carnavalet. Uczniowie mieli także zapewniony rejs po Sekwanie, podczas którego mogli podziwiać miasto z perspektywy rzeki.
Piątek poświęcony został na zwiedzanie miasta swoich nowych przyjaciół, gdzie obejrzeli pałac w Fontainbleau oraz zagrali w Jeu de Paume (prekursora tenisa, niesamowicie popularną grę w XVII-wiecznej Francji). Na koniec w imię partnerstwa Kraków-Fontainebleau zostali przyjęci w Urzędzie Miasta oraz porozmawiali z jego przedstawicielami.
Po wycieczkach uczniowie polscy i francuscy spędzali czas w pięknym parku pałacowym, zwiedzali centrum miasta oraz razem odkrywali różnice kulturowe obu narodów, poznając siebie nawzajem i ciesząc się wspólnym czasem.
Uczniowie zakończyli wyjazd ciepłym, lecz łzawym pożegnaniem oraz obietnicą ponownego spotkania. Wszyscy uczestnicy wymiany będą ją wspominać z uśmiechem na twarzy i ciepłymi uczuciami, bardzo wdzięczni za możliwość przeżycia czegoś tak wyjątkowego.
Maria Zaborska, 1M2
Dzień dziecka na sportowo
1 czerwca na sali gimnastycznej odbył się dzień dziecka na sportowo. Nasi uczniowie w wybranych przez siebie drużynach rywalizowali w różnych konkurencjach. Na parkiecie królowały gry zespołowe oraz ringo. Młodzież wykazała się zaangażowaniem, doskonałą techniką oraz znakomitą celnością.
Oprócz tych zawodów uczniowie mogli pograć w koszykówkę, siatkówkę, zatańczyć just dance a także chętni mieli okazję sprawdzić swoją siłę na siłowni w wyciskaniu sztangi na prostej ławeczce.
Głównym założeniem wydarzenia była dobra zabawa i promowanie aktywności fizycznej, jednakże udało się wyłonić najlepsze zespoły.
Najlepsza trójka zawodów:
1. 3d
2.3g
3.2g
Tomasz Grandys
Wymiana uczniowska polsko-niemiecka Kraków-Prüm 2023
Od 23 do 27 kwietnia nasza szkoła miała okazję gościć grupę młodzieży niemieckiej z Regino-Gymnasium w Prüm. Mimo że pobyt został skrócony przez niespodziewane strajki, udało nam się miło spędzić ten czas i nawiązać nowe znajomości. Pogoda nie zawsze nam sprzyjała, ale niedziela obdarzyła nas pięknym słońcem i letnią atmosferą. Ten dzień przeznaczony był dla rodzin – każdy we własnym zakresie oprowadzał swojego gościa po mieście, korzystał z atrakcji i pokazywał te mniej znane okolice Krakowa. Był to też czas integracji obu grup, które nieraz łączyły się, by wykorzystać te dni jak najlepiej i lepiej się poznać. Resztę tygodnia pozostawiliśmy zaplanowanym wcześniej wycieczkom. Oczywiście nie mogło obejść się bez zwiedzania rynku, Wawelu i tak dobrze znanego nam Kazimierza, gdzie polscy uczniowie sami mogli wcielić się w role przewodników. W środę udało nam się także odwiedzić Ojców i jego słynny, najmniejszy park narodowy. Naszą wyprawę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem. I choć pożegnania bywają najgorsze, machając sobie wiedzieliśmy, ze już w czerwcu spotkamy się znowu, tyle że po stronie niemieckiej.
Dzięki dofinansowaniu naszej wymiany przez PNWM w Warszawie mieliśmy możliwość realizacji zaplanowanych działań w czasie pobytu grupy niemieckiej w Krakowie.
Iga Kotlarz 3C
ZWYCIĘSTWO SIATKAREK VI LO
Siatkarska reprezentacja VI LO dziewcząt zwyciężyła w turnieju „AGH na sportowo” zorganizowanym w dniu 21.04.2023 przez AZS AGH oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH.
Reprezentacja VI LO
Nikola Fetera
Natasza Luty
Weronika Wąś
Martyna Dynur
Kaja Kasprzyk
Maja Stochmal
Gabriela Piechnik
Urszula Buczek
opiekun drużyny
Marcin Skoczeń
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
BRĄZOWY MEDAL DLA LEKKOATLETEK VI LO
Reprezentacja dziewcząt ukończyła tegoroczne rozgrywki ligi lekkoatletycznej rozgrywanych w ramach licealiady Krakowskiej Olimpiady Młodzieży na wysokim III miejscu.
Nasze zawodniczki w ramach zawodów we wrześniu i w maju łącznie zdobyły 2118 punktów i wywalczyły brązowy medal.
Reprezentacja VI LO
Dominika Jewuła
Patrycja Adamczyk
Olga Mazurek
Hanna Kakos
Natasza Luty
Alicja Gródek
Julia Rybi
Ewa Kaźmierczak
Weronika Dygulska
Oliwia Nawłatyna
Emilia Gondor
Weronika Wąś
Martyna Dynur
Nikola Płonka
Opiekun drużyny Marcin Skoczeń
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wręczenie dyplomów DSD uczniom klas czwartych
24 maja 2023 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie odbyło się wręczenie dyplomów uczniom klas czwartych, którzy w roku szkolnym 2022/ 23 zdali pomyślnie egzamin DSD II.
Oprócz odbierających dyplomy, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie, regionalny doradca programu DSD II – pani Susanne Lindemann, koordynatorka egzaminu DSD II – pani Nina Diehl oraz towarzyszący swoim uczniom dyrektorzy i nauczyciele języka niemieckiego liceów w Krakowie, Wieliczce i Chorzowie.
W naszej szkole wszystkie uczennice zdały pozytywnie egzamin DSD II uzyskując bardzo wysokie wyniki. Spośród wszystkich zdających została dodatkowo wyróżniona grupa uczniów z najlepszymi wynikami. W tej grupie znalazła się również uczennica naszego liceum, Sylwia Niedziółka z klasy IVD.
Serdecznie gratulujemy!
Śp. Halina Borończyk
Żegnamy dziś Profesor Halinę Borończyk – długoletniego nauczyciela chemii w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie, wychowawczynię wielu pokoleń młodzieży, w latach 80 – tych założycielkę i przewodniczącą NSZZ „Solidarność” przy naszym Liceum. W stanie wojennym inwigilowaną przez Służbę Bezpieczeństwa; a prywatnie naszą ukochaną panią profesor.
Żegnamy siostrę krakowskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, osobę głębokiej wiary, z której czerpała siłę i szacunek dla człowieka. Była oddana licznym dziełom charytatywnym w tym w ośrodku dla niewidomych w Laskach, a także w świetlicy środowiskowej przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia, pomagając dzieciom w nauce, troszczyła się o osoby starsze i samotne, nikogo nie zostawiła w potrzebie.
Ale nade wszystko żegnamy wspaniałego pedagoga, cudownego człowieka, osobę ciepłą, promieniującą dobrem i życzliwością. Trafnie ujął to kolega z mojej klasy: ”Można było być człowiekiem w tamtych trudnych czasach”. Liczne nagrody w pewnym tylko stopniu odzwierciedlają Jej pracę i zaangażowanie. Te nagrody to:
Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania, Nagroda Kuratora Oświaty, liczne nagrody Dyrektora Szkoły, Złota Odznaka Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, a w końcu w 1990 r. Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP.
Jednakże przywiązanie do Pani Profesor odzwierciedlają szczególnie wpisy na Facebooku od dawnych uczniów, przytoczę tylko niektóre z nich: „piękny człowiek”, „kochana Pani Profesor – dzięki niej uwielbiałam chemię”, „ niezmiernie lubiana”, „nadzwyczajny pedagog”.
Chemia dzięki niej była prosta i zrozumiała, z wielu lekcji zapamiętałam szczególnie jeden eksperyment i poetyckie zdanie komentarza, które wypowiedziała wtedy: „Spójrzcie jak ten sód tańczy na powierzchni wody”.
Moja klasa w tym roku świętuje 40 – lecie matury. Koleżanki ujęły to celnie: „Profesor Borończyk doprowadziła nas znów do egzaminu dojrzałości, odeszła w czasie kiedy kwitną kasztany”.
Ewa Lubińska
Spotkanie z żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
We wtorek 16 maja odbyło się w naszej szkole spotkanie z żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze opowiadali o służbie i przedstawili prezentacje dotyczącą brygady. Najciekawszym elementem była możliwość zapoznania się uczniów z wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierza lekkiej piechoty, które są podstawowym ekwipunkiem żołnierzy 11MBOT.
Spotkanie zorganizował nauczyciel EdB i WF p. Marcin Rozmarynowski, który również pełni służbę w 11MBOT jako podoficer.
PROSCENIUM NA PODIUM MAŁOPOLSKIEGO FESTIWALU ARTYSTYCZNEGO MŁODZIEŻY (FAM)
Srebrny Chochoł (II nagroda) dla Proscenium za spektakl „Nasza pani”
Brązowy Chochoł (III nagroda) dla Proscenium Junior za spektakl „Lalki”
Cieszymy się ogromnie, a Organizatorom (MDK im. Bursy) dziękujemy za jak zawsze wspaniałą festiwalową atmosferę!!!!
Gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Groteska 15 maja 2023 roku.
Maciej Lalik pierwszym laureatem Nagrody AMICUS HOMINI
Kapituła Nagrody Amicus Homini jednogłośnie zdecydowała, że
Pan Maciej Lalik
został pierwszym laureatem Nagrody AMICUS HOMINI, przyznawanej od roku jubileuszowego 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Nagrodę Maciejowi przyznano za szacunek wobec drugiego człowieka, otwartość na jego potrzeby; życzliwość i empatię oraz aktywne wspieranie rówieśników pozostających w potrzebie. Za zaangażowanie w pomoc koleżankom i kolegom, za niezwykłą kulturę osobistą, ogromne uznanie i sympatię wśród rówieśników. Za pracę społeczną na rzecz szkoły, działalność w Samorządzie Uczniowskim, za zaangażowanie w wiele projektów (np. filmy z występów grupy muzycznej, spektakli Teatru PROSCENIUM, debat wyborczych do SU, filmy promocyjne na Dni Otwarte, film z okazji 120-lecia VI Liceum). Za umiejętność twórczego kooperowania z koleżankami i kolegami, za postawę godną naśladowania przez rówieśników.
Statuetka Amicus Homini została zaprojektowana przez Pana prof. Jerzego Nowakowskiego absolwenta, prodziekana, a później dziekana Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, artystę zajmującego się rzeźbą, medalierstwem i malarstwem, prywatnie Rodzica absolwenta VI Liceum. Prace Jerzego Nowakowskiego znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Awers statuetki
Rewers statuetki
Wymiana uczniowska z Fontainebleau 2023
W dniach 13-20.04 gościliśmy w naszej szkole uczniów z Liceum im. Franciszka I z Fontainebleau. Francuzi w trakcie swojego pobytu w Polsce zdążyli odwiedzić Muzeum Schindlera, obóz koncentracyjny w Auschwitz, Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Obwarzanka (gdzie zrobili swoje własne obwarzanki), zamek na Wawelu oraz Rynek Główny i jego najważniejsze zabytki. Zostali również ugoszczeni w Krakowskim Magistracie, gdzie Pani Dyrektor Anna Domańska zaprezentowała im strukturę i funkcjonowanie polskiego systemu edukacji, a następnie zwiedzili Pałac Wielopolskich. W ostatnim dniu wraz z uczniami polskimi wzięli udział w grze terenowej w Ojcowskim Parku Narodowym.
Po wycieczkach uczniowie francuscy i polscy spotykali się na spacerach, integrowali i bliżej poznawali. Wspólnie rozegrali nawet mecz koszykówki jak i piłki nożnej. Wybrali się do małego wesołego miasteczka w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, gdzie podziwiali widoki Krakowa z diabelskiego młynu Cracow Eye, a odważniejsi spróbowali swoich sił na mrożącym krew w żyłach Boosterze. Na prośbę uczniów francuskich udali się na mecz piłki nożnej i zagorzale kibicowali.
Wyjazd był nasycony emocjami i nowymi doświadczeniami, które na długo zostaną w pamięci jego uczestnikom. A tymczasem uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekają na wyjazd do Fontainebleau
Patrycja Arczyńska, 3c
Nasadzenie Drzewa Jubileuszowego
AGH na Sportowo 2023
21 kwietnia z okazji Dnia Otwartego AGH zorganizowany został turniej piłkarski dla szkół średnich ,,AGH na Sportowo”. Celem zawodów była popularyzacja sportu wśród młodzieży oraz promocja Akademii Górniczo – Hutniczej.
Nasza reprezentacja zaprezentowała się od najlepszej strony i przez cały turniej prezentowała wysoki poziom.
Ostatecznie Szóstka zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowe medale!
KONKURS RECYTATORSKI „MICKIEWICZ PO ANGIELSKU”
Jury konkursowe z przyjemnością oznajmia, że w Konkursie Recytatorskim „Mickiewicz Po Angielsku”, który odbył się w naszej szkole w dniu 13 kwietnia 2023r. wyróżniono następujące osoby:
– I miejsce ex aequo zdobyły Gabriella Świerz oraz Joanna Fudali z klasy 1M2
– II miejsce zajęła Patrycja Arczyńska z klasy 3C
Nie przyznano miejsca trzeciego.
Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękujemy. Zwyciężczyniom gratulujemy.
Gratulujemy sukcesów w olimpiadach
MATEUSZOWI KAMIŃSKIEMU z KL. 4D
tytułu laureata I stopnia XVI Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki
oraz tytułu laureata III stopnia XVI Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki
MAI PAWŁOWICZ z KL. 2A
tytułu laureata LIII Olimpiady Literatury i Języka polskiego IBL PAN
WERONICE URBANIK
tytułu finalisty LIII Olimpiady Literatury i Języka polskiego IBL PAN
MARCELINIE KOŁACZ z KL. 2B
tytułu finalisty Olimpiady Biologicznej
ALEKSANDRZE JASIŃSKIEJ z KL. 2F
tytułu finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej
Uczniowie VI LO na Dniu Otwartym Italianistyki UJ
18 kwietnia 2023 r. uczniowie grup włoskich mieli okazję uczestniczyć w Dniu Otwartym Zakładu Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieści się przy ul. Krupniczej w budynku zwanym Paderevianum. O 9:45, pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego, spotkaliśmy się ze studentami i wykładowcami Italianistyki. Na początek wysłuchaliśmy historii powstania Filologii Włoskiej na UJ, która w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny! Następnie, podzieleni na grupy, wyruszyliśmy na wycieczkę poprzez najważniejsze dla studentów miejsca i sale wykładowe Paderevianum. Podczas wizyty mogliśmy wziąć udział w zajęciach z przekładu literackiego, zobaczyliśmy na czym polega seminarium literaturoznawcze, bardzo zainteresowały nas też zajęcia z ustnych tłumaczeń konsekutywnych i symultanicznych w laboratorium tłumaczeniowym ze specjalnymi kabinami.
W Bibliotece Wydziału Filologicznego dowiedzieliśmy się o jej wielojęzycznych zbiorach oraz zasobach dotyczących między innymi językoznawstwa, przekładoznawstwa, historii, kultury oraz sztuki różnych rejonów świata. Odwiedziliśmy również sekretariat, w którym przywitały nas panie gotowe do pomocy studentom.
Następnie wysłuchaliśmy prezentacji studentów drugiego roku oraz wykładu dotyczącego włoskiej kultury i kuchni. Naszą wiedzę uporządkował quiz Kahoot, rozwiązywany w grupach ze studentami, w którym dwukrotnie I miejsce zajęli uczniowie VI LO. Gratulujemy
Być może jeszcze w tym roku niektórzy z nas pojawią się w murach Paderevianum jako studenci jednej z filologii.
(Oliwia Ptak, 2c)
Wizyta młodzieży z Liceum im. Franciszka I z Fontainebleau
Artykuł o tym wydarzeniu został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Miasta Krakowa, poświęconej jego zagranicznym kontaktom, pt. „Kraków Otwarty na Świat”. Tekst jest dostępny pod adresem:
Wersja polska: https://www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/inne_wizyty/270637,144,komunikat,licealisci_z_fontainebleau_w_krakowskim_magistracie.html
Wersja francuska: https://www.krakow.pl/cracovie_ville_ouverte/autres_visites_/270674,377,komunikat,les_lyceens_de_fontainebleau_a_la_mairie_de_cracovie.html
Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć ze spotkania, zamieszczonych w „Fotokronice miasta Krakowa” : https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,2255,0,2273,otofoto.html
Yehuda Prokopowicz laureatem pierwszego miejsca w konkursie CA duetów fortepianowych w Warszawie
Gratulujemy tytułu laureata XLVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy 4a Maja Kuźniarska zdobyła tytuł laureata XLVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego.
Serdecznie Gratulujemy!
Opiekun: prof. Lilla Lichoń
ZŁOTO DLA SIATKAREK VI LO
Gratulujemy drużynie VI LO zwycięstwa w rozgrywkach I Ligi SKS i zdobycia złotego medalu.
Nasze siatkarki po zeszłorocznym awansie do rozgrywek I ligi SKS przystąpiły w tym roku do rywalizacji najlepszych krakowskich zespołów z dużą determinacją, ambicją i wiarą w końcowy sukces.
W ramach rozgrywek rundy zasadniczej trwającej od 7.11 do 17.03 nasze siatkarki rozegrały 9 spotkań i uplasowały się na wysokim II miejscu, tym samym uzyskując prawo gry w fazie play off o medale.
Finał rozgrywek odbył się w dniu 24.03.2023 i był dużym popisem umiejętności gry naszych „Złotek”.
Najpierw w półfinale dziewczyny zwyciężyły z I LO 2:0 (25:10, 25:12) by później w finale odnieść wysokie zwycięstwo z XXIV LO 2:0 (25:11, 25:11) i ostatecznie zdobyć upragniony złoty medal.
Gratulujemy również drużynie VI LO zdobycia wysokiego IV miejsca w tegorocznej edycji rozgrywek siatkarskich Licealiady. Nasze dziewczyny po zeszłorocznym III miejscu w tym roku wywalczyły wysokie IV miejsce, minimalnie przegrywając medal z II LO (1:2) ale awansując do fazy finałowej pokazały, że należą do ścisłej czołówki siatkarskiej szkół krakowskich.
Należy podkreślić fakt że obie drużyny zdobyły łącznie 20 punktów dla VI LO do klasyfikacji współzawodnictwa Licealiady w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży a takim wynikiem w kategorii dziewcząt nie może się w tym roku poszczycić żadna inna szkoła.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Nasze siatkarki
1.Oliwia Kalarus
2.Zuzanna Duniec
3.Nikola Fetera
4.Weronika Wąś
5.Izabela Janiak
6.Martyna Dynur
7.Natasza Luty
8.Karolina Adamczyk
9.Urszula Buczek
10.Olga Maćkosz
11.Dominika Piątek
12.Iga Konecko
13.Gabriela Grzybczyk
14.Gabriela Piechnik
15.Kaja Kasprzyk
16.Olga Mazurek
17.Amelia Baniak
18.Julia Kalinowska
19.Emilia Juszkiewicz
20.Gabriela Korzeniowska
Opiekun drużyn
Marcin Skoczeń
PREMIERA TEATRU PROSCENIUM –SPEKTAKL „NASZA PANI” w obiektywie Kacpra Mroza
Pokaz popremierowy – galeria zdjęć
We wtorek 28 marca o godz. 18.00 w auli VI LO odbyła się premiera spektaklu „Nasza pani” Teatru Proscenium.
Wystąpili : Julia Kasprzyk/Zuzanna Kędzierska/ Maksymilian Krawczyk/ Magdalena Kurek/ Gabriela Liszka/ Kamila Musiał/ Aleksandra Paluch/ Zuzanna Roter/Piotr Włoskowicz.
Spektakl na podstawie współczesnego dramatu Agnieszki Charkot.
Reżyseria: Marlena Maciejewska
30 marca odbył się pokaz popremierowy.
Dziękujemy Publiczności za ciepłe przyjęcie spektaklu!
Gratulujemy tytułu finalisty VII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
Jakub Hosaniak 1D zdobył tytuł finalisty VII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Gratulujemy!
PROSCENIUM I PROSCENIUM JUNIOR NA MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJACH TEATRALNYCH.
22 marca 2023 roku 2 grupy teatralne zaprezentowały swoje spektakle podczas Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana.
Proscenium wystawił „Naszą panią” (spektakl na podstawie współczesnego dramatu Agnieszki Charkot)
Wystąpili: Julia Kasprzyk/Zuzanna Kędzierska/ Maksymilian Krawczyk/ Magdalena Kurek/ Gabriela Liszka/ Kamila Musiał/ Aleksandra Paluch/ Zuzanna Roter/Piotr Włoskowicz.
Proscenium Junior „Lalki” inspirowane powieścią Prusa, „Pismami” Johna Stuarta Milla oraz „Pismami o kobietach” Mary Wollstonecraft.
Wystąpili: Emilia Adamowska, Karolina Bosak, Hanna Jakóbik, Jeremi Jaworski, Julia Kalinowska, Paulina Karahan, Magda Maj, Karolina Marek, Maria Modzelewska, Mikołaj Miska, Helena Perek, Lena Stachnowicz, Szymon Szkodny, Weronika Szyba, Borys Moskalik- Pieper
Niezastąpiona obsługa techniczna (muzyka, światło i zadania specjalne): Bruno Kijowski, Filip Chylarecki
Reżyseria: Marlena Maciejewska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI
Marcowe święto poezji uczniowie klasy 3C uczcili podwójnie. Najpierw na lekcji języka polskiego urządzili czytanie wierszy poetów, wśród których nie zabrakło i tych najdawniejszych, jak Safona, jak i tych współczesnych, jak Miłosz, Szymborska czy Różewicz, polskich, romskich, angielskich, rosyjskich, romantycznych, klasycznych i awangardowych… Jednym słowem kalejdoskop twórców i tematów: miłość jako śmierć i śmierć prawdziwa, afirmacja życia i poczucie smutku i melancholii, przemijanie i trwałość, wędrowanie i spoczynek. Wszystko, co człowieka boli i cieszy, czego pragnie i czego się boi, wszystko, co mu w duszy gra, a co poeta w swoich wierszach zapisał.
Następnie grupa uczniów z 3C i 2C wzięła na siebie trud przekonania swoich kolegów z innych klas do potrzeby czytania poezji. W radosnym wiosennym mini spektaklu próbowała odpowiedzieć na pytania: Dlaczego warto czytać poezję? Czym ona jest? Czego uczy? Na co nie pozwala?
Przywołajmy niektóre z odpowiedzi i weźmy je sobie do serca:
Poezja uczy dziwić się światu i sobie. Pozwala nam dostrzegać, że wszystko jest ciągle nowe na tym, wydawałoby się znanym świecie.
Poezja uczy nas przekraczania myślą oczywistości, dystansu wobec utartych opinii i truizmów. Uczula nas na puste wielosłowie i demagogiczne oczywistości.
Poezja uczy dyscypliny języka, zwięzłości myśli, precyzji słowa. Wyrabia w nas gust literacki i uwrażliwia na piękno.
Poezja zmusza nas, abyśmy się na chwilę zatrzymali w tym pędzie za sukcesem, abyśmy dostrzegli: kwitnące wrzosy, śpiące maślaki życzliwe, frywolną kokotkę stokrotkę…
Poezja wzrusza, bawi, uczy i zmusza do refleksji!
Oby po tej akcji liczba „lubiących poezję” zwiększyła się z „dwóch na tysiąc” do, nie bądźmy naiwni, ale też nie traćmy wiary, do kilkudziesięciu na tysiąc czterdziestu jeden uczniów VI LO.
Swój poetycki happening rzecznicy poezji zakończyli obdarowaniem odwiedzanych pięknym wierszem Leśmiana: „Pogoda”.
„I chcę i nie chcę i muszę
Dziś jaśnieć razem z pogodą,
Co niepokoi mi duszę
Złotego szczęścia urodą.
A szczęście lśni od niechcenia,
A ja przyzywam je: „Ono”-
I rozkosz porozumienia
Poufnie wzdyma mi łono.
(…)
I błogosławię swej twarzy,
I wdycham wiarę od słońc,
Że się na pewno coś zdarzy,
Coś się poszczęści bez końca!”
Międzyszkolna Debata w Języku Angielskim. I i II miejsce dla VILO!
Wygraliśmy!!!
Dnia 3 marca 2023 roku w szkole Języków Obcych Lincoln – Cambridge Examination Centre w Krakowie odbył się finał Debaty w Języku Angielskim. Do walki stanęły najlepsze drużyny z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie, VIII LO im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie. Debatujący spierali się na tematy trudne i ważkie dotyczące m.in. sztucznej inteligencji, transplantologii, odpowiedzialności rodzicielskiej.
Z wielką radością ogłaszamy iż pierwsze miejsce zdobyły uczestniczki z 2B:
Pola Jasica, Maja Kania i Zofia Legierska.
Drugie miejsce zdobyli: Jan Celej 2B, Ignacy Korta 2B i Iwo Woźniak 2A.
Trzecie miejsce wywalczyło I LO im. B. Nowodworskiego.
Gratulujemy zwycięstwa i pięknych nagród!!!
OLIMPIADA LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO
Z radością informujemy, że 2 uczennice zakwalifikowały się do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:
Maja Pawłowicz, kl. 2A
Weronika Urbanik, kl. 2E
Gratulujemy!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
W dniach 2- 6 marca w ramach obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO wykłady wygłosili:
- 2 marca 2023:
- wykład inauguracyjny O innowacjach językowych w polszczyźnie
prof. dr hab. Mirosława Mycawka- Prodziekan Wydziału Polonistyki UJ.
- wykład O muzycznej recepcji ballad
- hab. Małgorzata Sokalska – Prodziekan Wydziału Polonistyki UJ.
6 marca 2023:
- wykład dr. hab. Michała Rusinka z Katedry Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ, absolwenta VI LO.
Fot. Kacper Mróz
Wykład p. prof. Sławomira Sprawskiego
W murach VI LO gościliśmy dr. hab. Sławomira Sprawskiego, profesora UJ, który jest specjalistą od historii starożytnej. Pan Profesor wygłosił dla nas wykład na temat Aleksandra Wielkiego. Celem spotkania było spojrzenie na tę postać historyczną w sposób odbiegający od wyobrażeń zawartych na kartach podręczników szkolnych. Nasi uczniowie mieli więc szansę przekonać się, jak nieszablonową postacią był ów polityk i zdobywca. Pan Profesor starał się ukazać Macedończyka jako człowieka z krwi i kości, a zatem i niepozbawionego przywar. Bardzo ciekawym akcentem spotkania była opowieść o legendzie, która otaczała Aleksandra za życia i w wiekach późniejszych. Na sam koniec Macedończyk ukazał się naszym uczniom w wyraźnie uwspółcześnionej wersji, jako postać znana z popkultury.
Gratulujemy sukcesów w olimpiadach
GRATULUJEMY!
MARCELINIE KOŁACZ z KL. 2B
ALEKSANDRZE JASIŃSKIEJ z KL. 2F
uzyskania tytułu finalisty XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności
MARCELINIE KOŁACZ z KL. 2B
zakwalifikowania się do centralnego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej w roku szkolnym 2022/2023
MAI PAWŁOWICZ z KL. 2A
WERONICE URBANIK z KL. 2E
zakwalifikowania się do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
ALEKSANDRZE JASIŃSKIEJ z KL. 2F
zakwalifikowania się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Biologiczno-Ekologicznej
ANNIE SCHWARZ z KL. 4C
zakwalifikowania się do centralnego etapu 46. Olimpiady Języka Niemieckiego
MATEUSZOWI KAMIŃSKIEMU z KL. 4D
zakwalifikowania się do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w dwóch przedmiotach: matematyce i fizyce.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2023
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To polskie święto państwowe, czczące pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, tzw. Drugiej Konspiracji, którzy stanowili ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR.
Żołnierze Wyklęci nie godzili się na sowiecką okupację naszego kraju po 1945 r. oraz narzucany siłą ustrój komunistyczny. Po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali heroiczną walkę, dając świadectwo miłości i bezgranicznego oddania Ojczyźnie. Mieli być wymazani z kart historii, ale pamięć o nich przetrwała.
VI Liceum reprezentował poczet sztandarowy pod opieką Pana Prof. Fabiana Gaska oraz kl. 1a i 1i
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowali Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Pan Filip Musiał oraz Prezes Towarzystwa Parku im. dra H. Jordana w Krakowie Pan Kazimierz Cholewa
Małopolski Urząd Wojewódzki
Spotkanie ze studentami weterynarii
W dniu 24.02.2023 odbyło się spotkanie ze studentami weterynarii.
Kartka z kalendarza – w 2002 r. vilo świętowało 100 urodziny
W kwietniu będziemy celebrować 120 lat istnienia vilo, ale zanim to nastąpi kartka z kalendarza: w 2002 r. vilo świętowało 100 urodziny. Czy rozpoznajecie jakieś twarze?
Jubileuszowe Mistrzostwa Piłki Siatkowej mix 3+3 VILO 2023
Ponadto przyznano statuetki dla Najlepszej Zawodniczki : Maja Kasprzyk (1D) oraz Najlepszego Zawodnika Turnieju: Józef Kowalski (3A).
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców: medale, dyplomy, puchary przechodnie zwycięskim klasom i zawodnikom wręczyła oficjalnie na zakończenie Mistrzostw pani Dyr. Iwona Fedan.
Dziękujemy za sportowe emocje i walkę fair-play!
Kolejne Mistrzostwa Siatkówki VILO za rok!
zdjęcia: Dominika Kawiorska, Kacper Mróz, Magdalena Włodarczyk
Karol Niemczycki absolwent VILO
Artykuł na portalu LOVEKRAKOW.pl
Szkolny Festiwal Explory
Galeria zdjęć
Explory – finał konkursu oraz spotkanie z laureatami poprzednich edycji w obiektywie Piotra Kurka
Explory – II dzień – wykłady w obiektywie Dagmary Gąstoł
Explory – I dzień – konkursowy i II dzień – wykłady w obiektywie Marii Kołakowskiej
Explory I dzień- finał konkursu, II dzień – wykłady w obiektywie Kacpra Mroza
E(x)plory to sztandarowy program Fundacji Naukowych Technologii w Warszawie, który od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W ciągu 9 edycji FZT stworzyła społeczność ponad 1400 młodych naukowców, którzy zgłosili do ogólnopolskiego konkursu prawie 1300 projektów naukowych. E(x)plory tworzy społeczność innowatorów i naukowców z innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. Program E(x)plory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów. W ramach Programu E(x)plory organizowany jest cykl Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbywają się w kilku polskich miastach. Zwieńczeniem cyklu Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory jest Gdynia E(x)plory Week – kilkudniowe święto nauki z bogatym programem skierowanym do wszystkich miłośników innowacji i nauki. W tym roku po raz pierwszy etap regionalny poprzedził Szkolny Konkurs Naukowy organizowany właśnie przez VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.
Nasze wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich był Szkolny Konkurs E(x)plory, w ramach którego uczniowie VI LO przygotowali i prezentowali projekty naukowe, spośród których w szkolnym etapie wyłoniono 2 najlepsze prace przechodzące do etapu regionalnego. Drugą częścią był Festiwal Naukowy, który skupiał społeczność pasjonatów nauki i specjalistów. Liczymy, że szereg warsztatów, wykładów i pokazów naukowych skierowanych do młodzieży szkolnej zainspirował oraz pobudził ciekawość uczniów.
Pragniemy nadmienić, że III nagrodę E(x)plory w krajowym finale Konkursu Naukowego E(x)plory, w 2017 roku zdobyli uczniowie naszej szkoły Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki za projekt Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci niemowląt. Natomiast w 2018 roku młodemu naukowcowi z VI LO Karolinie Gocyk przyznano w finale Nagrodę Specjalną – udział w konkursie Expo-Science International w Abu Dhabi za pracę na temat Sztuczny fototropizm. W kolejnym roku (2019) do finału Konkursu Naukowego E(x)plory zakwalifikowała się praca naszej uczennicy Martyny Koronowicz Medycyna Molekularna w Edukacji Spersonalizowanej – szkolny test na genotyp chronotypu „Porannego ptaszka” i „Nocnej sowy”.
Spotkanie z laureatami Explory z naszej szkoły odbyło się w pierwszym dniu naszego Festiwalu. Na Sali obecne były: Karolina Gocyk (obecnie studentka AGH) i Martyna Koronowicz (uczennica 4B). Zdalnie połączyli się z nami Oliwia Krzemień (obecnie studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i Bartek Biesiadecki (obecnie student Politechniki Gdańskiej).
Recenzenci projektów Młodych Naukowców z VI LO:
Dr Monika Tuleja – Instytut Botaniki UJ
Dr hab. Rafał Piprek – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Dr Anna Kostecka-Gugała – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Katedra Biologii i Biotechnologii UR
Dr hab. Anna Ścisłowska- Czarnecka – Wydział Rehabilitacji Ruchowej, Instytut Nauk Stosowanych AWF
Dr Stanisław Bury – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran- Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ
Dr inż. Przemysław Petryszak – Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Katedra Biologii i Biotechnologii UR
Program
9.01.2023 (aula)
10.00 – powitanie gości – recenzentów
10:10 – krótka prezentacja projektów
10:45 – 11:15 przerwa na kawę i poczęstunek
10:45- 13.00 – otwarta sesja plakatowa (korytarz 3 piętro)
11:00 -12:30 recenzja projektów
12:30-13:00 przerwa na kawę i poczęstunek
13:00 – 13:25 ukończenie recenzowania prac i ustalenie wyników
13.25- uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
14:20 – spotkanie z laureatami wcześniejszych edycji Explory – absolwentami/uczennicą szkoły
10.01.2023 (aula)
8:30 Dr hab. Marcin Lis – Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Zoologii i Dobrostanu Zwierząt UR – Omne vivum ex ovo – rzecz o ptasim jaju.
9:30 Dr Magdalena Widziołek-Pooranachandran- Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ – Wykorzystanie danio pręgowanego w naukach biomedycznych – odpowiedź immunologiczna i choroby neurodegeneracyjne
10:30 Dr hab. inż. Anna Pajdak – Pracownia Metrologii Przepływu PAN – Nanomateriały
11:30 Dr hab. Witold Alexandrowicz – Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH – Ewolucja człowieka
10:30 i 11.30 Dr Stanisław Bury – Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych UJ – Adaptacyjne funkcje skóry i ubarwienia u węży (sala biologiczna)
12:30 Dr Monika Kwiatkowska – Instytut Botaniki UJ – Rośliny udomowiły człowieka, czy człowiek udomowił rośliny?
Jednocześnie odbywały się w salach lekcyjnych spotkania z absolwentami szkoły. Absolwenci opowiadali o swoich kierunkach studiów, niektórzy mieli własne prezentacje.
Przyszli do nas:
Zosia Kloska
Gabriela Kasza
Patrycja Pajdak
Kacper Grzesiak
Anna Drewnik
Paulina Grabowska
Jakub Gaweł
Gratulujemy wszystkim Młodym Naukowcom z VI LO prezentowanych projektów!
Decyzją Jury wygrały następujące projekty:
- Jakub Popiela – Badanie właściwości rozkładu związków kompleksowych cyjanków z metalami przez grzyby z gatunku Fusarium solani, z zanieczyszczonych gleb i wód gruntowych2. Milena Kraus – Wirus HPVwyróżnienie:Marcelina Kołacz– Wpływ różnych stężeń chlorku wapnia, chlorku magnezu oraz chlorku sodu na wzrost i rozwój babki lancetowatej (Plantago lanceolata) i pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum)Przyznano też nagrody publiczności – w głosowaniu oddano ponad 900 głosów1. Marcelina Kołacz2. Olga Maćkosz, Karolina Maślanka, Magdalena Satoła, Aleksandra Smoszna, Alicja Firlej – Badanie reakcji behawioralnych wstężyka ogrodowego (Cepaea hortensis L.) na rukolę, cebulę, czosnek, trociny oraz popiół w celu opracowania ekologicznych metod ochrony upraw przed ślimakami3. Milena KrausGratulujemy
Zespół Biologów
W szkolny Festiwal Explory zaangażowała się spora grupa wolontariuszy!
Naprawdę mieli co robić i bez nich nie wyobrażamy sobie naszego Festiwalu! W każdej sytuacji można było na nich liczyć.
Niektórzy rejestrowali gości i zajmowali się nimi, inni przygotowali poczęstunek, pakowali nagrody, przygotowywali sale, nagłośnienie, robili zdjęcia, przygotowywali zdjęcia do edycji, wreszcie sprzątali! Szczególne podziękowania należą się też konferansjerom!
Wolontariusze Explory:
2F
Hania Krakowiak, Julia Staszkiewicz, Ola Jasińska, Szymon Galicki, Helena Kowal, Julia Gaczoł, Julia Szczepańska, Maja Halbina, Patrycja Skorupa, Zuzanna Skrabacz, Jacek Gancewski, Jan Sajkiewicz, Paweł Sajkiewicz, Kasper Gut-Słaby, Kasia Pietrzyk, Martyna Głąbicka, Natalia Miska
3F
Maja Sułdecka, Mateusz Siwiec, Anna Mamczyńska, Kamila Nęcek, Izabela Malina, Natalia Dudek
1M2
Kacper Mróz, Piotr Kurek
4E
Aleksandra Paluch, Magdalena Kurek, Dagmara Gąstoł, Zuzanna Roter
Podziękowania także dla chłopców z 2D, którzy pomogli nagłośnić aulę:
Bartek Rosner, Jakub Kołodziej, Mykyta Lytsus
Dni Campus France w VILO
26 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką krakowskiego oddziału Campus France we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.
Jest to francuska agencja rządowa zajmująca się promocją szkolnictwa wyższego we Francji. Campus France posiada około 260 oddziałów w 126 krajach na całym świecie.
Od ponad 25 lat Francja pozostaje na czele listy najchętniej odwiedzanych krajów świata. Aktualnie we Francji studiuje 2,5 miliona studentów, a 14% z nich to obcokrajowcy. Francuski system szkolnictwa wyższego tworzy ponad 3500 uczelni publicznych i prywatnych. Obok dużych instytucji o światowej renomie, tj. Sorbona, École polytechnique, SciencesPo, Institut national polytechnique, funkcjonują również nowoczesne kampusy szkół handlowych oraz technicznych.
Studia we Francji są więc bardziej dostępne niż to się powszechnie wydaje i co ważne, zachęcają młodzież do nauki języka francuskiego.
Wykład był wspaniałą okazją, by poznać opcje dalszej edukacji. Prowadząca w prosty sposób wyjaśniła wszystko. Była to niepowtarzalna okazja i cieszymy się, że to spotkanie się odbyło.
Grupa j. francuskiego kl. 2a, 2b i 2c
W hołdzie patronowi szkoły
W dniu 20.12.22r. na Rynku Głównym, wraz pocztem sztandarowym, przedstawiciele VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie złożyli tradycyjnie kwiaty pod pomnikiem A.Mickiewicza – patrona szkoły. Emilia Foltyn przekazała władzę Prezydenta SU elektowi – Jakubowi Gawrońskiemu. W uroczystości wzięli udział: wicedyr. I. Fedan, prof. M. Włodarczyk, prof. F. Gasek, prof. M. Gigiel oraz przedstawiciele wszystkich klas.
Grudniowe Konkursy Mickiewiczowskie
Tradycją VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza jest, aby grudzień, miesiąc urodzin naszego Wielkiego Patrona, celebrować różnymi wydarzeniami z poetą i jego twórczością związanymi. Jednym z punktów tych obchodów są konkursy, recytatorski, literacki, znajomości biografii Mickiewicza. Ich różnorodność pozwala każdemu uczniowi naszej szkoły wybrać ten, który jest najbliższy jego wrażliwości artystycznej i talentowi i wziąć w nim udział.
I tak na konkurs literacki inspirowany poezją Mickiewicza napłynęły do nas ballady, sonety, liryki, poetyckie listy protestacyjne „Do Mickiewicza”, balladowe groteski, po polsku, a nawet po rosyjsku. Jury stanęło przed trudnym wyborem, którą pracę docenić. Czy próbę współczesnej parafrazy sonetu „Burza” Alicji Cholewy, w którym podróż autobusem staje się równie dramatycznym przeżyciem jak podróż okrętem u Mickiewicza? Czy parodystyczną wersję romantycznej ballady Maćka Nowakowskiego, w której makabra miesza się z groteską, a przerażona dziewczyna z krzykiem ucieka w las? Czy polsko- ukraińsko- rosyjski sonet „Krym” Darii Ivanchenko, w którym prawie jak w „Grażynie” Mickiewicza „dziewiec młady”, czyli dziewczyna pod przybraniem mężczyzny walczy i ginie w stepie? A może poetycki list „Do Mickiewicza” Szymona Galickiego, w którym współczesny młody odbiorca skarży się, że „Oda do młodości” to „niełatwa przeprawa”, w „Balladach i romansach” „straszą wieszcza upiory”, a opisy natury w „Panu Tadeuszu” „wiele kartek zajmują” i z tego powodu „ogromną publikę ujmują”? A może romantyczną opowieść o mieszkance jeziora Świteź, Nimfie, która świat swoich wodnych sióstr porzuciła i w człowieku się zakochała, ale, jak kończy autor, Filip Matusz, nie wiadomo, czy szczęścia z nim zaznała?
Po długich obradach, Jury w składzie: mgr Katarzyna Możejko i mgr Magdalena Wójcik, podjęło decyzję, aby nagrodzić liryk: „Poranki” Jagody Paryły z 2 F za: konsekwencję wyrazu i kompozycji, za urzekające obrazy poetyckie, za subtelną i nieoczywistą inspirację poezją miłosną Mickiewicza i za współczesną formę wiersza.
Poniżej nagrodzony utwór:
„Mam całą ciszę tego świata,
chociaż chcę
usłyszeć znów
twój śpiew.
Choć mam wieczory
ogarnięte srebrną mgłą,
chcę powrócić do poranków,
w których głos
twój mnie budził,
bym mógł
rzęsy rosą zroszone
do ciebie wznieść.
Bo byłaś mi słońcem.
Teraz zimna noc puka
w moje okno.”
…………………………………………………………………………………………………..
W konkursie recytatorskim utworów Adama Mickiewicza Jury, mgr Magdalena Wójcik i dr Piotr Rubacha, tym razem bez wątpliwości i sporów, przyznało dwa wyróżnienia:
Patrycji Arczyńskiej z 3C za fragment monologu upiora Złego Pana z „Dziadów” cz. II, który i przerażał i, co trudno osiągnąć, wzruszał i skłaniał do refleksji;
Barbarze Zych z 2 B za sonet „Dobranoc”, w którym recytatorka oddała frywolność i zmysłowość chwili rozstania kochanków i smutek, że do ponownego spotkania czekać trzeba aż do rana.
Wszystkim uczniom, którzy zechcieli wziąć udział w konkursach bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok, bo Mickiewicz bawi, wzrusza, przeraża i uczy.
Magdalena Wójcik
Wyjazd Chóru VI LO na warsztaty w ramach Grand Prix Polskiej Chóralistyki do Poznania – 25-28 listopada 2022 r.
Pod koniec listopada kilka osób z Chóru VI LO pojechało do Poznania żeby obserwować najbardziej prestiżowy konkurs chóralny w Polsce, do którego nominowane są chóry – zwycięzcy wskazanych 6 innych konkursów. Przez kilka dni mieliśmy możliwość słuchania i obserwacji najlepszych chórów w Polsce, od których możemy wiele się nauczyć. W ramach GPPCh odbyły się również bardzo ciekawe warsztaty muzyczne, w których czynnie wzięliśmy udział. Uczyliśmy się m.in. śpiewu alikwotowego z Anną Marią Hefele, poznaliśmy beatbox dzięki Piotrowi Jaroszowi z zespołu Audiofeels, a także mieliśmy okazję pośpiewać utwór „Kotek” skomponowany przez poznańskiego kompozytora, Andrzeja Koszewskiego, którego 100 lecie urodzin przypada w tym roku. Warsztaty z tym utworem prowadziła Anna Bednarska prowadząca na co dzień Chór Alla Polacca przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Obserwowaliśmy również pracę chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu z ukraińskim dyrygentem, Andriejem Syrotenko, który był także jurorem konkursu.
Oprócz wydarzeń związanych z konkursem znaleźliśmy też czas na wizytę w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz obejrzeliśmy słynne trykające koziołki na Ratuszu w Poznaniu.
Wyjazd obfitował w wiele wrażeń i z pewnością na kolejne Grand Prix Polskiej Chóralistyki wybierzemy się już za rok!
Szkolny Festiwal E(x)plory
Christmas Party 19.12.2022
Gratulujemy uzyskania stypendium Ministra Edukacji Narodowej
GRATULUJEMY
ANNIE SCHWARZ
MATEUSZOWI KAMIŃSKIEMU
uzyskania stypendium Ministra Edukacji Narodowej
Gratulujemy wyróżnienia
Gratulujemy Patrycji Arczyńskiej z klasy 3C wyróżnienia w TURNIEJU RECYTATORSKIM POEZJI WSPÓŁCZESNEJ im. ANDRZEJA BURSY.
Życzymy kolejnych sukcesów!
Koncert Grupy Muzycznej VILO
25 listopada odbył się koncert Grupy Muzycznej VILO, która w tym roku szkolnym obchodzi 13-lecie swojej działalności.
Program Erasmus+
Nasza Szkoła dąży do osiągnięcia najwyższych standardów nauczania na miarę szkoły XXI wieku. Nauczyciele czują potrzebę stałego rozwoju zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia kompetencji z zakresu najnowszych metod i technik nauczania oraz narzędzi technologii informatyczno-komunikacyjnej, a także wiedzy z dziedziny kultury
poszczególnych krajów. Wdrożenie ich uatrakcyjni proces edukacyjny, poprawi jakość pracy szkoły i zagwarantuje wszystkim uczniom kształcenie na najwyższym poziomie, pamiętając o wspieraniu osób o szczególnych potrzebach i mniejszych szansach. Istotne jest dla nas pozyskanie nowych Partnerów, aby, po przerwie spowodowanej przez pandemię, zaangażować uczniów we współpracę międzynarodową, przygotowując ich tym samym do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i demokratycznym w Unii Europejskiej.
Our school aims at reaching the highest educational standards that match modern Europe. The teachers have a great need to improve their qualifications and competence, increase the level of quality of teaching and learning through the use of innovative teaching methods and IT tools. Implementing the aims of the project will increase the attractiveness of the
educational process, develop the competence of the staff leading to the employment of the highest educational standards. We would like to gain contacts with foreign partners for international cooperation. After the pandemic lockdown it is especially important for us to engage our students and motivate them to take an active part in an international cooperation.
Joining the program will not only broaden their horizons but prepare them to active EU citizenship.
Egzamin DSD
W poniedziałek 5 grudnia 2022 odbył się egzamin ustny DSD II. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na najwyższym poziomie językowym możliwym do uzyskania w tej części egzaminu. Wszyscy uzyskali poziom C1.
Serdecznie gratulujemy!
Czekamy teraz na wyniki z części pisemnej!
Wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna
W dniach 17- 19.10.2023 odbyła się wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna, w której uczestniczyło 40 uczniów naszej szkoły.
Oto nasze wspomnienia z pobytu w Niemczech:
Niedawno odbyła się wycieczka do Berlina z udziałem grup DSD i entuzjastów języka niemieckiego. Trzeba przyznać, że była to właśnie wycieczka entuzjastów, ponieważ przez trzy dni zasmakowaliśmy nie tylko klimatu stolicy, ale też podziwialiśmy ogrody pałacu Sanssouci oraz wnętrza i fasady dreźnieńskich galerii sztuki. Trzeba podziękować organizatorom, którym udało się zrealizować tak napięty plan działań. Prawdopodobnie wszyscy czujemy niedosyt po krótkim wyjeździe, jednak wycieczka spełniła zadanie dalszego zainteresowania kulturą tak bliskich, a jednak tak dalekich sąsiadów i była, miejmy nadzieję, początkiem całej serii wycieczek.
Iwo Woźniak, kl.2a
Mimo największej wady, jaką był za krótki czas wycieczki, wyjazd był ciekawy i przepełniony atrakcjami. Pilot był miły i dobrze zorientowany, bardzo dobrze się go słuchało. Obiektem, który zdecydowanie zrobił na mnie największe wrażenie był pałac królewski w Parku Sanssouci. Zarówno jego piękno, urok wspaniałych otaczających go ogrodów jak i historia tego miejsca zapadły mi w pamięci. Należy również wspomnieć o wspaniałej architekturze budynków starego miasta w Dreźnie oraz oszałamiającym wielkością gmachu siedziby Bundestagu, oczywiście w Berlinie. Wycieczka po Niemczech to podróż, którą zdecydowanie powinien odbyć każdy.
Patryk Fudalej, kl. 4g
Mimo, iż wycieczka trwała jedynie 3 dni, to dzięki świetnej organizacji udało się nam zwiedzić 3 wspaniałe miasta: Berlin, Poczdam i Drezno. Każdy dzień był w 100% zagospodarowany i nie było czasu na nudę. Bardzo podobało mi się zwiedzanie Drezna z przewodniczką, ponieważ oczarowała mnie zabytkowa część miasta i jego atmosfera. Duże wrażenie wywarł także poczdamski Park Sanssouci wraz z królewską rezydencją i oranżerią. Natomiast w pamięci najbardziej zapadła mi monumentalna bryła Bramy Brandenburskiej, która będąc charakterystycznym elementem stolicy Niemiec, jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty. Do Polski wróciliśmy z masą wspomnień i świetnych zdjęć :))
Ewa Jabłońska, kl.4g
W październiku, razem z innymi grupami języka niemieckiego, wybraliśmy się na krótką wycieczkę po Niemczech. Mimo tylko 3-dniowego pobytu, nie zwolniliśmy tempa i postaraliśmy się, by zagospodarować każdy moment. Wyjazd rozpoczęliśmy w Poczdamie, zwiedzając piękne cesarskie ogrody, słynny Pałac Sanssouci czy Cecilienhof. Następnego dnia przebywaliśmy już w samej stolicy kraju, Berlinie, gdzie czekało na nas wiele muzeów, zabytków czy innych atrakcji. Zaczynając oczywiście od niezastąpionej Bramy Brandenburskiej na Placu Paryskim, podziwialiśmy Pergamon, Alexanderplatz, Uniwersytet Humboldta czy ruchliwą ulicę Unter den Linden. Był to zdecydowanie wyczerpujący dzień, jednak pełen wartych wysiłku wrażeń. Z żalem szybko żegnaliśmy się z Berlinem i w mgnieniu oka znajdowaliśmy się już w Dreźnie. Tam czekały już na nas Zwinger, Galeria Starych Mistrzów, piękny widok na Łabę, jak i samo to urokliwe miasto, w którym każda uliczka wzbudzała zachwyt. Kończąc zwiedzanie Drezna, jednocześnie zakończyliśmy naszą wycieczkę, zaraz udając się z powrotem do domu. Przez te 3 dni, poznaliśmy mnóstwo ciekawostek, muzeów, historii i nawet ten krótki pobyt nie przeszkodził nam w tworzeniu świetnych wspomnień.
Iga, kl.3c Cornelia, kl.3i
Egzamin DSD
W poniedziałek 5 grudnia 2022 odbył się egzamin ustny DSD II. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na najwyższym poziomie językowym możliwym do uzyskania w tej części egzaminu. Wszyscy uzyskali poziom C1.
Serdecznie gratulujemy!
Czekamy teraz na wyniki z części pisemnej!
Wymiana Polsko-Francuska w VI LO Kraków
W dniach 15-22 listopada 2022 roku, nasza szkoła brała udział w międzynarodowej wymianie francusko-polskiej. Francuscy korespondenci przylecieli do nas prosto z Tuluzy (malowniczej miejscowości na południowym zachodzie Francji), ze szkoły im. Sainte-Marie des Champs. W wymianie brało udział 21 uczniów z obu państw. Dobierali się oni w pary na podstawie wspólnych zainteresowań i pasji. Francuzi, mieszkając cały tydzień u swoich korespondentów mieli okazję poznać zwyczaje życia codziennego ich rodzin oraz poznać bliżej polską kulturę.
We wtorek, 15 listopada, około godziny 19.00 francuscy uczniowie wylądowali na lotnisku w Balicach. Reszta dnia była dla nich czasem na rozgoszczenie się w polskich domach, zjedzenie wspólnej kolacji i bliższe poznanie się.
Pierwszy dzień zwiedzania rozpoczął się dla nich poranną zbiórką pod ziejącym ogniem pomnikiem smoka wawelskiego. Nasi goście mieli okazję zwiedzić wszystkie atrakcje znajdujące się na wzgórzu wawelskim – komnaty zamkowe, katedrę wawelską i dzwon Zygmunta. Po odwiedzinach krakowskiego zamku Francuzi udali się na lunch wraz z ich korespondentami, a następnie po upływie 1,5 godzinnej przerwy, kontynuowali swoją wycieczkę. Zwiedzili Rynek krakowski, odwiedzili Sukiennice oraz obejrzeli wnętrze Kościoła Mariackiego. Ostatnim punktem programu na ten dzień było złożenie wizyty w muzeum Książąt Czartoryskich – mieli przyjemność zobaczyć słynny obraz Leonarda da Vinci ,,Dama z Gronostajem”. O godzinie 16.00 odebrani przez swych polskich korespondentów, powrócili do domostw, doświadczając jesiennej, krakowskiej pogody.
W czwartkowy poranek młodzież francuska udała się do kopalni soli w Wieliczce. Na zakończenie wizyty w podziemiach kopalni czekał na nich tradycyjny polski obiad. Po zakończeniu zwiedzania, goście mieli okazję wziąć udział w zajęciach języków obcych . Podczas wizyty w naszej szkole, zaciekawieni uczniowie innych klas VI LO licznie i entuzjastycznie witali Francuzów. Po lekcjach, uczniowie francuscy spotkali się ponownie ze swoimi korespondentami i spędzili z nimi wieczór.
Piątek był dniem, w którym Francuzi poznali najbliższe naszej szkole okolice Krakowa – Kazimierz. Udali się na spacer, szlakiem inspirowanym filmem ,,Listy Schindlera”, a także złożyli wizytę w Synagodze Remuh. O godzinie dwunastej polscy licealiści zabrali ich na lunch do pobliskich restauracji, po czym kontynuowali swoją wycieczkę przechodząc do dzielnicy Podgórze.
Tam poznali historię Placu Bohaterów Getta i odwiedzili muzeum Schindlera. Zwiedzanie zakończyli spotkaniem z korespondentami o 17.00.
Część francuskich uczniów spędziła sobotę w Auschwitz -Birkenau, poznając historię obozu koncentracyjnego. Reszta weekendu była w całości zorganizowana przez polskich korespondentów. Uczniowie naszego liceum zabrali Francuzów w warte zobaczenia miejsca w Krakowie i okolicach, np. Muzeum Narodowe, Nowa Huta czy też zamek w Pieskowej Skale.
Była to też okazja, żeby przedstawić gościom swoje ulubione miejsca takie jak; lodowisko, rynek wielicki, tęczowe schody na Podgórzu, ogród świateł, muzeum iluzji, czy liczne kawiarnie, pokazując im z własnej perspektywy życie w mieście.
Kolejny tydzień został rozpoczęty spotkaniem uczniów polskich i francuskich na ulicy Dajwór, gdzie czekał na nich autokar, który następnie zawiózł całą grupę do Zakopanego. Wizyta z przewodnikiem rozpoczęła się od zwiedzenia starej dzielnicy miasta, wraz z zabytkowym kościółkiem św. Klemensa oraz położonym obok niego cmentarzem na Pęksowym Brzyzku. W następnej kolejności wszyscy uczestnicy wymiany wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie mogli nacieszyć się widokiem obsypanych śniegiem Tatr, delektować się smakiem oscypków z grilla, a także zaznać prawdziwej polskiej zimy urządzając walkę na śnieżki. Mieli również okazję przespacerować się po Krupówkach, a potem zobaczyć Wielką Krokiew. Wyjazd zakończył się powrotem do Krakowa około godziny 19.00.
Wtorek, 22 listopada, był ostatnim, zarazem najsmutniejszym dniem tej wymiany. Polscy licealiści musieli pożegnać się ze swoimi francuskimi gośćmi na całe 3 miesiące. Ostateczne pożegnanie na lotnisku było przykrym doświadczeniem, zakańczającym cudowną przygodę, którą była owa wymiana.
Załączamy poniżej krótkie słowa komentarza od pozostałych uczestników wydarzenia:
-”It was great, I got new awesome friends, everything was beautiful, I really liked Zakopane and just going around the city. I got to eat food we don’t have in France, like the little cheese, and I think people are way nicer here.” – wypowiedziała się francuska uczennica
“było superaśnie, kocham Francję, kocham Francuzów” – odpowiada zadowolony uczestnik wymiany
“było superowo, nie mogę doczekać sie lutego, kocham Francuzów i dlaczego oni nie piją herbaty?” – pisze zdziwiona uczennica naszego liceum
“Odkryłem, że polska kuchnia smakuje dobrze jak się jej próbuje z Francuzami” – twierdzi pełen nowych doświadczeń vilowicz.
“Dzięki Francuzom doceniam, że dobre pierogi mogę jeść codziennie” – do takiego wniosku dochodzi pewna uczennica
Tekst przygotowały dla Państwa uczennice;
A. Kot i Z. Jagiełło
opiekun wymiany; mgr Lilla Lichoń
Wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna
W dniach 17- 19.10.2023 odbyła się wycieczka do Berlina, Poczdamu i Drezna, w której uczestniczyło 40 uczniów naszej szkoły.
Oto nasze wspomnienia z pobytu w Niemczech:
Niedawno odbyła się wycieczka do Berlina z udziałem grup DSD i entuzjastów języka niemieckiego. Trzeba przyznać, że była to właśnie wycieczka entuzjastów, ponieważ przez trzy dni zasmakowaliśmy nie tylko klimatu stolicy, ale też podziwialiśmy ogrody pałacu Sanssouci oraz wnętrza i fasady dreźnieńskich galerii sztuki. Trzeba podziękować organizatorom, którym udało się zrealizować tak napięty plan działań. Prawdopodobnie wszyscy czujemy niedosyt po krótkim wyjeździe, jednak wycieczka spełniła zadanie dalszego zainteresowania kulturą tak bliskich, a jednak tak dalekich sąsiadów i była, miejmy nadzieję, początkiem całej serii wycieczek.
Iwo Woźniak, kl.2a
Mimo największej wady, jaką był za krótki czas wycieczki, wyjazd był ciekawy i przepełniony atrakcjami. Pilot był miły i dobrze zorientowany, bardzo dobrze się go słuchało. Obiektem, który zdecydowanie zrobił na mnie największe wrażenie był pałac królewski w Parku Sanssouci. Zarówno jego piękno, urok wspaniałych otaczających go ogrodów jak i historia tego miejsca zapadły mi w pamięci. Należy również wspomnieć o wspaniałej architekturze budynków starego miasta w Dreźnie oraz oszałamiającym wielkością gmachu siedziby Bundestagu, oczywiście w Berlinie. Wycieczka po Niemczech to podróż, którą zdecydowanie powinien odbyć każdy.
Patryk Fudalej, kl. 4g
Mimo, iż wycieczka trwała jedynie 3 dni, to dzięki świetnej organizacji udało się nam zwiedzić 3 wspaniałe miasta: Berlin, Poczdam i Drezno. Każdy dzień był w 100% zagospodarowany i nie było czasu na nudę. Bardzo podobało mi się zwiedzanie Drezna z przewodniczką, ponieważ oczarowała mnie zabytkowa część miasta i jego atmosfera. Duże wrażenie wywarł także poczdamski Park Sanssouci wraz z królewską rezydencją i oranżerią. Natomiast w pamięci najbardziej zapadła mi monumentalna bryła Bramy Brandenburskiej, która będąc charakterystycznym elementem stolicy Niemiec, jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty. Do Polski wróciliśmy z masą wspomnień i świetnych zdjęć :))
Ewa Jabłońska, kl.4g
W październiku, razem z innymi grupami języka niemieckiego, wybraliśmy się na krótką wycieczkę po Niemczech. Mimo tylko 3-dniowego pobytu, nie zwolniliśmy tempa i postaraliśmy się, by zagospodarować każdy moment. Wyjazd rozpoczęliśmy w Poczdamie, zwiedzając piękne cesarskie ogrody, słynny Pałac Sanssouci czy Cecilienhof. Następnego dnia przebywaliśmy już w samej stolicy kraju, Berlinie, gdzie czekało na nas wiele muzeów, zabytków czy innych atrakcji. Zaczynając oczywiście od niezastąpionej Bramy Brandenburskiej na Placu Paryskim, podziwialiśmy Pergamon, Alexanderplatz, Uniwersytet Humboldta czy ruchliwą ulicę Unter den Linden. Był to zdecydowanie wyczerpujący dzień, jednak pełen wartych wysiłku wrażeń. Z żalem szybko żegnaliśmy się z Berlinem i w mgnieniu oka znajdowaliśmy się już w Dreźnie. Tam czekały już na nas Zwinger, Galeria Starych Mistrzów, piękny widok na Łabę, jak i samo to urokliwe miasto, w którym każda uliczka wzbudzała zachwyt. Kończąc zwiedzanie Drezna, jednocześnie zakończyliśmy naszą wycieczkę, zaraz udając się z powrotem do domu. Przez te 3 dni, poznaliśmy mnóstwo ciekawostek, muzeów, historii i nawet ten krótki pobyt nie przeszkodził nam w tworzeniu świetnych wspomnień.
Iga, kl.3c Cornelia, kl.3i
W dniach 12-19. 11. 2022 grupa młodzieży z naszej szkoły przebywała w Hiszpanii na kursie języka hiszpańskiego. Grupa liczyła 22 uczniów z kilku klas i dwóch nauczycieli, p. Elizę Koszykę i p. Helenę Gonzalez Alvarez. Miejscem docelowym była Salamanka i szkoła Mester, ale po drodze do niej, pierwszego dnia, udało się nam zwiedzić centrum Madrytu. Podczas spaceru po stolicy Hiszpanii widzieliśmy zabytkową Plaza Mayor, Puerta del Sol i Parque del Retiro. Następnie udaliśmy się do Salamanki, gdzie czekały na nas hiszpańskie rodziny i nowe atrakcje. W programie naszego pobytu były codzienne lekcje języka hiszpańskiego prowadzone przez hiszpańskich nauczycieli oraz dodatkowe zajęcia np. lekcja kulinarna, lekcja tańca, jak również, zwiedzanie Salamanki, której całe stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco i gdzie mieści się najstarszy uniwersytet w Hiszpanii. W naszym programie była też Segovia i Avila, przepiękne hiszpańskie miasta z bogatą historią. Wróciliśmy pełni wrażeń i motywacji do nauki języka hiszpańskiego.
Debata wyborcza kandydatów na prezydenta VI LO – 18.11.2022 r.
Zgodnie z tradycją VI LO, podczas każdej trwającej kampanii wyborczej, odbywa się debata kandydatów. W tym roku swoje postulaty i plany związane z przyszłą prezydenturą i zarządzeniem Samorządem Uczniowskim przedstawili: Zofia Taran (3c), Maciej Stachnik (3c) oraz Jakub Gawroński (3a). Debatę poprowadziła obecna Prezydent VI LO – Emilia Foltyn (4f), która powitała wszystkich zebranych: kandydatów, sztaby wyborcze, przedstawicieli Rady Uczniowskiej oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Pretendenci, do honorowej funkcji poza mową początkową, odpowiadali na pytania SU, pytania kontrkandydatów, a także pytania od zaproszonych gości z Samorządów Uczniowskich krakowskich szkół: I LO, V LO, VII LO, VIII LO i SKSŚ. Ponadto swoje pytania zadali także: opiekun SU VILO oraz przedstawiciele Rady Uczniowskiej. Debatę zamknęły mowy końcowe, którym bacznie przyglądali się goście: pani vice-dyr. A. Moskała, prof. P. Brzózka oraz prof. M. Gigiel.
Czy debata będzie miała wpływ na wybór społeczności VI LO? Jak wypadnie sondaż wyborczy?
Ostatecznie dowiemy się podczas głosowania. A WYBORY już wkrótce – 25.11.2022!
Liczy się każdy głos!
Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia!!!
Komisja Wyborcza VI LO w Krakowie
Wycieczka klasy 3C
September turned out to be a little bit more fun than usual for class 3C, as we finally managed to go on an integration trip, although it was more like a history lesson.
First, we visited the Kłodzko Fortress and began an outdoor game, in which we were divided in two groups: Prussia and Austria. It was a great lesson on the Thirty Years’ War for us as we could understand what exactly was going on at that time. Later that day we went on a night sightseeing tour through Kłodzko, quite exhausted after the outdoor game. Our guide, however, made it really interesting and eventful. By ‘eventful’ I mean the sudden downpour catching us at the end of our walk J.
Wednesday meant hiking in the Stołowe Mountains, to be specific – Szczeliniec Wielki (the highest peak of the range) and the picteresque labyrinth in the Błędne Skały. It was really challenging for some of our classmates, especially the ones with claustrophobia. Our guide was very supportive of us, showing us the most breathtaking landscapes. In the evening we visited the Kłodzko underground route where we could feel the atmosphere of the bygone times in the town .
On Thursday we went to the majestic Książ Castle in Wałbrzych with its Palm House. Moreover, we visited the Church of Peace in Świdnica – an amazing wooden Baroque temple.
Finally, we had an enjoyable hiking experience in the Czeck Rock Town in Adrspach, one of the largest rock towns in Central Europe.
Overall, the trip was very educational and eye-opening, showing us a big part of the Polish history as well as some of the most beautiful rock formations .
8 PZU Półmaraton Krakowski z udziałem wolontariuszy VI LO
W tym roku, w półmaratonie uczestniczyło ponad 6000 biegaczy, start i meta zlokalizowane zostały w Tauron Arenie, zaś na samej trasie wspierało biegaczy ponad 600 wolontariuszy.
Serdecznie podziękowania dla wolontariuszy „Szóstki” za: zaangażowanie, aktywną pracę i wzorową postawę, oraz doping dla biegaczy.
Wolontariusze VI LO w 8 PZU Cracovia Półmaraton Królewski:
Koordynator współpracy z ZIS w Krakowie – Magdalena Włodarczyk
Spotkanie z absolwentem VI LO Patrykiem Rząsą, autorem książki Horacy
W dniu 19.10.2022 (środa) w auli szkolnej odbyło się spotkanie z absolwentem VI LO Patrykiem Rząsą, autorem książki Horacy Weekend w Ośrodku Wypoczynkowym „EGO”
Spotkanie poprowadzili Mikołaj Miska i Szymon Szkodny.
W spotkaniu wzięły udział klasy 3A, 3E, 1M1 oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
Organizatorzy: Maria Leśniak, Piotr Rubacha
Jubileusz 130-lecia Instytutu Filologii Romańskiej UJ
W dniu 14.X. odbyły się obchody 130 rocznicy istnienia katedry języków romańskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na uroczystości oddelegowany został przedstawiciel uczniów VI LO z opiekunem.
Przedstawiciele departamentów języka francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego i rumuńskiego szczegółowo przedstawiali historie swoich wydziałów. Wiele się dowiedziałam na temat pracy i działania Instytutu Filologii Romańskiej i miałam szansę poczuć atmosferę nauki na uniwersytecie.
Le 14 octobre a eu lieu le 130e anniversiare du département des langues romanes à l’Université Jagellone de Cracovie.
Les représentants des départements de la langue française, espagnole, italienne, portugaise et roumaine ont présenté en détails leur histoire. J’ai beaucoup appris sur le travail et le fonctionnement de l’Institut et j’ai eu l’occasion de sentir une vraie ambiance de l’université.
Patrycja Arczyńska, 3C
Fiesta Nacional de España czyli Dzień Hiszpanii.
Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych i wstępnej – 5.10.2022 r.
Zwycięstwo w Turnieju Piłki Nożnej na UEK
Pierwszy wtorek października okazał się szczęśliwy dla piłkarzy z Vilo. Nasza szkolna drużyna piłki nożnej wzięła bowiem udział w turnieju organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w ramach projektu UEK w formie – zostań sportowcem -naukowcem. Celem wydarzenia była promocja sportu wśród młodzieży, uczelni oraz przede wszystkim dobra zabawa i możliwość rywalizacji z innymi drużynami.
W turnieju wzięło udział dziesięć szkół, jednak wygrać mogła tylko jedna. Zwycięzcą okazał się nie kto inny jak ekipa z Vilo! Przez cały turniej nasza drużyna prezentowała wysoki i równy poziom. Strzeliliśmy wiele pięknych bramek ale kluczem do sukcesu z pewnością była doskonała gra w obronie, gdyż inne drużyny w pięciu meczach zdołały zdobyć przeciwko nam zaledwie trzy gole. W meczach rozgrywanych na hali królują hokejowe wyniki, tym bardziej jest to świetny rezultat.
Kto wie czy kluczem do sukcesu nie była lekcja futbolu udzielona uczniom przez nauczycieli zaledwie kilka dni wcześniej w meczu towarzyskimJ
Wielkie Gratulacje!
Komplet wyników Vilo:
VI LO 2 – 0 VII LO
VI LO 4 – 0 Zespół Szkół Chemicznych Kraków
VI LO 9 – 2 XI LO
VI LO 2 – 0 XIII LO
Finał:
VI LO 2 – 1 II LO
Tomasz Grandys
PIERWSZE MEDALE LEKKOATLETEK VI LO
Podczas I rzutu ligi lekkoatletycznej Krakowskiej Olimpiady Młodzieży lekkoatletki VI LO zdobyły 3 medale.
Dominika Jewuła I m w biegu na 100m
Patrycja Adamczyk II m w biegu na 100m
Oliwia Nawłatyna III m w skoku w dal
Oprócz zdobytych medali nasze zawodniczki zajęły wysokie pozycje w wielu konkurencjach zdobywając w ten sposób punkty dla VI LO do klasyfikacji drużynowej której finał odbędzie się wiosną.
Reprezentacja VI LO: Dominika Jewuła, Patrycja Adamczyk, Oliwia Nawłatyna, Martyna Dynur, Weronika Wąś, Karolina Tarazona Serrador, Hanna Kochanowska, Guendalina Lucchesini, Zuzanna Jeleń, Karolina Król, Helena Pyclik, Magdalena Nowak, Weronika Latos, Julita Wiśniewska, Nikola Płonka
opiekun drużyny Marcin Skoczeń
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
Na ostatni piątek września przypadał Europejski Dzień Sportu Szkolnego. To wielkie międzynarodowe święto ruchu zrzeszyło w tym roku ponad 1000 placówek w Polsce! Celem jest oczywiście promowanie uprawiania sportu, prawidłowy rozwój a także dobra zabawa. Cieszymy się, że VI LO jest częścią tego wydarzenia.
Samo wydarzenie podzielone było na dwie części. Pierwsza poświęcona była na tańce. Młodzież mogła zatańczyć Belgijkę i wiele innych tańców. Ta forma ruchu przeciągnęła baaardzo dużo osób. Można śmiało założyć, że takiej frekwencji na imprezach sportowych jak dotąd jeszcze u nas nie było.
W drugiej części licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć mecz piłki nożnej. Ubiegłoroczni zwycięzcy turnieju VILO CUP, czyli klasa 4A, zmierzyła się z nauczycielami(przy niewielkim osobowym wsparciu uczniów).Spotkanie obfitowało w wiele emocji, koronkowych akcji a przede wszystkim pięknych bramek, które przecież są solą futbolu. Ostatecznie obyło się bez sensacji i nauczyciele wygrali 9 do 4. Na usprawiedliwienie uczniów pozostaje fakt, że myślami mogli być jeszcze przy próbnych maturach
Już teraz zapraszamy na kolejne sportowe emocje, których w tym roku z pewnością nie zabraknie!
Tomasz Grandys
Turniej koszykówki
W środę 21 września na sali sportowej naszej szkoły odbyły się premierowe zawody koszykówki Basket Vilo.
Do rozgrywek mógł się zgłosić każdy, nie trzeba było posiadać swojego zespołu. Wzorem draftu z NBA, już na miejscu zostały losowo dobrane drużyny.
Rywalizacja początkowo przebiegała w systemie grupowym, gdzie zawodnicy grali 3×3 na jeden kosz. Kolejnym etapem był mecz o konkretne miejsce w turnieju. Te spotkania rozgrywane były 4×4 już na całej sali.
W turnieju wzięło udział 8 zespołów, z których każdy liczył po 4 osoby. W sumie odbyło się 16 meczów. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego.
Ostateczne wyniki:
I miejsce drużyna w składzie: Józef Kowalski, Szymon Batko, Maciej Owsiak, Filip Matoga
II miejsce drużyna w składzie: Paulina Stępień, Hanna Solarczyk, Wojciech Igieliński, Witold Seredyński
III miejsce drużyna w składzie: Julia Gaczoł, David Micó y Montesinos, Jakub Majta, Przemysław Maj
Tomasz Grandys
Piknik integracyjny kl. 3I
W środę 7.09 Klasa 3i w ramach integracji ze sobą i nową wychowawczynią zdobyła jeden z najpoważniejszych krakowskich szczytów – Kopiec Piłsudskiego. Po morderczej przeprawie przez Lasek Wolski i pełnej adrenaliny wspinaczce na sam szczyt był czas na zasłużoną ucztę i błogi odpoczynek na łonie natury. Pięknie spędzony dzień:)
Wybrałyśmy parę zdjęć, które naszym zdaniem najlepiej oddadzą atmosferę:) naszej wyprawy.
Dominika i Antonina 3I
Kronika szkoły – rok szkolny 2021/2022
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 – 1 września 2021
Ślubowanie uczniów klas 1 i 2 na Wawelu – 16.09.2021
16 września 2021r. po raz pierwszy w ponad stuletniej historii VI Liceum uczniowie klas 1 i 2 złożyli rotę ślubowania na sztandar szkoły w niezwykłym miejscu, w sercu Królewskiego stołecznego miasta Krakowa na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą Katedrze Wawelskiej celebrowaną przez ks. dra Michała Kanię, Dyrektora Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Krakowskiej. Po mszy świętej Dyrekcja Liceum, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Danuta Jantas, poczet sztandarowy w imieniu społeczności VI Liceum złożyli kwiaty w krypcie na grobie patrona naszej szkoły Adama Mickiewicza.
Następna część uroczystości, ślubowanie uczniów klas 1 i 2 odbyło się na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, w miejscu, w którym czuliśmy się cząstką wielu wieków tradycji, historii, sztuki i kultury polskiej, w miejscu, w którym z niezwykłą dumą mogliśmy celebrować jedno z najważniejszych świąt VI Liceum.
Wywiad Magdy Czekaj z panią pedagog Beatą Rudnik-Tulej
Wycieczka klasy 2G do Krynicy
Dwudziestego siódmego września spotkaliśmy się wczesnym rankiem na ulicy Dajwór z większymi i mniejszymi walizkami oraz torbami, spakowani na trzy dni wycieczki. Wyjechaliśmy z małym opóźnieniem, ale przynajmniej w kompletnym składzie, nieco zaspani, ale i pełni energii.
Po kilkugodzinnej podróży i jednym postoju dotarliśmy do Krynicy Zdrój; do pensjonatu „Gościniec”, w którym od razu się zaaklimatyzowaliśmy. Rozeszliśmy się do swoich pokoi i zjedliśmy ciepły posiłek po to, aby wypoczęci i najedzeni pójść na nasz pierwszy spacer po Krynicy. Wstąpiliśmy również do pijalni wód mineralnych. Większość brała Słotwinkę, nieliczni Jana, a najodważniejsi – Zubra.
Wieczór spędziliśmy głównie na zewnątrz. Jako kolację mieliśmy kiełbaski, oscypki, a do tego przeróżne dodatki. Jedliśmy w gwarze rozmów i śmiechów w klimatycznym miejscu, słysząc palące się nieopodal ognisko. Nie trzeba było długo czekać, aby następnie znaleźć się właśnie przy nim, co więcej – z gitarą. Okazało się, że w klasie mamy paru gitarzystów, którzy nie wstydzą się pochwalić swoimi umiejętnościami. W repertuarze pojawiły się takie hity jak „Obława” czy „Nothing else matters”, w dodatku zaopatrzeni w harcerski śpiewnik, nie powstrzymaliśmy się od zaśpiewania paru nastrojowych, polskich piosenek.
Drugi dzień – długi, cały w Krynicy – choć zapowiadał się mroźny, atmosfera pozostawała rozgrzewająca. Po śniadaniu wyruszyliśmy wraz z przewodnikiem na Jaworzynę, na której szczyt wyjechaliśmy kolejką gondolową. Na górze usłyszeliśmy parę ciekawostek o okolicy, wyszliśmy na punkt widokowy i zmierzyliśmy się z trudnym zadaniem – grupowym rozwiązywaniem karty pracy z geografii. Finalnie udało nam się je ukończyć.
Zjechaliśmy kolejką na dół i rozpoczęliśmy zwiedzanie Krynicy, o której szczegółowo opowiadał nam przewodnik. Chłonęliśmy legendy i fakty historyczne, po czym zawitaliśmy do Muzeum Nikifora. Tam obejrzeliśmy jego prace, a następnie wstąpiliśmy jeszcze do pijalni po kolejną porcję wód zdrowotnych (tym razem już więcej osób skusiło się na Zubra).
W drugim dniu najbardziej się zintegrowaliśmy. Chodziliśmy po pokojach oraz tańczyliśmy w środku i na zewnątrz. Gdyby nie ustalona cisza nocna, pewnie już dawno stracilibyśmy poczucie czasu.
Trzeci dzień – nasz ostatni – rozpoczęliśmy szybkim spakowaniem się, zjedzeniem śniadania i wymeldowaniem się z pensjonatu. Pojechaliśmy autokarem do Słotwin, gdzie wyjechaliśmy na kolejną górę, na której wznosiła się wieża widokowa – wysoka i potężna konstrukcja wykonana niemal w całości z drewna. Widok na niej na świat był zachwycający, nawet pomimo porannej mgły (ona jednak również miała swój urok). Ostatnim punktem wycieczki była cerkiew w Powroźniku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzeliśmy jej wnętrze i wystrój, słuchając o jej historii, po czym wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi, oczywiście jako niezawodna klasa 2G.
Powrót do Krakowa spędziliśmy głównie na spaniu, słuchaniu muzyki i cichym rozmawianiu. Byliśmy zmęczeni, ale bynajmniej nie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Trzeba przyznać, że wycieczka nie tylko była udana, ale również wypełniła nas dużymi pokładami pozytywnej energii. Stała się przykładem na to, że mimo trudnych czasów taka liczna grupa jak nasza klasa jest w stanie spędzić miło czas, a nawet się zintegrować.
Izabela Janiak kl. 2G
Kampania informacyjna – w ramach Dnia Zdrowia Psychicznego
Szkoła Czytania z Sylwią Chutnik
W dniu 27.10.2021 (środa) klasa 3Cp uczestniczyła w zajęciach Szkoły Czytania w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pod kierunkiem pani Sylwii Chutnik młodzież przeprowadziła analizę i interpretację opowiadania „Pan Parasol” Zośki Papużanki. Pod koniec zajęć uczniowie wymyślali alternatywne zakończenia przeczytanego opowiadania.
Sylwia Chutnik – pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Goethe-Institut 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast „Radio Sylwia” i „Elgiebete TV”.
Organizacja:
Maria Leśniak
Piotr Rubacha
Zwycięstwo w Biegu Sztafetowym o szablę kpt. A. Stawarza
Drużyna VI LO po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w biegu sztafetowym „O szablę płk. Antoniego Stawarza” zorganizowanego z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości. Zawodnicy otrzymali medale, cenne narody oraz bon na zakup sprzętu sportowego w kwocie 3 000,00 zł.
Gratulujemy zwycięskiej drużynie w składzie: Dominika Jewuła, Katarzyna Folwarska, Patrycja Adamczyk, Maksymilian Zapała i Łukasz Zygmunt.
Ogłoszenie wyników wyborów na Prezydenta VI LO
JESIENNE ZACZYTANIE – wyniki konkursu
Z przyjemnością informujemy, że w konkursie fotograficznym JESIENNE ZACZYTANIE organizowanym przez bibliotekę szkolną przyznano następujące miejsca:
1 miejsce – Kasper Gut-Słaby za cykl zdjęć Jesiennie zaczytanie na Wawelu
„Smok pożerający książkę”
„Smocze okno na świat”
„Impresjonizm w zaczytaniu”
II miejsce – Hanna Jungiewicz
III miejsce ex aequo
Liwia Kania
Gabriela Zimowska
GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy za przesłanie pięknych zdjęć.
Uroczystość przed starą Synagogą w rocznicę egzekucji z 1943 r.
W roku 2013 władze Krakowa przekazały pod opiekę naszej Szkoły miejsce pamięci – pomnik usytuowany przed Starą Synagogą przy ulicy Szerokiej. W czasie okupacji niemieckiej, 28 października 1943 r., zostało tam rozstrzelanych 30 Polaków. Zostali oni zabici w odwecie za śmierć dwóch urzędników niemieckich i konfidentki Gestapo, którzy zginęli dzień wcześniej z wyroku polskiego sądu podziemnego.
Jak co roku, w rocznicę egzekucji przy ul. Szerokiej, społeczność VI LO im. A. Mickiewicza i przedstawiciele władz samorządowych uczcili pamięć pomordowanych. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 1A, 1C, 1E i 3h pod opieką pani wicedyrektor Iwony Fedan i nauczycieli. Wieniec w imieniu Rady Dzielnicy I złożyli przewodniczący Rady, pan Tomasz Daros i radni: pani Edyta Kruk, pan Jacek Balcewicz i pan Maciej Wicherek. Kwiaty pod pomnikiem złożyła również pani Anna Jodłowiec-Dziedzic, kustosz Muzeum Krakowa. Modlitwę za zmarłych poprowadził wikariusz parafii Bożego Ciała, ks. Wiktor Ruszlewicz.
zdjęcia: Patrycja Żmijowska, 1C
Gratulujemy Magdalenie Czekaj wyróżnienia
Gratulujemy Magdalenie Czekaj z kl. 3c WYRÓŻNIENIA w Wojewódzkim konkursie recytatorskim wokół twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ” Kto nam ten czas wolny od trwogi wydarł – maleńka?” zorganizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury w Krakowie
Szkoła Czytania z Jakubem Momro – 24.11.2021
W dniu 24.11.2021 r. (środa) klasa 3Ap uczestniczyła w zajęciach Szkoły Czytania w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zajęcia prowadził dr hab. Jakub Momro z Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie zajęć uczestnicy analizowali fragmenty dramatu Samuela Becketta „Nie ja”.
Osoby dramatu:
- Usta – aktorka umieszczona w głębi po prawej stronie, trzy metry nad poziomem sceny. Tylko jej usta są oświetlone snopem światła. Reszta ciała pozostaje w mroku. Jest narratorką dramatu.
- Słuchacz – stoi na proscenium po lewej stronie na niewidocznym podium o wysokości półtora metra. Ubrany jest w długą szatę, a głowę ma przykrytą kapturem. Widz nie widzi jego twarzy. W trakcie pauz wykonuje trzy razy krótki gest, który polega na uniesieniu ramion i opuszczeniu ich z powrotem.
Usta opowiadają historię życia starszej już kobiety, która po urodzeniu została porzucona przez matkę. W dzieciństwie doświadczyła traumatycznego przeżycia, choć w narracji nie zostało sprecyzowane na czym ono dokładnie polegało. W wyniku szoku dziewczynka stała się niema, pominąwszy sporadyczne wybuchy słowotoku następujące zawsze zimą. Jeden z tych wybuchów zawiera właśnie tekst, który słyszą widzowie. Kobieta była przekonana, że jej nieszczęście jest powodem kary za grzechy. Usta opowiadają o kilku wydarzeniach z jej życia. Między innymi o przechadzce po łące w poszukiwaniu pierwiosnków, oraz o tym jak siedziała skulona na pagórku i przypatrywała się swojej dłoni. Drugie wydarzenie zostało zainspirowane prawdziwym miejscem. Chodzi tu o pagórek w pobliżu toru wyścigowego w Leopardstown. Usta należą do kobiety której dotyczy opowieść i wypowiada się w trzeciej osobie.
Jakub Momro (1979), filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz (m.in. J. Derrida, P. Lacoue-Labarthe, J.-L. Nancy, J. Kristeva, R. Barthes, P. Szendy). Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego dwumiesięcznika „Teksty Drugie” oraz Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej „Nowa Humanistyka”. Stypendysta m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, laureat konkursu NCN FUGA (staż w IBL PAN), kilkukrotny stypendysta FNP, programu MIRA (Université Stendhal, Grenoble). Laureat nagrody naukowej tygodnika „Polityka” oraz nagrody miesięcznika „Literatura na Świecie”.
Organizator:
Maria Leśniak
Piotr Rubacha
Gratulujemy laureatce Konkursu Plastycznego IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Uczennica klasy 1E JULIA CYGANIK została laureatką Konkursu Plastycznego IGRZYSKA OLIMPIJSKIE organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski oraz Wydział Współpracy Kulturalnej Ambasady Francji pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce. Wśród nadesłanych 200 prac wyłoniono 22 laureatów. Praca zostanie opublikowana w przetłumaczonej na język francuski książce Błyszczący sterowiec – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie oraz wystawiona na wernisażu w siedzibie PKOL w 2022 roku.
Gratulujemy!
JULIA CYGANIK de la classe 1E est devenue l’une des 22 lauréats du Concours Dessins LES JEUX OLYMPIQUES organisé par le Comité Olympique Polonais et le service de coopération et d’action culturelle de l’Ambassade de France. Les dessins des lauréats seront publiés dans le livre traduit en polonais Błyszczący sterowiec – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie et exposés au PKOL en 2022.
Bravo !
Gratulujemy Yehudzie Prokopowiczowi
Z przyjemnością informujemy, iż Yehuda otrzymał nagrodę Grand Prix XI Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Gratulujemy Maksymilianowi Krawczykowi z kl. 3Ep
Gratulujemy Maksymilianowi Krawczykowi z kl. 3Ep uzyskania II miejsca w konkursie recytatorskim Proza i poezja antyku organizowanym w ramach XXVIII Krakowskiego Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku w Centrum Kultury Podgórza.
Wyróżnienie dla zespołu VI LO – Krakow Innovation Games
W dniu 22.11.2021 r. (poniedziałek) w auli odbyło się spotkanie uczniów klas teatralnych z panią Marią Nowotarską aktorką, założycielką Teatru Polskiego ( Salonu Poezji, Muzyki i Teatru Polsko – Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego) w Toronto, absolwentką VI LO.
Pani Maria podarowała dla biblioteki szkolnej pięknie wydaną monografię Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto z dedykacją.
Konferencja Samorządów Uczniowskich – „Razem możemy więcej!”
W piątek 26.11.2021r odbyła się konferencja Samorządów Uczniowskich- Razem możemy więcej! organizowana przez Młodzieżową Radę Krakowa.
Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów krakowskich szkół, którzy mogli wysłuchać przemówień reprezentantów Rady Miasta Krakowa, Referatu ds. Młodzieży, SU-w-ak, Stowarzyszenia Europe4Youth oraz Stowarzyszenia Umarłych Statutów.
W części warsztatowej młodzież miała okazję wypracować projekt działań Samorządów.
Całe wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do poszerzania wiedzy na temat samorządności, ale również na integrację młodych ludzi, którzy wspólnie tworzą krakowskie szkoły.
VI LO reprezentowali: Gabriela Mączka /3c/ oraz Maciej Gruca /3Ap/.
Gala w ramach 3. Młodzieżowych Dni Wolontariatu
Młodzieżowe Dni Wolontariatu to inicjatywa, która młodym, działającym charytatywnie krakowianom umożliwia wymianę doświadczeń, a także pokazuje, jak angażować się w wolontariat lokalny i uczy realizować inicjatywy społeczne. To także znakomita okazja do nawiązania nowych znajomości oraz poznania szerokiego wachlarza propozycji wolontariatu i działań w tym zakresie, które są realizowane w Krakowie.
VI Liceum Ogólnokształcące podczas wydarzenia reprezentowali: Aleksandra Smoszna /3F/, Magdalena Róg /3F/, Gabriela Mączka /3c/, Magdalena Kołton /1B/, oraz Maciej Lalik /3E/, pod opieką prof. M. Włodarczyk.
Zbiórka dla podopiecznych PCK w Krakowie zakończona!
The First Christmas
Jak co roku w grudniu, w naszym Liceum, w grudniu celebrujemy Święto Patrona Szkoły upamiętniające ważną datę – 24 grudnia 1798 roku, kiedy to pan Mikołaj Mickiewicz cieszył się narodzinami syna, Adama Bernarda – wieszcza narodu polskiego i Patrona naszej szkoły.
Święto Patrona Szkoły to Święto społeczności szóstki na stałe wpisane w tradycję szkoły. W 1972 roku odbył się pierwszy „Dzień Bohatera Szkoły”, uroczystość, którą nazwano później Świętem Patrona Szkoły.
W ramach tegorocznych obchodów naszego święta zostało zrealizowanych kilka projektów:
- 17 grudnia przedstawiciele społeczności szkolnej z Panią wicedyrektor Iwoną Fedan oraz pocztem sztandarowym złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym
- Prezydent Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Zofia Olszak przekazała urząd Prezydentowi elektowi – Emilii Foltyn
Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Profesor Magdaleny Włodarczyk, Pana Profesora Michała Kózki uwiecznił ten ważny dla vilowiczów moment.
- W ramach interaktywnych obchodów Dnia Patrona nauczyciele języka polskiego przeprowadzili konkursy dotyczące twórczości Adama Mickiewicza.
Uczniowie klas pierwszych rywalizowali ze sobą o tytuł najlepszego znawcy biografii i twórczości wieszcza. W tym roku z powodu pandemii i ograniczeń sanitarnych konkurs przybrał inną formę. Uczniowie konkurowali ze sobą w dwóch kategoriach:
– Pierwsza polegała na przygotowaniu scenki dramatycznej, według napisanego przez siebie scenariusza. Tematem scenek była historia i sylwetka jednego, wylosowanego wcześniej, bohatera poznanych w szkole utworów poety. Wśród wylosowanych znalazły się takie wyraziste postacie jak Telimena czy Hrabia, ale też delikatna Zosia, bohaterski młodzian Tadeusz czy przerażający upiór – Widmo. Bohaterów nie zabrakło dla żadnej klasy. Forma dramatyczna była dowolna, od poważnej do komicznej, od poetyckiego montażu fragmentów utworów Mickiewicza do ich parodii, od filmu sensacyjnego i horroru do romansu. W pracy nad przedstawieniem było miejsce dla każdego ucznia klasy: scenarzysty, scenografa, aktora, reżysera.
– Druga kategoria to muzyczne wykonanie wybranego wiersza Adama Mickiewicza. Kompozycja dowolna. Tutaj również wykazać się mogli zarówno soliści jak i zespoły, zarówno wokaliści jak i muzycy.
Nagrane filmiki: scenki dramatyczne i poezję śpiewaną uczniowie przesyłali jury w składzie: Pani Profesor Justyna Radoń i Pani Profesor Magdalena Wójcik do 15 grudnia.
A oto zwycięzcy tegorocznych zmagań:
Miejsce I: klasa 1 E za to, że pomogła nam zrozumieć, co tak naprawdę zbroili Rózia i Józio;
Miejsce II: klasa 1F za projekt „Widmo” pokazujący, że upiór złego pana krąży po świecie;
Wyróżnienie klasa 1I za Telimenę, która wciąż na nowo odkrywa, że w potrzebie kobieta może liczyć tylko na siebie.
W drugiej kategorii wygrała klasa 1C za muzyczne wykonanie trudnej „Ody do młodości”.
Mamy nadzieję, że ta forma konkursu dostarczyła uczniom, mimo trudu włożonego w przygotowanie przedstawienia, dużo radości i satysfakcji i pozwoliła lepiej poznać Mickiewicza.
Zapraszamy do oglądania filmów
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!! Nagrody czekają na Was w szkole!!!
Podziękowanie Dyrektora Małopolskiego Oddziału Czerwonego Krzyża w Krakowie,
za udział wolontariuszy VI LO w zbiórce na rzecz podopiecznych PCK.
Certyfikat Wielkiego Serca dla wolontariuszy VI LO, za organizację zbiórki na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie
14 stycznia, tuż przed feriami, odbyła się w szkole loteria fantowa, z której cały dochód trafił na konto 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zebraliśmy w sumie 1127,18 zł.
Dziękuję wszystkim, którzy przynieśli wspaniałe fanty, oraz tym, którzy brali udział w losowaniu.
Dziękuję za pomoc:
Oldze Kowalik, Jagodzie Skotnickiej, Amelii Wójcik, Ani Miller, Antonii Bieńko, Ewie Sroce, Darii Wolanin, Idze Kotlarz, Zofii Rumińskiej, Gosi Janik, Oliwii Ptak i Małgorzacie Kocoń.
Organizatorka: Izabela Żelazna.
Gratulujemy Natalii Kruk z kl. 2I
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
EWA SROKA – KL. 3C
KAROLINA BOSAK KL. 2E)
zakwalifikowały się do etapu centralnego Olimpiady
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Od 3 marca 2022 roku na III piętrze Naszej Szkoły, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego znajdują się tablice korkowe, na których można przypinać serduszka w kolorach flagi ukraińskiej oraz polskiej z krótkimi wiadomościami wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Tablice te zostały zapełnione w bardzo krótkim czasie, zachęcając do zaangażowania jeszcze więcej uczniów. Działanie jest odpowiedzią na potrzebę okazania solidarności z Ukraińcami w tym trudnym dla nich czasie.
Dziękujemy za wzięcie udziału w akcji!
Samorząd Uczniowski VI LO
Porozumienie pomiędzy Instytutem Cervantesa a VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie
W dniu 16 marca 2022 zostało podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Cervantesa reprezentowanym przez Pana Fernando Martíneza-Vara de Rey de Irezábal Dyrektora Instytutu Cervantesa a VI Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Krakowie reprezentowanym przez Pana Czesława Wróbla Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.
Na mocy porozumienia Instytut Cervantesa oferuje m. in.:
- 40% zniżki na egzaminy DELE dla wszystkich uczniów i nauczycieli VI Liceum, w czasie gdy odbywają naukę w Liceum, na wszystkich poziomach tych egzaminów oraz we wszystkich sesjach egzaminacyjnych organizowanych przez Instytut Cervantesa w Krakowie zawsze, kiedy będzie to możliwe i kiedy zapisy zostaną dokonane przez Instytut Cervantesa w Krakowie zgodnie z obowiązującymi przepisami Instytutu Cervantesa.
- 25% zniżki na kursy akredytacyjne DELE dla nauczycieli języka hiszpańskiego pracujących w Liceum, zawsze, kiedy będzie to możliwe i kiedy zapisy zostaną dokonane przez Instytut Cervantesa w Krakowie zgodnie z obowiązującymi przepisami Instytutu Cervantesa.
- Bezpłatna karta biblioteczna Biblioteki im. Eduarda Mendozy dla uczniów i nauczycieli Liceum, zgodnie z kryteriami ustalonymi przez wewnętrzne przepisy Instytutu Cervantesa
Uczniowie i nauczyciele Liceum chcący przystąpić do egzaminu DELE powinni dokonać zapisu bezpośrednio w Instytucie Cervantesa w Krakowie, który uwzględni korzystne warunki zapisu, po uprzedniej weryfikacji statusu kandydata jako ucznia lub nauczyciela Liceum.
Dyplomy Języka Hiszpańskiego jako Języka Obcego DELE to oficjalne dyplomy wydawane przez Ministra Edukacji i Kształcenia Zawodowego Królestwa Hiszpanii oraz, w jego imieniu przez Dyrektora Instytutu Cervantesa.
Dyplom DELE można uzyskać na jednym z sześciu poziomów (A1, A2, B1, B2, C1, C2)zgodnie z Europejskim Systemem Opisu kształcenia Językowego. Dyplomy DELE cieszą się międzynarodowym uznaniem z czego wynika ich przydatność dla uczniów, którzy chcą kontynuować naukę podjąć praktyki czy pracę za granicą.
Yehuda Prokopowicz w półfinale konkursu Młody Muzyk Roku 2022
Gratulujemy tytułu finalisty Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Nadia Piwek 1e
Michał Ptaszyński 2b
uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
Gratulujmy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach
Mistrzostwa Piłki Siatkowej VILO 2021/2022
W dniu 24.03.2022r odbyły się szkolne Finały Mistrzostw Siatkówki drużyn mieszanych. W rywalizacji wzięło udział 18 drużyn, ponad 140 uczniów. Mistrzostwo szkoły wywalczyła kl. 3d, vice mistrzem została kl. 3g, a III miejsce zajęła kl. 2I.
Ponadto przyznano statuetki dla Najlepszej Zawodniczki : Julia Sarkowicz /3g/, oraz Najlepszego Zawodnika turnieju: Łukasz Zygmunt /3d/.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców: medale, dyplomy, puchary przechodnie zwycięskim klasom i zawodnikom wręczyła oficjalnie na zakończenie Mistrzostw pani Dyr. Marta Nowak.
Dziękujemy za sportowe emocje!
Kolejne Mistrzostwa Siatkówki VILO za rok!
Podziękowania dla wolontariuszy VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie od Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Tatrogród” w Zakopanem
– akcja „Uśmiech za Viletynkę”
Wykład Pana Frederica Mounier
20 marca każdego roku na całym świecie świętowany jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Z tej okazji w naszej szkole odbył się wykład poprowadzony przez Pana Frédéric’a Mounier, wykładowcę Filiologii Romańskiej UJ, który w bardzo ciekawy sposób przekazał nam swoją wiedzę. W pierwszej części wykładu, prelegent skupił się na opowiedzeniu nam o wspólnocie frankofońskiej, która obejmuje aż 54 państwa. Poprzez pokazanie nam map, zdjęć i filmików, udało mu się w skrócie przybliżyć ich historię. Zaskoczyło nas, jak duża cześć świata posługuje się językiem francuskim. Druga część prezentacji była poświęcona piosence francuskiej – twórczości poety i autora tekstów – Grand Corps Malade. Wykład zmotywował nas do dalszej nauki tego pięknego języka. Bardzo dziękujemy!
Antonina Fert 2I, Iga Kozłowska 2A
Gratulujemy tytułu finalisty XLV Olimpiady Języka Francuskiego
Uczennica klasy 3Fp Karolina Chudzińska uzyskała tytuł finalisty XLV Olimpiady Języka Francuskiego.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun: mgr Lilla Lichoń
Sukcesy w 45. Olimpiadzie Języka Niemieckiego
a uczennica Justyna Kunz z kl.2Bp uzyskała tytuł finalistki Olimpiady Języka Niemieckiego.
Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele języka niemieckiego
Gratulujemy sukcesów w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie
GRATULUJEMY
NATALII MIREK z KL. 3A2 zwycięstwa oraz tytułu laureata w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie
oraz LIWII PĘDZIWILK z KL. 3C uzyskania tytułu finalisty w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie
SIATKARKI VI LO BRĄZOWYMI MEDALISTKAMI MISTRZOSTW KRAKOWA
Reprezentacja siatkarek VI LO zdobyła III miejsce w rozgrywkach licealiady Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Tegoroczny turniej siatkarek stał na bardzo wysokim, wyrównanym poziomie. W trzydniowych rozgrywkach wzięło udział 24 zespoły z krakowskich szkół średnich. Nasze dziewczyny zagrały piękny turniej i ostatecznie w meczu o brązowy medal pokonały II LO.
Skład reprezentacji
Oliwia Kalarus
Weronika Wnuk
Natasza Luty
Zuzanna Duniec
Weronika Wąś
Gabriela Michońska
Urszula Buczek
Nikola Fetera
Olga Mazurek
Dominika Piątek
Weronika Szpuler
Karolina Adamczyk
Opiekun drużyny
Marcin Skoczeń
Gratulujemy tytułu finalisty LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Ewa Sroka (3Cp) i Karolina Bosak (2Ep) zostały finalistkami LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Serdecznie gratulujemy!
Piotr Rubacha i Marlena Maciejewska
Gratulacje dla Yehudy Prokopowicza
Yehuda został dwukrotnie laureatem pierwszego miejsca w duecie fortepianowym ProKosz wraz z Erykiem Koszelą na dwóch konkursach ogólnopolskich w Zamościu (Grand Prix) oraz w Warszawie (Pierwsze Miejsce + Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego.
Wręczenie nagród w konkursie plastycznym Jeux Olympiques
1 kwietnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie, uczennica klasy 1E Julia Cyganik, odebrała nagrodę dla laureatki konkursu plastycznego Jeux Olympiques, zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski, Ambasadę Francji w Polsce oraz Instytut Francuski w Polsce. Odbyła się również promocja książki Le dirigeable rutilant – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie, wydana z okazji nadchodzących w 2024 roku Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz wernisaż nagrodzonych i opublikowanych w książce prac plastycznych młodzieży. Gratulujemy!
Le 1er avril, notre élève de la classe 1E Julia Cyganik, a reçu le prix du concours Jeux Olympiques au Centre olympique de Varsovie. Le concours a été organisé par le Comité Olympique Polonais, l’Ambassade de France en Pologne et l’Institut Français en Pologne. Il y a aussi eu lieu la promotion du livre Le dirigeable rutilant publié à l’occasion des Jeux de la XXXIIIe Olympiade à Paris 2024 et le vernissage de l’exposition Le sport et l’olympisme selon Pierre de Coubertin.
Gratulacje dla Adrianny Fałowskiej (3a1) i Patrycji Pajdak (3b)
Z przyjemnością informujemy, że nasze uczennice
Adrianna Fałowska (3a1) i Patrycja Pajdak (3b) zostały Laureatkami Olimpiady Wiedzy Chemicznej Wydziału Chemii UJ.
Laureatki, poza nagrodami zdobyły indeksy na kierunki proponowane przez Wydział Chemii UJ.
Serdecznie gratulujemy Uczennicom i Rodzicom!
Zespół Chemików
Gratulujemy laureatom i finalistom 46. Olimpiady Języka Angielskiego
Z radością informujemy, że uczniowie Julia Pac z klasy 3a2, Mikołaj Raszka z klasy 3Dp oraz Anna Schwarz z klasy 3Cp zdobyli tytuł laureata 46 Olimpiady Języka Angielskiego natomiast Krzysztof Smykla z klasy 3g oraz Maria Garnek z klasy 3a3 zdobyli tytuł finalisty.
Gratulujemy tak wielkich sukcesów.
SIATKARKI VI LO II DRUŻYNĄ TURNIEJU NA UNIWERSYTECIE EKONOMICZNYM W KRAKOWIE
Siatkarki VI LO zajęły wysokie II miejsce podczas turnieju sportowego ,,UEK W FORMIE – ZOSTAŃ SPORTOWCEM-NAUKOWCEM” W RAMACH REALIZACJI PROGRAMU „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI” który odbył się w dniu 4 kwietnia 2022.
Skład drużyny
1.Weronika Szpuler
2.Dominika Piątek
3.Olga Mazurek
4.Nikola Fetera
5.Zuzanna Duniec
6.Natasza Luty
7.Karolina Adamczyk
8.Weronika Wąś
9.Guendalina Lucchesini
10.Urszula Buczek
Nagrodę MVP otrzymała Nikola Fetera
Opiekun drużyny: Marcin Skoczeń
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Gratulujemy Mateuszowi Kamińskiemu tytułu laureata
Mateusz Kamiński z klasy 3Dp został laureatem 5. miejsca 71. Olimpiady Fizycznej i wystartuje w polskiej reprezentacji Europejskiej Olimpiady Fizycznej.
Serdeczne gratulacje!
Projekt historyczny w ramach realizacji międzynarodowego projektu “EASTory Through Their Eyes”
W dniu 13 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Profesor Justyny Korpak mieli okazję do uczestnictwa w historycznej debacie poruszającej problematykę wyzwolenia narodów europejskich spod okupacji niemieckiej. Debata, poprzedzona warsztatami dotyczącymi sposobów walki z okupantem, a także odnalezienia się w rzeczywistości wojennej oraz oprowadzaniem po wystawie przedstawiającej wybrane zagadnienia z historii II wojny światowej, odbyła się w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w ramach realizacji międzynarodowego projektu “EASTory Through Their Eyes”, który powstał z inicjatywy fundacji Liberation Route Europe. Uczestnikom zostały przybliżone sylwetki postaci, które swoimi czynami w różnych krajach zapewniły sobie miejsce na kartach dziejów XX wieku. Następnie nasi uczniowie wzięli udział w dyskusji rozważając aspekty różnic w postrzeganiu kwestii wyzwalania narodów europejskich spod okupacji i tego, jak ważne przy omawianiu zagadnień z zakresu historii międzynarodowej jest poznawanie perspektyw wszystkich stron uczestniczących w danych wydarzeniach. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się z nami przedstawiciele z innych krajów, również uczestniczących we wspomnianym programie: z Włoch, Francji i Belgii. Uczestnictwo w tym spotkaniu było, zgodnie z założeniami projektu, okazją do wymiany i konfrontacji opinii oraz ocen historiografii z poszczególnych państw oraz do poznania ciekawych faktów z ich dziejów.
Weronika Połetek 2c
Finały Turnieju Piłki Nożnej VILO CUP
Ależ to były emocje! O tym, że w naszej szkole nie brakuje fanów piłki nożnej wiedzą wszyscy. Pokazała to również frekwencja kibiców na finałach szkolnego turnieju piłki nożnej VILO CUP. Wszak nie bez przyczyny przyjęło się u nas powiedzenie – piłka nożna, spać nie można.
W piątek, 22 kwietnia odbył się finał oraz mecz o trzecie miejsce. W dzisiejszej rywalizacji brały udział cztery drużyny, które okazały się najlepsze spośród dwunastu biorących udział w całych rozgrywkach.
Jako pierwsi na boisko wyszli zawodnicy klas 3a1 oraz 3Gp, którzy zmierzyli się o ,,brąz”. Spotkanie było wyrównane i w regulaminowym czasie zakończyło się remisem. W rzutach karnych lepszą dyspozycją wykazała się drużyna 3Gp i ostatecznie zajęła trzecie miejsce.
W wielkim finale zagrały zespoły klas 3Ap oraz 3d. Zawodnicy obu zespołów na parkiet wybiegli w szpalerze, który utworzył szkolny zespół cheerleaders. Mecz stał na wysokim poziomie i obfitował w piękne akcje oraz bramki. Zwycięzcą meczu a zarazem całego turnieju została niepokonana klasa 3Ap.
Ponadto najlepszym strzelcem rozgrywek został Jerzy Okręglicki z klasy 3Ap.
Pamiątkowe puchary oraz dyplomy wręczyła pani Dyr. Iwona Fedan. Całość uświetnił występ zespołu cheerleaders.
Turniej przyniósł same pozytywne sportowe emocje, co pozwoli w przyszłym roku powtórzyć rywalizację w podobnej formule.
Wyniki:
1 miejsce – 3Ap
2 miejsce – 3d
3 miejsce – 3Gp
4 miejsce – 3a1
Tomasz Grandys
Gratulujemy Michałowi Ptaszyńskiemu z kl. II B
Michał Ptaszyński z kl. II B został zakwalifikowany na miesięczny wyjazd wakacyjny do Niemiec w ramach międzynarodowego programu „Internationales Preistragerprogramm” organizowanego dla uczniów szczególnie zdolnych oraz laureatów konkursów i olimpiad.
Gratulujemy!
Wyjście przedmiotowe klasy 2 A na Wawel
Dnia 26 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 2 A uczestniczyli w oglądaniu wystawy pt. Wawel odzyskany, przybliżającej im historyczne realia z czasów okupacji austriackiej, architektoniczne wizje odbudowy Zamku oraz ograniczenia, z jakimi mierzyli się konserwatorzy. Przedsięwzięcie to nie odbyłoby się bez jego organizatorów: Pana prof. Piotra Rubachy, wychowawcy klasy 2 A, oraz Pana prof. Wojciecha Raka.
Mniej więcej godzinę przed wydarzeniem zebraliśmy się przed budynkiem szkoły i żwawym krokiem udaliśmy się w stronę Wawelu. Po niedługiej wędrówce dotarliśmy na Wzgórze. Oczekując na zakup biletów i przybycie przewodników, trudno było nie podziwiać piękna zewnętrznego dziedzińca, biorąc pod uwagę zarówno majestatyczne, dobrze zachowane budynki, jak i towarzyszącą im budzącą się do życia naturę w postaci żywej zieleni traw, świeżo zakwitłych, barwnych kwiatów czy śpiewu ptaków. Był to jednak dopiero początek zachwytów, gdyż chwilę później mieliśmy okazję poznawać Wawel od środka.
Historyczny obraz Wawelu, w czasach XIX i XX wieku, przedstawiła nam sympatyczna pani przewodnik, zaczynając od czasów zaborów, gdy ostoja polskości podlegała skutecznej degradacji przez Austriaków. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wielu artystów i architektów (w tym m.in. Stanisław Wyspiański) chciało przyłączyć się do odnowy Zamku, mając na to coraz to śmielsze koncepcje. Wizje te, niespełnione przez brak wystarczającej liczby środków, zostały przedstawione w formie modeli i rzeźb.
Wystawa oraz jej skrupulatne omówienie pozwalało uczestnikom znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania: kto i w jaki sposób przyczynił się do rozwoju Wzgórza Wawelskiego i dlaczego ma ono taki, a nie inny wygląd? Ponadto, ekspozycję wzbogaciły prezentacje multimedialne, na których można było dokładnie przyjrzeć się głowom wawelskim, zdjęcia przedstawiające prace konserwatorskie oraz XIX-wieczne obrazy.
Gdy spotkanie dobiegło końca, pożegnaliśmy się i udaliśmy się w swoje strony. Choć wystawa nie trwała długo, pozwoliła na dobre zapisać się w naszej pamięci i z przyjemnością wzięlibyśmy udział w niejednym takim wydarzeniu.
Wiktoria Gawęda (2 A)
Yehuda Prokopowicz został laureatem konkursu w Centrum Paderewskiego
Yehuda został laureatem konkursu w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jedynej zachowanej w świecie posiadłości artysty, która była jego domem w latach 1897-1903.
AGH na sportowo
30 maja 2022 r. piłkarska drużyna chłopców naszego Liceum uczestniczyła w Turnieju AGH na sportowo. Celem zawodów była popularyzacja sportu wśród młodzieży oraz promocja Akademii Górniczo – Hutniczej.
Nasza drużyna po pokonaniu między innymi LO I 5 – 1 oraz LO III 2 – 1 awansowała do finału, gdzie zmierzyliśmy się z LO VII. Po zaciętej rywalizacji ulegliśmy w finale ekipie z VII LO 1 – 2. Wielka szkoda tego meczu, ponieważ nasi zawodnicy stworzyli sobie mnóstwo okazji i dobitnie sprawdzili konstrukcję bramki. Ostatecznie w całych rozgrywkach Szóstka zajęła drugie miejsce.
Opiekun drużyny: Tomasz Grandys
Dzień Dziecka na sportowo
1 czerwca na uczniów naszej szkoły czekały rozmaite atrakcje sportowe. W międzyklasowej rywalizacji mogli zmierzyć się w kilku konkurencjach sportowych. Po sprawdzeniu swoich umiejętności w grach zespołowych takich jak: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka czy koszykówka, mogli przetestować swoją wytrzymałość w zwisie na drabinkach oraz zwinność pokonując tor przeszkód.
Oprócz sportowej rywalizacji były tańce Belgijka, Macarena czy taniec kowbojski a także mogliśmy zobaczyć występ zespołu cheerleaders. Na koniec młodzież zmierzyła się z nauczycielami w przeciąganiu liny i w siatkówce. Niespodzianki nie było i w obu zmaganiach nauczyciele okazali się zwycięzcami.
Wyniki końcowe:
- 3Dp
- 1I
- 3Gp + 2D
- 1B
- 3Ep
- 0H
Nauczyciele Wychowania Fizycznego
ZŁOTE CZASY PROSCENIUM POWRACAJĄ
W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY ORGANIZOWANYM PRZEZ MDK BURSY PROSCENIUM ZDOBYŁ I MIEJSCE- ZŁOTEGO CHOCHOŁA ZA SPEKTAKL „PRZODOWNICE PRACY”
GRUPA PROSCENIUM JUNIOR (MŁODSZY)- WYRÓŻNIENIE ZA SPEKTAKL (bez) HAMLET(a)
IGNACY PECZKIS – NAGRODĘ AKTORSKĄ ZA ROLĘ PANA ZDZISIA
„Przodownice pracy”: Olga Gawrońska, Amelia Sobczyk, Barbara Łopata, Sylwia Sechman, Katarzyna Folwarska, Marta Stopa, Magdalena Kowalska, Helena Kosecka, Magdalena Czekaj, Ignacy Peczkis, Antoni Kopera.
„(bez)Hamlet(a)”: Emilia Adamowska, Karolina Bosak, Helena Perek, Julia Kalinowska, Kacper Szydłowski, Jeremi Jaworski, Karolina Marek, Katarzyna Okarma, Lena Stachnowicz, Magda Maj, Maria Modzelewska, Mikołaj Miska, Paulina Karahan, Szymon Szkodny, Weronika Szyba
Spektakle oceniało Jury w składzie: Ziuta Zającówna, Andrzej Sadowski, Jakub Jakubiec
Mateusz Kamiński z klasy 3Dp, został brązowym medalistą 6. Europejskiej Olimpiady z Fizyki
Z radością informujemy, że Mateusz Kamiński z klasy 3Dp, został brązowym medalistą 6. Europejskiej Olimpiady z Fizyki.
Wraz z czterema innymi uczniami, Mateusz reprezentował Polskę w zawodach, które odbyły się w dniach 20 – 24 maja w Ljubljanie w Słowenii. Drużyna składała się z laureatów najwyższych miejsc polskiej 71. Olimpiady Fizycznej.
Cała drużyna z Polski spisała się doskonale. Jako zespół, zajęli w klasyfikacji wysokie 3. miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
„RuszMY się” – kampania sportowo-rekreacyjna miasta Krakowa w VI Liceum Ogólnokształcącym
Kampania edukacyjno-promocyjna „Kraków w formie” zapoczątkowana została przez Wydział Edukacji w 2021r pod hasłem „Chodźże na pole”. Jej nowa odsłona realizowana jest w tym roku w maju, czerwcu i wrześniu pod hasłem „RuszMY się” i jest odpowiedzią na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców Krakowa, w kontekście poprawy kondycji fizycznej i psychicznej. Szczególnym ich adresatem jest grupa ludzi młodych – dzieci i młodzieży, stąd VI Liceum Ogólnokształcące włączyło się w działania promujące zdrowy styl życia, ruch, aktywność sportową i rekreacyjną.
Zespół nauczycieli wychowania fizycznego przygotował i przeprowadził szereg inicjatyw, mających na celu włączenie jak największej liczby uczniów do aktywności fizycznej.
Jeszcze końcem kwietnia zorganizowany został VILO CUP – szkolny turniej piłki nożnej, w którym wzięło udział ponad 100 uczniów z 12 klas. Kolejną formę sportowej rywalizacji były zawody STRONG MAN i STRONG WOMEN, w której uczestniczyło ponad 40 uczniów szkoły. Równocześnie rozpoczęła się szkolna Liga Wioślarska, w której wzięło udział 16 uczniów, zarówno dziewcząt jak i chłopców, z różnych klas.
Obok szkolnych zawodów sportowych, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli także w różnych formach rywalizacji zewnątrzszkolnej, we współpracy z różnymi instytucjami. Podczas Licealiady KOM uczennice VI LO wywalczyły 2 miejsce w II Rzucie LA, ostatecznie zajmując 4 miejsce w klasyfikacji 2 rzutów w tym roku szkolnym – reprezentowało nas 15 zawodniczek. Ponadto 11 uczniów wzięło udział w Indywidualnych Biegach Przełajowych zorganizowanych na terenach parku Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Uczniowie „szóstki” reprezentowali nas także w turniejach organizowanych przez uczelnie krakowskie. W zawodach AZS Uniwersytetu Ekonomicznego, w ramach projektu „UEK w formie – zostań sportowcem-naukowcem”, program „Społeczna odpowiedzialność nauki”, uczestniczyły szkolne drużyny: piłki nożnej, koszykówki dziewcząt i chłopców, oraz siatkówki – łącznie 38 uczniów. Drużyna siatkarek zdobyła II miejsce .
30 maja 2022 r. piłkarska drużyna chłopców oraz siatkarska dziewcząt naszego Liceum uczestniczyła w „Turnieju AGH na sportowo”. Celem zawodów była popularyzacja sportu wśród młodzieży oraz promocja Akademii Górniczo – Hutniczej. Szkołę reprezentowało 16 uczniów. Ostatecznie VI Liceum wywalczyło II miejsce w piłce nożnej.
Uczniowie VI LO włączyli się także w działania Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, jako wolontariusze 19 PZU Cracovia Maraton, obsługując punkt odświeżania na 7,5km niedzielnego biegu.
W ramach lekcji wychowania fizycznego, w kwietniu i maju 2022, aktywizowano wszystkich uczniów realizując zajęcia na świeżym powietrzu poza terenem szkoły. Przeprowadzono zajęcia z lekkoatletyki terenowej, w tym: marsze i marszobiegi, gry i zabawy terenowe, ćwiczenia siłowe, badmington, zespołowe gry sportowe z wykorzystaniem infrastruktury terenów zielonych, w pobliżu szkoły: bulwary wiślane, KS Korona, park Bednarskiego, planty im. Floriana Nowackiego, siłownie plenerowe. Zajęcia realizowali wszyscy nauczyciele wf. Ponadto realizowane były dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, w ramach SKS oraz przygotowania drużyn do rywalizacji pozaszkolnej.
Kolejne działania zaplanowane na czerwiec , przed Nami! Ale o tym w następnej relacji!
Nauczyciele wychowania fizycznego
FRANC-ADOS 2022
Z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy artykuły naszych uczniów zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie dla młodzieży Franc-ados 2022, ukazującym się corocznie we współpracy z UNESCO. W projekcie udział wzięli: Iga Kozłowska 2A, Antonina Fert 2I, Bartosz Mastalerz 2D, Polina Dudaeva 2E oraz Antonina Biela 3Cp.
Zapraszamy do lektury i link w okładce poniżej
Uczniowie wyróżnieni Laurem Olimpijskim
Grupa Muzyczna VI LO zdobyła dwie nagrody w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej
Grupa Muzyczna VILO zdobywa II miejsce w kategorii „Soliści” oraz II miejsce w kategorii „Zespoły” w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids 2022”.
I miejsce w konkursie-naborze do projektu „Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!”.
Kronika szkoły – rok szkolny 2020/2021
Pierwszy wspólny klasowy spacer zaliczony!
W miniony wtorek piękna słoneczna pogoda dała szansę na wyjście ze szkoły. Na godzinie wychowawczej klasa teatralna 1E wraz ze swoją wychowawczynią (tym razem w roli przewodnika!) wybrała się na krótką wycieczkę po Kazimierzu. Oprócz zwiedzania historycznych zabytków, takich jak Stara i Wysoka Synagoga, pani profesor Joanna Kuchta opowiedziała kilka niezwykle interesujących ciekawostek o tej okolicy. Pod koniec wyjścia klasa cieszyła się wybornymi lodami na ulicy Starowiślnej. Spacer ten był znakomitym przykładem, że lekcje mogą być równocześnie kreatywne, wartościowe i nie zawsze odbywać się w szkolnej sali!
Wycieczka na Wawel kl.1E
W środę 16.09.2020 klasy 2H, 2F wraz z p. Kuchtą oraz p. Korpak wybrały się na wycieczkę na Wawel w ramach lekcji historii. Realizując tematy kultury i architektury renesansu dobrze było przyjrzeć się obiektom z bliska i zrobić lekcję interaktywną. Zwiedziliśmy m.in. Katedrę Wawelską wraz z Kaplicą Zygmuntowską zaprojektowaną przez włoskiego architekta renesansowego – Bartłomieja Berrecci. W Katerze Wawelskiej zobaczyliśmy kilka typowo renesansowych nagrobków. Na koniec wycieczki wypełniliśmy karty pracy, aby uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę. Warto czasem wyjść ze szkolnych ław tym bardziej, że w Krakowie piękne zabytki kultury mamy na wyciągnięcie ręki.
Magdalena Folwarska finalistką VII edycji Ogólnopolskiego Projektu Matura na 100 procent
Uczennice VI LO na Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce
Alicja Jakubowska i Oliwia Nawłatyna zajęły wysokie miejsca podczas Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozegranych w kategorii U 16 w Słupsku w dniach 26-27.09.2020r.
Alicja Jakubowska ( AZS AWF Kraków ) zajęła VI miejsce w biegu na dystansie 1000m, 3:00.76
Oliwia Nawłatyna ( TS Wieliczanka Wieliczka ) zajęła VII miejsce w konkurencji wieloskoku, 10.55
Trenerem klubowym Oliwii jest Pan Marcin Skoczeń
Gratulujemy zawodniczkom i życzymy dalszych sukcesów.
Sukces lekkoatletek z VI LO
Reprezentacja VI LO w lekkiej atletyce zajęła III miejsce w generalnej klasyfikacji szkół I rzutu ligi lekkoatletycznej rozegranego w ramach współzawodnictwa Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
Złoty medal zdobyła Aleksandra Belowska w biegu na 400m ustanawiając nowy rekord szkoły 57.27.
Tym samym Aleksandra Belowska ustanowiła rekordy szkoły na 100m, 200m, 400m oraz 4x100m zasługując na miano „lekkoatletki wszechczasów w VI LO”. Ponadto dwukrotnie zwyciężyła wraz z koleżankami i kolegami z VI LO w biegu sztafetowym o Szablę kpt. Antoniego Stawarza”
Srebrny medal zdobyła sztafeta 4x100m, ustanawiając nowy rekord szkoły 54.90 ( Patrycja Adamczyk, Aleksandra Belowska, Martyna Klaja, Guendalina Lucchesini )
Należy podkreślić i docenić piękną sportową walkę wszystkich naszych uczennic które wywalczyły wysokie III miejsce w generalnej klasyfikacji szkół z rekordowym wynikiem 1043 punktów.
Reprezntacja VI LO: Justyna Klimczyk, Patrycja Adamczyk, Martyna Klaja, Aleksandra Belowska, Martyna Małozięć, Iga Dyszkiewicz, Laura Buda, Daria Szuba- Łata, Bianka Ruda, Emilia Celary, Guendalina Lucchesini, Alicja Biegalska, Martyna Dynur, Patrycja Arczyńska.
Opiekunem drużyny jest Pan Marcin Skoczeń.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
PREMIERA PROSCENIUM (SENIOR) Mózg wariata na scenie
2 października odbyła się przenoszona dwukrotnie premiera spektaklu Mózg wariata na scenie. Mieszany skład absolwencko- Prosceniowo- Juniorowy próbował odpowiedzieć na pytanie, czym jest przeżycie metafizyczne.
Dziękujemy przybyłym Gościom!
Spektakl wkrótce bierze udział w dwóch festiwalach teatralnych. Życzymy powodzenia!!!
zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa Antka Sarby
Spektakl na podstawie: Nienasycenia i fragmentów pism filozoficznych Witkacego oraz Zniewolonego umysłu Miłosza
Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska
WYSTĘPUJĄ:
Magdalena Bosak: Arystokratyczna Ciotka
Magdalena Czekaj: Donna Querpia Filozofka
Maciej Grabowski: Putrycydes Tengier
Gloria Krzyżak: Księżna Ticonderoga
Jakub Nowak: ProfesorIgnacy Peczkis: Kniaź Bazyli Ostrogski
Karolina Piskorz : Irina Wsiewołodowna
Maksymilian Termin: Genezyp Kapen
Katarzyna Tatomir: Toldzia
Jagoda Zajfryd: Demoniczna Kobieta
efekty multimedialne: Jan- Alexander Seraphim, Maciej Grabowski, Marcin Kamiński
W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów muzycznych: Wolfgang Amadeus Mozart, Piano Concerto No. 21; Luigi Boccherini, Minuetto; Cracovia Danza, Menuet; Mozart Lacrimosa, Passaglia Della Vita, Kto stworzył mrugające gwiazdki? (autor NN).
Kampania Wyborcza w VI LO rozpoczęta!
WYBORY PREZYDENCKIE
Uczniowie VILO!
W końcu nadszedł ten ważny moment, na który wszyscy czekaliśmy – wyniki wyborów prezydenckich w naszej szkole!
W głosowaniu udział wzięło 755 uczniów na 1063, co daje nam wynik frekwencji w wysokości 71%. Frekwencja jest znacznie wyższa niż przy po przednich głosowaniach, odpowiednio o 35,5% w przypadku pierwszego sondażu i 27,8% w przypadku drugiego sondażu.
Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów:
Jerzy Okręglicki – 10,5% (79 głosów)
Ksawery Konarski – 27,0% (189 głosów)
Michał Ślusarczyk – 30,1% (227 głosów)
Zofia Olszak – 34,4% (260 głosów )
Prezydentem elektem VILO w Krakowie zostaje Zofia Olszak!
Serdecznie gratulujemy wygranej i składamy podziękowania wszystkim kandydatom za wyrównaną walkę.
Szymon Macnar
Komisja Wyborcza w VI LO w Krakowie
Spotkanie on-line z Przemkiem Kossakowskim dla fascynatów wolontariatu
5 grudnia 2020 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie on-line w formie relacji na żywo z Przemkiem Kossakowskim pod nazwą „Wolontariusz nowych czasów”,na które zapraszamy młodych, krakowskich wolontariuszy, opiekunów szkolnych kół wolontariatu oraz wszystkich, którzy włączają się w pomoc dla potrzebujących.
Link do wydarzenia na FB: https://liblink.pl/OdrvWaoSpD
Wolontariusz nowych czasów to wydarzenie realizowane w ramach II Młodzieżowych Dni Wolontariatu przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, podczas którego rozmawiać będziemy o pozytywnych przykładach i możliwościach działań wolontaryjnych w dobie pandemii. Odpowiemy na pytanie w jaki sposób młodzi ludzie mogą angażować się w wolontariat (nie tylko w Krakowie) oraz jakie grupy społeczne najbardziej potrzebują pomocy.
Spotkanie poprowadzi znany podróżnik, dokumentalista i dziennikarz Przemysław Kossakowski, wraz z gośćmi: Agnieszką Pleti (Prezeską Stowarzyszenia Poland Business Run), Magdaleną Marzec (Prezeską Stowarzyszenia Daleko Więcej) oraz młodymi, krakowskimi wolontariuszami.
Święto Patrona Szkoły w VI Liceum Ogólnokształcącym
Jak co roku w grudniu, w naszym Liceum, celebrujemy Święto Patrona Szkoły upamiętniające ważną datę – 24 grudnia 1798 roku, kiedy to pan Mikołaj Mickiewicz cieszył się narodzinami syna, Adama Bernarda – wieszcza narodu polskiego i Patrona naszej szkoły.
Święto Patrona Szkoły to Święto społeczności szóstki na stałe wpisane w tradycję szkoły. W 1972 roku odbył się pierwszy „Dzień Bohatera Szkoły”, uroczystość, którą nazwano później Świętem Patrona Szkoły.
W ramach tegorocznych obchodów naszego święta zostało zrealizowanych kilka projektów:
- We wtorek 22 grudnia 2020r. Dyrekcja Liceum, poczet sztandarowy szkoły, przedstawiciele Prezydium Samorządu Uczniowskiego złożą kwiaty na grobie Adama Mickiewicza na Wawelu.
- Wirtualne śpiewanie hymnu
Co roku w grudniu w murach VI Liceum słychać ożywione głosy pierwszoklasistów, uczących się hymnu szkoły. Tym razem filareckie „Hej, użyjmy żywota!” rozbrzmiało w domach naszych vilowiczów oraz ich nauczycieli. W projekcie zorganizowanym przez prof. Justynę Korpak, prof. Katarzynę Płazę i prof. Martę Przybyłę, wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób – jedni śpiewali, inni im do tego przygrywali, a kolejni reżyserowali. Zobaczcie sami, co wyszło z tej współpracy…
https://www.youtube.com/watch?v=EeQ3nedV29E&feature=youtu.be
- Prezydent Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Bartosz Knap przekaże urząd Prezydentowi elektowi – Zofii Olszak. Zofia w obecności Dyrekcji Liceum i przedstawicieli VI Liceum wypowie słynne słowa:
„Obejmując z woli Uczniów urząd Prezydenta Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie, uroczyście przysięgam, dochować wierności postanowieniom Statutu Szkoły i Regulaminu Samorządu, godnie reprezentować naszą szkołę na jej terenie i poza nią oraz dbać o dobro oraz pomyślność uczniów naszej szkoły, które będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.”
A Bartosz Knap przekaże Zofii Olszak urząd Prezydenta Samorządu Uczniowskiego VI Liceum
https://www.youtube.com/watch?v=0ZV104VW3U0&feature=youtu.be
Niniejszym przekazuję na twoje ręce ten Prezydencki Zwój. Obyś godnie sprawował swój urząd i swoją działalnością zaskarbił sobie uznanie uczniów, nauczycieli i dyrekcji.
- W ramach interaktywnych obchodów Dnia Patrona nauczyciele języka polskiego i historii sztuki przeprowadzili trzy konkursy dotyczące twórczości Adama Mickiewicza:
-
projekt modowy – „ubierz bohatera”,
w tej kategorii laureatami zostali: Aleksandra Cygan z kl. 1F, Oliwia Ćwierz z kl. 1B oraz Józef Kowalski z kl. 1A
- konkurs recytatorskim wybranego utworu Adama Mickiewicza
w tej kategorii laureatką została Amelia Sobczyk z kl. 2c
- Mickiewicz „TikTokowy” – ilustracja wybranego utworu w formie krótkiego filmiku w poetyce nagrań „TikTokowych”
W tej kategorii laureatką została Antonina Fert z kl. 1 I
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!! Nagrody czekają na Was w szkole!!!
-
Co roku Teatr Proscenium prezentował spektakl z okazji Święta Patrona Szkoły. I tym razem, mimo pandemii Teatr nie próżnował. By tradycji stało się zadość, zapraszamy do obejrzenia etiudy teatralnej przygotowanej w wersji online przez najmłodszą grupę Proscenium Baby (klasa 1E) „Teatr w czasach zarazy”. Projekt powstał w ramach zajęć artystycznych- teatr, 24 aktorów nagrywało swoje kwestie w domach (pod czujnym wszędobylskim okiem reżyserki), po czym całość zmontował Jeremi Jaworski.
Piętnastominutową etiudę można obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=dc4isezeoIE&feature=youtu.be
Materiał będzie dostępny przez 2 dni: 21 grudnia do 22 grudnia 2020r.
Ps. Po feriach zapraszamy na kolejny spektakl online, starszej grupy Proscenium Junior („Bankiet”), a później widowisko „Historyja…”
-
Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową grafikę i prezentacje multimedialne na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz historii szkoły.
Muzyczna niespodzianka od Grupy Muzycznej VI Liceum
Grupa Muzyczna VILO chciałaby zaprosić całą społeczność VI LO do wysłuchania i obejrzenia świątecznej, muzycznej niespodzianki. Choć nie mogliśmy przygotować tradycyjnego “Christmas Party”, nie mogliśmy nie zaśpiewać dla Was w ten wyjątkowy czas. Nagranie powstało we współpracy z Krakowskim Centrum Artystycznym i zostało zrealizowane przez naszego absolwenta, Mateusza Hrynkiewicza. Na instrumentach zagrali dla Was:
Franciszek Baran – pianino
Monika Matoga- perkusja
Lila Jóźwik – gitara
Igor Stawiarz – bas
Zaśpiewały:
Julia Niedzielin, Natalia Kaczmarek, Kinga Gielarowska, Oliwia Dębosz, Maja Sułdecka, Sylwia Sechman, Helena Kosecka
Życzymy radosnych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia całemu gronu pedagogicznemu i wszystkim uczniom.
MerryChristmasEveryone!
Zapraszamy do wysłuchania Grupy Muzycznejhttps://youtu.be/n5CFB-DqsHw
Złożenie kwiatów w Krypcie Wieszczów Narodowych na Wawelu
Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu centralnego XLIV OJF
DAMIANOWI MAGIROWSKIEMU – kl. 2a2
PATRYKOWI MISIŁO – kl. 2d
i życzymy dalszych sukcesów!
Gratulujemy zakwalifikowania się do III etapu Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Jakub Borkowski z kl. 3c i Mateusz Rzepka z kl. 3g1 zakwalifikowali się do III etapu Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Finał olimpiady odbędzie się 26 i 27 marca 2021 r.
Gratulujemy i życzymy sukcesów!
Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Natalia Baranek kl. 2D
Kamila Bogacz kl. 2E
Zuzanna Matura kl. 2h
Kinga Śliwa kl. 2E
Dominik Wrześniak (teatrologia) kl. 2a3
zakwalifikowali się do etapu centralnego Olimpiady.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Gratulujemy
JULICIE ŚWIERCZYŃSKIEJ z KL. 1B
MICHAŁOWI PTASZYŃSKIEMU z KL. 1B
tytułu laureata V edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności
Gratulujemy ANNIE NOWAK z kl. 3b1
uzyskania tytułu finalisty Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności
Gratulujemy DOMINIKOWI WRZEŚNIAKOWI z kl. 2a3
zakwalifikowania się do etapu centralnego 45. Olimpiady Artystycznej w sekcji: historia sztuki.
JUSTYNIE KUNZ z kl.1B
ANNIE SCHWARZ z kl. 2C
SARZE MAJKOWSKIEJ z kl. 3C
zakwalifikowania się do zakwalifikowania się do do etapu centralnego 44. Olimpiady Języka Niemieckiego
WOJCIECHOWI SMOLE z kl.3a3
zakwalifikowania się do etapu centralnego 45. Olimpiady Języka Angielskiego
ANNIE SCHWARZ z KL. 2C
tytułu laureata 44. Olimpiady Języka Niemieckiego
oraz
JUSTYNIE KUNZ z KL. 1B
SARZE MAJKOWSKIEJ z KL. 3C
tytułu finalisty 44. Olimpiady Języka Niemieckiego
Zofia Kloska z kl. 3a1
została zakwalifikowana do III etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej na 10 miejscu na 56 i uzyskała tytuł finalistki!
SYLWII SECHMAN z kl. 2c
zajęcia III miejsca w tegorocznym XVII Młodzieżowym Krakowskim Festiwalu Piosenki Francuskiej
NATALII MIREK z KL. 2a2
tytułu finalisty XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie
Karolina Bosak z klasy 1E została laureatką XXI Wojewódzkiego Konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla szkół średnich w roku szkolnym 2020/2021 i znalazła się w grupie 5 najlepszych uczestników naszego województwa.
Serdecznie gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów.
W LI Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego tytuły uzyskało aż pięcioro naszych uczniów.
Laureatami zostali Dominik Wrześniak z klasy 2a3 oraz Zuzanna Matura z 2h, zaś finalistkami – Kamila Bogacz (2Ep), Kinga Śliwa (2Ep) oraz Natalia Baranek (2Dp).
Serdecznie gratulujemy wszystkim!
Daria Ivanchenko, uczennica klasy 1C, została nagrodzona nagrodą III stopnia w finale Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych. Pracę Darii Zastosowania własności wartości bezwzględnej w zadaniach będzie można wkrótce znaleźć na stronie http://www.cmjordan.krakow.pl/konkursy/malopolski-konkurs-prac-matematycznych.
Wielkie gratulacje!
Serdecznie gratulujemy
DAMIANOWI MAGIROWSKIEMU z kl. 2a2 tytułu Laureata XLIV Olimpiady Języka Francuskiego
oraz
PATRYKOWI MISIŁO z kl. 2d tytułu Finalisty XLIV Olimpiady Języka Francuskiego
JAKUBOWI BORKOWSKIEMU z KL. 3C
MATEUSZOWI RZEPCE z KL. G1
tytułu finalisty V edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
DOMINIKOWI WRZEŚNIAKOWI z KL. 2a3
tytułu finalisty 45. Olimpiady Artystycznej w sekcji: historia sztuki
WERONICE KORYCKIEJ z KL. 2H oraz KINDZE KACZMARCZYK z KL. 2H
tytułu finalisty Małopolskiego konkursu historycznego „Czy znasz Kraków?”
Magdalenie Kurek (2Ep) I miejsca
i Aleksandrze Paluch (2Ep) II miejsca
w konkursie Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
Karolina Marek z klasy 1 E została laureatką Międzynarodowego Konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”
Nasza szkoła bierze udział w projekcie pod nazwą Réseau RESA, którego celem jest stworzenie sieci polskich szkół zaangażowanych w nauczanie języka francuskiego oraz poznawanie kultur krajów francuskojęzycznych.
Réseau RESA ułatwia dostęp do pomocy i materiałów dydaktycznych oraz zaprasza do udziału w konkursach organizowanych przez Instytut Francuski w Polsce.
Marcin Janis z klasy 3d uzyskał tytuł laureata konkursu „O diamentowy indeks AGH” z fizyki . Gwarantuje mu to przyjęcie na tę uczelnię poza systemem rekrutacji.
Gratulacje!
Zapraszamy do zapoznania się z informacją na stronie Urzędu Miasta Krakowa
Nowi krakowscy „Wspaniali” wzorem dla rówieśników
Kim są nasi Wspaniali 2021
Zuzanna Słobodzian, 19 lat, uczennica VI LO
W wolontariacie od trzech lat. Zaangażowana w pracę Samorządu Uczniowskiego, reprezentuje szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta. Aktywnie uczestniczy w działaniach fundacji SEED, wspierającej uczniów szkół średnich w wyborze ścieżki rozwoju osobistego. Zrealizowała kilka projektów, angażując w nie uczniów i nauczycieli, m.in. „Młodzi krakowianie działają lokalnie. Młody Kraków 2”, „Andrzejki dla Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Ludwiki w Krakowie”. Brała udział z projektem „Koło Życia Zwierząt” w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Wolontariuszka Fundacji Dla Zwierząt La Fauna i fundacji Science Entrepreneurship Experience Daily. Projekt jej zespołu „List w butelce” znalazł się w finale Hackathonu. Bliski jej jest kontakt z ludźmi i naturą.
Michał Korzeniowski, 18 lat, uczeń VI LO
W wolontariacie od 2015 roku. W gimnazjum był przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Jest również aktywny w samorządzie swojego liceum. Organizował turnieje gier online. Przyboczny w gromadzie zuchowej 12. Szczepu ZHP Preria. Przygotowuje i realizuje raz w tygodniu zajęcia dla młodszych dzieci. W okresie wakacji i ferii zimowych jest opiekunem grupy na zuchowych koloniach. Uczestniczył w działaniach na rzecz innych osób, m.in. Bieg Wielkich Serc, Akcja Chorągiewka. Brał udział w działaniach wspierających Hospicjum św. Łazarza. Gra w piłkę nożną w KS Nadwiślan.
Z przyjemnością informujemy, że Yehuda Prokopowicz został laureatem (III m.) międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarni.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Wyjście klasy 1E
Wszyscy wiedzą, że VI LO mieści się na Kazimierzu, ale czy mijając Plac Wolnica w drodze do szkoły, zdajemy sobie sprawę, że miał być to rynek nowozałożonego w 1335 r. przez Kazimierza Wielkiego miasta? Klasa 1E już to wie, ponieważ 20.05.2021r. wybraliśmy się na wycieczkę z Panią profesor Kuchtą, na której przyglądaliśmy się miejscom związanym z synem Władysława Łokietka.
Odwiedziliśmy Bazylikę Bożego Ciała i spacerem przez rynek doszliśmy do budynku Collegium Maius. Okazało się, że ulica przy której stoi, nazywała się kiedyś ,,Żydowska”. Na dziedzińcu w owym kolegium dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Akademii Krakowskiej. Dalej powędrowaliśmy na Plac Matejki i jedząc lody, słuchaliśmy o kościele Świętego Floriana. Nie mogło też zabraknąć informacji o osobnym mieście jakim był Kleparz. Całej wycieczce towarzyszyła znakomita pogoda i sprawiła nam wiele radości po miesiącach zdalnej nauki.
Mądra Książka 2021
Faustyna Fura z klasa 1I zajęła pierwsze miejsce w konkursie na projekt okładki Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię
Mądra Książka 2021
http://madraksiazkaroku.pl/wyniki-2021/
Książki dostępne w bibliotece
Dzień Dziecka na sportowo
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka klasy 2Ep, 2Fp i 2Hp razem z profesorem Grandysem i profesorem Zgudem udały się na Planty Nowackiego. Spędziliśmy aktywnie czas, grając w badmintona, koszykówkę i siatkówkę. Byliśmy również na plenerowej siłowni, gdzie ćwiczyliśmy w promieniach słońca. To był bardzo przyjemny poranek.
Gratulacje dla Yehudy Prokopowicza
Yehuda otrzymał nagrodę Grand Prix w duecie fortepianowym z Erykiem Koszelą w międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej Kracamera.
(Sekcja III Zespoły Mieszane, Kategoria C).
Informacje o konkursie http://fwsm.pl/konkurs